LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 25 OCTOBER. De Courant wordt Maandag7 Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. BUVNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 23 October. Donderdag avond werd in de Pieterskerk bet jaarlijksch verslag gedaan van den toestand en de verrigtingen van het Nederl. bijbelgenootschap. De secretaris der alhier gevestigde afdeeling, d». F. C. J. van Gocns, trad daarbij als spreker op en hield eene rede naar aanleiding van 2 Tim. 2 vs. 9b. Het woord Gods is niet gebonden. De slaat van bet genootschap is zeer gunstig. De inkomsten van 1 Mei 1857 tot 30 April 1858 bedroegen 79,797.98} de uitgaven /62,852.14j. liet getal uitgereikte bijbels cn testamenten was klimmende en heeft het cijfer bereikt van 39,680 exemplaren, waaronder 9853 bijbels, 2248 oude cn 27,534 nieuwe testamenten en 45 gedeelten van den bijbel. Het getal uitgereikte exemplaren van de stichting in 1815 af tot 30 April 11. bedroeg 216,769 bijbels, 21,949 oude testamenten en 460,346 nieuwe testamenten, te zamen 699,064 exemplaren. Naar men ons van goederhand verzekert, is de heer Mounier, predi- dikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam, tot hofkapellaan benoemd, doch zal hij zijne tegenwoordige betrekking niet behoeven vaarwel te zeggen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 76 lot 86 personen. Naar men verneemt zullen de Indische pensioenentot dusverre betaal baar gesteld bij de handelmaatschappijin het vervolg worden uitbetaald door lusschenkomst van het depart, van koloniën. De staals-commissie belast met het onderzoek naar middelen om ver band te brengen lusschen de rijksvcldwacht cn het wapen der kon. maré chaussee zalnaar men verneemteerstdaags haar rapport aan den koning aanbieden. Men verzekertdat daarin belangrijke wenken omtrent de zamenstelling der rijkspolitie zullen worden gegeven. Naar men verneemt hebben Hoofdbestuurders van het Ned. genoot schap lot zedelijke verbetering van gevangenen zich lot den minister van justitie gewend cn aan Z. Exc. eenige bedenkingen medegedeeld op de voorstellen, gevoegd achter het rapport van den heer Greveliuk c. s. over de door hen bezochte gevangenissen in het buitenland. Deze bedenkingen betreffen o. a. den voorgeslelden duur der eenzame opsluiting, waartoe als maximum in dat rapport drie jaren wordt voorgesteld. Iloofdbesluurderen gelooven dat bet maximum op zes jaren kan worden gesteld. Erkennende, dat voor zeer jeugdige veroordeelden de straf der eenzame opsluiting min gepast is, en haren heilzamen invloed mist, vermcenen adressanten, dat de uitzondering niet verder moet worden uitgestrekt dan tot 14-jarigen leeftijd. Ook wordt bedenking gemaakt tegen het niet afzonderen van vrouwelijke jeugdige gevangenen bij nacht, en de bedoeling om gevangenen aan openbare werken te doen arbeiden. Ook bet inriglen van gevangenis sen, gelijkelijk voor gemeenschappelijke en afzonderlijke opsluiting in een geslicht, achten Iloofdbcstuurderen onraadzaam, alsmede het voorstel, om de zoodanigen, die lot gemeenschappelijke opsluiting zijn veroordeeld, de laatste jaren der hun opgelegde straf in de cel te doen ondergaan. Tc Amsterdam zal op 13 Nov. aanst. in het kerkgebouw der rem. geref. gemeente het 50-jarig bestaan worden gevierd van hel instituut tot onderwijs van blinden. Sedert den overgang van hel rectoraat aan de Utrechtschehoogeschool, op 26 Maart 11., zijn aldaar ingeschreven 91 studenten. Daaronder be lmoren 19 reeds vroeger ingeschrevenen cn 8 elders studerenden. Van de overige 64 nieuw aangekomen studenten, studeren 30 in de godgeleerdheid, 22 in de reglen6 in de geneeskunde2 in de letteren en 4 in de wis- cn natuurkunde. [U. C.) Woensdag avond heeft de trein van den Rijnspoorweg op de hoogte van Cappelle a. d. IJsscl twee koeijen overreden, waarvan er een terstond dood was. Daar dc machinist de dieren nog tijdig genoeg had ontdekt, om den gang van den trein ccnigzins te kunnen maligenzoo heeft dit ongeval geen schade maar alleen een kort oponthoud veroorzaakt. Onder de passagiers op den trein was ook Z. K. II. prins Hendrik. De gemeente-ontvanger van Almelo, die onlangs zjjn ontslag had ge nomen, is als verdacht van het plegen van valschheid in zijne betrekking, in verzekerde bewaring genomen. Door de arrond.