cfing, dat elke spoorweg, welke gedurende 20 jaren door de onderne mers eener spoorwegdienst is gebruikt, van rijkswege tegen ecnen bepaalden prijs kan worden genaast. In de memorie van toelichting bij liet wels-onlwerp tot herziening van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer verklaart de regering dat zij aan de meeste wenschenin het voorloopig verslag over het in November 1857 ingediende ontwerp, heeft voldaan. Zij heeft den vrijdom van invoer- regt aaiitaerkelijk uitgebreid, en stelt voor vrij te stellen: aardewerk, ge bakken steen, huis- en dakpannen, vuurvaste steen en draineerbuizen beenzwart; bijen; blaauvvsel of smalt; boeken in bladen, ingenaaid of ingebondeneijerenezels en muilezelsgaren van hennepvlas en werk ruw of ongetwijnd of om te weven; garen van katoen, ongetwijnd en ongeverwd; garen van katoen, getwijnd, in kettingen geschoren om te weven, ongeverwd; hout; brandhout, waarden of willigen hout, teencn, twijgen, rijs, staken, gaarden, stokrijs, geen hoephout zijnde, noch ge schikt om daaruit hoepen te maken, rijs- en heibezems; huiden; vellen, Ieder, alle niet afzonderlijk belaste onbereide huiden, hetzij versch, gezouten of gedroogd, die van robben en andere zeedieren daaronder begrepen, en onbereide pelterijen; indigo; land- en zeekaarten; ongeraflneerde kamfer; houtskolen; moseovische matten; paarden en venlens; bereide pennen en schachtenbindrotlingensteenongebakken hardsteenmarmer en albast ruw of in het ruwe behouwen, zoo als die uit de groeve komt; molensteen, puimsteen; steenen voor steendruk, klip- of zinksteen, straalsleenenvuur- steenen en keijen; schaliën en leijen (bouwmaterialen); suiker; ruwe, vorm en klcisuiker; turf; veren; beddeveren en dons. Voorts zijn de invoerregten verminderd voor: aardappclenmeelhennep, gehekelde; kalk, ongelesehle kluitkalk; raap-, hennep- en lijnkoeken; koper, geslagen of geplet, platen, bladen enz.; kurk, gesneden of gefatsoeneerd; lood, geplet of op eenige andere wijze bewerkt, alsmede hagel; lupinenzaad; olie van plat en rond zaad; schors, gemalen of ruw; spiauter of zink, geplet; steen, gemalen, gebroken, geslagen of zoogenaamde fijne tufsteen, tras of cement; touw werk; vlas, gehekeld; wollen, gekamd of gevcrwd. De regten voor katoenen manufacturen, geslagen ijzerwerk en kramerij zijn op het normale bedrag van 5 pCt. gebragt. 's GRAVEN1IAGE 19 October. Z. M. heeft aan den heer C. SI. van der Heyden, controleur der ls!c kl. van 's rijks belastingen te Roosendaal, vergunning verleend tot het dragen der ridderorde van den Rooden Adelaar 4de kl., hem door den koning van HXUËLASiD. LONDEN, 17 October. In de jongste beriglen door de dagbladen uit China medegedeeld, is eene vergissing ingeslopen. Uit het rapport van generaal Straubenzee blijkt dat niet de stad Nantow, maar alleen het lort voor de stad ingenomen ca vernield is. De stad was op verzoek der inwoners gespaard, die beloofd hadden in vrede met de Europeanen te zullen leven. Slen meldt ook dat het hof van Peking weinig haast maakt om het vredesverdrag ten uitvoer te leggen. Lord Elgin is te Shanghaï, alwaar hij de Chinesche commissarissen reeds sedert lang wacht. De Chinezen zijn slim genoeg om in te zien, dat de Europesche handel meer van hen afhangt dan zij van den handelen datzoo de kustbewoners eendragtig alle ge meenschap met de Europeanen afbraken, deze laatste in eenen moeijelijken toestand zouden verkeeren, en de sluiting van het vredesverdrag weinig vrucht zou dragen. De sterkte van onze zeemagt in werkelijke dienst is 276 schepen met 4628 kanonnen en 46,764 man; van dit getal zijn 52 schepen met 485 ka nonnen en 5964 man in de wateren van Oost-Indië en China. De Eransche gezant, maarschalk Pe'lissier, is met zijne echtgenoot alhier aangekomen, liet is te verwachten dat er ter hunner eer groote feesten zullen plaats hebben. Nabij