LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 15 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERÏGTEN. LEYDEN, 14 October. Bij kon. besluit van 11 dezer is tot burgemeester der gemeente Noord- wijkcrhout benoemd de beer W. Hoog. Bij de regering bestaat het voornemen om eerlang over te gaan tot de vestiging van eenen notaris in de gemeente Haarlemmermeer. Vermits bin nen die gemeente niet Iiglelijk gelegenheid tot inwoning zal gevonden wor den, zal de te benoemen titularis zich eene woning dienen te bouwen, ter plaatse, binnen die gemeente, nader aan te wijzen. Staats-C De Amti. C. deelt bet voorloopig programma mede van de maat schappij lot ontwikkeling van de Westerafdecling van Borneo, zooals het door de eventuele directeuren is vastgesteld. Daaruit nemen wij hel volgende over. Zetel Amsterdam. Drie directeuren bier te lande. Eerst een op Borneo, later welligt meer. Kapitaal ƒ2,500,000, met voorbehoud van latere uit breiding tot ƒ5,000,000, met regt van privilegie voor de eerste aandeelhou ders. Wijze van uitvoering. Vestigen van suikerfabrieken, planten van rijst, katoen, koffij, tabak enz. Werklieden. Dajakkers, Chinezen, Javanen, Madurezen, Maleijers enz.; langzamerhand Europeanen, eerst voor skilled labour, later ook, naarmate van den uitslag, voor andere werk zaamheden. Doel. Langzaam meer en meer versterking van het Euro- pesche element, om daardoor invloed op de bevolking uit te oefenen, en tevens beschaving en christendom te bevorderen tcgenwigt tegenover Sarawak. Als hoofddirecteur op Borneo is verkozen de heer Dielwart, gepensioneerd assistent-resident en laatst administrateur van de tinmijnen op Billiton. Bij gelegenheid, dat de Nederl. consul-generaal in Egypte, de heer S. W. ltuyssenacrs, dezer dagen het etablissement bezocht van de hecren Paul van Vlissingcn en Dudok van Heel te Amsterdam, had men dien heer de volgende vleijende verrassing voorbereid: Men stond-gereed ijzer te gie ten. Het vloeibaar gemaakte metaal stroomde in de ijzeren kroezen. Eene vrij groole vlakte was met papier bedekt, waaronder de vormen verborgen waren, waarin het vloeibaar metaal stroomen zon. Op een gegeven teeken vloeide de inhoud der kroezen in de gemaakte vormen, te geiijkcr lijd verbrandde liet papier en werd het volgende zigtbaarLeve onze consul- generaal Ruyssenaers en zijn gezin. Deze woorden werden begroet met het driemaal herhaald hoezee der werklieden. De welkomstgroet dier mannen was hartelijk gemeend want door tusschenkomst van onzen consul-gen. verschaft het Egyptische gouvernement brood aan een aantal werklieden. U. C.) Op de najaars koemarkt te Purmerend, Maandag 11. gehouden, wer den omtrent 2600 stuks vee aangebragt. De beste soorten werden lot hooge prijzen door Zuidhollandsche en Fransche kooplieden gekocht. Op die markt werd aan een der aanwezige handelaren eene portefeuille met ruim ƒ5000 aan muntpapier ontstolen. Daar hij iets van den diefstal merkte, greep hij den vermoedelijken dader bij de kraag, doch liet hem wegens zijn misbaar en betuigingen van onsehuid, in de ontsteltenis van het oogen- blik, weder los. Deze gelegenheid heeft de vermeende of werkelijke dief zich ten nutte gemaakt, om zich uit de voeten te maken, zonder dat het is mogen gelukken eenig spoor van hem te ontdekken. De arrond.-regtb. te Deventer, ter raadkamer van burgerlijke en han delszaken vergaderdten deze regt sprekende ter zake van beweerde overtre ding der wet van 10 Sept. 1853, heeft J. D. L. M.r. k. pastoor te Slag haren, gemeente Ambt llardenbergh wegens het in hoedanigheid van r. k. pastoor, gekleed in kerkelijk plegtgewaad, uitoefenen van openbare gods dienst op den openbaren weg, en buiten gebouwen en besloten plaatsen, in ieder geval op plaatsen waar de openbare godsdienstoefeningingevolge art. 167 tweede lid der grondwet, niet is toegelaten, veroordeeld bij lijfs dwang in de kosten van het geding. De provinciale stalen van Groningen hebben gisteren besloten ten be hoeve der spoorweg-onderneming SIoet-Reuchlin gedurende 20 jaren bij te dragen de som van ƒ9500; en die van Friesland ƒ12,000, welke som ver hoogd zal worden tot 18,000 zoo de spoorweg van Harlingen regtstreeks zal loopen op Mcppclen tot 24,000 zoo hij van Groningen tot Leer wordt doorgetrokken. Aan de Gron. Cour. wordt uit Hoogezand het volgende geschreven Ten bewijze dat ook onze industriëlen hoe langs hoe meer voor de locpas sing van den stoom zijn gestemd, berigten wij met genoegen, dat het getal stoomfabrieken weer staat vermeerderd te worden met een sloomkorcnmolen van den heer E. Frima, alsmede dat de uitgebreide fabriek der heeren gebr. van Lennep thans ook geheel door stoom wordt gedrevenwelker inrigting door den heer G. Mize'e Jr.van Leydenis vervaardigd en hem als zooda nig, volgens het oordeel van deskundigen, allezins tot eer verstrekt. - Maar men verneemt is het aan de marechaussees, te Roozendaal gc- stalioneerdthans gelakt een der daders