leydsche couran t: VRIJDAG 26 NOVEMBER. ft De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 14 De Prijs der Courant is f 2 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeve?i. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 November. PROCES-VERBBAAL, van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van drie Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 24sten November 1858 in de Gemeente Ley den. Ilct bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembrieQes be stemde zaal op het Raadhuis plaats, 's middags te twaalf ure. liet is zamengesteld uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de lleeren G. H. Ysselsteyn en Mr. C. \V. Hubrecht, Leden van den GemeenteraadSleinopnemers. De lijst der Kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betredende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel voor hel bureau staande, nedergelegd. De stembusna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Voorzitter van liet bureau, en de andere door den Heer Ysselsteyn, als oudste Stcmopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zonder sloornis der orde afgeloopen. Ten twee ure wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgescbrevene wijze. De bus wordt vervo'gens geopend en bevonden te bevatten acht en veertig stembriefjes. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is geblekpn te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en (verluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest acht en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Hoeren: A. Hartevell Jzn. 43 stemmen, S. J. Ie Poole 39, P. van Geer 24, J. van Heu- kolom 5, P. J. Zuurdeeg 4 J. C. Zaalberg, P. F. J. Ysselsteyn en S. A. Meerburg, ieder 3, W. H. Gillissen, J. Scheltema en A. Tielemanieder 2, M. van Weeren P. L. C. Driessen, H. J. H. 11. van Wensen, M. Couvée, J. Harlevelt, N. II. de Graaf, W. F. van Wijk Jr., C. Leembruggen, B. Corls en G. M. de Graaf, ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de HeerenA. Ilartevclt Jzn. en S. J. Ie Poole. Zijn derhalve verkozen tot Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken de Heeren ABRAHAM IIARTEVELT Joanneszoon, SAMUEL JACOB le POOLE. Terwijl eene herstemming moet plaats hebben lusschen de Heeren P. van Geer en J. van Ileukelorn, die daarop de meeste stemmen hebben verkregen. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leydcn den 24stCD November 1858. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. G. II. YSSELSTEYN, I c# C. W. HUBItECUT. Stemopnemers. Bij kon. besluit van 23 Nov. heeft Z. 31. goedgevonden, op hun verzoek, eervol ontslag te verkenen aan de kapiteins der dienstd. schutterij alhier P. F. W. de Timmerman en mr. P. du Uien, en le benoemen tot kapiteins mr. P. C. Lczwyn en A. Nanning Hubrecht, thans lsle luitenants; lot lslc luitenants P. J. F. Ysselsteyn en J. Zaalberg, thans 2de luitenants en lot 2dcn luitenant mr. J. Luzac, thans schutter. Gisteren namiddag had in eene pleglige zitting van de arrondissemenls- regtbank alhier de installatie plaats van den nieuw benoemden officier van justitie, mr. F. Pont. Nadat de benoemde in de reglzaal was binnengeleid, vatte de substituut-officiermr. L. Eyssonius Wichers, daartoe van den president vergunning bekomen hebbende, het woord op, om zijnen ambt genoot bij de regtbank in te leiden. Hij schelste met hartelijke woor- den het verlies dat de regtbank leed door hef aftreden van mp. 1). Tieboel Siegenbeek als officier van justitie, in welke betrekking bij weinig minder dan 25 jaren werkzaam was geweest. Hoewel hijals met den afgetredene dagelijks lot dezelfde werkzaamheden geroepen, zoo menig blijk van zijne kunde en van zijn minzaam karakter had ondervonden, wilde hij echter over zijne verdiensten niet uitweidendaar de kieschheid hem zulks op dit oogenblik verbood. Gelukkig noemde hij het dathoewel de regtbank den heer Siegenbeek moest missendeze echter in ons midden bleef en men van hem in zijne nieuwe betrekking, als hoofd der gemeente, nog zoo veel goeds mogt verwachten. Hij verzocht den nieuw benoemden officier hein ■dezelfde sympathie en welwiilenlieid te schenken, die hij van zijnen voor ganger had genoten. Nadat vervolgens het kon. besluit, houdende de benoeming en hel proces verbaal der eeds-aflegging door den griffier was voorgelezenwerd de heer Pont als officier van justitie door den voorzitter geïnstalleerd. Z. ed. achtb. drukte hij deze gelegenheid mede het leedwezen uil van de leden der regt bank, over het aftreden van den lieer Siegenbeek en nam van dezen, met wien hij zoo vele jaren in denzelfden kring werkzaam was, een roerend afscheid. Vervolgens wcnschlle hij den nieuw benoemde geluk met de aan vaarding zijner betrekking en wees liern op de