ficalie der uitgavendie over het diensljaar 1857 ten laste van dit hoofdstuk der begrooling zijn gcbragt. Meer dan ooit is gedurende dat jaar de som van ƒ100,000, die op elke staatsbegrooling voor onvoorziene uitgaven ter beschikking der regering wordt gesteld, op eene wijze besleed, die met de eigenlijke beslemming van dien post weinig strookt en ook uit andere oog punten afkeuring schijnt te verdienen. Men kan zich dan ook thans zeer goed begrijpen, dat de afgetreden minister van finanliën in der tijd zich te gen de mededeeling van deze specificatie aan de kamer heeft verzet. Al dadelijk heeft het de aandacht gelrokkendat de toegestane som van ƒ100,000 niet slechts in den loop van 1857 nagenoeg geheel is uitgeput, maar dat, volgens de memorie van toelichting, een bepaalde post, die jaar lijks ten laste van dit hoofdstuk pleegt gebragt te worden, daaruit niet heeft kunnen worden bestreden, zoodat in 't wezen der zaak meer is uitgegeven dan beschikbaar was; hetgeen niet anders dan als eene onregelmatigheid kan worden beschouwd en tol dienslvermenging leidt. 's GRAVENHAGE 26 October. Z. M. heeft de ls,e luitenants F. C. II. Gorissen en A. N. Coblijn, van het wapen der infanterie van liet leger in Oosl-Indië, benoemd tot ridders der 4dc kl. van dc militaire Willems orde, ter belooning van hun gehouden ge drag bij de krijgsverrigtingen op Timor in Augustus en September 1857. Ook zijn door Z. M. benoemd tol ridders der orde van den Nederl. Leeuw, dc lieeren F. J. P. Storm van 's Gravcsandevroeger adsistent-resident en magistraat en fiscaal van Palembang, thans algemeen ontvanger te Batavia, W. E. Kroesen, luit.-kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indie, laatstelijk waarnemend resident der Wester-afdeeling van Borneo, thans met verlof in Nederland, en 11. de Bruyn, hoofd-ingenieur van den water staat in Nederl.-Indie. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen is benoemd mr. A. Oudemanthans regter-plaalsvcrvanger in de arr.-regtbank te Groningen. Het bevestigt zich dat het Z. M. onlangs behaagd heeft den minister van staat, den heer J. C. Baud, tot den adelstand te verheffen, en wel met den titel van baron. Z. M. de koning wordt, naar men verzekert, aanst. Vrijdag van het I.oo in deze residentie terug verwacht. Z. M. de koning heeft bepaald, dat aan zijne talrijke arbeiders op het Loo, ook gedurende den winter, het zomerloon zal worden uitbetaald. Dc koning heeft ook eene aanzienlijke gift verleend aan een oppassend land bouwer, wiens woning onlangs tot den grond toe was afgebrand. De minister van koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. Door den gemeenteraad is tot marktschipper van hier op Lcyden be noemd L. Verkoren. Den 2den November a. s. zal de gewone vergadering der provinciale staten van Zuidholland geopend worden. In de afgeloopen week is in den Oostkamppolder, nabij deze gemeente, ccne allerstomste daad gepleegd jegens den bouwman v. d. H. te Wateringen, zonder dat men tot nog toe de schuldigen heeft kunnen ontdekken. Men is namelijk in eene weide gekomen, waarin de koebeesten van II. weidden, en heeft aldaar eene der beste koeijen den hals afgesneden, waarna de misdadigers een stuk vleesch van circa 40 a 50 hebben medegenomen, en het overige gedeelte van het beest in de weide hebben laten liggen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EB E Ij <2 I B. BRUSSEL, 25 October. Den 27slcn dezer zal de Bclgiseh-Luxcmburgsche spoorweg plegligin bij zijn van den koning en van zijn gezin worden ingewijd. In de gemeente Bonsccours (Henegouwen) had dezer dagen een treurig voorval plaats: Eene herbergierster was uitgegaan, hare drie kinderen waarvan het oudste slechts 4 jaren telde, alleen te huis latende. Toen