De regering slelt voor om een overgangsregt van drie ten honderd te heffen op alle effecten, welke hij versterf in de zijdlinie en onder niet verwante personen in eigendom overgaanen daarentegen de zoo even bedoelde ver- hoeging van 50 pCt. te doer, vervallen. De wet op het successieregt kan tevens, zonder de belasting te verhoogen, in onderscheidene opziglen verbe terd worden. De opbrengst van een en ander kan worden geschat op 7 tonnen gonds. Onder de ongelijkmatigheden, welke zich in de belastingen voordoen, be hoort vooral dezedat de grondbelasting in verscheidene gedeelten van het rijk naar eenen minderen maatstaf wordt geheven dan in andere. De rege ring stelt voor, ook deze ongelijkheid weg te nemen. De opbrengst over een vol jaar wordt daardoor met bijna ƒ700,000 in hoofdsom verhoogd. De geldelijke uitkomst van het een en ander is dat de schatkist eene min dere ontvangst heeft te voorzien van ƒ2,487,032. Later zijn ook eenige bijlagen, tot genoemde wets ontwerpen behoorende, verschenen. Een staat behoorende bij het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der gemeentewet slelt in het licht, welke verbetering de heffing eener verhoogde belasting op den turf en de steenkolen, zoo alleen als ge- zamentlijk met de voorgestelde verhooging der plaatselijke opcenten op de grondbelasting en hel personeelin den fmanciëlen toestand der gemeenten zou kunnen brengen. Daarbij wordt ook voor al de voormalige steden en eenige "landgemeenten der verschillende provinciën de daardoor te erlangen inkomsten-vermeerdering aangewezen en tevens het bedrag vermeld der op brengst van de hoofdelijke omslagen in 1857 geheven. Eene vergelijking van beide cijfers toont aan of en tot welk bedrag de hoofdelijke omslagen en andere eigen directe belastingen kannen vervallen. Met betrekking lol Leyden, komt daarin de volgende berekening voor (naar de opbrengst van 1857). Meerdere opbrengst te erlangen door de op centen op de grondbelasting van de gebouwde eigendommen tol 25 en die op de personele belasting van 7—35 te verhoogen, ƒ14,414. Meerdere op brengst door de belasting op den turf en de steenkolen lot tweemaal de hoofdsom van den rijks-accijns, vermeerderd met het bedrag der rijks- opcenten en van het collectief zegel thans geheven, ƒ26,000. Te zamen ƒ40,400. Opbrengst van den hoofdelijken omslag over 1857 ƒ45,505. Deze laatste kan dus met 89/100 verminderd worden. 's GRAVEN!!AGE 12 October. Bij kon. besluit van 8 dezer zijn benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen: te YVeespde heer W. ïïacalesler Loup, thans te Papen- drecht; te Papendrecht, de heer M. Langeveld, thans te Drutente Druten, de heer jhr. mr. A. M. C. Sandberg, thans te Ommen, te Ommen, de heer mr. L. J. Bouricius, thans surnumerair; te IJsselmonde, de heer J. Sehel- lema, thans te Goor; te Goor, de heer mr. F. A. van Hall, thans surnu merair; te Purmerende, de heer C. A. B. L. van Ghert, thans te Heusden; te Heusden, de heer L. Diltlinger, thans te Grave; te Grave, de heer E. J. A. P. J. van Mcurs, thans te Oirschot; te Oirschot, de heer I. J. Ueerma var. Yoss, thans surnumerair; te Yenlo, de heer mr. Y. F. II. Mertz, thans te Horst; en te Horst, de heer YV. B. Berdenis van Berlekom thans sur numerair. Z. M. heeft den heer C. J. Bogaert, kapitein bij de dd. schutterij van Middelburg, bij gelegenheid dat voor hem een verhoogd eereteeken voor 35-jarige dienst werd gevraagd, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje hebben Vrijdag 11. een bezoek afgelegd bij H. M. de koningin weduwe op Soesldijk. Z. K. H. heeft tegelijk afscheid genomenalvorens zijne buitenlandsche reis te ondernemen. Z. M. de koning wordt morgen avond van hetLoo alhier terugverwacht. Naar men verneemt zal eerstdaags aan de stalen-generaal worden