LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 3 NOVEMBER. 3m?NENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN2 November. B«j E°n- besluit van 28 Oct. is aan den heer J. Geel, hoogleeraar, eersten j bibliothecaris aan de hoogeschool alhier, op zijn verzoek, een eervol' ontslag verleend uit gemelde betrekking, met het einde van het loopende jaar, on der dankbetuiging voor de door hem bewezen dienstenen met ingang van 1» Januarij 1859, in zijne plaats benoemd de heer W. G. Pluygers, doctor in de letterenconrector aan het gymnasium alhier. Wij achten het niet ongepast bij deze gelegenheid te vermelden dat het in de afgeloopen maand juist 25 jaren was geleden dat de hooggel. heer dr. J. Geel zijne betrekking als eerste bibliothecaris aanvaardde. Moge de waardige man zich eerlang in het herstel zijner geschokte gezondheid, die lot zijne aftreding aanleiding gaf, verheugen en nog langen tijd zijne 'wel verdiende rust genieten. Door slcmgeregtigde deelhebbers in de Ncderl. handelmaatschappij, van hel kiescollegie Leyden, is heden tot commissaris-plaatsvervanger dier maatschappij benoemd de heer P. J. de Fremery, ter vervulling der vacature ontslaan door de benoeming van den heer S. J. Ie Poole tot commissaris. Door den minister van binnenlandsche zaken is ccnc circulaire gerigt aan de commissarissen des konings in de verschillende provinciën, waarin deze worden uitgenoodigd aan de gemeentebesturen bekend te maken, dat Zr. M». verjaardag op den 19,lc" Februarij aanst. wederom zal worden ge vierd. Naar men verneemt zijn ook de noodige maatregelen genomen, dat de manschappen van bet leger Z"". Ms. geboortedag op feestelijke wijze zul len herdenken. Hel Staatsblad n°. 71 bevat een kon. besluit van 25 Oct., houdende nadere bepalingen ten aanzien van het af te leggen examen door hen die op eene huitcnlandsche akademie een diploma als mc/ii/n nap flftflnr linlylypn verkregen, rir dl' naarivu vac»i/esTeino nepaTiiigen biijkl dat een zo6aathn examen in het openbaar moet worden gehouden en drie volle uren moet duren. De taal daarbij te bezigen is voor Nederlanders de Nedcrlandsche voor vreemdelingen hunne moedertaal, ingeval de examinatoren zich daarin genoegzaam verstaanbaar weten uit te drukken, en anders de Nederlandsche of de Latijnsche taal, ter keuze van den examinandus. De kosten van het examen bedragen ƒ150, waarvan een derde onder de examinatoren wordt verdeeld, en het overige gestort in het akademisch fonds, ingesteld bij kon. besluit van 13 Oct. 1836. Bij eene dezer dagen door het ministerie van oorlog aan de militaire, bevelhebbers gcrigte instructienopens te doene kortingen voor bet klecding- en reparatie-fonds, zijn met klem herhaald de bepalingen: dat militairen, die zich aan dronkenschap schuldig maken, het maximum der korting zul len moeten ondergaanen ook niets uit vermeld fonds mogen ontvangen. Jlen verneemt, dat aan de lieeren van Gend en Loos vergunning is verleend, om met den ls,en dezer de passagiersvracht hunner diligence ondernemingen met 5 pCt. per unr te verhoogen. Te Woerden is Vrijdag 11. aan den conducteur ls,c kl.Matthijs Eekels, van de artillerie, voor 50-jarige trouwe dienst, de gouden medaille uitge reikt, hem dezer dagen door Z. M. met eene gift van ƒ100 verleend. De genoemde persoon trad in 1803 in dienst als bombardier bij de Hollar.dsche artillerie; in 1806 en 1807 nam hij een werkzaam deel aan de veldtogtcn in Oostenrijk. In 1812 vond men hem bij het groote Fransche leger in Rus land, alwaar bij in het volgende jaar, met wonden overdekt, te Smolcnsko door de Russen gevangen werd genomen. Overgegaan in Russische dienst streed hij tot in Februarij 1814 tegen de Franschen en keerde op dat tijd stip in de gelederen van bet vaderlandsche leger terug. Van toen af deelde hij, met slechts eene tusschenruimte van 3 jaren, al de moeijelijkheden welke op verschillende tijdstippen van het leger zijr. gevorderd geworden. In de afdeelingen van de tweede kamer der slaten-generaal heeft het eindcijfer van hoofdstuk V. der slaatsbegrooting voor 1859 Binnenlzaken) groot bezwaar ontmoet. Wijders zijn verschillende beschouwingen en be denkingen van algemeenen of bijzonderen aard in t midden gebragt. Er is aangedrongen op de indiening van een aantal wets-onlwerpen als: 1°. nopens de schutterijen2». tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat3». tot het stellen van regels voor het verleenen van vergunning tot den aanleg van openbare werken of tot hel in werking brengen van openbare middelen van vervoer; 4°. regelende de politie op de wegen5°. aangaande het hooger en middelbaar onderwijs6°. op de oclrooijcnen 7°. nopens den ijk der maten en gewiglen. Verre de meeste leden loonden zich onaangenaam verrast door de gedane aanvrage van twee ton voor de stichting van nieuwe gouvernementsgebouwen te 's Gravcnhage. Wat de in het verleden jaar toegestane som van ƒ60,000 