Te Katwijk had gisteren een treurig voorval plaats. Een geacht inge zeten dier gemeente, die een bezoek aan zijne familiebetrekkingen alhier had gebragt en op schaatsen huiswaarts was gekeerd, is, juist op het oogen- blik dat hij in de nabijheid zijner woning zijne schaatsen wilde afbinden, door het ijs gezakt en verdronken. Het bouwen van twee r. k. kerken en pastorie in de Haarlemmermeer, waarvan de aanbesteding eergisteren plaats had, is aangenomen door den heer Meerendonk, te Tilburg, voor de som van ƒ56,900 De minister van finantiën, in ervaring gekomen zijnde dal vele be langhebbenden geene kennis dragen van de voor een ieder beslaande gele- legenheid om op de postkantoren hier te lande brieven bestemd voor mili tairen beneden den rang van officier bij de zee- of landmagl in de Nederl. koloniën dienstdoende, mits die brieven enkel zijn, en geen ingeslotene bevattenlot aan de plaats van bestemming te frankeren legen betaling van het voor de dus genoemde militaire brieven bepaalde binneulandsche port van 5 cents, heeft het niet ondienstig geacht daarop de aandacht der be langhebbenden te vestigenonder opmerking evenwel dat de aldus gefran keerde brieven niet met de Oost-Indische landpost, of met de West-Indische pakketbooten over Engelandmaar door middel van bijzondere scheepsgele genheden uit eene der havens van het rijk verzonden worden. Op den 9dca December aanst. zal voor het prov. gereglshof van Gelder land worden behandeld de zaak van F. Heine, oud 28 jaren, zeeftenmaker en muziekant, geboren te Bazel, en van A. Bilstein, oud 27 jaren, zonder beroepgeboorteplaats onbekendbeschuldigdde eerste van diefstal door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak, de tweede van mede- pligtigheid aan dien diefstal, en beiden van drie diefstallen, onder dezelfde omstandigheden gepleegd. De beschuldigdenbeide hoogst verdachte en rondzwervende personenwelke in de maand Julij 11. door de policie van het ambt Doelichem en van Arnhem zijn aangehouden, worden verdacht al deze misdaden in den afgeloopen zomer in de gemeenten BrummenApel doorn, Putten en Voorthuizen gepleegd te hebben. Hoewel zij in het bezit waren van bijna al de op die plaatsen vermiste voorwerpen, blijven zij hunne schuld hardnekkig ontkennen. Van den lstcn October jl. af zijn door de arr.-regtbank te Assen we gens bedelarij veroordeeld 72 personen. De meesten zijn uit Groningen, en vragenom hun doel (de opname in de koloniën van de maatschappij van weldadigheid) te bereiken een aalmoes aan een der rijksveldwachters in het paleis van justitie, waarna zij naar de gevangenis worden gebragt. Spoedig worden zij alsdan tot eenige dagen gevangenisstraf veroordeeld, met last om daarna naar een bedelaarsgesticht te worden overgebragt. Een kolonist, die reeds voor de tweede maal uit de Ommerschans was ontvlugt, werd dezer dagen in de nabijheid van Gramsbergen in hechtenis genomen, en geboeid verder gebragt. Nabij Hardenberg gekomen, wist hij den veldwachter te ontsnappenwaarna hij hem op eenigen afstand toeriep adieu vriend, bij gelegenheid zal ik u de boeijen wel eens terug zenden." De aangewende pogingenom hem terug te krijgenzijn tot biertoe vruch teloos geweest. Uit Heusden meldt men van den 22iM dezerdat op dien dag de stoom boot tusschen die stad en Rotterdam nog de gewone dienst verrigtteterwijl eenige jongelieden naast de stoomboot op schaatsen reden. De gezamenlijke bakkers te 's Hertogenbosch hebben zich tot den ko ning gewend, ten einde vernietiging te verzoeken van een raadsbesluit, waarbij eene broodzetting bevolen wordt. De raad heeft zich met de grie ven, door de bakkers geopperd, voor zoo veel het tarwe- of wittebrood betreft, vcreenigden voor deze soort van brood de prijsbepaling afgeschaft, doch die voor hel roggebrood behouden. Uit Roermond wordt gemeld, dat de firma Buquoy C°. te Brussel den burgemeester van eerstgenoemde stad het voorstel heeft gedaan, eene vaste brug over de Maas te bouwenwelke ongeveer ƒ220,000 zou kosten. 