De leden der tweede kamer zijn aangeschreven om op Dingsdag 9 dezer hunne werkzaamheden te hervatten. Men verwacht dat de beraadslagingen over de begrootingsweltcn omstreeks de helft dezer maand zullen aanvangen. Zoo als reeds gemeld is, worden er eerlang organisatiën bij het per soneel der ambtenaren van verschillende ministeriën te gemoet gezien. Dit zal, o. a.het geval zijn bij den raad van state en bij de ministeriën voor de hervormde/teredienst enz., marine, oorlog en koloniën. Men verzekert dat de bh. Conrad, Storm Buysing en Beyerinck, die door bh. burgemeester en wethouders uitgenoodigd zijn om het gemeente bestuur voor te lichten omtrent de vraagof de aanleg van eene zeehaven te Scheveningcn mogelijk is en doelmatig kan zijn," hun rapport ter dier zake ingezonden en die vraag bevestigend hebben beantwoordechter steeds in zooverre, dat zij den aanleg voorstellen van eene haven, geschikt voor sloombooten en visschersvaartuigcndoch geenszins voor groolere zeeschepen. Het prachtige hötel van den baron van Brienen van de Groole Lindt in het Lange Voorhout is in zoo verre afgebouwd, dat het kapwerk thans daarop is geplaatst. Bij deze gelegenheid heeft de baron eenige gelden ter beschikking van de aannemers gesteldten einde de werklieden op eenige ververschingen te onthalen. Bit heeft Zalurdag jl. plaats gehad, terwijl hun wekelijksch loon eenigzins werd verhoogd. De werklieden hebben uit erkentelijkheid des avonds het uieuwe gebouw eenvoudig verlicht. Staten Tan 2Zu&(lfaotian<l* Zitting van Dingsdag 2 November. De commissaris des konings opent in HDs. naam de vergadering der staten. IIij geeft kennis dat de heercn mr. C. W. Hubrecht en mr. C. van der Vlies, nieuw benoemde leden der staten, hunne geloofsbrieven hebben in gezonden. Deze heeren worden11a onderzoek en in orde bevinding hunner geloofsbrieven, als leden toegelaten. Hierna is overgegaan tot de loling ter verdeeling der vergadering in zes afdeelingen. De voorzitter doet vervolgens onderscheidene mededeelingenals1°. voor stellen van ged. statenwaaronder een tot het verleenen van tegemoetko ming aan de gemeente Woubrugge in de kosten tot opbouw van een school lokaal en onderwijzerswoningen tot nader onderzoek van het adres van het gemeentebestuur van Soeterwoude, om subsidie in de kosten van verbete ring van wegen; 2". rapporten van commissiën. Op voorstel van den heer Geraerds Thesing is met acclamatie besloten, dat de vergadering hare hulde zal brengen bij den koning en bij den prins van Oranje, even als die vroeger heeft plaats gehad, maar vooral nu, bij gelegenheid van den 18den verjaardag van den prins. Voorts wordt besloten dal de vergadering niet en corps zou gaan, maar een commissie uit haren naam met die taak zou worden belast. Die commissie wordt zamengesteld uit de heeren Geraerds Thesing, Mock, van Hoogstraten, C. van Vollen hoven, van den Mandele, Begram en van Koetsveld, benevens den voorzitter en den griffier. Morgen ten half elf ure zal de tweede zitting worden gehouden. AMSTERDAM2 November. Zaturdag 11. heeft de wis- en natuurk. afdeeling van de kon. academie van wetenschappen eene gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig waren J, 3.J. tif00n. w. Vrolik i—.„Co r\" luisstil, BuyS BallOt, v. d. Boon Mesch, Elias, Delprat, Stamkart, Oudemans, v. Oordt, v. Gogh, Brants en Voorhelm Schneevoogt. De secretaris doet mededeeling van eenige ingekomen brieven en boekge schenken. Onder anderen was ingekomen een brief van den minister van binnenl. zaken ten geleide van een adres van mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, conservator bij het museum van natuurlijke historie te Leyden, verzoekende ondersteuning voor de voortzetting der uitgave van het werk over de Nederl. insecten, bij Sepp uitgegeven; de minister vraagt advies van de akademie. De heer Vrolik is van meening dat het wenschelijk is die ondersteuning te