LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 4 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zat ur dag Avond Be Prijs der Courant is f 1 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMEiVLANDSCHE BERÏGTE1». LEYDEN, 2 October. De dag van morgen, aan de herdenking van Leydens Ontzet in 1574 gewijd, brengt ons weder dien zoo onvergelelijken Zondag-morgen voor den geest, toen, na een langdurig beleg door de Spaansche legerbenden, aan de zoo dappere, maar door den honger tot het nitei'sle gedreven, burgerij redding werd geschonken. Het is ais zagen wij nog die vaartuigendoor de moedige Zeeuwen bemand, den Vliet binnenvaren en aan de uitgestrekte handen de zoo lang ontbeerde spijze uitreiken; die jubeltoon: Ley den is ontzet! klinkt ons nog in de ooren en in onze verbeelding verplaatsen wij ons in liet tempelgebouw en zien wij met welgevallen op die schare, die snikkende tot den Almagtige haren dank stamelde voor deze haar ver leende uitkomst. Te regt heeft Leydens burgerij begrepen dien dag in cere te moeten houden en voor ieder vaderlandlievend hart is zijne jaarlijkscbe viering welkomwant in den schakel der gebeurtenissen van dien tijd was Leydens ontzet van groot gewigt en boezemde zij op nieuw aan onze vaderen moed in tot voortzetting van hunnen strijd tegen den magligsten hcerseher van Europa. Niet minder belangrijk is nog voor ons die gebeur tenis, omdat zij in een zoo naauw verband slaat met de stichting onzer hoogeschooldie nog een sieraad van hel vaderland uitmaakt, liet was toch ter belooning van zooveel trouw en volhardingdoor onze vaderen aan den dag gelegd, dat Leyden door prins Willem werd aanbevolen als de plaats, die waardig was de school, welke tot zijne hoofdgedachten behoorde, binnen hare muren gevestigd te zien. liet roemrijk strijden onzer vaderen tot verkrijging van staatkundige en godsdienstige vrijheid dwinge ons niet alleen bewondering af, het spore ons ook aan om dat kostbaar pand ons nagelaten hoog te waardeeren. Mogt de godsdienstige herdenking van Leydens ontzei op morgen zoodanige gevoelens aankweckcn, zij zou dan ook nu nog niet onvruchtbaar kunnen genoemd worden. In de October-vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde, gisteren avond gehoudenis tot voorzitter dier maatschappij gekozen dr. I.. J. F. Janssen, in plaats van prof. N. C. Kist, die verzocht had niet weder in aanmerking te komen, en tot lid van het bestuur dr. R. Fruinin plaats van prof. C. J. van Assendie als zoodanig bedankt had. -Uit de memorie van toelichting van Hoofdst. VIII [Marine) der staats begroting voor 1859, heden door ons ontvangen, blijkt het dal er eene telegrafische verbinding van het observatorium alhier met de direction der marine aan het dep. van binnen), zaken is aangevraagd en toegezegd. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 tol 89 personen. De komeet van Donati, die zich thans aan den hemel vertoont, was op 1 Oct de aarde tol op een afstand van 12 milloenen mijlen genaderd. De staart had eene lengte van 12 graden of 3; millioen mijlen. Haar licht zal nog toenemen op 5 en 6 October zal zij nabij Arcturuseene ster der eerste grootte, staan. Men schat haar omvang, naar den schijnbaren diame ter te oordeelenop 3/4 van die der aarde. Op den 10den dezeromstreeks middernacht, zal zij de aarde het meest genaderd zijn. Het personeel der telegrafisten zal in 1859 bestaan uit 150 personen als 15 opziglers en telegrafisten lslc lil.45 2dc kl. en 90 3de kl.daaren boven 20 leerlingen. De uiterste termijnen voor de verzending der brieven met de Indische landpost, berekend naar het vertrek uit Amsterdam, 's GravenhageRot terdam en andere daarmede in het bedoeld opzigt gelijkstaande plaatsen worden voor het vervolg bepaald als volgtvoor de verzendingen over Southampton den ls,cn en 17dcn van elke maand; voor die over Triest van 1 October tot 1 Aprilden 5dcn en 21stenen van 1 April lot 1 October den 6dcn en den 22stcn van elke maandvoor die over Marseille den 3stcn en 24slen van elke maand, liet is intusschen altijd raadzaam, om buiten het geval van dringende noodzakelijkheid den uitersten termijn van verzending niet af te wachten. Omtrent de oprigling eener maatschappij, voor de ontwikkeling van Borneo's westkust, door den heer F. li. van Vlissingenvernemen wij uit goede bron, dat dc regering zich met dien heer heeft verstaan niet alleen, maar zich bereid heeft verklaard voor 1/10 in die maatschappijwaarvan bet tot stand komen als verzekerd mag beschouwd wordendeel te nemen. Ook de Ned. handelmaatschappij schijnt met deze onderneming ingenomen te zijn, en wenscht, zoo als men ons verzekert, het voorbeeld van dc rege ling te volgen. Ook verzekert men, dat de directie bereids