grondslag van haar onderrigl moet leggen. Eenc commissie is benoemd om een adres aan de koningin te ontwerpenwaarin het besluit der vergadering ter kennis van II. M. wordt gebragt, met verzoek zoodanige bevelen te ge ven, dat de bezwaren der adressanten worden opgeheven. De Times heeft thans zijne stem verheven tegen het hoogmoedige en somtijds wreede gedrag zijner landgenooten tegenover de bewoners van Indië. Dit gedrag wekt den haat op van de inlanders, die overigens van eenen zaehten aard zijn. Daaraan wordt ook een groot deel der jongste gebeur tenissen toegeschrevenen het blad verwacht dal indien daarin geene ver andering komter zulk eenc vijandschap zal ontstaan dat Indië voor En geland zal verloren gaan. Als een voorbeeld van de wreedheid der Engel sehen noemt de Times de handelwijze van een officier, die zijnen oppasser (een inlander) aan een paal bond en geruimen tijd aan de brandende zon bloot stelde, omdat hij een verkeerd zadel op zijn paard had gelegd. In het glazen paleis van Sydenham zal aanstaanden Maandag, den ver jaardag van den slag van Inkermann, een groot feest plaats hebben, op hetwelk al de te Londen aanwezige, sedert den oorlog in de Krim gedeco reerde soldatenuitgenoodigd zullen worden. Men verzekert dat 20 oorlogschepen, die zich op buitenlandsche sta tions bevinden, zullen teruggeroepen worden, ten einde de bemanning te kunnen gebruiken ter versterking van het dienstpersoneel op de kusten. De aandeelhouders in de maatschappij tot het bouwen van den Leviathan hebben beslotende vereeniging te ontbinden en eene nieuwe op te rigten. De nieuwe vereeniging zou hel schip voor de helft van de tot hiertoe ge maakte kosten overnemen. De verzekerings maatschappijen hebben in den jongslen tijd veel geleden. IN iet minder dan 3 stoomboolen en 45 schepen zijn vergaan en 250 vaartuigen beschadigd. Bij deze gevallen zijn echter weinig menschen omgekomen. Te Valentia is door middel van den allantischen telegraaf wederom een kort berigt van Newfoundland zeer verstaanbaar ontvangen. Men had daarbij gebruik gemaakt van de batterij van Thompson. Omtrent den brand van het glazen paleis te New-York verneemt men thans dat daarbij niemand het leven heeft verloreniels dat zeer opmerkelijk is bij het groot aantal personen dat zich in het gebouw bevond. De schade wordt op een millioen dollars geschat, en het bedrag der verzekeringssom is slechts 50,000 dollars. De stad Havannah moet door het springen van het kruidmagazijn veel hebben geleden. In Victoria (Australië) is eene premie gesteld op den invoer van vrouwen. Deze kolonie, waarvan Melbourne de hoofdstad is, bevat reeds 400,000 inwoners, waarvan de vrouwen slechts een tiende deel uitmaken. FRANKRIJK. PARIJS, 21 October. Onder voorzitting des keizers werd heden een ministerraad gehouden. Daarin werd gehandeld vooreerst over de aanvallen waaraan de groote indus triële ondernemingen in de dagbladen thans blootstaan, die zoo uiterst na- dcclig op het publiek werken2°. over de vergrooting van Parijscn 3». over de zaak van het Israëlitische kind te Bologna, cn de onbeschaamde taal van de Univers ten dezen opzigle. De heer Rousseau, tijdelijk consul-generaal te Tunis, is benoemd tot consul te Jeddah. Door eene commissie van de Fransche akademie is den keizer het eerste deel van den Dictionnaire historique de la langue frangaise aangeboden. Hoewel men omtrent de onderhandelingen te Lissabon nog geene zekere berigten kan ontvangen voor in de volgende weekzoo doen echter alle om standigheden eeiten gunstigen afloop der zaak verwachten. De dagbladsirijd over hel gebeurde te Bologna blijft voortduren, en men kan die nu als uitgeput beschouwen. Men verzekert ook dat de Moni- teur een einde aan dien strijd zal maken door de opneming van eene nota waarin het gevoelen van de regering zal worden blootgelegd, en die in ge lijken geest zal zijn opgesteld als het artikel van den heer Rene'e, dezer dagen in den Constitutionnel geplaatst. Men is thans ook bezig met het drukken van de memorie van het pauselijk hof, waarin deze treurige zaak wordt uiteengezet. Volgens brieven uit Shanghaï van 3 Augustus waren baron Gros en de admiraal Rigault de Geiiouilly aldaar teruggekeerd. De admiraal was den volgenden dag met twee vaartuigen weder vertrokken, men dacht naar de Philippijnschc eilandenvan waar hij zich danversterkt door de overige schepen van het eskader en eenige Spaanschc vaartuigennaar Tourana moet begeven. Men had vernomen dat de Cochinchinezen zich lot eenen lievigen tegenstand voorbereidden, en hierdoor werd de moed onzer zeelieden en soldalen niet weinig aangewakkerd. In de laatste helft van December kan men berigten omtrent de expeditie verwachten. De troepen die van de Philippijnschc eilanden zullen afgehaald worden om aan de expeditie deel te nemen beslaan uit twee afdeelingen Tagalsieder 1500 man sterkeene onder bevel van een Spaansch overste en de andere onder het bevel van den heer Granier, een Fransch officier in Spaansche dienst. Berigten uit het Oosten spreken van de ontdekking eener ziekte, die men dacht dat reeds sedert eeuwen was verdwenen, namelijk van eene etterachtige melaalschheiddie door pelgrims uit Mekka was overgebragt. De Egyptische regering had daartegen reeds gezondheids-maatregelen moeten nemen. Volgens berigten uit Madrid, was