innige verknochtheid, die zij aan ruij en aan mijn huis steeds beloont, hare beste pogingen zal aanwenden om, in overleg met mij en mijne regering, de belangen van het mij dierbaar Ncderlandsche volk te blijven behartigen. Ik verzoek u der kamer mijnen welgemeenden dank voor haar adres van antwoord aan te bieden. liet badsaizoen zal te Scheveningen met den 9"1™ Oct. gesloten worden. Ticeede Hamei' der Staten-Gencraat. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is van den volgenden inhoud.- 1. De tweede kamer der staten generaal waardeert met Uwe Majesteit en met de gansche natie het groote voorregt aan het vaderland geschonken, nu wederom een prins van Oranje het staatkundig leven is ingetreden. Was het steeds een plegtig en heugelijk oogenblik, wanneer de koning te midden der volksvertegenwoordiging verscheen om de zitting der staten- gcneraal te openendie plegligheid hadook voor onsditmaal eene meer dan gewone beteekenis. Wij zagen Uwe Majesteit vergezeld van uwen be minden oudsten zoon, van den veclbelovenden jeugdigen prins, door zoo vele banden aan het Ncderlandsche volk verbonden; wij hoorden de warme laai, door Uwe Majesteit als vader en vorst gesproken, en de zoo ge- wenschte verzekering dat de blijken van liefde en gehechtheid, onlangs ondervonden, Uwer Majestcits begeerte versterkt hebben om aan het welzijn des lands al uwe krachten te wijdén, en om, door de bevordering der welvaart, die wij als vrucht van rust en vrede genieten, de taak voort te zetten door uwe roemrjjke voorvaderen, met opoffering van hun bloed, aangevangen. De (weede kamer, Sire! neemt met het volk, dat zij mede vertegen woordigt, een levendig deel in de vreugde, U en Uw Huis geschonken, en vestigt met Uwe Majesteit dankbaar het oog op de vele voorregten en zege ningen, die Nederland door Gods goedheid voortdurend mag genieten. 2. Wij wenschen, dat de vriendschappelijke betrekkingen, die Uwe Majesteit met alle mogendheden onderhoudt, de pogingen Uwer regering ingang zullen verschaffen ter bereiking van hetgeen het belang van Neder land vordert. 3. Wij verheugen ons in de verzekering, dat zee- en landmagt, voor de veiligheid van 'srijks grondgebied gevorderd, zich Uwer Majesleils zor gen waardig beloonen, en dat in de overzeesche bezittingen eene talrijke en welgeoefende krijgsmagt daiir is, om het Nedcrlaudsehe gezag, waar dit mogt worden miskend, krachtdadig te handhaven. Mogten echter bo venal de middelen slagen, welke worden aangewend om, langs eenen vreed- zamen weg, dat gezag meer en meer te bevestigen! 4. De bloeijende toestand van onze geldmiddelen zal aan Uwer Majes- teits regering de gelegenheid openen, voorstellen te doen ter voorziening in de behoefte aan spoorwegen, maar ook in eene verpligting, ons door het Christendom en de mensehelijkheid opgelegd, zonder dat daarom noch ver mindering van lastennoch de wenschelijkhcid van voortdurende schuld delging uit het oog worden verloren. Wetsvoordraglcn omtrent de regier- Ijjke organisatie, tot regeling van den werkkring van den raad van state, van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelenvan de inrigting der nationale militie en van vele andere hoogst gewigtige onder werpen, worden ons door Uwe Majesteit toegezegd. let groote belangstelling zien wij het tijdstip te gemoetwaarop wij al deze voorstellen aan een naauwgezet onderzoek zullen kunnen onderwerpen. Wij wenschen vurig, daarin aanleiding te vinden om veel goeds en nuttigs tot stand te helpen brengen, en alzoo levens mede te werken ter voltooijing van hetgeen door de grondwet wordt voorgeschreven. 