eene voortreffe lijke keuze voor een directeur of administrateur der zaken op Borneo heeft gedaaneen man die 30 jaren zoowel in gonvernemenls als in particuliere betrekkingenen gedurende de laatste jaren aan het hoofd van belangrijke ondernemingen tot genoegen van beiden in Indie heeft doorgebragt, en te vens in de gelegenheid is geweest, niet alleen met verschillende volken van den Indischen Archipel bekend te worden, maar ook met den aard der Chinezen, zoodat hij met laatstgenoemden bijzonder goed kan omgaan./^. C.) Door het prov. geregtshof van Gelderland is een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van de beruchte dievenbende, waarvan vroeger is melding gemaakt. Uit het verhoor der beschuldigden is o. a. gebleken dat zij ook elkander onderling bestalen. Een hunner had aan zijnen makker 0 zilveren lepels ontvreemd. Dc persoondie dezer dagen te Zierikzee een zoo belangrijken diefstal heeft gepleegden zich in de gevangenis te Gorinchem van het leven heeft beroofd, was volgens officiële opgave Willem Slokkcl, uit deze stad afkom stig en een ontslagen gevangene uit het huis van arrest te Hoorn. Men ver neemt ook dal genoemde misdadiger aan den veldwachter, die hem gevan gen heeft genomen, te kennen gaf, dat hij geene mcdepligtigcn had, dat hij nooit te Zierikzee was geweest; en alleen op aanwijzing van personen, die vroeger aan huis van den bestolene gewerkt haddenmet welke hij iu dc gevangenis had kennis gemaaktin huis en in den brandhelder was doorgedrongen. Te Bergen-op-Zoom is een persoon aangehouden en gevankelijk naar 's ilcrlogenbosch gebragt, die 20 jaar geleden als militair uit die vesting was gedeserteerd en zich wegens familiezaken weder in het land had begeven. Te Fijnaart (Noordbrabant) is in den nacht van Maandag op Dingsdag de bouwschuur van den heer Versliiys afgebrandmet liet daarin opgeslagen graan, hooi enz. De schade wordt op ƒ7000 geschat. De algemeene opinie schrijft dit feit toe aan kwaadwilligheid, uit wraakzucht jegens den eigenaar, omdat hij, zijnde wethouder, in den' raad zich heeft verccnigd met dc gronden, opgegeven in een adres van den kerkeraad der hervormde gemeente, lot afschaffing der kermis aldaar. Te Weert in Limburg is een persoon overleden, ten gevolge van het gebruik van voorloop; gewone slerke drank had voor hem dc bedwelmende kracht verloren. 's GRAVENHAGE 2 October. Aan de commissie van de tweede kamer, die op eergisteren het adres van antwoord den koning heeft aangeboden, is door Z. M. het volgende geantwoord: Het levendig deel, genomen door de tweede kamer in de vreugde mij en mijn huis geschonkenen op zoo ondttbbelzinge wijze door haar ook bij deze gelegenheid aan den dag gelegd, geeft mij de overtuiging, dat zij door ccne eendragtige zamenwerking met mijne regering de belan gen van liet mij dierbaar Nederlandsche volk met der daad zal bevorderen. Ik verzoek u der kamer mijnen bijzondcren dank voor haar adres over te brengen. Men schrijft van hier aan de Vtr. Cour., dat de lieer J. C. Baud, oud minister, door Z. M. lot den adelstand is verheven, en wel met den titel van Baron. Het 30-tal hoofd- en verdere officieren der verschillende corpsen van het leger, aan wie door Z. M. een buitenlandsch verlof is verleend naar Duitschlandtot het bijwonen der groote manoeuvres van het 10dc armee corps aldaar, zijn bij hunne corpsen teruggekeerd. Zij zullen van de aldaar door lien in oogenschouw genomen manoeuvres een verslag uitbrengen aan het ministerie van oorlog. De' afdeelingen van de tweede kamer der sla ten-generaal zullen aanst. Maandag een aanvang maken met het onderzoek der staalsbegrooting voor 1859. Men zal zich herinneren het ongeluk den 20stcn Aug. 11. onder Slompwijk voorgevallen, ten gevolge van het springen van een stukje kanon, waardoor een kind doodelijk getroffen werd. Tegen den lader van het stukje werd eene vervolging ingesteld wegens manslag door onvoorzigtigheid. In de zitting der arrond.-reglbank van eergisteren werd deze zaak behandeld. Daar het niet bleek, dal de manslag door onvoorzigtigheid was begaan, concludeerde de subst.-officier van justitie lot schuldig verklaring van den bckl. aan hel door het niet inachtnemen van het betrekkelijke politie-reglement en het niet Vragen van verlof, oorzaak zijn van den manslag en dientengevolge, met toepassing van art. 319 C. P., vcroordecling lot eene gevangenisstraf var. 3 maanden en geldboete van ƒ25. I)e uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. BUITENKANDSCHfi BERIGTKN. B S3 «2 I FS. BRUSSEL, 1 October. Woensdag 11. werd de derde zitting van hel congres over den letterkun digen eigendom gehouden. De heer Bakhuizen van den Brinkdoor de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1