de generaal Prim benoemd lot opper bevelhebber van de expeditie tegen de Moorsche bevolking der Riffkust, zoodat het nu eindelijk met dien logt ernst schijnt te worden. FRFIS§E1V. BERLIJN, 21 October. De beide huizen van den landdag hebben de voorzitters en ondervoor zitters van de vorige zitting weder herkozen. Er is eene kon, boodschap ontvangen, waarbij de landdag wordt uitgenoodigd de door den koning en den prins-regent erkende noodzakelijkheid van het regentschap ook zijner zijds te erkennen, opdat op deze wijze voldaan worde aan het voorschrift vervat in art. 58 der grondwet. Het heerenhuis heeft met 80 tegen 76 stem men beslist, dat er in de bestaande omstandigheden geene aanleiding bestond tot het indienen van een adres aan den koning of aan den regent. Door de dagbladen wordt steeds een hevige strijd gevoerd over de mo gelijke verandering van het ministerie. Men gelooft echter dat er geene wijzigingen in het personeel der hooge staatsambtenaren zal plaats hebben dan na den afloop der verkiezingen. Aan II. M. de koningin is dezer dagen, tijdens zij met den koning te Leipzig vertoefde, een kistje met 1000 Frederiks d'or ontvreemd. Men heeft geen spoor noch van den dader noch van het geroofde kunnen ontdekken. De prins van Oranje heeft op 16 dezer te Stuttgart een schitterend vuurwerk bijgewoond, dat ontstoken werd ter gelegenheid van het sluiten van den wijnoogst. De officieren en matrozen van het stoomschip Austria, die door het Fransche schip Maurice werden gered, zijn te Hamburg aangekomen. Men verneemt dat de grootherlogin-weduwe van Weimar een kapitaal van 30,000 th. geschonken heeft tot het oprigten van een gesticht ter verzor ging van onbemiddelde nagelaten dochters van hofbeambten, civiele en mili taire ambtenaren. Een Zweedseh dagblad, de Tiden, deelt weder een blijk mede van de onverdraagzaamheid daar te lande. Een persoon, Hejdenberg genaamd, is veroordeeld lol eene boete van 70 rijksdaalders of gevangenisstraf van 16 dagen op water en brood, omdat hij, hoewel lid van de gevestigde kerk zijnde, tot de zoogenaamde lezers behoort, die afzonderlijke bijeenkomsten houden lol het lezen en uitleggen van de H. Schrift. Berigten uit den Kaukasus, die men te Petersburg ontvangen heeft, melden dat de luit.-generaal Wrewsky, een der dapperste aanvoerders van het Kaukasische leger, den 16dcn September bij het bestormen van het ver sterkte Lesghische dorp Kituri gesneuveld is. TlfKKÏE, Uit Konstanlinopel wordt gemeld dat lord RedclifTe op 19 Oct. die stad weder zou verlaten. Omtrent het doel en den uitslag zijner zending ver neemt men niets dan gissingen. Ook de heer de Thouvenel, Fransch gezant,' zou op denzelfden dag vertrekken. Op Candia blijft er steeds onder de Christelijke bevolking eene groote verbittering hcerschen, thans weder uitgelokt door de ongeregeldheden door de Albanesche bezettingstroepen gepleegd. Te Radowatz, in Bosnië, zijn onlusten uitgebarsten, waarbij 16 Tur ken zijn vermoord. Ook moeten te Odjac vele Turksche grondeigenaars zjju omgebragt. Er zijn troepen derwaarts op weg. Te Sophia heeft eene aardbeving plaats gehad, waardoor 40 huizen vernield en 20 moskeën van hare koepels beroofd werden. Ook werden vele menschen daarbij belangrijk gekwetst. SÏABS-BESIGTEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats blad N°. 142), op den 24stcn November, 's middags ten 12 ure, op het Raadhuis eene vergadering van Kiesgeregtigden zal worden gehoudenom de plaatsen aan te vullen van de heeren ABRAHAM 1IARTEVELT Jz. PIETER van GEER cn SAMUEL JACOB le POOLE, die met liet einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel moe ten aftredendoch ingevolge art. 7 van bovengemeld besluit op nieuw be noembaar zijn; dat de lijst der Kiesgeregtigden, waartegen bezwaren gedu rende de eerstkomende 8 dagen bij het Gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd, ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de inlevering der stembriefjes op bovengemelden dag geschiedt van 12 tot 2 ure, waarna de bus geledigd wordt en de slemopneming plaats heeft. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. BUCAILLEWethp. waarnd. Burgemeester. Levden, 19 October 1858. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van den Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie van den 17dcn September jl. {Provinciaalblad N°. 100)herinneren bij deze den in gezetenen dezer gemeente, de bepalingen der artt. 27 en 42 der wet van den 29stcn Maart 1833 Staatsblad N°. 4) en de op hen rustende verpligling tot het inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zij door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belastingvoorwerpen, na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der bovengemelde wet, terwijl zij levens worden gewezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39, waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, J. C. BUCAILLE, Welh1'. waarnd. Burgemeester. Levden, 23 October 1858. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKAWEMIE-STIlEUlVg PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 22ste» October de heer N. H. de Kanter, van Alphen, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademiseh proefschrift: Over de verpleging der zuigelingen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2