eigenaardige moeijelijklieden die bijhoewel reeds zoo vele jaren als ambtenaar van liet openbaar mi nisterie werkzaam, echter als zoodanig bij deze regtbank zon ondervinden. Beide sprekers werden door den nieuw benoemden officier beantwoord, die daarbij de redenen ontvouwde die hem tot de aanneming dezer betrek king hadden genoopt, en de betuiging aflegde dat hij al zijne krachten zou aanwenden om dc op hem rustende vcrpligtingen getrouw na te komen. Hij verzocht tevens de welwillende medewerking zoowel van de leden der regt bank als van den substituut-officier. Ten slotte nam nog de heer mr. J. E. Goudsmit liet woord op, om den lieer Pont, namens de orde der advocaten, geluk te wenschen. Ook hij bragt eene hulde aan de verdiensten van den heer Siegenbeek, die in menige zaak geloond had dat hij de wenschen der balie wist voor te komen en ieder echt wetenschappelijk argument in de verdediging op prijs stelde. Hij hoopte dal de balie van den nieuwen olïïeier eene gelijke welwillenheid zou ondervinden. Zoowel de advocaten toch als de leden der regteriijke magt stonden heide op een onafhankelijk terrein. Allen waren geroepen om, met zelfstandigheid, de wet en liet regt te handhaven en droegen slechts cénen naam, namelijk die van priesters der gcregtiglieid. Ook deze toespraak werd met eeuige weinige vveorden door den heer Pont beantwoord. Het rapport der staats commissie, ingesteld lot het doen van onder zoek naar en het aan den koning uitbrengen van een verslag omtrent de mogelijkheid 0111 een goed verband le brengen lusschen de rijksveldwacht en het wapen der koninklijke maréchaussee, is thans openbaar gemaakt. Bij dat rapport is gevoegd een ontwerp-zamenslelling van een corps kon. maréchaussee over hel geheele rijk, dal daarbij verdeeld wordt in Iwce divisiên en vijf compagniën. De eerste compagnie bevat Zuidholland en Zee land. Zuidhollaml wordt ingedeeld in twee luitenantschappen 's Uage en Dordrecht; liet luitenantschap 's llage in drie arrond.'silage, Leydeu en Rotterdam. Het arrond. Leydeu bevat, volgens het plan, vier brigades, als Leyden met 1 brigadier, 5 maréchaussee te paard en 1 brig, en 3 mar. le voet; Noordwijk met 1 brig, en 3 mar. le voet; Alphen met 1 brig, en G mar. te voet; en Woerden met 1 brig, en 3 mar. te voet. De wis- en natuurkundige afdeeling van dc kon. akademie van weten schappen zal op Zalurdag aansl. le Amsterdam eene gewone vergadering houden. Wij meeneu beoefenaars der aardrijkskunde in het algemeen en in het bijzonder reizigers, wie het om eene meer dan oppervlakkige kennis van een land Ie doen is, opmerkzaam le moeten maken op de hoogslbclangrijke onderneming, waarmede de met roem bekende Geographische Anstalt van Justus Perthes te Golha zich thans bezig houdt. Wij bedoelen den Atlas der Alpenlixnderwelks bewerking aan den reeds door andere reiskaarten gunstig bekenden J. G. Jlayr is opgedragen. Bij een aanzienlijk getal reis boeken en een niet minder groot getal reiskaarten van enkele deelen der Alpen, inzonderheid der Zwitsersche, bestond er lol nu toe behoefte aan eene kaart, die de Alpen in hun zamenhang omvatte en te gelijker tijd de in iedere en met name in eene reiskaart zoo gewenschte eigenschappen voldoende schaal, volledigheid van inhoud, natuurlijke voorstelling en dui delijkheid, in zich vereenigde. In die behoefte zal de genoemde Atlas voorzien, in welken ons eene gegraveerde kaart van negen bladen, ieder 0,310 el lang en 0,597 el hoog, op eene schaal van 1:450 000, gege ven wordt. Dc kaart strekt zich uit van Greuobie tot Weenen en van Straatsburg en Passau tot Florence en Livorno, en bevat dus nog belang rijke gedeelten van Midden-Europa buiten liet gebied der Alpen. Ofschoon de bladen bestemd zijn om aaneen gevoegd te worden, is de kaart toeli zoo ingerigt, dat ieder blad nagenoeg een op zich zelf staand geheel uitmaakt en men zelfs voor eene nog al groole reis niet meer dan twee bladen be hoeft mede te nemen. Van den atlas zijn reeds in het licht verschenen liet jstc Cil 4de bladop welke liet meest bezochte gedeelte der Alpen van Zwitserland en Savoye lusschen den Jlont-Cenis en den weg van den St. Gothard is afgebeeld, alsmede liet titelblad, dal eene aanwijzing der ver schillende Alpengroepeneen overzigt der negen bladen en eene verklaring der op de kaart gebruikte leekens bevat. Wij achten eene aanbeveling van deze onderneming overbodig. Men weet wat Perthes gewoon is in liet licht te zenden, en kan dus nagaan wat ook hier weder wordt aangeboden. Wij twijfelen dan ook niet of deze atlas, die voor een betrekkelijk geringcii prijs verkrijgbaar is, zal vele inteakenaars vinden. De voltooijing van het geheel kan in den loop van het volgende jaar verwacht worden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1