Hel kerkgenootschap der oud-bisschoppelijke klerczy lelt 25 kerkgemeen ten, te welen: 1 in Gelderland, 10 in Zuidholland, 10 in Noordholland en 4 in Utrecht. Het personeel der plaatselijk dienstdoende geestelijken bestaat uit een gelijk getal pastoors, van welke 18 eene rijks-jaarwedde genieten. Hoofdstuk VIII [Marine.) Het eindcijfer bedraagt 7,989,025.10}, bijna even zooveel als in 1858. De minister is van gevoelendat deze somin lijd van vrede, niet hooger mag worden opgevoerd, terwijl naarmate eenige belangrijke uitgaven alloopen, deze begrooting met ruim een half millioen kan verligt worden. Meer dan alle staten en redeneringen bewijzen de openbare feitendat de door de stalen-generaal in de laatste 3 jaren toegestane verhoogde sommen voor de marine goede vruchten dragen. De vloot in Oost-Indië is met eenige nieuwe of vernieuwde krachtige stoomschepen en goede zeilschepen versterktenzoowel wat getal als geschiktheid van personeel en materieel betreft, zóó voldoende, dat men, naar van zeer bevoegde personen ontvan gen verzekeringen, daarmede veel kan uitrigten. In den aanstaanden win ter (voor het eerst weder na vele jaren) zal een oefenings-eskader van vijf nieuwe schroefoorlogschependie de vergelijking met hetzelfde charter van elke andere natie kunnen doorstaan, in de Middellandsche zee vereenigd zijn. De benoeming van den hoogleeraar Kaiser, tol verificateur der rijks-zee instrumenten belooft voor dit gewigtig deel der dienst rijke vruchten. Sedert het indienen der begrooting in het vorige jaar werden te water gebragt.- 1 fregat met stoomvermogen van 51 kanonnen Evertscn1 stoom schip van 12 en 1 van 8 kanonnen [Koopman en Vesuvius), waarvan het fregat reeds naar zee is er. de beide andere spoedig in dienst gesteld zullen worden. Op stapel zijn gezet: 3 stoomschepen van 8 kanonnen op 'srijks werven; en 2 andere bij cenen particulieren scheepsbouwmeester. Aan den directeur van scheepsbouw is opgedragen het ontwerpen der plannen voor een schroefstoomschip der lste klasse van 600 paardenkracht, met eene krachtige batterij, dal, zoowel onder sloom als met de zeilen, in snelle vaart gelijk is aan het beste dat andere natiën bezitten. Daar er geen enkel schip bij de zeemagt bestaat, dat eenigermale geschikt is om door Z. M. den koning of de koninklijke familie bij zeetoglen gebruikt te worden, is het voornemen, de beschieting van dit zoodanig in te riglen dat het voldoende ruimte voor bijzondere gelegenheden kan aanbieden. De regering vestigt bij voortduring hare bijzondere aandacht op dat ge deelte der maritime dienst, dal tot de artillerie betrekking heeft. Geene zorgen worden gespaard om deze in zulken staat te doen verkeerendat zij alle diensten kan verieenen, welke men regt heeft van haar te ver wachten. Die zorgen worden met eenen gevvenschlen uitslag bekroond; de artillerie der marine doet voor die van geene andere zeemogendheid on der. Nog onlangs heeft de commandant van een onzer fregatten [JVasse- naer) in de Middellandsche zee gerapporteerd, dat «de geheele nieuwe batterijzoowel stukken als rolpaardende opmerkzaamheid van alle vreemde zee-officieren terstond gaande maakte, geheel aan de verwachting beant woordt en eene sclioone en Kraentvune uaiierij is, ate tig nergens Deter en doelmatiger aangetroffen heeft." Hoofdstuk IX A [Nationale schuld). Eene vergelijking tusschen hoofd stuk IX A der begrooting voor 1850 met die van 1859 (geraamd op ƒ32,200,007.54), doet zien, dat de laatste minder bedraagt 4,561,924.79, zijnde het bedrag der bespaarde renten ten gevolge der inkoopen van rente- gevende nat. schuld. Hoofdstuk IX B [Dep. ran finantiën). Het eindcijfer bedraagt ƒ6,516,400, dat is ƒ39,312 lager dan in 1858. Indien de voordragt tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen door de vertegenwoordiging mogt worden aangenomen, zal dit natuurlijk van invloed zijn op de kosten van admi nistratie der directe belastingen. In afwachting daarvanheeft men de be- grooling nog niet