verleenen, maar onder voorwaarde dal er aan het werk eene andere vorm worde gegeven, overeenkomende met de eischen van onzen tijd. De zaak is in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de hh. van der Hoeven en Mulder. Ecne verhandeling, door den heer Bosquet ingezonden, getiteld: Recher ches sur la faune et la Jlore fossile tertiaire du Limbourg Neêrlandais is in handen gesteld van de Uil. v. Breda en Ilartingom daarover verslag uit te brengen. De heer van Hasselt sprak over de met plantaardige vergiften bestreken boogpijlen. Uit zijne mededeeling bleek, dal die pijlen in onze Oost-Indiën alleen gebruikelijk zijn op de Poggi of Nassau-eilanden nabij de Zuidwest kust van Palembang. Zijn onderzoek heeft hem aangetoond, dat het ver gift, waarmede de pijlen waren bestreken, was een zwakke dosis OepasAntja (gelrokken uit de Anliaris loxicaria). Hij meent, dat ook op de oostkust wan Celebes vergiftigde boogpijlen worden gebezigd, doch heeft nog geene gelegenheid gehad om dit met zekerheid te onderzoeken. Deze bijdrage zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer van der Willigen sprak over hel eleetrisch licht in het luehlledige en de heer Buys Ballot over het gewigt der magnetische bepalingen in onze Oost-Indische bezittingen. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCtiË~BËItlGTËi\. EUnRJBliAW». LONDEN, 31 October. Uit Bombay is het berigt ontvangen dat de opstandelingen in Oude gevoelige verliezen hebben geleden. Zij loopen in talrijke benden het land af en stroopen op schrikbarende wijze. Voor den aanstaanden veldtogl worden groole toebereidselen gemaakt. De gouverneur-generaal heeft aan lord Elgin gevraagd om hem de troepen, die in China dienst hebben gedaan, af te staan. Dien ten gevolge zal de gene raal Straubenzee met al zijne beschikbare troepen, een bataillon en 400 Cipayers uitgezonderd, omtrent het midden van October naar Calcutta ver trekken. De schecpsmagt voor Canton zal van 78 op 30 vaartuigen gebragt worden; de overigen zullen de krijgsbewegingen in Indië ondersteunen. Volgens brieven uil Hong-Kong van 11 Sept. begon men aldaar meer en meer overtuigd te worden van de kwade trouw der Chinesche regering. Het den 3den Julij bekrachtigde verdrag is niet in de officiële courant van Peking ter algemeene kennis gebragt, ja zoo geheim gehouden dat de com missaris Hwang verklaard heeft de mededeeling der bijzonderheden daarvan niet ontvangen te hebben. Ook het verdrag met de Vereenigde Staten ver- pligt den keizer lot de onverwijlde afkondiging daarvan, zoowel te Peking als in de provinciën, maar dit is niet geschied. Nog meer, ofschoon een I der artikelen uitdrukkelijk voorschrijft dat het woord barbaren nimmer meer in eenig officieel stuk zal gebezigd wordenwaar het de Engelsche regering of natie geldt, treft men in de courant van Peking van 25 Julij een edict aan, waarbij eereblijken aan diegenen worden verleend, welke zich bij gele genheid dat de barbaren in allerijl naar Tien-Tsing optrokken onderscheiden hebben. Alles loont aan dat de keizerlijke regering slechts listen in het werk heeft gesteld, om de Europesehe krijgsmagt van de hoofdstad verwij derd te houden. De Fransche gezant had dezer dagen uit zijne woning de Fransche vlag gestoken, hetgeen als zeer ongewoon, hem ten kwade werd geduid. Onze regering heeft aan den gezant op ecne uiterst beleefde wijze de in trekking der vlag geraden. De nieuwe maatschappij tot het afwerken van den Great Eastern of Leviathan is tot stand gekomen. Zij voert den naam van de groole scheeps maatschappij en zal een kapitaal hebben van 330,000 Alhier is de tijding ontvangen dat de Eastern Cityeene der stoom- booten der Black Ball linie op Australië, op 25 Aug. is verbrand. De Eastern City was een fraai schip van 1368 ton en het eigendom der heeren Baines C°. Het werd gevoerd door kapt. Johnstone, en verliet den ÏO11™ Julij de Mersey, stevenende