5. Wij hopen, Sire! dat de thans geopende zitting der slaten-generaal door eene eendraglige zamenwerking van uwe regering met de vertegen woordiging des volks, vruchtbaar worde voor de belangen van Nederland. Mogen alzoo de heugelijke dagen, die geheel de natie onlangs met geest drift vierde, den aanvang kenmerken van nieuwen vooruitgang op den weg van verbetering en hervorming, en wederom het naauwe verband blijkeu lusschcn eiken zegendoor Uw Koninklijk Huis ondervondenen het heil van het dierbaar Vaderland! Zitting van Maandag 27 September. In deze zitting was de behandeling van bovenstaand ontwerp-adres aan de orde. Op de algemeene strekking werd door geen der leden aanmerking gemaakt. Op 1 stelde de lieer Elout eene wijziging voor, om te doen uitkomen den dank der natie voor de bijzondere zorgen door den koning voor de opvoeding van den prins van Oranje gedragen. Deze wijziging werd echter met 38 tegen 23 stemmen afgewezen. Bij 3 bragl de heer Elout twee punten ter sprake rakende onze overzeesche bezittingenname lijk strafoefeningen op vrije arbeiders in Suriname toegepast, en geruchten rakende de nederzetting van sir Brooke op Labocan. De minister van ko loniën antwoordde daarop, dat de genoemde strafoefening werkelijk had plaats gehad, maar dat de geruchten, hier te lande daaromtrent verspreid, zeker overdreven waren, en dal hij nadere inlichtingen had gevraagd. Over liet tweede punt kon hij zich niet uitlaten, omdat zulks welligt schadelijk voor de wenschen en pogingen der regering zou zijn. De heer Sloet van Oldhuis stelde voor om de eerste zin van 4 aldus te lezenDe bloeijende toestand van onze geldmiddelen zal aan uwer Majcsteits regering de gele genheid openenvoorstellen te doen ter voorziening in de behoefte aan spoorwegen, maar ook ter voldoening aan eenen pligtons door het Chris tendom en de mensehelijkheid opgelegdzonder dat daarom eene vermin dering van de lasten en de wenschelijkhcid" enz., welke gewijzigde redactie door de commissie werd overgenomen. Een amendement van den heer Sehimmclpeniiinck om achter bet woord spoorwegen te voegen en ter gemoetkoming in de finantiële bezwaren van onderscheidene gemeenten werd met 40 tegen 23 stemmen verworpen. Daarna werd het ontwerp-adres in zijn geheel met algemeene stemmen (63) aangenomen. Het zal den ko- fj ning worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit den voorzitter der kamer, de leden der commissie van redactie, benevens de hh. Hoek water, Mackay en Sirens. BUITENLANDSCDE EEItlGTEN. IS G LC.IE. BRUSSEL, 27 September. De koning is van zijne buitenlandsche reis teruggekeerden heeft inge volge het programma der Septemberfeesten, eene schaar van 10,000jongelin gen die allen bij de laatste prijsuitdeelingcn bekroond werden en uit alle deelen des lands waren te zamen gekomen, in oogenschouw genomen. De kerkelijke bladen hadden deze plegligheid sterk afgekeurd, maar zij heeft toch eenen goeden indruk te weeg gebragt. Daar Z. M. weder spoedig van hier vertrok, zoo is de feestviering dezer dagen niet zeer levendig geweest. ENGEIiAlSD. LONDEN, 26 September. Onze dagbladen deelen thans een officieel uittreksel mede van het met China gesloten verdrag. Behalve hetgeen reeds vroeger daaromtrent is open baar gemaakt, wordt nog het volgende medegedeeld. De Engelsche consuls mogen in de nieuwe voor den handel opengestelde havens wonen en grond eigendom aankoopen. Bij schipbreuk moet hulp verleend worden. De oor logschepen die de zeeroovers vervolgenhebben het regt om in alle havens van het rijk de wijk te nemen en zich daar van levensmiddelen te voor zien. Verscheidene bepalingen zijn gemaakt ten aanzien van de regeling der schulden tusschen de Engelsche en Chiuesche handelaren, van het tegengaan van zeeroof en van het reizen in het binnenland door Engelsche onderdanen. Na tien jaren zullen de artikelen van het tractaat, voor zooverre deze den handel betreffeneene herziening ondergaan. De schadeloosstelling aan En geland is bepaald op 2 mill, taëls of omtrent 8 milliocn Ned. Tot dat deze schuld zal afbetaald zijn, blijven de troepen der verbonden