Exeter zijn in de vorige week eenige woningen afgebrand, waarbij eene moeder met hare 4 kinderen zijn omgekomen. Volgens een brief uit Calcutta is de cholera in het dal van Cashmire uitgebarsten. De Maharajah berigt, dat meer dan 100,000 zijner onderdanen in weinige weken als slagtoffere daarvan zijn gevallen. Uit New-York is het berigt ontvangen dat het glazen paleis aldaar, juist nu er eene tentoonstelling van koopmansgoederen plaats had, een prooi der vlammen is geworden. Op het oogenblilc der uitbarsting van den brand waren er 2000 personen in het gebouw bijeen, en waarschijnlijk zullen er wel cenigen den dood bij gevonden hebben. De waarde der verbrande goederen is zeer aanzienlijk. Men gelooft dit onheil aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven. Te Quebeck zijn door het Zweedsche schip Catharina nog 23 perso nen van het verbrande stoomschip Austria aangebragt. Te Havannah is een kruidmagazijn gesprongen, waarbij, voor zoo verre men nu weet, 28 menschen zijn omgekomen en meer dan 100 werden gekwetst. Over Sidney (Nieuw-Zuid-Wallis) is berigt ontvangen van de schip breuk der Zweedsche bark Maijdakapitein Osterbergden 28stcn April jl. met ijzer van Geelong naar Batavia vertrokken. Deze bodem, de Torres Straat doorgezeild zijnde, is den l5tcn Junij op een rif nabij van Diemens-land gestrand. Toen het bleek dat het schip reddeloos verloren was, werden de beide booten uitgezet. De eene bevatte den kapitein, twee passagiers, den bootsman en zes matrozen. De andere werd bemand door den eersten stuur man, een passagier en negen matrozen. Tot den 7dcn Junij bleven de boo ten in elkanders nabijheid, doch toen verloren zij elkander uit het gezigt, en is sedert van de laatste niets meer vernomen. Den 10den Junij begaf kapitein Osterberg zich aan land om water te zoeken, doch de boot werd door alligators aangevallen en men moest onverrigtcr zake weder afsteken. Langs de kust varendewaagde men zich weder aan landdoch men was daar slechts kort geweest, toen de schipbreukelingen zich omringd zagen door een aantal inboorlingendie hen aanvielennaar hunne boot terugdre ven en den bootsman eene wond met eene speer loebragten, waaraan hij den volgenden dag overleed. Zij waren dus genoodzaakt zonder water weder in zee te stekenmaar gelukkig ontmoetten zij een paar dagen later een Engelsch vaartuig, dat hen opnam en te Sidney aan wal bragt. FRANKRIJK. PARIJS17 October. Het bevestigt zich dat het geschil tusschen frankrijk en Portugal op eene minnelijke wijze zal beslecht worden. De keizer moet zelfs zijne ontevredenheid hebben betuigd dat de zaak hem niet in het ware licht was voorgesteld gewordenen vooral ook over het zenden der oorlogsschepen naar den Taag. Men verneemt ook dat op die rivier twee Engelsche vaar tuigeneen van 101 en een van 20 stukken, zijn aangekomen, maar daar door zal de schikking waarschijnlijk niet bemoeijelijkt worden. Indien de Engelsche regering Portugal bad willen ondersteunenzou zij zulks reeds vroeger te Lissabon en te Parijs hebben kunnen doen en hare slappen zouden niet geheim zijn gebleven. De Constitutionnel deelt eene officicuse nota mede, betreffende de zaak van het kind van den heer Mortara te Bologna. Uit dit stuk blijkt, dat de Fransche gezant te Rome, de heer de Grammont, zoodra het feil bekend was geworden, dienaangaande, namens den keizer, een dringend vertoog bij den Paus ingeleverd heeft, waarop Z. H. te kennen gaf dat hij in deze zaak niets kon doen. liet pauselijke hof zal door middel van het officiële blad eenige godsdienstige beschouwingen mededeelcn om zijn gedrag in deze zaak te regtvaardigen. Dit antwoord heeft hier een pijnlijken indruk gemaakt, omdat de Paus zoo veel aan Frankrijk heeft te danken. De ZJnivers gaat voort de genoemde zaak te verdedigenen zegt dat liet niemand kan bevreemden dat de dagbladen der jodenketters