-reglbank te Zwolle is J. Nieuvvenhuis, oud 15 jaren, schuldig verklaard aan diefstal met geweld op den openbaren weg, met ■oordeel des onderscheids gepleegd cn veroordeeld tot 10 jaren gevangenzet ting in een verbeterhuis. Het is de zevende maal, dat de knaap zich in handen der justitie bevindt. Uit Zwolle wordt gemeld dal aldaar proces-verbaal is opgemaakt tegen een persoon uit Koevordenwegens het uilen van lasteringen tegen Z.M. den koning, bij herhaling en in tegenwoordigheid van getuigen door hem gepleegd. Men verzekert dat het Bankiershuis Erlanger, te Franklort, aan de regering zijn voornemen heeft medegedeeld, om, wanneer de kamer hare zienswijze omtrent de aangebodene vergunning Sloet-Reuchlin zal hebben doen kennen, een voorstel te doen, strekkende om al de bestaande, ver gunde cn nog te vergunnen wegen in éénc groole maatschappij te vereeni gen. Daarvan zou het voordeel zijn, dat het gehcele spoorweg-net in Ne derland onder céne administratie gebragt werd, en het materieel op alle lijnen zou kunnen dienen. Voorts deelt omtrent de zaak der spoorwegen liet en Effbl. nog het volgende mede: Wij vernemen van goederhand, dat door eenige aanzienlijke kapitalisten voornamelijk uit de hoofdstad aan de regering het verzoek is gedaanom aan hen voorloopig vergunning te verleenen tot den aanleg van een spoorwegnet in Nederlandmet dien verstande, dat daarin zou zijn begrepen, zoowel de Noorder- en Noord- Oost- als Zuider-spoorwegenmet zoodanige zijtakken, als men noodig zou oordeelcn. Zij verlangeu geene andere ondersteuning van staatswege, dan een waarborg van rente, teil bedrage van 4j pCt. De bedoelde personen hebben tevens aangeboden om, onmiddelijk bij het verleenen van de voor- loopige vergunning een waarborg-kapitaal van een millioen gulden te storten. 's GRAVENIIAGE23 October. De heer Hoffmannburgemeester van Rotterdam is door Z. M. benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. De hooge raad heeft in zijne zitting van eergisteren o. a. uitspraak gedaan in de zaak van D. Stcuerwald tegen den slaat, wiens vordering strekte tot betaling van 14,095,88 legen overgave des verlangd van de moederplaat, de matrijzen enz. betrekkelijk zijne werkzaamheden tot ver vaardiging van het in omloop zijnde muntpapier. De raad heeft de inge stelde vordering ongegrond verklaard en derhalve den eischcr zijne vorde ring ontzegd en hem veroordeeld in de kosten. Gisteren is voor den hoogen raad bepleit de zaak van de hh. Paul van Vlissingen en C°. te Amsterdam tegen den staat, betreffende de O. 1. dui tenplaatjes. Voor de eischers is opgetreden mr. S. P. Lipmandie in eene rede, welke bijna vier uren duurde, hunne vordering heeft uiteengezet. In den aanhef merkte hij op dat deze zaak elders tot eene geruchtmakende politieke quaestie is gemaakt, maar dat zij zich hier alleen aanbiedt in de eenvoudige gedaante van een burgerlijk regtsgeding, waarom hij zich dan ook uitsluitend tot dit terrein zou bepalen. Na liern zou de heer mr. J. C. Faber van Riemsdijk voor den staat het woord voeren, maar wegens het vergevorderde uur zijn de verdere pleidooijen bepaald op Donderdag aanst. De tweede kamer zal, naar men verneemt, op Dingsdag 9 November hare werkzaamheden hervatten. Hel wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers zal eerlang bij de kamer ingediend worden. Tegen het einde des jaars verwacht men naar gewoonte verandering in het personeel bij verschillende departementen, vooral wordt dit bij het depart, van marine te gemoet gezien. De heer Swoboda alhier heeft een instrument vervaardigd van zijne eigene vinding, hetwelk moet strekken, om op eenvoudige manier de maan naauwkeuriger waar te nemen. Dit instrument vergroot 200 maal; de uit vinder hoopt er in te slagendie vergrooting lot 1000 op te voeren en meent, dat dit instrument van veel belang voor de sterrekundc kan worden. Dezer dagen is een persoon alhier in slaat van faillissement verklaard. Men verneemt thans, dat hyals verdacht aan bcdriegelijke bankbreuk, in hechtenis genomen is. BLITENLANDSGHE BER1GTEN. EMGJËJLAM». LONDEN, 21 October. In tegenoverstelling der beschouwingen van den Times, bevat thans de Evening Star een beloog om aan de regering de overneming van de nederzetting van sir Brooke op Borneo af te raden. Men mag het er voor houden, dat indien deze zaak aan het parlement werd voorgelegd, zij niet in het belang van sir Brooke zou beslist worden. De vroeger aangekondigde meeting, ten einde maatregelen te nemen om de invoering van de biecht in de Anglikaansche kerk te verhinderen, is in de zaal van S'. James gehouden, onder voorzitting van den alderman Beal. Al de ledenuitgezonderd ce'nwaren eenstemmig in de verklaring dat de kerk niet mag terugkeeren tot de duisternis der middeneeuwenmaar bare instellingen in overeenstemming moet brengen met de vorderingen en de behoeften des volks cn alleen de zuivere waarheden des Evangelies lot iN°. 128.111 liMv y> x J V De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1