nacr, van der Linden, Zijlker, van Znylen van Nyevelt, de Branvv, Wint- gens, Duymaer van Twist en de minister van justitie. Deze laatste heeft de redenen ontvouwd waarom de regering besloten heeft zich vooralsnog van het doen eener bepaalde verklaring nopens hare zienswijze ten aanzien van dit voorstel te onthouden. Zitting van Vrijdag 19 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis voortgezet. Aan de algemeene overwegingen namen nog verder deel de heeren van Akerlaken, van Nispen van Sevenaer, Thorbecke, Godefroi, Luybende Kempenaer en van Hall, waarna de heer Sloet tot Oldhuis in eene uitvoerige rede zijn voorstel verdedigde. Nadat hij achter eenvolgens geantwoord had op de verschillende bedenkingen die tegen zijn voorstel waren ingebragt, en het reglvaardige en het grondwettige van het voorstel had betoogd, eindigde hij zijne rede met deze woorden: Hoe, dat Nederlanddat de beste staatshuishouding bezitde meeste handelsvrijheid ingevoerd, de visscherij van banden ontslagen heeft, dat in ware volksbe schaving voor geen ander volk wil onderdoendal Nederland zou de land bouw nog willen belemmeren door tiendenwelke in Spanje en Portugal reeds zijn opgeheven! De Sultan van Turkye heeft bij zijn laatste thansi- mat de tienden voor de rahja's, welke nog wel op den koran berustten, in eene grondbelasting veranderd, zoodat, wanneer dit lot stand zal zijn ge- bragt, er nog twee staten zullen zijn waar tienden bestaan, in Nederland en in Marokko. »Nederlandsche volksvertegenwoordigers" zoo besloot de spreker, «voltooit het werk der staatshervorming, hetwelk gij zoo schoon begonnen hebt, door emancipatie der Nederlandsche gronden. Ik heb hel mijne gedaan, doet gij het uwe!" Vervolgens hebben nog de heeren van Zuylen van Nyevelt, van Hall, Schimmelpenninck van der Oye en de voor steller het woord gevoerd om hunne meeningen nader toe te lichtenen daarna is de algemeene beraadslaging gesloten en bepaald om in de volgende zitting de artikelen in behandeling te nemen. Door de hh. Thorbecke, Hengst, van Akerlaken, Heemskerk enMeeussen zijn op sommige arlt. amendementen voorgesteld. Zitting van Zaturdag 20 November. Aan de orde is de beraadslaging over art. 1 van bovengenoemd ontwerp. Volgens het amendement van den heer Thorbecke, luidt dit art. aldus: «Alle, voor de invoering van het burg. wetb. gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van cenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten, hetzij in deze, hetzij in geld te voldoen, is op de vordering van den plig- tige afkoopbaar." De heer Sloet verklaarde dat hij zich daarmede kon vereenigen, maar er nog wilde bijvoegen: «met uitzondering van de kroondomeinen" Tengevolge van gemaakte bedenkingen werd deze bijvoeging door den voorsteller inge trokken. De heer de Brauw stelde mede een araendement voor, dat echter na langdurige beraadslaging werd verworpen. Art. 1 werd daarop aange nomen met 45 tegen 16 stemmen. Art. 2 is, volgens het amendement van den heer Thorbecke en met goed vinden van den heer Sloetvervallen. - BU1TENLANDSCHE BElllGTEN. ENGEL, AAI». LONDEN18 November. De heer F. W. A. Brtice, broeder van lord Elgin, is door de rege ring lot gezant te Peking benoemd. Hij was vroeger zaakgelastigde te Bolivia. Ilij is reeds ecnigzins met China bekend en heeft den tekst van het geslolen verdrag herwaarts overgebragt. De prins van Wallis is voor 3 weken naar Berlijn vertrokken, ten einde zijne zuster te bezoeken. De Fransche gezant heeft te Woolwich het stuk geschut, door den keizer aan de koningin geschonken, beschikbaar gesteld. Bij die gelegen heid had een onder-officier van de Fransche artillerie het