de vrouw terugkeerde, kwam haar uit de kamer waar de kinderen waren, ccne zware rookwolk tegenen zij vond slechts de verkoolde lijken harer lievelingen. Waarschijnlijk heeft een der kinderen met dc in het vertrek aanwezige lucifers gespeeld, waardoor zijne kleedcren vlam hebben gevat. EÏSeELAVD, LONDEN, 24 October. Onze consul te Mozambique, de heer M'Leod, is met zijne echtgenoot hier aangekomenomdat zij ten gevolge zijner vertoogen legen den aldaar gedreven wordende slavenhandelaan de verregaandste beleedigingeu waren blootgesteld. Hij is genoodzaakt geweest zijne vlag neer te halen en te vertrekken, omdat de Portugeschc ambtenaren niet bij magte waren hem te beschermen. Eenigen tijd na zijne aankomst, in Julij 1857, werd hij met achting behandeld, maar zoodra hij aan de ambtenaren cenige vertoogen had gedaan over den slavenhandelbegon men een stelsel van vervolging op hem toe te passenmen belette hem dienstboden te bekomen (daar deze allen tot den slavensland behooren) en sneed hem allen toevoer van levens middelen af, daar b. v. de bakkers weigerden hem brood of meel te ver- koopen, en toen hij zich daarover bij den gouverneur beklaagdeantwoordde deze, dat hij bakker noch molenaar was. Toen het Engelsche oorlogschip Persia aankwam, streek hij zijne vlag, en achtte hij zich toen eerst verlost van het levensgevaar, waarin hij langen tijd had verkeerd door de opgewon denheid des volks, die door de invloedrijke klasse der slavenhandelaars werd aangehitst en onderhouden. De heer Lionel Rothschild heeft ƒ24,000 aan de school in de City geschonken, ten einde de renten van genoemde som te besteden aan het bezoldigen van een onderwijzer. Dit geschenk dient als een blijk van erkentenis voor de pogingen door de kiezers der City in het werk gesteld om den heer Rothschild toegang lot het parlement te verschaffen. De Times berekent dat er van het inlandsche krijgsvolk van Benga len hetwelk in opstand is gekomende ontwapende regementen niet mede- gerekend nog maar twee vijfde gedeelten overig zijnterwijl omstreeks 40,000 Cipayers gesneuveld zijn of de doodstraf ondergaan hebbenen een groot aantal anderen door ziekte, wonden en gebrek omgekomen is. In het kasteel van Windsor is een der grootste op de Chinezen ver overde kanonnen geplaatst. Dit stuk is zeer kunstig gegoten om het te laden heeft men 30 buskruid noodig, terwijl het kogels ter zwaarte van twee centenaars kan werpen. Het heeft de algeraeene opmerkzaamheid lot zich getrokken dat de Times en de Morn. Chronicle hunnen tegenstand tegen de doorgraving van de landengte van Suez hebben laten varen en thans trachten aan te toonen dat Engeland bij die onderneming, daar zij den weg naar Indië met 3000 mijlen verkort, niet anders dan winnen kan. Eene militaire commissie doet thans eene reis langs de kusten van Ierland, ten einde den staat der versterkingswerken op te nemen. De steenkolen-mijnwerkers van Leeds, ten getale van 1000, hebben eene vergadering gehouden, waarin door al de sprekers aanbevolen werd, den tegenstand op vreedzame wijze vol te houden, en alle gewelddadigheid in den strijd met de eigenaren der mijnen te vermijden. Er beslaat niet veel hoop op eene spoedige schikking; want de arbeiders willen tegen het verminderd loon niet werken, en de eigenaars willen van niets hooren dan van een onvoorwaardelijk hervatten van den arbeid. De Wingraveeen vaartuig van Nort-Shiclds naar deze stad bestemd is door de schroefstoomboot Kangaroo in den grond gevaren. De geheele bemanning, uit 13 personen bestaande, is daarbij omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS24 October. De generaal Niel heeft aan den keizer het eerste deel aangeboden van het verslag van de werkzaamheden der Fransche genie bij