liet veer op Arnhem vroeger van dat van 's liage op Brussel. In liet jaar 1830 heeft hij, meermalen met levensgevaar en angst voor het verlies van zijn schipde goederen van de vorstelijke familie en van het gouvernement van Brussel herwaarts ovcrgebragt. Bij een dezer gelegenheden was hij gevan gen genomen en niet dan met levensgevaar ontvlugt. Zitting van Maandag 22 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het voorstel van den heer Slootlot afkoopbaarheid der tienden, voortgezet, en wel over art. 3. Op dit art. werden, behalve door den heer Thorbecke, ook nog door eenige andere leden, amendementen en sub-amendementen voorgesteld. Na uitvoe rige beraadslaging is de redactie van dit artikelzoo als die door den heer Thorbecke was voorgedragenmet 33 tegen 26 stemmen aangenomen. Zij luidt aldus: Bioktienden en zoodanige andere tienden, die een geheel uit maken, worden niet anders afgekocht dan voor het geheel te gelijk, op de vordering der tiendpligtigendie te zamen meer dan de helft der tiendplig- lige gronden in het blok of geheel bezitten. Bij den afkoop gaan dan aan hen de tienden over die op de andere gronden klevenwier bezitters wei geren af te koopen. Een tiendheffer, bewerende dat door gedeeltelijken afkoop van zijne tienden op onderscheidene bij elkander gelegen gronden zijn belang zou worden gekrenkt, kan vorderen, dat ze alle te zamen wor den afgekocht, liet geschil, tenzij in der minne vereffend, wordt dooi den regter beslist. Op art. 4 waren twee amendementen voorgestelddie echter werden ver worpen, waarna dit artikel met 45 legen 15 stemmen werd aangenomen. Bij dit artikel wordt bepaald dat de afkoopprijs der tienden in het twin- tigvoud van de jaarlijksche opbrengst zal bestaan. Be zuivere opbrengst der vijftien laatste jaren door elkander strekt tot maatstaf van het bedrag der hoeveelheid van de jaarlijksche opbrengst, na voorafgaanden aftrek der twee voordeeligste en der twee nadeeligste jaren. De voorzitter deelde nog mededat was ingekomen eene missive van den minister van oorlog, verklarende, dat hij, lot het onder geheimhouding doen van de mededeelingen omtrent het stelsel van defensie en de daarmede in verband staande legerorganisatiebereid is op zoodanig tijdstip als daar toe nader door de kamer zal worden bepaald. De voorzitter stelt voor die mededeelingen aan te hooren in de zitting van aanst. Donderdag, voor den aanvang der beraadslagingen over de begrooting. Zitting van Ditigsdag 23 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over bovengenoemd ontwerp voort gezet en ten einde gebragt. Artt. 6, 7 en 9 zijn vervallen, maar daaren tegen vervangen door een nieuw artikelstrekkende om de kroon- en staatsdomeinen van de werking der wet uil te zonderen. Daarna is het geheele wets ontwerp, zooals het in den loop der beraadslaging is gewij zigd, aangenomen met 42 tegen 19 stemmen. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg eener straat te 's Gravenhage. ROTTERDAM, 22 November. In den afgeloopen nacht ontstond alhier brand bij den herbergier en slijter in sterke dranken W. Kemfer, aan de oostzijde van de Westewagen- straat. Reeds van den beginne af liet deze brand zich schrikbarend aan zien want de vlammen sloegenvóór dat nog eene der spuiten in werking zijn kon, met vreeselijk geweld van den grond tot aan het dak uit al de vensters. Het pand, dat behalve door gemelden W. Kemfer nog door twee huisgezinnen werd bewoond, is dan ook geheel uitgebrand. De beide belen dende huizen hebben mede veel geleden terwijl aan de daar tegenover gelegen gebouwen ook schade is veroorzaakt. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Door vrouwe P. J. du Marchie Servaas, weduwe van den heer J. F. Elzer, onlangs te Utrecht overleden, is aan de inrigling voor doofstommen onderwijs eene som van ƒ1000 vermaakt. BUlTENLANDSCilK BERIGTEN. ïS fii SG 45 I SS BRUSSEL, 22 November. Te Antwerpen zal door de handelaren eene vergadering worden gehou den ten einde maatregelen te beramen om het verdere verval van handel en scheepvaart, dat zich meer en meer doet gevoelen, te voorkomen. In den tuin van de abdij van Neumoustier te Huy is een standbeeld opgerigt voor Peter den Kluizenaar, dat door den heer Halleux, van Luik, is vervaardigd. ENGELANO. LONDEN, 21 November. De beroemde reiziger, dr. II. Barthis lot eerelid der Bath-orde benoemd. Door de regering is eene overeenkomst gesloten met de Indische lele- graaf-maatschapprj tot het leggen van een telegraafkabel door de Roode zee naar Indiö. Dat gedeelte, hetwelk Suez met Aden verbindt, moet naar luid der getroffen bepalingen in de aanstaande lente voor de dienst gereed zijn. Donderdag 11. is alhier eene vergadering gehouden van voorstanders der afschaffing van de belasting op hel papierer wareu 32 vertegenwoor digers van hier gevestigde nieuwsbladen en uitgevers opgekomen en er werd besloten bij de regering aan te dringen op de afschaffing dier belasting. Woensdag 11. heeft de bisschop van Londen in de St. Paulskerk eene rede uitgesproken, ter viering van den 300ste" verjaardag van de troonsbe stijging van koningin Elisabeth. Die rede heeft 4 uren geduurd, en wekte nog al belaangstclling op, omdat daarin twee punten werden behandeld die op kerkelijk gebied aan de orde van den dag zijn, namelijk, de invoering van de oorbiecht door eenige geestelijken en de afschaffing der kerkelijke belasting. Bij de behandeling van het eerste punt heeft de bisschop zich als een hevigen tegenstander van de invoering der biecht doen kennen, omdat de i geestelijken als despoten tegenover de leden zouden staan. Ilij zou al het I gezag, door de wel hem toegekend, aanwenden, om dat verderfelijk stelsel tegen te gaan. Het geneeskundig blad the Lancet berigtdat men na het gebeurde te Badforth een onderzoek heeft gedaan naar de bestanddeelen van het banketbakkers-suikerwerk, en dat men heeft ontdekt dat er van 50 winke liers slechts 11 onvervalschte waar verkochten. Nabij Rochdale zijn, ten gevolge van den zwaren mist, twee spoor treinen in botsing gekomenwaardoor verscheidene rijtuigen verbrijzeld en ook eenige reizigers gekwetst zijn. Te Dublin kwamen dezer dagen niet minder dan 1500 met geld be zwaarde brieven uit Melbourne aandoor landverhuizers aan hunne be trekkingen in Ierland toegezonden. De gehechtheid der Ieren aan hunne familiebetrekkingen is bekenden verbazend groot zijn de geldsommen welke jaarlijks door landverhuizers worden overgemaakt. FRANHRlJg. PARIJS, 21 November. Bij besluit des keizers is de oprigling bepaald van eene bijzondere kas voor de openbare werken te Parijs, onder het opzigt van den prefect van het dep. der Seine. Het beheer van de geldmiddelen der stad zal daardoor veel vereenvoudigd worden. Het gerucht dat de cholera onder onze troepen in Cochin-China zou zijn uitgebroken, is van allen grond ontbloot. Het keizerl. besluitwaarbij aan de bakkers de verpligting wordt op gelegd om steeds eene aanzienlijke hoeveelheid graan in voorraad te hebben, geeft aan den Constilutionnel aanleiding tol de volgende opmerkingHet is een feit dat het brood altijd het duurst is in die steden waar de bakkers vrij gelalen worden. Neem de twee groote hoofdstedenvan welke de eene de volkomene vrijheid van het bakkersbedrijf, de andere zijne volmaaktste regeling vertegenwoordigen, Londen en Parijs. De prijs van het meel is thans in die twee steden nagenoeg dezelfde, en te Parijs kost het kilogram brood minder dan 30 centimes; te Londen kost het meer