op te sporen van de vee-diefstallen die aldaar dezer dagen plaats hadden. Het is een zekere A. Vermaal, te Steenbergenop wiens aanwijzing men nu hoopt de overige medepligligen in handen te krijgen. Te Roozendaal is door de ambtenarendie bij het station van den spoorweg dienst doen, een verdacht persoon aangehouden, die uit Belgie kwam. Bij onderzoek bleek het dat hij voor ƒ1000 aan Brabanlsche kant wilde binnensmokkelen. i Uit Tilburg wordt gemeld, dat bij den zwaren brand, in ons vorig j nommer vermeld, ook de fabriek van de hh. Lombarts en Zoon geheel is vernield. Kaar men verneemt is de aanzienlijke schade (p. m. 70,000) f door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Ook op J korten afstand van de genoemde gemeente is nog eene groote boerderij een j prooi der vlammen geworden. Het vee heeft men nog kunnen redden. Ook j hier is het verbrande verzekerd. jj In Limburg is een persoon in hechtenis genomenop vermoeden van l hel in brand steken ecner boerenwoning te Overhoren. Bij kon. boodschap van 21 Sept. jl. is aan de tweede kamer ingediend I een ontwerp van wet lot herziening van het tarief van regten op den in-, t uil- en doorvoer. In het nieuw voorgedragen tarief wordt vastgehouden jj aan het beginsel dat een zeer groot getal voorwerpen, die thans aan vcr- I schillende laxen onderhevig zijnaan e'c'n en hetzelfde regt worden onder worpendal als maximum 5 pCt. zou beloopcn. Het tarief is in zijne gansche uitgebreidheid herzien. De lijst der vrijdommen van invoerregt is aanmerkelijk uitgebreid, terwijl sommige invoerregten uit het vroeger ont werp nog aanzienlijk zijn verminderd. De regering mag echter daarmede niet verder gaan dan wordt voorgesteldomdat zij eene opbrengst van drie millioen wenseht te behouden. Wat de uilvoerrcgten betreft, deze zijn alleen behouden op beenderen, rundvee en lompen. Het wetsontwerp omtrent het begraven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafeniskosten, in de zitting der staten-generaal van 1855—1856 ingediendis destijds huiten behandeling gebleven. Dien ten gevolge is alsnu een nader ontwerp van wet, die aangelegenheid regelende, aan de staten-generaal ter overweging aangeboden. Bij dit ontwerp wordt als be ginsel aangenomendal het begraven en het aanleggen van begraafplaatsen niet is eene zaak van provinciaal, maar van algemeen belang. Uit de toe lichting blijkt dat tot dus verre in onze wetgeving de verpligting niet be stond tot het begraven van lijken. De regering heeft gemeend hierin (c moeten voorzien. Het ontwerp geeft de bevoegdheid tot hclFing van begra- fenisreglen, doch waarborgt tevens legen misbruiken. De thans aanwezige begraafplaatsenmits op een afstand van 35 el van de bebouwde kom gele gen en overigens aan de vereischten dezer wet voldoende kunnen blijven bestaan. In geval van noodzakelijkheid kan door den koning het behouden van thans bestaande begraafplaatsenwelke niet op een afstand van 35 el der bebouwde kom liggen, worden vergund, indien daaruit naar het oordeel van bevoegde geneeskundigen geen nadeel voor de openbare gezondheid te vreezen is. Voor den Ist™ Januarij 1860 moeten alle voor het begraven, zoo op bijzonderen als op algemeene begraafplaatsengeheven regtenworden herzien. De wet is niet van toepassing op het begraven en de begraafplaats der leden van het koninklijk huis van Oranjc-Nassau. Overzigt der staalsbegrooling voor 1859. (Vervolg en slot). Hoofdstuk X {Oorlog). Dit hoofdstuk wordt geraamd op ƒ11,509,000, dat is ƒ20,800 minder dan in 1858 werd toegestaan. De minister verklaart dat hij zich met het stelsel door het comité van defensie ontworpen ver- eenigt, omdat het de vrucht is van den weidoordachten arbeid van zaak kundige mannendie als de meest bevoegde beoordeelaars over een zoo gevvigtig onderwerp moeten worden erkend. Omtrent de zamcnstelling van het leger wordt het volgende gezegd Infanterie. Het reg. grenadiers en jagers, thans zeer oneigenaardig c'én geheel uitmakende, erlangt eene andere zamenstelling. De jager-bataillons zullen als zelfstandige eenheden bestaan: al de daartoe behoorende compag- niën worden van juistheids-wapenen voorzien en aangevuld met de beste schutters uit de tiralleur-compagniën van de regimenten infanterie, wier over plaatsing moet strekken tot belooning van een goed gedrag en voor bedre venheid in hel juist schieten. Het regiment hestaai thans uit 20 compagniën; hiervan worden zamengesteld drie balaillons grenadiers en twee bataillons jagers, elk ter sterkte van 4 compagniën, benevens een depót. De overige regimenten infanterie ondergaan geene verandering. Men zal in tijd van oorlog dadelijk kunnen beschikken over: 3 bataillons grenadiers, 2 bat. jagers en 32 bat. infanterie, te zamen sterk 857 officie ren, 36,999 onderofficieren en manschappen. In tijd van vrede zal men van I boven aangewezen troepen voortdurend onder de wapenen houden 857 olli-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1