'sGRAVENHAGE, 25 November. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, den majoor von Niethammer, kommandant van het Wnrtembergsche corps pon tonniers, en den heer dr. 11. Helmholtzprofessor in de physiologie te Heidelberg. Tot lid van den raad van bestuur der kon. academie van beeldende kunsten te Amsterdam is benoemd de heer A. N. Godefroy aldaar. Aanstaanden Zondag zal, in de voormiddag-godsdienstoefening bij de Waalscbe gemeente alhier, door den weleerw. heer Se'cretan worden be vestigd ds. Trotlet, nieuw beroepen leeraar bij die gemeente. Des avonds zal de bevestigde zijne intree-rede houden. Alhier is aangekomen de heer Georg Strachey, nieuw benoemd attaché bij de Engelsche legatie. Ook wordt verwacht de graaf Spauer, nieuw be noemd attache' aan hel Ooslenrijksche gezantschap. Het schijnt dat men in Engeland en Oostenrijk met geene overhaasting wil te werk gaan, bij de benoeming der nieuwe gezanten aan ons hof. Ook het Zweedsche gezant schap is nog onbezet. Men kan zich geen tijd herinneren dat hel corps diplomatique alhier zoo min talrijk was als thans. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich gisteren bezig ge houden met het onderzoek van het wetsontwerp lot bekrachtiging van hel traclaal tusschen Nederland en België gesloten tot wering van den nadruk. Het tppographisch bureau is thans van de vertrekken in het gebouw der tweede kamer naar de nieuwe localen op het Plein overgebragt. Tweede ICaenea' dei' tSlaten-Geiiei'sial. Zitting van Donderdag 25 November. Ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, tot regeling der afschaffing van de slavernij in Ned. Oost-Indie. Verzen ding naar de afdeelingen. De voorzitter zegt, dat de minister van oorlog in de vergadering tegen woordig is, om de locgezegde mededeelingen te doen aangaande het stelsel van defensie en de organisatie van het leger. Hij verandert dientengevolge de openbare zitting in comité generaal. j Na de opheffing van het comité-generaal (ten Ij ure) zijn de beraadsla gingen aangevangen over de staatsbegrooting voor 1859. De algemeene be raadslagingen waaraan enkele leden deel namenwaren spoedig afgeloopen. Daarna is hoofdstuk I (huis des konings) met algemeene stemmen aangenomen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN ENGEIiANB. LONDEN23 November. Volgens de Morning-Post zou onze gezant te Washington, lord Napier' teruggeroepen en door sir Lyons, thans gezant te Napels, worden ver vangen. Ook meldt de Daily-News dat sir W. Napier naar 'sGravenhage 1 is vertrokken om de onderhandelingen ten einde te brengen met de Nederl. regering over de Nederlandsche landaanwinning- en indijking-maatschappij. De bovengenoemde gezant te Washinglou zal bij een Europeesch hof aange steld worden. Onderscheidene houthandelaars uit Canada, Nieuw Bruuswijk en Nieuw Schotland bevinden zich alhier, ten einde bij de regering aan te dringen om het hout, dat gewoonlijk door Rusland en Pruissen wordt geleverd, uit de Britsche koloniën te trekken. De admiraliteit heeft jaarlijks voor een millioen aan hout voor den scheepsbouw noodig. De aandeelhouders in den bouw van de Leviathan hebben een zeer aanzienlijk verlies geleden. Dit vaartuig heeft tot heden 640,000 gekost, en bij de overdragt aan eene nieuwe maatschappij is dat kapitaal tot op 160,000 terug gebragtzoodat de aandeelhoudersdie 10 per aandeel hadden betaald, nu nieuwe aandeelen ontvangen van 2.10 Het zal nu mogelijk zijn, de nog ontbrekende som van 140,000 bijeen te krijgen, daar het geheele schip, met de uitrusting en