dan 40 centimes, dus ruim een derde meer. En dit is geene toevallige en voorbijgaande om standigheid, het verschil kan grooter of kleiner worden, maar het brood is te Parijs altijd goedkooper dan te Londen. Men ziet dus, dat de geleerden dwaalden, welke op grond van een vooraf opgevat begrip meenden te kun nen volhouden dat de broodprijs door de vrijheid van het bakkersbedrijf zou dalen. Men verzekert dat de keizer aan den bekenden bediende van Orsini Gomez, gratie heeft geschonken en dat hrj naar de Sardinische grenzen zal gevoerd worden. De hevige strijd van de Univers legen de gelijkstelling van de gods dienstige gezindheden, voornamelijk tegen prins Napoleon gerigt, op wiens voordragt eenige Israëliten tot leden der algemeene raden in Algerië zijn benoemd, moet, naar men verneemt, de aandacht der regering getrokken hebben, zoodat er sprake was van het geven eener waarschuwing; maar op aandrang van prins Napoleon zeiven had men besloten, aan den heer Veuillot geene beletselen in den weg te leggen. Gelijk te verwachten was wordt thans het berigt omtrent de ver- eenigde tusschenkomst der groote mogendheden bij den Paus, ten behoeve van Mortara, tegengesproken. Uit Jeddah zijn alhier ongunstige berigten ontvangen. De maatrege len, die genomen worden om de gisting onder de dweepzieke Mahomedaansche bevolking te doen bedaren, zijn onvoldoende. De eigenlijke schuldigen aan de slagling zijn ongemoeid gelaten, terwijl eenige anderen voor hen hebben moeten boeteniets waarover sedert liet betreurenswaardige voorval onop houdelijk is geklaagd. De ware schuldigen wandelen nu nog vrij door de stad. De Fransche consul, de heer Sabatier, was wel te Jeddah aangeko men, maar kon uit gebrek aan hulpmiddelen niets doen, vermits het Fransche oorlogsschip Duchayla aldaar nog niet was verschenen, en bij het afzenden der berigten zelfs nog niet te Aden was aangekomen. De Algésiras en de Impétueusedie om oog te houden op de gebeur tenissen in Montenegro in de Adriatisehe zee hebben gekruist, zijn thans weder te Toulon teruggekeerd. De emir Abd-el-Kader heeft aan den hoofdzetel der maatschappij tot doorgraving der landengte van Suez eene som van 5000 fr.als deelneming aan de onderneming, toegezonden, onder betuiging van zijn leedwezen, niet bij magte te zijn, dit nuttige werk door groolere bijdrage te ondersteunen en te bevorderen. Te Ussel (dep. Corrèze) zal de gevangenis gedurende den winter tot een openbare zuinigheids-keuken en lot verwarmingsplaats ingerigl worden; dewijl dat gebouw reeds sedert lang, bij gebrek aan boosdoeners, heeft ledig gestaan. De Mon. de la Flotte berigt dat de prins van Monaco thans besloten heeft zijn grondgebied, tegen schadeloosstelling, aan Rusland af te staan. Dit vorstendom wordt begrensd door Sardinië en de Middeilandsche zee en telt 7000 inwoners. Het Journ. de St. Nazaire deelt omtrent de stranding van het vaar tuig Fille de Cadixdat onlangs nabij een onzer havens plaats had, het volgende mede: Een zware mist had plotseling alles met zulk eenen ondoor- dringbaren nacht omgeven, dat men elkander op hel dek naanwelijks kon onderscheiden. In dit oogenblik strandde het schip, zag men het dreigende gevaar steeds toenemen, en riep de kapitein, om het eenige mogelijke redmiddel te beproeven, zijne manschappen op het dek bijeen, vragende, wie hunner moeds genoeg hadin zee te springen en zwemmende een louw aan den oever te brengen. Slechts Gucrin, de stuurman, durfde dien ge vaarlijken overtogt wagen; ijlings grijpt hij een louw, en sprong geheel gekleed in zee. Dit voorbeeld ontvonkt den moed van den matroos Leroux: «stuurman," roept hij, «als gij omkomt, zult gij ten minste niet alleen

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2