LEYBSCHE COURANT. MAANDAG 8 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond De Prijs der Courant is f 2 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTER. LEYDEN, 6 November. De taal-, letter- en geschiedkundige afdeeiing van de kon. akademie van wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone ver- ;j gadering houden. In de maand October 1853 zijn binnen deze gemeente overleden 95 per sonen, als: 14mannen, 19 vrouwen24 zoons en 38 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 109 kinderen, als: 52 zoons en 57 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 24 huwelijken. liet getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 lot 94 personen. Tc Schiedam had dezer dagen de aanbesteding plaats van de door het bestuur der vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan min vermogenden aldaar aangekondigde openbare aanbesteding van den bouw van 4 blokken huizen ieder van 10, dus te zamen 40 woningen. De uit voering van dit werk was door de heeren YV. Sonneveld en II. Fetcris aldaar geraamd op ƒ31,500, onder verband om het, indien niet lager werd ingeschreven, voor de geraamde som volgens bestek en leekening te maken. Er waren 6 inschrijvings-biljetlen ingekomen, waarvan het hoogste 44,300 en het laagste ƒ30,750 bedroeg. In verband met de voormelde bepaling, is de uitvoering van het werk aan de heeren Sonneveld cn Fcteristegen de som hunner raming, opgedragen. De stad Arnhem zal in het volgende jaar weder aanmerkelijk verfraaid worden, hetgeen blijkt uit de begrooting van inkomsten cn uitgaven voor 1859. Zoowel de eene als de andere beloopen meer dan 3 ton gouds. Er is besloten lol het veranderen en verfraaijen van het terrein om hel gebouw Musis-Sacrumtot het gedeeltelijk dempen van grachtenhet wegnemen der Vclperbarrièreden aanleg van het gedeelte der nieuwe begraafplaats voor de Hervormde gemeente bestemd, het verplaatsen van bel nog niet lang beslaande nieuwe kruitmagazijnenz. Tol dekking dier buitengewone uitgaven is goedgevonden eene geldleening te beproeven. Volgens de officiële deswege opgemaakte statenbedroegen de hoeveel heid en de gemiddelde waarde van het veraccijnsde vee hier te lande in 1857, runderen 145,184 stuks, ter waarde (ƒ71.14 per stuk) van 10,328,CG7 kalveren 92,357 stuks, ter waarde 16.271 per stuk) van ƒ1,503,203; dus eene gezamenlijke waarde van ƒ11,831,870. Te Weslergeest (Friesland) is een openbaar onderwijzer, die aldaar in het jaar 1796 is aangesteld en dus 62 dienstjaren lelt, onafgebroken op de zelfde plaats werkzaam, llij is 82 jaren oud. Onder zijne leerlingen vindt men personen, die meer dan 70 jaren oud zijn. Op 1 Jan. 1859 zal hij ge pensioneerd worden; welk pensioen echter niet hooger dan 225 zal kunnen zijn, omdat zijne inkomsten als onderwijzer niet meer dan 350 bedroegen. En toch is dal pensioen niet zeker, omdat het pensioenwezen in de provincie Friesland nog niet geregeld is. (Hbl.) Te Renaix, in België, overleed op 26 Oct. Célestinc Masttre, in den ouderdom van 106 jaren en bijna 2 maanden. Door de regering zijn aan de tweede kamer ingezonden drie ontwerpen van wet, strekkende a. tol afschaffing der slavernij in de kolonie Suriname; b. tot afschaffing der slavernij in Curagao, Bonaire, Aruba, S'. Eusialius en Saba; en c. ter tegemoetkoming aan de gewezen eigenaren van slaven op het Nedcrlandsch gedeelte van S'. Martinen om de slavernij aldaar geheel te niet te doen. liet leidend denkbeeld van de thans aangeboden ontwerpen is, bestaande toestanden, voor zooveel noodig gewijzigd, zooveel mogelijk te behouden als dit met den vrijen wil der betrokken meesters en slaven vcr- eenigbaar is, cn gevolgelijk het scheppen van nieuwe toestanden door de wet te vermijden. liet hoogste doel dat bereikbaar is en waarnaar gestreefd wordt is, dat de vrijgemaakte slaven als vrijwillige arbeiders verblijven op de plantages, waaraan zij door geboorte en gewoonte gehecht zijn. Het overgaan cn meer nog het overbrengen van slavenmaglen naar andere plan tages moet en zal zooveel mogelijk vermeden worden. De overplanting van de geheele slavenbevolking naar te scheppen landelijke gemeenten vervalt geheel. De regering heeft gemeend het aan de keus der eigenaars te moeten overlatenof zij al dan niet hunne plantages en gronden met de slaven wil len afslaan. Daardoor worden allen bevredigd en wordt tevens het algemeen en duurzaam belang der kolonie het best bevorderd. De losprijs is in drie deelen gesplitst als: voor suiker-plantages, voor koflij-, koffij- cn cacao, en cacao-plantages, kweek- en kostgronden en voor katoen-, rijst- en hout- plantages. Het denkbeeld van vereeniging der vrijgekochte slaven in lande lijke gemeenten bij het tegenwoordige voorstel is geheel verlaten cn daarbij wordt de cigendonnnelijke inrigling van plantages