ongeluk dat de ammunitie-kist, die hij wilde ledigen, hem op het lijf viel, waardoor hem het dij-bccn werd gebroken. Hij is met een kon. rijtuig naar een hotel gebragt, alwaar hij op last van 11. M. zorgvuldig wordt verpleegd. De koningin heeft ook gezegd dat zij der. gewonde voor zijn vertrek verlangt te zien. De berigtcn uit Indië bevatten gcene gewigtigc mededeelingcn. Alleen dat te Kurrachee ceri kruidmagazijn is in de lucht gesprongen, tijdens men aldaar kunstvuurwerk vervaardigde. Drie Europeanen en een inlander zijn daarbij omgekomen. Ten gevolge van de vroege koude en het mistige weder is de sterfte alhier in de afgeloopen week zeer toegenomen. Het getal der overledenen bedraagt 1349, zijnde 194 boven het gemiddeld cijfer in dezelfde week der tien voorgaande jaren. De zeetijdingen zijn bedroevend. Men is zeer ongerust over het lot van de Indian-Empire, die van New-York vertrokken reeds 25 dagen onder weg is. De Ariel is gelukkig te Southampton aangekomen. Op de kusten ontdekt men de duidelijkste blijkendat er vele zeerampen hebben plaats gehad. De oudste der methodisten-predikersen de laatslovergebleven adsis- tent van John Wesley, is in den ouderdom van 93 jaren en in het 71slf zijner bediening te Newcasile-under-Linc gestorven. Veertien dagen voor zijn dood had hij nog eene voorlezing gehouden. In de vorige week heeft een persoonDavally genaamdeene wande ling gemaakt over den Theems, en dat wel over een touw, dat op de hoogte van Kingstown en Kuhnsond over die rivier was gespannen. Ilij heeft den togt heen en terug gelukkig volbragt. Onlangs is uit Europa eene groole hoeveelheid wijn in de Vereenigde Staten ingevoerd, voornamelijk bestaande in Port, Sherry en Madera. Een scheikundige uil Cincinnati, doctor de Cox, heeft dien wijn aan een naauw- keurig onderzoek onderworpen en bevonden dat er niet een droppel druiven sap in aanwezig was; dit vocht was slechts uit hop, honig, rum, bittere amandelen, aluin, zwavelzuur, enz. te zamen gesteld. FRANKRIJK. PARIJS, 18 November. Bij lceiz. besluit is bepaald, dat in alle steden, alwaar eene officiële broodzetting en een bepaald aantal bakkers zijnsteeds zoo veel graan of meel door iederen bakker in voorraad moet worden gehouden als doorgaans gedurende 3 maanden in zijn bedrijf verbruikt wordt. Deze bepaling heeft ten doel om de volksvoeding zoo veel mogelijk tegen de gevolgen van mis gewassen te beveiligen. Het hof zal tot 30 Nov. te Compiègne vertoeven. De Engelsche ge zant is aldaar ernstig ongesteld geworden. Men wil dat er in de aanslaande zitting van het wetgevend ligchaam een wets-ontwerp zal worden ingediend lot benoeming van vier inspecteurs- generaal en acht onder-inspecteurs-generaal van den arbeid in de fabrieken, welke ambtenaren zullen bezoldigd wordende vier eersten met 40,000 fr. ieder en de acht laalsten met 20,000 fr. ieder 'sjaars. De heer de Thouveuel, gezant te Konstantinopelis alhier aangekomen. De behandeling der zaak van den heer de Montalembert is nu op 24 Nov. vastgesteld. De benoeming van Israëliten lot leden der algemeene raden in Algerië kan de goedkeuring van den heer Veuillot, in de Univers, niet wegdragen. Hij is van gevoelen dat een zoodanig besluit weinig strookt met de woor den des keizers, onlangs te Rennes uitgesproken: want daaruit bleek, volgens hem, dat behalve de katholieke, de overige godsdiensten hier te lande slechts geduld worden. Een aantal mannen van naam op het gebied der kunst en der letteren alhier, hebben zich vereenigd om hier te lande geldelijke bijdragen te ver zamelen voor het in Nederland op te rigten gedenkteeken voor den be roemden kunstschilder Ary Scheffer. Men