verminderden speciaal niet het perceptieloonomdat de over 1858 verschuldigde accijns voor turf eerst in 1859 wordt verantwoord en daarvoor dan ook in dat jaar de percentsgewijze belooning wordt in rekening gebragt. De kosten van toezigl en verdere uilgaven voor deze be lasting, ten laste van de schatkist komende, behalve de perceptieloonen bedragen rnirn ƒ75,000 's jaars, de perceptieloonen ƒ35,000 min of meer. Het getal port betalende binnenlandsehe brieven bedraagt van 1 Jan. tot uit. Ang. 9,414,940; idem buitenlandsche brieven 2,462,103. Getal gefran keerde brieven (lste halfjaar 1858) 1,585,468getal te gelde gemaakte postzegels 3,291,702. 's GRAVENHAGE 7 October. Z. M. heeft aan den kolonel J. M. graaf van Lynden, van den groolen staf, vergund het dragen van de versierselen van kommandeur met de ster der orde van den Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar geschonken. Bij kon. besluit van 30 Sept. wordt de kamer van koophandel en fa brieken te Boxmeer met uit. December aanst. opgeheven. Bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indië zijn be noemd tot officier van gezondheid der 3dc ld. de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor milit. geneeskundigen A. van Lammeren en P. D. Lusink. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje zijn Dingsdag avond ten 10 ure op bet Loo aangekomen. De ingezetenen van Apeldoorn hebben door eene algemeene verlichting hunne deelneming in de heugelijke gebeur tenis van 4 September II. doen blijkendie echter van wege het ongunstige weder grootendeels mislukt is. Z. K. 11. de prins van Oranje zal, naar men verneemt, ook het bij het groothertogelijk hof van Saksen-Weimar-Eisenach een bezoek afleggen. HH. KK. 11H. prins en prinses Hendrik zijn heden morgen naar Soestdijk vertrokken, ten einde bij H. M. de koningin-moeder een bezoek af te leggen. Zij worden echter voor hunne reis naar Luxemburg nog al hier terugverwacht. De minister van marine zal op morgen geen gehoor verieenen. Bij het depart, van finantiën bestaat het voornemen, om bij de toene ming van den omvang en het gewigt van den arbeid der landmeters van het kadaster voor de dienst van 1859, het getal der lstc kl. met 6, dat der 2de kl. met 5en dat der 3dc kl. met een te vermeerderenen dat der adspirant-landmeters met 10 te verminderen, overeenkomende met het getal van 11 nieuw aan te stellen titularissen. De afdeelingen van de tweede kamer zetten dagelijks het onderzoek der begrootingswetten voort. Men verzekert dat bij hoofdst. III [Buitenl. zaken) o. a. ter sprake gebragt zijn de waleraftappingen van de Maasde overeenkomst met Frankrijk nopens het tarief, het tractaat met Japan, de verhouding lot China enz. De reglbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van W. B., aangeklaagd van manslag door onvoorzigtigheid en het zonder vergunning afschieten van een kanon. De regtbank heeft hem op beide punten vrijge sproken met veroordeeling van den slaat in de kosten. De reglbank heeft een e'tuivverker-boekbinder-oogheelkundige alhier, we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskundeveroordeeld in 2 geldboe ten, eene van ƒ50 en eene van ƒ25, en zich ook bezig gehouden met de zaak van den bediende van den beer Faber van Riemsdijk, die in Aug. jl. geldswaardig papier, ter waarde van ƒ810, aan zijnen meester had ont vreemd. De subst.-officier concludeerde tol eene gevangenisstraf van 3jaren. Uitspraak over acht dagen. Men verneemt met leedwezen, dat onze verdienstelijke vaderlandsche oogarts dr. W. Hendriksdirecteur van het geneeskundig etablissement Zuiderburg, sedert ccnigen lijd lijdende is aan eene zeer ernstige oogont steking. Te meer bedroevend is deze omstandigheidomdat zij het gevolg is van de zelfverloochening des geneesheers in de uitoefening van zijn beroep. ROTTERDAM, 6 October. Gisteren was deze stad reeds vroegtijdig met het feestkleed getooidvan wege het bezoek van Z. M. den koning en van HH. KK. IIH. den prins van Oranje en