LEYDSCHE COURANT. \uim ife3 WOENSDAG 1 DECEMBER. 18-58. De Courant Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond JV. 144. SS De Prijs der Courant is 12 het jaar tie afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BE11IGTEN. LEYDEN, 30 November. Door de leden van den gemeenteraad wordt lieden aan bun geacht mede lid, den onlangs geïnstalleerden burgemeester, in de daartoe fraai ingerigle stadsgehoorzaal, een diner aangeboden. In ons jongste berigt omtrent de opvoering van de rederijkerskamer Vondel is eene misvatting ingeslopen, die wij ons baasten te herstellen. Naar wij nader vernemen is niet aan het geacht hoofd dezer stad het beschermheer schap, maar wel het eerelidmaalsehap dier kamer aangeboden en welwillend door z. ed. aclitb. aangenomen. Tevens verzuimden wij bij dit berigt mel ding Ie maken, dat een schoon oorspronkelijk portret van Vondel, door den schilder Philip de Koning vervaardigddien avond de zaal versierde en der kamer voor deze gelegenheid op eene allezins hensche wijze werd aangeboden door den hoogleeraar de Vries, die daardoor een voor haar voorzeker hoogst aangenaam bewijs heeft gegeven van belangstelling in hare inrigting en werkzaamheden; eene belangstelling die daarom gewis voor haar dubbele waarde heeft, omdat zij tevens de goedkeuring uitdrukt van den man die aan onze hoogeschool aan het hoofd staal van het onder wijs in de Nederlandsche taal- en letterkunde. Gisteren avond had er aan hel station van den spoorweg te Delft een treffend onheil plaats. Toernten 7 ure de trein uit Amsterdam aankwam, wilde een der passagiers uit den wagen springen voor dat de trein stil stond. Ilij stuitte in den sprong tegen een der kolommen en viel met de heide beencn tusschcn de wielen van den nog loopenden wagentrein. Drie der wagens gingen hem over de beenenzoodal die genoegzaam geheel verbrijzeld waren. Des nachts is hij reeds overleden. De ongelukkige, Jacob Jonker, uit 'sGra- venhage, was een oppassend huisvader en laat vrouw en kinderen na. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten de bijdrage van ƒ3,000 per jaar, voor 20 jaren tot den aanleg van den Noorderspoorweg toegezegd met ƒ1,500 per jaar te verhoogen. Te Exloo (Drenthe) had dezer dagen eene angstvolle gebeurtenis plaats. Bij het graven van een put werd een jongeling door eene massa zand bedol ven. Bij de pogingen om hem te redden stortte ten tweede male eene hoe veelheid zand op hem neder. Wen ging echter op nieuw met onvermoeiden ijver voort met het gravenmaar telkens vielen nieuwe brokken zand naar beneden. Het gelukte echter om aan den jongeling eenigc lucht te verschaf fen, en na 12 uren arbeids mogt men er in slagen hem te redden. De minister van oorlog heeft eer. gewijzigd ontwerp, betreffende de begrooling van zijn departement, ingediend. Dit gewijzigd ontwerp is op gemaakt in overeenstemming met de begrooting voor het loopende jaar 1858, vermits de regering het voor alsnog niet geraden heeft geoordeeld om gevolg te geven aan de zamenslelling van verschillende wapens, zoo danig als die voor 1859 was ontworpen, maar vermeent daarmede te moeten wachten tot dat de organisatie van hel leger bij de wet zal zijn vastgesteld. De stand van zaken zoude alzoo, wat het leger betreft, volgens het be doelde ontwerp blijven zoodanig als die thans bestaat, behoudens de ver mindering, welke ten gevolge van den verminderden prijs van granen en paardenvocder kan worden verkregen. Deze vermindering bedraagt op het eindcijfer voor het loopende jaar 129,800en 109,000 minder dan voor het jaar 1859 was verlangd. De regering is tot dit besluit gekomen, ten einde de overwegingen der wet op de legerorganisatie niet zou worden gc- praejudicieerd. 's GRAVENHAGE, 30 November. Z. BI. heeft den generaal-majoor J. J. van Blulken, kommandanl van de 3,lc brigade infanterie, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van kommandeur lste kl. der orde van Philips den Grootmoedige, hem door den groothertog van Nassau geschonken. Z. BI. heeft den lsle0 luit. C. J. de Bonnier, van het 3dl> reg. infanterie, in zijucn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, en benoemd hij het 2jc reg. infanterie tot 2d™ luit. kwartiermeester, den sergeant-titulair BI. BI. Eyssell, van het instruetic-bataillon. Z. K. n. de prins van Oranje heeft het hem aangeboden eerelidmaal sehap van de rederijkerskamer de Nieuwe Korenbloem welwillend aan genomen. Volgens het Ilbl. is lord Napier, vroeger Engelsch gezant te Was hington, door H. BI. de koningin van Engeland benoemd tot gezant aan ons hof. Door den minister van binnenl. zaken zijn als leerlingen voor de tele grafie toegelaten J. II. Ebbeler, te Rotterdam; W. J. Hosang, te 's Iler- logenbosch; J. Leverland, aan den llelder; F. Koksma aan den Helder; D. Albers Wz.te Zutphcn; D. van Gigcli, te 's Gravenhage; G. II. Har- mes, te Venlo; G. P. Zalin, te 's Gravenhage; C. H. van der Linden, te