mogendheden in China. De Fransehe uitgewekenen alhier hebben eene groote meeting gehou den ter herinnering aan den 215t™ September 1792. Deze vergadering werd bijgewoond door vele Engelschen en eenige Duitsche, Hongaarsche, Poolschc en Italiaanschc uilgewekenen. Een Sehotsch redenaarMackie ge naamd, muntte in buitensporigheid uit. Hij laadde de verantwoordelijkheid van den val der eerste Fransehe republiek op het volkomdat het den moord van Piobcspierre had toegestaan. Hij beschuldigde Louis Blanc den val der republiek van 1848 te hebben veroorzaakt, doordien hij den heer de Lamartine r.iet had doodgeschoten, en spreker hoopte dat men bij de volgende omwenteling Ledru Rollin voor den kop zoude schietenals hij een aandeel in het gezag wilde hebben. Zijne rede scheen weinig te be vallen, want de spreker werd uitgefloten. De bcrigten omtrent den uilslag van den nu nagenoeg afgeloopen oogst luiden zeer gunstig. Volgens eene zorgvuldig bewerkte opgave zal in Enge land en Walles de graanoogst de gemiddelde opbrengst van goede jaren te boven gaan. De aardappelteelt heeft er vrij wat opgeleverd, maar een aan merkelijk deel is door het bederf aangetast. In Ierland is de graanoogst over het algemeen goed uitgevallen. Het aardappclgewas heeft door de ziekte ernstig geledenen daardoor zal welligt de helft van liet geheele gewas ver loren gaan; maar ook dan nog zal het overschietende eenen zeer aanmer- kelijkcn voorraad opleveren, daar de uitkomst van deze teelt ver boven het gemiddelde is. In Schotland is de oogst over het geheel lot nu toe naar wenseh uitgevallen. De aardappeloogst, die een van de overvloedigstc, welke Schotland sedert 1846 gehad hadscheen te zullen wordenis door de ziekte aangetast; echter hoopt men dat althans de helft der opbrengst van dit gewas behouden zal blijven, en dan zal men er nog bijkans den gemid delden voorraad van een gewoon jaar hebben. Uit Limerick wordt, het volgend voorbeeld van gcldvcrkwisling gemeld: een landeigenaar, die 2 jaren geleden meerderjarig werd, heeft zich ten gevolge van geldelijke ongelegenheden genoodzaakt gezien het land te rui men. Op zijn 21s,c jaar bezat hij 50,000 aan bankpapier welke som hij geheel doorbragt en sedert zijne schulden tot een bedrag van 400,000 M opeenstapelde. Het blijkt uit een rapport van den heer Sauty, chef van den telegraaf op Ncw-Foundlanddal de allantische kabel niet beschadigd is, en dat dc storing der werkzaamheden alleen is toe te schrijven aan den aard dei' eleclrische stroomen. - Volgens dc ontvangen bcrigten van de Kaap de Goede Hoop zouden de pogingen om de aaneensluiting der twee llollandsche gcmeenebcstenden Oranje-Vrijstaat en dc Zuid-Afrikaansche republiekte bewerkenten einde zij gczameutlijk aan de inldndschc volksstammen het hoofd zouden kunnen bieden, mislukt zijn, maar dc Vrijstaat evenwel van de hereeniging met liet Britsche gebied afkeerig blijven. Ook wordt van daar nog gemeld dat er mocijelijkheden ontstaan waren lusschcn de Britsche en Portugesche gezagvoerders in het kanaal van Mo zambique. Een kleine kotter van Natal, de Herald genaamddie op de oostkust nabij de rivier Nana Kura handelde, werd door de Portugezen in beslag genomenomdat hij geene regten betaalde. De bemanning werd naar Mozambique gezonden en onder bewaring van den Engelschen consul gesteld. Deze eischie schip en lading te vergeefs op. De Fransehe evangelische zending onder de Basuios had hare werkzaam heden weder hervat. Bcrigten uit New-York van 11 September maken melding van een groot ongeluk op den spoorweg tusschen Slcubcnvillc en Indiana voorgeval len. Terwijl een trein over eene brug reed is deze laatste bezweken. Hoe wel men nog geen uitvoerig verslag omtrent het gebeurde had ontvangenwist men toch dat daarbij vele personen het leven hadden verloren.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2