prins Hendrik. Al de straten, waar de stoet moest door trekken waren met groenbloemen en vlaggen versierd. Omstreeks 12 ure kwamen Z. M. en de prinsen met een extra-trein bij het voor deze gelegen heid fraai versierde slation aan, alwaar zij door den raad van administratie van den lloll. spoorweg werden verwelkomd, en na eenige oogenblikken ver- toevens in de gereed staande rijtuigen plaats namen. Voorafgegaan door de muziek der schutterij en een paar pelotons schutters en door het rijtuig van den heer burgemeestervolgden Z. M. de koning en de beide prinsenin een open landauer, gelrokken door 4 schimmels; daarop volgde het gevolg in eene reeks van rijtuigenterwijl de trein gesloten werd door een detache ment schutters. Overal, waar de stoel passeerde, waren de straten met menschen als opgepropt; voor alle vensters zag men niets dan hoofden; alle daken, lantaarnpalen, ja elke plek, waar slechts een voet kon rusten, wa ren door het volk bezet. Na herhaaldelijk te hebben doen stilhouden om het publiek, dat vooral den jongen prins, dien men voor het eerst binnen deze stad in het openbaar als zoodanig mogt huldigentoejuichte en her haaldelijk met Dioemen Dcstrooiae, kwam de stoet ongeveer 12} ure bij het stadhuis aan. Aldaar hadden zich in de kamer van burgemeester en wet houders de leden van den gemeenteraad vereenigd en werden de vorstelijke personen door den burgemeester toegesproken. Die toespraak werd door Z. M. den koning minzaam beantwoord, Z. M. verklaarde dat het voor hem eene behoefte was zich binnen deze gemeente te bevinden en dat de zoo hartelijke ontvangst van den prins van Oranje hem ten hoogste had getrof fen. Bij herhaling hebben Z. M. en de prins van Oranje zich voor een der geopende ramen van het stadhuis aan de daar buiten jubelende menigte ver toond. Vervolgens namen de vorstelijke bezoekers in de raadzaal deel aan een dejeuner, waarbij zich de muziek der schutterij liet hooren. Ten 3 ure verlieten de hooge gasten het stadhuis, om eenige der belangrijkste inrig- tingen te bezoekennamelijk het Balaafsch genootschap der proefondervin delijke wijsbegeerte, het jagt-clnb gebouw, het zeemanshuis en de diergaarde. In de laatstgenoemde inrigting waren behalve de leden een 1000-tal personen bijeenen van daar begaven zich Z. M. de koning en de prinsen ten 51 ure naar het station van den Rijn-spoorweg. Op dien weg ontvingen zij op nieuw de ondubbelzinnigste blijken van gehechtheid der bevolking. BUI TLX LAN ÜSCilE^ÏLRIGTLX. ENGEIiAltiD. LONDEN, 5 October. De graaf van Vlaanderen, tweede zoon van den koning van België, is op Balmoral aangekomen. Op verschillende plaatsen des lands worden meetings gehoudenter verkrijging van eene herziening van het kiesstelselzoodat dit vraagstuk ecner. groolen omvang verkrijgt. Overal verlangt men de geheime stemming en op sommige plaatsen bet algemeene stemregt. Volgens brieven uit Hong-Kong waren de bewoners van Canton niet alleen vijandig gezind tegen de vreemdelingen, maar ook tegen de regering zelve, en vooral legen de Tartaarsche troepen. Op het hoofd van een Tar taar was een gelijke prijs gesteld als op het hoofd van een Europeaan. Bij gelegenheid van de wedrennen te Monmouth stortte de schoone harddraver van lord Clifden door inspanning dood neder, en wierp den jockey, die naauwelijks hersteld was van eene breuk van het dijbeen, op gedaan bij een wedren te Stockbridgeover den kop op den grond waar door hij het dijbeen op twee plaatsen brak en eene hersenschudding kreeg. De eigenaar van het paardhetwelk 200 tol 300 guinjes waard werd ge acht, heeft den jockey eene lijfrente toegelegd. Omtrent den ailanlischen telegraaf verneemt men dat van Valentia naar Newfoundland goede seinen worden overgebragt, maar de antwoorden zijn onverstaanbaar. Men kan daaruit het gevolg trekken dat de kabel niet gebroken is. In de jongst verloopen dagen zijn echter de seinen te Valentia ontvangenduidelijker geworden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2