aan geboden het wets-onlwerp, houdende voorschriften ter verzekering van het algemeen belang bij het gebruik van spoorwegen. De onderhandelingen over de spoorwegen in het zuiden des rijks, worden dagelijks voortgezet. Zoo die spoedig tot eene gewenschte uitkomst mogten gerakendan houdt men het daarvoor, dat de regering bij de aanbieding van het ontwerp van wet tot ondersleuning van den aanleg der noordelijke spoorwegen, ook eenige mededeeling zal doen omtrent de zuidelijke verbinding. Bij de behandeling van hoofdstuk X Oorlogder staatsbegrooting voor 1859, in de afdeelingen der tweede kamer, zijn, naar men verzekert, legen het eindcijfer weder vele aanmerkingen gemaakt. Reeds is het onderzoek over de genoemde wets ontwerpen nagenoeg afgeloopen, terwijl dezer dagen een aanvang gemaakt zal worden met het in overweging nemen van de ontwerpen tot wijziging van het belastingstelsel. Gisteren is bij den hoogen raad, kamer van strafzaken, behandeld de zaak van den heer J. L. J. Richelie, heel- en vroedmeesler te Aarlander- veendie bij vonnis van het kantongeregt te Alphenin hooger beroep be vestigd bij vonnis van de arrondissements-reglbank te Leyden, ter zake van de uitoefening van ecnen anderen tak der geneeskundedan waartoe hij bevoegd wasis veroordeeld tot eene boete van 25 en in de kosten. De heer mr. A. de Pinto heeft voor den requirant het middel van cassatie voor gesteld. De adv.-gen. Romer zal op 25 dezer zijne conclusie nemen. Voor hel examen van ingenieur van den waterstaat hebben zich 22 adspiranten aangemeld. Heden nacht heefl er onder de gemeente Nootdorp een brand gewoed. De alhier gestalionneerde rijksveldwachters zijn op daartoe bekomen last nog derwaarts vertrokken om dienst te doen. AMSTERDAM, 11 October. Heden hield de taal-, letter- en geschiedkundige afdecling der kon. aka- dernie van wetenschappen eene gewone vergadering onder voorzitting van den heer nir. Bake. Tegenwoordig waren de hh. Bake, Koenen, Janssen, Leemans, Millies, Bakhuizen v. d. Brink, Hoffman, Delprat, Brill, Boot, HullemanMees, ScholtenKarstenDirksNjjhoff, M. de Vries en van Lennep. Van het lid, den heer Bosscha, minister van hervormde eeredienst, was een verzoek ontvangen tot wijziging van den last, hem en den heer de Vries opgedragen, nopens de plaatsnamen. Beide leden zijn bereid hnn advies uit te brengen, maar met den reusachtigen arbeid der rangschikking zouden zij zich echter niet kunnen belasten. De vergadering besloot den heer de Vries te verzoekendaaromtrent in de volgende vergadering een voorstel te doen. De heer Bake deed mededeeling van de ontvangst van verschillende stuk ken betrekkelijk de nasporingen van de heeren Ualbertsma en van Herwer den in de boekerijen van Spanje. De heer van Lennep drukte zijn leedwezen uit, dat de akademie bij het jongste congres te Brussel niet was vertegenwoordigd. Daarom had spr. besloten, den invloed te schetsen, dien Nederland op dat congres had uit geoefend. Die invloed bestond in de eerste plaats in den gunstigen indruk, gemaakt door de mededeelingen nopens het verdrag met België, door den vertegenwoordiger der Nederl. regering gedaan. Eene tweede oorzaak was gelegen in het behouden regt van vertaling; daar een der kundigste verte genwoordigers op het congres moest toegevendat bedoeld regt in een klein land als het onze, niet zoo streng kan worden gehandhaafd, en ten derde, dat ook onze regering genoodzaakt zal zijn, het beginsel van den letter kundigen eigendom aan te nemen, thans door het geheele beschaafde Europa aangenomen, zonder dat spreker een bepaald voorstel wil doen nopens het initiatief, door de akademie ten deze te nemen. De heer Bakhuizen van den Brink was hel geheel eens met den heer van Lennep, nopens de zedelijke overwinning, aldaar behaald. De materiele