gehandhaafd. In het te- ij genwoordige ontwerp komt de bepaling van het vorig ontwerp niet voor, tl om den vrijverklaarden slaaf onder de verpligting te brengen, aan den staat het bedrag van den ten zijnen behoeve betaalden losprijs uit de vruchten van zijnen arbeid terug te geven. Volgens deze ontwerpen zal de schade loosstelling slechts voor een derde in geld plaats hebbencn voor de overige twee derden door storting in eene te Paramaribo op te rigten bank, be stemd om de stoffelijke instandhouding en ontwikkeling der kolonie Suri name te bevorderen, door het voorschieten van kapitalen tot verbetering van cultures en fabricatie, hel aanvoeren van immigranten, hel voorschieten op te veld staande cf in bewerking zijnde producten, en het realiseren daarvan op de voordeeligsle en minst kostbare wijze enz. De losprijs der stads- of particuliere slaven is als maximum aangenomen naar den grondslag van den ouderdom. Bij de overweging der daartegen ingebragte bedenkingen is be sloten tot het doen wegvallen van het geheele zesde hoofdstuk der voordragt van 1857, handelende over den regtstoestand der vrijgemaakte slaven. Het aantal der te emanciperen slaven wordt in Suriname gesteld op 37,169 hoofden waarvoor men zal behoeven ƒ11,510,370 cn wel een derde 3,833,656 in geld en ƒ7,677,312 in bank-aandeelen. Het aantal der te emanciperen slaven op Curagao enz. wordt begroot op 9,305, voor welken men behoeft ƒ1,827,700. 's GRAVENHAGE 6 November. Z, M. heeft aan de heeren D. Bauduingriffier der arrond.-regthank te Maastricht, en A. Bayly, commies bij het ministerie van oorlog, de orde van de Eikenkroon verleend. Z. M. heeft don Raphaël Jabat, Spaansch gezant, benoemd lot kom- mandeur der orde van den Nedcrl. Leeuw. Z. M. heeft op verzoek eervol ontstag verleend aan mr. B. R. Roijer, als notaris te Zwolle, en aan mr. G. B. ten Pol, als notaris te Oolmars- sumen tol notarissen benoemd: te Zwolle, J. J. Roijer, cand.-notaris aldaar, en te Ooimarssum (arrond. Almelo) J. A. II. ten Pol, mede cand.- notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden weder in active dienst te plaatsen, en wel bij het 2dc reg. infanterie, den luit.-kolonel J. Tegelberg, van het wapen, thans op non-activiteit. Z. M. de koning cn Z. K. H. de prins van Oranje hebben heden mor gen ten 10 ure op het koninklijk paleis in een bijzonder gehoor ontvangen den voorzitter en de leden van de synodale commissie der Ned. licrv. kerk. Ten 101 ure hebben Z. M. en Z. K. II. ten gehoore toegelaten de com missie uit de stalen dezer provincie, belast met den koning en den kroon prins geluk te wensehen met de heugelijke gebeurtenis der bereiking van den 18 jarigen leeftijd des prinsenen om van de gehechtheid cn trouw der staten aan het Huis van Oranje de verzekering te geven. De commissie had zich aan het gouvernementsgebouw vereenigden zich van daar naar het paleis in het Koordeinde begeven. Z. M. heeft heden middag ten 5 ure in een afscheidsgehoor ontvangen den baron von Doblboff, aftredend Oostenrijkseh gezant alhier, die de eer heeft gehad aan Z. M. de brieven te overhandigen waarbij hij zijn ontslag als hoofd van het gezantschap heeft bekomen. Die heer zal Dingsdag aanst. de residentie verlaten. De wel-eerw. lieer P. Trottet, beroepen predikant bij de waalsche gemeente alhier, is met zijne familie uil Stokholm alhier aangekomen. Men verneemt dal velen heden ten kantore van den heer Landry heb ben ingeschreven voor de geldleening ten behoeve der doorgraving van de landengte van Suez. Gisteren avond is de persoon van II., slagtersknecht albier, komende uit een herberg op het Spuiin dronkenschap in het water geloopen en daaruit levenloos opgehaald. In de zitting van de provinciale stalen van Zuidholland van gisteren is op nieuw in behandeling genomen art. 42 van het ontwerp-reglcment van het fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van hoofd onderwijzers bij de openbare scholen van lager onderwijs in deze provincie. Even als vroe ger slaakten ook nu weder de stemmen. Dientengevolge wordt hel oor spronkelijke artikel, inet eene kleine wijziging, waarmede ged. stalen zich hadden vereenigd, behouden, en blijft het bepaald, dat de stalen zich voor behouden, bovengenoemd reglement te ampliëren of te wijzigen, als in het belang der deelhebbers en van hunne nagelatene weduwen en kinderen be vonden zal worden te behooren. Hel geheele reglementdaarna in stemming gebragt, is met 50 tegen 14 stemmen aangenomen. Na eenige beraadslaging heeft de vergadering vervolgens aangenomen de reglementen voor de polders Asperen, HeukelomSpijk en de Goilberdinger en Everdingerwaardenen daarna in behandeling genomen het rapport der commissie, betreffende een ontwcrp-rcglemenl voor liet hoogheemraadschap van Voorne en Putten.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1