en ongeloovi- gen eene ongewone ruchtbaarheid daaraan hebben gegevenomdat die ge schreven worden door lieden die naauwelijks het bestaan van God erkennen en die het gezag van de kerk verwerpen. Die beleedigingen kunnen echter de kerk niet bereiken en zij zal, wanneer de belangen der godsdienst op het spel slaanwederstand bieden zelfs aan de vervolging der regeringen. De katholieke regeringen weten dat het hoofd der katholieke kerk en niet de dagbladen van God het regt hebben ontvangen om over het regtvaardige of onregtvaardige der menschelijke wetten te oordeelen. Brieven uit Italië, te Londen ontvangen, verklaren dat er onder de Israëliten in den Kerkdijken Staat steeds eene groote ongerustheid blijft heerschen. Pruissen geschonken. Van regeringswege is bij de tweede kamer een wets-ontwerp aange boden tot amortisatie van ƒ1,000,000 rentegevende nationale schuld. Z. M. de koning zal zich morgen vroegtijdig uit deze residentie naar het Loo begeven. II. M. de koningin-moeder en HH. KK. HH. prins en prinses Frederik zullen in de eerste dagen van November, de eerste van Soestdijk en de beide laatste van Musltau, alhier tcrugkeeren. II. M. de koningin wordt tegen de helft der maand uit Wurtemberg verwacht. H. K. H. prinses Hendrik is heden morgen met den gewonen spoor trein van 10 uur 40 min. naar Rotterdam vertrokken, en zal zich verder over Keulen naar Coblentz begeven. Z. K. H. prins Hendrik vertrekt eerst overmorgen naar Luxemburg en zal de reis mede over Keulen en Coblentz nemen, ten einde HD. gemalin af te halen. In de afdeclingen van de tweede kamer is het onderzoek over de be- lastings-ontwerpen voortgezet, en dat nopens de grondbelasting reeds afge- loopenterwijl men zich nu bezig houdt met het onderzoek van het ontwerp wegens het regt van successie. Naar men verneemt, zijn bij de overwe gingen over de ontwerpen betrekkelijk de belastingen, vele aanmerkingen gemaakt, maar hebben zij ook vele verdedigers gevonden. Velerlei algemcene beschouwingen zijn over de beide stelselsrijks- of gemeentelijke afschaffing gevoerd. In sommige afdeelingen was de meerderheid voor het zamenslel der plannen gelijk zij daar lagen, in andere helde men meer over tot eene andere wijze van tegemoetkoming. Op zich zelve beschouwd, werd afschaf fing der brandstoffen belasting als uiterst wenschelijk geacht. Wat de equi valenten betreft, daartegen zijn ook vele bedenkingen gerezen, zoowel legen het nieuwe overgangsregt op effecten van binnenlandsche boedels, boven en behalve het successieregt en onafhankelijk van de schulden, als tegen de verhooging van grondbelasting door het voorstel tot evenredigmaking. Zij werden beantwoord met de opmerking dat dit, het geprojecteerde overgangs regt, de eenige belasting is, die het kapitaal en portefeuille treft, terwijl de verhooging, die op de grondbelasting zou ontstaan, alleen betrekkelijk te noemen is, aangezien het doel is eene veeljarige ongelijkheid te herstellen, waardoor minder is betaald dan vereischt werd. Voor zoo ver er op zich zelve eene verhooging in gelegen was, was dit naar het gevoelen der be strijders eene reden te meer tot aanbeveling van het overgangsregt op effec ten in de collaterale en regt opgaande lijn, vermits anders nog meer zou blijken de tegenstelling der hoogere lastendie op het grondbezit en op vast goed rusten of op nieuw voorgesteld worden, tegenover de algehecle vrijheid van het roerend kapitaal, voor zoover het uit effecten beslaat. Te Scheveningen zijn van de ter steurharingvisscherij uitgeruste 129 bomschuiten 60 schuiten aangekomenwelke gezamenlijk hebben aange bragt 2,871,300 stuks steurharing. De visscherij laat zich alzoo vrij gunstig aanzien. De markt blijft steeds hoog. Met leedwezen verneemt men dat reeds drie der manschappen van de vloot zijn verdronken. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2