overwinning was van mindere beteekenis geweest, terwijl spr. het van be lang achtte, het besproken vertalingsregt, bij de vernieuwing van het tractaat met Frankrijk, te handhaven. Door den heer Bake werd eene mededeeling gedaan nopens de wijze van behandeling van het vraagstukbetreffende de eerste Catilinaria. Zijn onder zoek had hem geleid tol de overtuiging dal dit stuk onecht was. Spr. zal dit stuk bij gelegenheid aanbieden voor de Verslagen en mededeelingen. De heer de Vries deelde mede, dal hij niet meer zal terugkomen op de quaestie der Fisscherie van Leiden. Meer dringende bezigheden hadden spr. tot dat besluit genoopt, zoodat spr. de bedenkingen van den heer Bak huizen van den Brink niet zal kunnen beantwoorden. De heer Janssen deed eene mededeeling op het reeds vroeger door den heer Bakhuizen van den Brink besproken beeldje te Noordwijk binnen. De heer Leemans betreurde het zoo even medegedeelde besluit van den heer de Vries, waardoor de zaak onafgedaan bleef. De heer de Vries ant woordde daarop dat hij van den aanvang af het ongepast had geacht die zaak hier te behandelen. De hh. Brill en Dirks boden der akademie eenige boekwerken aan waarna de vergadering werd gesloten. BUITENLANDSC1IE BER1GTEN. EKCtËLAN». LONDEN, 10 October. Het Jewish Chronicleeen Israëlitisch weekblad alhierberigt dat de Engelsche en de Fransche regeringen zich de zaak van den Israëliet Mortara te Bologna warm hebben aangetrokken en moeite doen om hem zijn kind te doen teruggeven. Volgens officiële opgave blijkt dat bij het leger en bij de marine in het jaar 1854 zijn uitgedeeld 36,604 zweepslagen aan 1256 schuldiger, en in 1855 43,030 zweepslagen aan 1377 schuldigen. Het minimum was 1 en het maximum 50 slagen. Bij een wedstrijd te Liverpool voor de beste schilderij van den doop van Christus heefl de heer John Wood de uitgeloofde premie van 1,000 behaald. Op de kust van Schotland zullen alle genaakbare punten in staat van verdediging gebragt worden. Omtrent de ramp aan de Austria overkomen, verneemt men nog dat er zich, volgens opgave der geredden, aan boord bevonden 425 passagiers en eene bemanning van 103 koppen. Slechts 67 personen werden gered. De brand werd veroorzaakt doordien de bootsman teer kookte om de kajuit te berookenten gevolge van het gloeijend worden van het ijzer kookte de leer over en onmiddellijk geraakte het schip in lichte laaije vlam. FRANKRIJK. PARIJS10 October. De keizer heeft aan de gravin de Montyomoeder der keizerinhet hotel in de Champs Elyséesdat thans door haar bewoond wordtgeschon ken. Dit prachtig bötel is voor korten tijd voor de som van 2,300,000 fr. gekocht; doch met den sedert daarbij aangekoehten grond en de meubelen kan het geschenk op eene waarde van 5 millioen geschat worden. De keizerin is in het kamp van Chalons aangekomen om de slot- manoeuvres bij te wonen. Zij zal den keizer als amazone vergezellen, waartoe zij een prachtig costuum van eene eigenaardige vinding heeft laten vervaardigen. Naar men verneemt, is het een hoog rood gewaad, eenigzins in den trant van dat, waarin koningin Victoria gewoon is de revues te Aldershot bij te wonen, over hetwelk de keizerin een zilveren borstharnas d la Jeanne d'Are zal dragen. De intogt van den keizer en de keizerin te Reims op morgen zal zeer luisterrijk zijn. Behalve de maarschalken Canrohcrt, Pélissier en Vaillant, moeten al de luitenants-generaal die alhier zijnzich bij den stoet aanslui ten. Dit onverwachte bezoek aan Reims doet de geruchten omtrent eene aanslaande krooning herleven. De reis van prins Napoleon naar Algerië schijnt tot het aanstaande voorjaar uitgesteld te zijn. Men verneemt dat hij grooïe mocijelijkhedcn ondervindt in de organisatie van het bestuur der kolonie,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2