Rotterdam; J. J. Frederikse, te ScherpcnzeelA. E. J. II. Herfst, te Schijndel; BI. B. Heylte Utrecht; J. D. Hoekwater, te 's Gravenhage W. Koning, te 'sGravenhageII. BI. A. A. Heymolen, te Kampen. De ministers van koloniën, van finanliën, van marine en die voor de zaken der herv. cercdienst zullen in deze week geen gehoor verleencn. De onlangs bij de Waalsehe gemeente beroepen predikant, de eerw. heer Trollet, heeft Zondag avond 11. zijn dienstwerk aanvaard, met het houden eener leerrede over Epli. VI vs. 18 en 19. Ds. Zubli had hem des morgens bij de gemeente ingeleid, predikende over Hand. XIII vs. 16en 17. Blen zal zich herinneren, dat vroeger is bekend gemaakt liet besluit door de tweede kamer der staten-generaal, naar aanleiding van een voorstel der huishoudelijke commissie genomen, dat hare handelingen vóór 1847 zul len worden in het licht gegevengeheel in den vorm waarin hel Bijblad tot de Nederl. Staats-Cour. sedert dat jaar verscheen. Blen verneemt dat reeds een begin van uitvoering aan dat besluit is gegeven, door het bearbei den van een deel, groot 200 bladen folio druks (800 bladzijden), bevattende alle stukken lusschen de regering en de vertegenwoordiging, in het zitting jaar 1846—1847 gewisseld. Gelijk verder is medegedeeld, zal binnen kort bij dit deel een tweede gevoegd worden, van gelijken omvang, inhoudende het verhandelde in de tweede kamer bij de openbare beraadslagingen in het zelfde zittingjaar, alles op zoodanige wijze ingerigt, dat het overzigt van het gebeurde over dat tijdvak even gemakkelijk zal kunnen plaats hebben, als nu het geval is voor zoover belieft het voorgevallene na 1857. Is men wel onderrigl, dan motf thans de hand zijn geslagen aan het bijeenbrengen der noodige bouwstof!® voor de uitgave der handelingen van de tweede kamer gedurende 1818lqlOy'een jaar, dat in de parlementaire geschiedenis zeer gewigtig is. Tweede Mamei' dei' Stalen-Genet'aal. Zitting van Maandag 29 November. In deze zitting was aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over de afzonderlijke artikelen van hoofdstuk IV Justitieder staatsbegrooling voor 1859, waarmede in de zitting van Zalurdag een aanvang was gemaakt. Artt. 1—16 werden achtereenvolgens aangenomen. Op het onder-artikel 10 van art. 1 werdnadat de minister van justitie zich daarmede had vereenigd met 48 tegen 10 stemmen een amendement van den heer van Heiden Reinestein aangenomen, strekkende om de aangegeven som van ƒ84,800 te verhoogen met ƒ6,000, en die gelden te doen dienen tot hel verlecnen van eene billij ker vergoeding dan tot heden plaats had, van de uitgaven door onbezoldigde ambtenaren bij het openbaar ministerie van de kantongereglenvoor de be hoorlijke uiloefening hunner betrekking, gedaan. Zitting van Dingsdag 30 November. Aan de beraadslagingen over de Vde afdeeling kosten van algemeene of rijkspolitie)reeds gisteren aangevangennemen onderscheidene leden deel vooral komt ter sprake de inrigting en zamenstelling der rijkspolitie en van de rijksveldwacht, de instructie voor deze laatste, de regeling barer standplaatsen, de wcnschelijkheid der organisatie bij de wet enz. De mi nister heeft de onderscheidene sprekers in eene uitvoerige rede beantwoord. Ten slotte is een amendement van den heer Dommer van I'oldersveldt aan genomen, strekkende om de voorgestelde sommen met 41,000 te verminde ren welke gelden bestemd waren voor de nitbreiding der rijks veldwacht. Blorgen komt afd. VI (kosten van gevangennissen) in behandeling. ABISTERDABI29 November. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen hield op Zaturdag II. eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de bh. Simons, W. Vrolik, von Baumhauer, Bierens de Haan, Blumc, van der Boon Blesch, van Breda, Elias, van Geuns, van Goch, van Hasselt, liar- ting, Blalthes, Oudemans, van Rees, Schroeder van der Kolk, Stamkart, Storm Buising, Verloren en Voorhelm Schncevoogt. Van den minister van binnenl. zaken was eene missive ingekomen, ten geleide van een brief van ged. staten van Noordholland, waarin advies werd gevraagd nopens het plaatsen van bliksemafleiders op het geslicht Bleeren- berg en hoe die zouden behooren te worden ingerigt. Deze stukken zijn in handen eener commissie gesteld. Door den secretaris werd voorlezing gedaan van het rapport, door de bh. v. d. Hoeven en Mulder ingezonden omtrent de aanvrage door den heer S. C. Snellen van Vollenhoven gedaan aan de regering om ondersteuning voor de uitgave van het werk, getiteld: SeppNederl. Insecten. De rapporteurs laten zich gunstig daaromtrent uit, zoodat werd besloten aan den minister lot de ondersteuning te adviseren. Tevens wordt besloten de verhandeling van den heer Bosquet, getiteld: Recherches sur la Faune et la Flore du Lim- bourg, met wijziging van den titel, in de werken der akademie op te nemen. Daarna leverde de heer D. Bierens de Haan eene wetenschappelijke bij-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1