naar Melbourne, hebbende aan boord 180 pas sagiers, 47 man officieren en matrozen en meer dan 1600 ton landing. Door het transportschip Merchantmankapt. Brownwerden al de opva renden een man slechts uitgezonderdgered. Van de Kaap de Goede Hoop zijn beriglen ontvangen tot 21 Sept. De gouverneur sir G. Grey, die voor eenigen lijd naar de grenzen was-ver trokken had aldaar eene conferentie geopend met oogmerk om tusschen den president van den vrijstaat en Moshesh eene verzoening tot stand te brengen. Z. Exc. had ook een onderhoud gehad met den bevelhebber der krijgsmagt, waarin besloten was alle beschikbare troepen naar Indië te zenden, waar onder ook een gedeelte van het Duitsche legioen zoude behooren; reeds wa ren vier schepen uit Algoabaai en een uit de Tafelbaai met paarden der waarts vertrokken. Vier slavenschepen waren aangehouden en naar S'. He lena gezonden. Te Portland (Vereenigde Staten) is thans voor de regtbank de zaak van een scheepskapitein aanhangig, die, op de vaart zijnde, een zijner ma- tme f(f^M^e9i8eR,iB!b,f%o^e|r4S|5J^e!^«n gaf hij hem nog eenige slagen met een stuk ijzer op het hoofd en in den nek, zoodat de ongelukkige dood nederviel. FRANKRIJK. PARIJS31 October. De ingestelde regtsvervolging legen den heer de Montalembcrt wordt 111 de meeste kringen afgekeurd. De regering had verstandiger gehandeld met deze zaak stil te laten rusten, want nu zal de bekwame redenaar en tegenstander van de republiek voor de regtbank vrijelijk het woord kunnen voeren. In het stuk, dat tot zijne vervolging aanleiding gaf, trekt de heer de Montalembert partij voor Engeland in den Indischen opstand en beweert onder anderen, dat alle tegenstanders van Engeland onder de vijanden der liberale instellingen gerangschikt moeten worden, terwijl overigens in het geheele artikel een strijd gevoerd wordt tegen de absolutistische regeringen. Ook zegt het dat de Fransche regering een misslag heeft begaan, doordien het in zekeren zin Engeland als mede-oorzaak heeft beschouwd van den aanslag van 14 Januarij. De regering van Louis Philippe is in dat opzigt verstandiger geweest; deze toch beschuldigde Engeland niet als betrokken in den aanslag te Boulogne, hoewel de ontwerpers destijds ook uit Enge land kwamen. De heer Carrel, die door de regering aan boord van den Charles Georges werd afgevaardigd, is alhier aangekomen. Een zonderling feit is thans bekend geworden: de negers, die zich aan boord van dat stoomschip bevonden, en die ten gevolge der inbeslagneming van het vaartuig vrij ver klaard warenzijn niet naar hun land teruggezondenmaar op de kust van Mozambique door het plaatselijk bestuur in het werk gesteld. Omtrent de zaak van Mortara verneemt mendat de door den Fran- schcn gezant bij den H. Stoel ingediende vcrloogen geen gevolg hebben gehadmaar dat de Paus zijn leedwezen heeft betuigd over de treurige uit werkingdie de opligting van den jeugdigen Mortara heeft veroorzaakt. Door l'Union commerciale wordt thans weder een soortgelijk geval mede gedeeld. Een proteslantsch Zwitsersch meisjedat te Rome als bonne diende en betrekkingen had aangeknoopt met een Zwitser der Pauselijke garde, was voor eenige dagen moeder geworden van een kind, hetwelk de geestelijken spoedig na de geboorte wilden doopen, en deswege vergunning vroegen aan de moeder. Deze weigerde echter hare toestemming te gevenomdat zij die plegligheid wilde laten vervullen door den geestelijke, die aan de Zwit- sersche legatie verbonden is. Eenige dagen later werd het kind ziek, en toen werd, na afwijzing van eene tweede aanvrage, de moeder door hen gewelddadiglijk weggevoerd en het kind gedoopt. De Zwitsersche regering moet voornemens zijn zich deze zaak aan te trekken. De generaal de Saliesdie zich in den Ooslersclien oorlog zeer heeft onderscheiden, is door zijn schoonbroeder, die aan verstandsverbijstering

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2