het kapitaal, om de zaak ten einde te brengen, aan de nieuwe maatschappij 300,000 zal kosten; eene som welke, indien het schip aan de verwachting beantwoordt, eene goede rente belooft. Men heeft alhier eene bende gaauwdieven ontdekt die zich onledig hield met de vervaardiging van Russische banknoolen. Twee leden dier bende, een Rus en een Pruis, zijn gevangen genomen. In een brief uit Lissabon, in den Times opgenomen, leest men nog eenige bijzonderheden over de aardbeving die op den ll(Icn dezer in Portugal heeft plaats gehad. De uitwerking is niet zoo groot geweest, als men van de hevigheid en langdurigheid der schokken had te duchten. De eerste schok duurde te Lissabon eene halve minuut, deed alle huizen schudden en schijnt de hevigste geweest te zijn, die sedert de zware aardbeving van 1 November 1755 was waargenomen. Een groot aantal schoorsteenen en muren, maar geen enkel geheel huis is omvergeworpen en slechts één per soon is omgekomen. De stad St. Ubes, op 8 mijlen van Lissabon gelegen, heeft het meeste geleden. Aldaar zijne eenige der ingezetenen onder de puinhoopen verpletterd. De Agincourt, die van Melbourne werd verwacht en waaromtrent men in ongerustheid verkeerde, is te Queenstown, in Ierland, behouden aange komen. FRANKRIJK. PARIJS23 November. De Moniteur deelt een keizerlijk besluit mede, waarbij aan 11 per sonen die in 1855 veroordeeld werden wegens deelneming aan de onlusten te Angers, de overige straftijd is kwijtgescholden. Bij de begrafenis van mevr. Lighten veltechtgenoot van den Nederl. gezant, is het geheele corps diplomatique tegenwoordig geweest. Uit het buitenland zijn bij de regering een aantal verzoeken ingeko menom het regt te verkrijgen lot vertaling der uitgegevene Correspon dentie van Napoleon I. De Siècle en de Univers zullendaartoe van regeringswege uitge- noodigd, den strijd over de gelijkstelling der verschillende gezindheden door het bekende voorstel van prins Napoleon uitgelokt, slaken. Men ver neemt echter dat het centrale consistorie der Israëiilen alhier eene klagt ingediend heeft bij den minister van justitie, met betrekking tot de beschul digingen die in den jongsten tijd door den heer Veuillot tegen de Israëiilen zijn ingebragt; o. a. had hij gezegd dat in afgelegen landen de Israëiilen hun paaschfeest met Christenbloed vieren. Reeds voor dat de klagt werd ingediend is de opper rabbijn bij de ministers van eeredienst en justitie ten gehoore toegelaten. Het bovengenoemde ligchaam moet echter, alvorens de zaak voortgang heeft, van de regering vergunning vragen lot het aangaan van een regtsgeding, welk verlof echter waarschijnlijk zal verleend worden, omdat twee der ministers reeds vooraf van den gedanen slap onderrigt zijn geweest. De beurs heeft in den jongsten tijd eene daling ondergaan, waarvan men zich de reden niet kan opgeven. Waarschijnlijk hebben daartoe over dreven geruchten, vooral omtrent den tegenwoordigen toestand van Italië, aanleiding gegeven. In Maart van het volgende jaar zal alhier een groot muziekfeest plaats hebben, waartoe zich reeds 210 zanggezelschappen, uitmakende 6919 zan gers, hebben aangemeld. ITALIË. Uit Napels wordt gemeld dat lord Redcliffe, aldaar aangekomen, het fregat dat hem overbragt niet heeft verlatenen dat hij zijne reis heeft voortgezet, zonder een gehoor bij den koning gevraagd te hebben. Dezer dagen heeft ook een Engelschmanbij wien huiszoeking was gedaandaar tegen bij den Engelschen consul geprotesteerd, die dit protest bij de rege ring ondersteunde. Niet alleen te Ancona, maar ook te Jesi, te Macerata en op andere plaatsen van den Kerkdijken Staat hebben talrijke gevangennemingen plaats gehad. Het bevel daartoe was per telegraaf uit Rome ontvangen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2