verzekert dat het huis Rothschild door zijnen vertegenwoordiger in den Kerkelijken Staat 10,000 fr. aan den Israëliet Mortara te Bologne heeft doen gewordenotn hem in staat te stellen zijne pogingeu tot de terugverkrijging van zijn kind krachtdadig voort te zetten. Het bevestigt zich dat er naar Cochin-China aanzienlijke versterkin gen zuilen gezonden geworden. Men verzekert ook dat een brigade-gene raal, ondergeschikt aan den admiraal Rigault, zal belast worden met het bevel over de landingstroepen. Volgens opgave van de Patrie leggen de jezuilen-zcndelingen eene groote bedrijvigheid aan den dag; vijf zendelingen zijn naar Syrië, acht naar China en eenige andere naar Madura en Madagascar vertrokken. In Algerië, prov. Constantine, heeft er een opstand plaats gehad tegen een caidwaartegen echter terstond de noodige maatregelen zijn genomen. De aardbeving, die in Spanje is waargenomen, was vrij hevig. Te Madrid werden drie zware schokken ondervondendie 20 lot 25 seconden duurden, en zoo hevig waren, dat in de meeste huizen het huisraad en het keukengereedschap werden omvergeworpen en de schellen in beweging ge bragt. Eenige huizen werden min of meer beschadigden in de wijk Lavapiès is een huis geheel ingestort. Ook in Portugal is door deze aardbe ving veel schade aangerigt. Tevens hebben op de Spaansehe en Portugesche kusten, in den Oceaan en de Middellandsche zee, talrijke schipbreuken plaats gehad. PRUIS SEN. BERLIJN, 18 November. De prins-regent heeft den vorst van liohenzollern-Sigmaringenminister president, lot chef ad-interim van de admiraliteit benoemd, en aan den minister van staat von Auerswald het beheer opgedragen over de schatkist en het muntwezenen over de llohenzollernsche landen. De heer von Jasmund, bekend als een man van vrijzinnige gevoelens, is thans met de leiding der ministeriële pers benoemd. Behalve de Staats- Anzeigerzijn het Handels- Archivdie Zeit en de Pr. Corresp. als offi ciële organen te beschouwen. Die Zeit zal onder den titel van Preussische Zeitung verschijnen. Uit eer. brief van Alexander von Ilumboldt aan den vader van Eduard Vogel blijkt, dat ondanks alle moeite, tot dusverre niets zekers omtrent het lot van dien reiziger ontdekt is. Te Hamburg is ten behoeve van de aldaar aangebragte schipbreukelin gen van de Maurice reeds eene som van 13,800 rth. bijeengebragt. In llanover is eene ministeriele crisis ontslaan, ten gevolge van de verwerping, door de eerste kamer, van het regerings-ontwerp nopens de regterlijke organisatie. Te Munchen is in het begin dezer maand het rniter-standbeeld van Bolivar ten toon gestelddal in de gieterij aldaar is vervaardigd en bestemd is om te Lima, in Peru, opgerigt te worden. Dit stuk is 15j voet hoog en weegt 111 centenaars. Reeds vier jaren geleden werd het model daar van besteld aan den beeldhouwer Tadolini te Rome, maar later bij het uit breken eener omwenteling in Peru werd die order weder ingetrokken. In het vorige jaar is men echter weder tot andere gedachten gekomen en de uitvoering heeft voortgang gehad. Dit standbeeld zal naar Mannheim en vervolgens langs den Rijn naar Amsterdam gevoerd en van daar naar Lima worden verzonden. TURKYE. De spoorweg van Smyrna naar Aidin de eerste die in Turkye is aangelegdis dezer dagen geopend. Lord Redcliffe heeft bij die gelegen heid in eene uitvoerige rede gewezen op het hooge belang dal er voor Turkye in het bezit van een spoorwegnet was gelegen. Het leger in Arabië zal eene versterking van 12,000 man ontvangen. De leemtedie daardoor in het leger in |Turkye zal ontstaanis men voor nemens door rccrulen aan te vullen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2