het beleg van Sebastopoi. Dit werk is voorzien van eenen keurigen atlas, waarin al de plannen van de achtereenvolgende werkzaamheden der Russische, Fransche en Engelsche artillerie zijn opgenomen. Men heeft thans uit Lissabon het berigt ontvangen dat de zaak tus- sclien onze regering en die van Portugal, over ie Charles Georges, geschikt is en dat al de moeijelijkheden uit den weg waren geruimd. Niet alleen zal het vaartuig worden teruggegevenmaar ook eene schadeloosstelling aan den eigenaar worden uitbetaald, zonder dat de tusschenkomst van eene derde mogendheid noodig zij. Omtrent het bedrag der schadevergoeding wordt nog niets gemeld. Voor de ontvangst van dit berigt had men reeds hier de tijding gekregen van de aankomst der Engelsche kanaalvloot op de Taag, maar men was zoo gerust op den goeden afloop der zaak, dat dit voorval weinig indruk alhier heeft gemaakt. Volgens een gerucht, zou de schadeloosstelling bepaald zijn op 180,000 fr.waarvan 56,000 fr. aan de weduwe van den eersten stuurmandie in dc gevangenis te Mozambique overleden is. Onze regering had 450,000 fr, geëischt. Het geruchtonlangs medegedeeldalsof een Christen kind door eenige Israëliten te Bologna, om zich te wreken wegens het gebeurde met het Israëlitisch kind, is weggevoerd, heeft zich niet bevestigd. Een zoo danig plan moet wel in een raad van Israëliten te Bologna door eenige heethoofden geopperd zijn, maar gevolg is er niet aan gegeven. Er vertrekken thans bijzonder veel Fransche zendelingpredikcrs naar de landen in en aan den Stillen Oceaan. Zoo zijn in den laatslen tijd 10 Marianislen naar Nieuw Calcdonie, een bisschop met 10 andere geesteiiiken van de even genoemde vereeniging naar de Zuidzee-eilanden31 leden van het Lyonsche gesticht, genaamd Piepus, naar Otaheile, de Sandwichs- eilanden, Valparaiso, San Jago en Lucia, en 21 geestelijken van de ver eeniging voor de builenlandsche zendingen naar China vertrokken. Te Rouaan zal eene wolmarkt, hoofdzakelijk van Russische en Aus tralische wolworden opgerigt. In de omstreken van Marseille heeft eene geduchte wolkbrenk plaats gehad. De Rhóne en de nevenrivierenwelke er zich in ontlasten, zijn zoodanig buiten hare oevers getreden, dat Roqtievairc, Auriol en Aubagne onder water staan en er grootc schade is aangerigt. De Spaansche expeditie tegen de zeeroovers van de Riffkust zal eerst in het aanstaande voorjaar plaats hebben. Een gedeelte van de kleine stad Darriealin de Spaansche provincie Almeria, is onder groole rotsklompen bedolven, die losgeraakt waren vait den top eens bergs, welke zich boven die stad verheft. Een aantal perso nen hebben door die ramp het leven verloren. ITALIË. De troepenter versterking van de Fransche krijgsmagt in den Kerke- lijken Staat bestemdbestaande uit 2000 manzijn te Civita Vecchia ont scheept. Men verneemt thans dat de voorgenomene versterking van de laatstgenoemde plaats voorloopig uitgesteld is. In de dagbladen is thans een brief geplaatst van den Napelschcn advo caat Tajani, waarin hij verslag geeft van de verdrukkingen die hij heeft moeten verduren, nadat hij de verdediging van de beschuldigden in de zaak der Cagliari voor het hof te Salerno op zich genomen had. Men ziet daaruitdat hij door vermomming heeft welen te ontkomen's daags vóór dat hij gevangen zou worden genomen. Dit alles verdient te meer afkeuring, wanneer men in aanmerking neemt, dat het Napelsche wetboek den advocaat, die weigert de verdediging van een beschuldigde op zich te nemen, strafbaar verklaart. Het dagbiad Cattolicote Genua, dat bij de inwijding van de kerk der Waldenzen in een ronwrand verscheen, is eenige dagen later van wege de Sardinischc regering in beslag genomen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2