betreft voor het doen van opnemingen lot den aanleg van spoorwegendie som is, naar men meent, niet in overeenstemming met de bedoeling der kamer gebruikt. Bij de 7de afdeeling Onderwijswordt in het verslag het volgende gezegd: Enkele punten, lol de tegenwoordige inrigting van hel hooger onderwijs betrekkelijk, werden besproken. Zoo verklaarde men zich in eene der af deelingen voor liet invoeren van geslrenge, goed ingerigte examina, geschikt om van de vorderingen der studenten bij elke stadie van hunne studie te doen blijken; zonder dat men daarom de noodzakelijkheid van een staats examen voor de toelating tot de hoogeschool aannam. In eene andere af deeling weid oe wensehelijkheid betoogd der benoeming van lectoren op onze hoogescholen in veel meer vakken van wetenschap dan tot nu toe hel geval is. Daartegen werd echter aangemerkt, dat zulk eene diep ingrijpende'ver andering in ons akademisch onderwijs niet anders dan bij de nieuwe wet geving daaromtrent zou kunnen worden tot stand gebragt. Zij hangt met het gcwigiig vraagstuk zamenof het aanmoedigen der optreding van privaatdocenten niet betere vruchten belooft en minder ongerief na zich slepen zou, dan eene aanmerkelijke vermeerdering van hel gclal bezoldigde lectoren. Inlusschen werd dan toch de meening voorgestaan, dat iu ons hooger onderwijs andere verbeteringen te brengen zijn, niet afhankelijk van de nieuwe wet. Zoo bijv. de hooglecraren hier en daar een minder afdoen- den invloed op de vorming der jongelieden oefenden scheen dit ook daaraan toe te schrijven, dat sommigen hunner zich niet zoo uitsluitend aan hun moeijelijk ambt wijdden, als men verwachten moest; hetzij, wat de pro fessoren in de geneeskunde betreft, ten gevolge van uitoefening derpractijk, hetzij, wat anderen aangaat, door hel waarnemen van aan hunne roeping vreemde betrekkingen. Voor zoover zulke misbruiken werkelijk bestaan", lag bet op den weg der regering of ook van de curatoren der hoogescholen ""kit'ff hme Assen, van wiens cm v.,"«émuacll «czren, Oui ac hoogleeraar van vangen aanzoek, zijne betrekking weder heelt'opgenomenomoax met mj tijds in zijne vervanging was voorzien. Men begrijpt niet, waarom die vervanging tot nu toe is vertraagd, te minder nog omdat het niet moeije lijk zou vallen eene goede keus van een of meer opvolgers te doen. At wierd thans een nieuw hoogleeraar benoemd, zou dit, nu het academiejaar reeds gedeeltelijk is verstreken, voor den geregeldcn en goeden loop der lessen in dat jaar weinig balen. De hoogeschool kan door zoodanige trage voorziening niet anders dan lijden; hel geldt hier belangrijke vakken, waarvoor de emeritus-professor alleen staat. Bij de Groninger hoogeschool is niet lang geleden iels dergelijks voorgekomen. Men meent dan ook ernstig in bedenking te moeten gevenom voortaan tegen zoodanig uitstel der vervulling van opengevallen hoogleeraarsplaatsen te waken. Er is gevraagd, boe hel slaat met de uitvoering der overeenkomst we gens de stichting van een stadsziekenhuis te Leyden, dat levens als noso- comium academicum dienen moest. De deswege gesloten overeenkomst is reeds bij de wet van 7 December 1853 goedgekeurd, doch schijnt steeds onuitgevoerd te blijven. Gaarne wist men waaraan dat uitstel is toe te schrijven, en of hel waar is, dat de gemeente Leyden zich aan de aange gane verpligingen tracht te onttrekken. Nopens de Delfischc akademie zijn algemeen luide klaglcn gerezen over den ongunstigen toestand dier akademie. 's GRAVENHAGE 2 November. Z. M. heeft aan jhr. mr. F. L. W. de Koek, directeur van 'skonings kabinet, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis (zonder de Zwaarden) der Adolfsordc van Nassau en van kominandenr, met de Ster, der orde van den Willen Valk, hem ge schonken door den hertog van Nassau en den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach. Z. M. heeft den heer mr. J. B. L. Wenlholt, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het 5dc schooldistrict in Zuidholland en in zijne plaats benoemd den heer dr. A. A. Deenilc. Tot majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Groningen is benoemd mr. J. W. F. de Fremery, thans kapitein bij die schutterij. Z. M. de koning en 11H. KK. 1111. de prins van Oranje en prins en prinses Frcderik zijn allen in de residentie teruggekeerd. Morgen zal er op de goederen van Z. K. II. prins Frcderik aan den Leydsehen Straatweg door de leden van het Groot St. Hubert eene jaglpartij plaats hebben, waaraan ook Z. K. II. de prins van Oranje zal deelnemen. De minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz. zal op Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. Ook door den minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor worden verleend. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant tvordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zafurdag Avond.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1