LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 29 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNEiMLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 September Bij kon. besluit van den 23stc" dezer, is de heer J. J. van Stapele, thans controleur der directe belastingen enz. van de lst0 kl. alhier, benoemd lot ontvanger dier middelen te Gouda. Op gisteren had eene commissie uil het bestuur van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde, beslaande uit den hoogleeraar N. C. Kist, als voorzitter, en den heer mr. J. T. Bodel Nijenbuis, als secretaris, de eer aan Z. K. II. den prins van Oranje, aan Iloogstdeszelfs paleis, bij bij zonder gehoor aan te bieden het diploma van het eerelidmaalsehap dier maatschappij, waarvan sints meer dan drie-vierde eener eeuw des prinsen voorouders en hooge bloedverwanten beschermheeren of cerclcden geweest zijn. Z. K. 11. heeft dit huldeblijk met bijzondere welwillendheid aangenomen. liet prov. geregtshof in Zuidholland heeft benoemd tot reglcrcommis- saris voor de instructie der strafzaken bij de arrondissemenls regtbank al hier voor den tijd van twee jareningaande met 1° October a. s.deu heer 51'. II. P. J. Tollens. Van de Volks-encyclopaedieeen woordenboek voor alle standen, zien nu drie deelen of negen afleveringen (A—Ep.) het licht. De verschenen deelen leveren in meer dan een opzigt het bewijs, dat de uitgever, de heer 11. A. 31. Itoelants te Schiedam, zich de medewerking van kundige mannen heeft welen te verzekeren, eene medewerking, die bij ondernemingen van dezen aard onmisbaar is, en die wij hopen dat hem meer en meer zal ge schonken worden. TVat het biographisehe gedeelte betreft, zoo zochten wij te vergeefs naar de namen van Ansiijn, Beets, J. Bosscha, da Costa, Cobet, J. J. Cremer, bij welke welligt nog andere te voegen waren. Ook veroorloven wij ons de vraag, of er in de levensberiglen doorgaans wel eene juiste verhouding is in acht genomen, zoodat ieder, nagenoeg ten minste, de plaats krijgt, die hem toekomt. Om een enkel voorbeeld te nemen, aan den dichter S. J. van den Bergh zien wij 28 regels ingeruimdaan Bilder- dijk 31aan Byron 4. En zou hel in een werkwaarin men naar beknopt heid streeft en moet streven, niet verkieslijk zijn bijzonderheden, als hij was lid van verscheiden geleerde genootschappen," en dergelijke geheel achterwege te laten? Hogelijk komen wij later nog wel eens op dit woor denboek terug, dat een bruikbaar werk kan genoemd worden, inzonderheid aan te bevelen aan henvoor wie het woordenboek van Nieuwenhuis (om van Brockhaus' Convers. Lex. en andere buiten 'stands verschenen encyelo- pacdieën niet te spreken) te kostbaar is, maar ook aan zoodanige personen, die niet altijd lust en tijd hebben cenigzins uitvoerige artikels te lezen. De prijs kan niet afschrikken. Zie de advertentie hierachter. De algemeene tentoonstelling der Uollandsche maatschappij van land bouw, die Zaturdag 11. te Rotterdam werd geopend, mag in vele opzigten voortreffelijk genoemd wordenen legt een gunstig getuigenis af van den ijver en de bekwaamheden der inzenders. Op den eersten dag werd de tentoonstelling bezocht door Z. K. II. prins Hendrik. De werktuigen zijn op een veld achter de diergaarde geplaatst. Door stoomkracht worden verschil lende dorsch- en andere machines in beweging gebragt en het is indrukwekkend te zien, tot welke hoogte het vernuft het gebragt heeft om in de behoefte des landsmans op praclische wijze tc voorzien. Men ziet werktuigen om den grond te brekenom dien schoon te makenom de zaden in den grond tc brengen en de gewassen schoon te houden, om de producten te oogsten, te dorschen en te sorleerenom granen te zuiverenveevoeder te bereiden tot zuivelbereiding, enz. Een en ander in den hoogstcn graad belangwekkend. Gisteren had er lot opluistering der tentoonstelling eene harddraverij plaatswaartoe 16 paarden waren ingeschreven. De prijsbestaande in een prachtig bewerkten kristallen vruchten-standaard met zilver gemonteerd alsmede een net bewerkte zilveren cigarenkoker voor den berijder, werd gewonnen door het paard de Paauwvan den heer II. Eskes, te Kollum in Friesland, berijder H. Luurs; de ls,e premie, een smaakvolle zilveren theepot en melkkan, door het paard Juffrouw, van den heer K. Groenc- wegen, te Stompwijk, berijder G. Groenewcgen, en de 2de premie, een zeer fraai zilveren zuurslel, door het paard Mircavan den heer J. Groot 3e Zaandamberijder P. H. Fromberg Jr. liet leggen van den nieuwen telegraafkabel tusschcn Zandvoort en Dunwich is naar wensch geslaagd. In de vorige week heeft het prov. geregtshof te Utrecht uitspraak ge daan in de nog al gerucht gemaakt hebbende zaak van de diefstallen in de Galekopsteegbinnen genoemde stad. Er waren 6 beschuldigden, waar onder 5 vrouwenwegens drie diefstallen of medepligtigheid daaraan had het openbaar ministerie tegen de vrouwen elk 10 en tegen den man, die nog 12 maanden cellulaire gevangenisstraf had tc ondergaan, 9 jaar tucht huisstraf geeischt. Het openbaar ministerie deed o. a. in zijn pleidooi met krachtige woorden uitkomen, dat het eene schande voor de stad Utrecht moest geacht wordendat er zulke holen van misdaad en verderf nog aan wezig waren, als de genoemde Galekopsteeg. De advocaat, mr. J. 3Iecme- ling, heeft de beschuldigden ambtshalve verdedigd. Het hof heeft bij arrest de 4 vrouwen veroordeeld, elk tot 5, den man tot 6 jaar tuchthuisstraf, terwijl de eene vrouw werd vrijgesproken. {U. C.) Te Wehl (Gelderland) had dezer dagen een treffend ongeluk plaats. Ecnige bedevaartgangers van Kevelaar terug komende waren op eene zoo genaamde hooge kar gezeten, toen plotseling de as daarvan brak, met dat ongeluk gevolg, dal een der passagiers op de plaats dood bleef, een ander een arm en een derde een been brak, terwijl de overigen meer of minder gekwetst werden. De overledene was eene vrouw in de gemeente Wehl woonachtig. {Hbl.) Als eene bijzonderheid wordt uit Groningen gemeld, dat in de vorige week bij den burgerlijken stand aldaar aangifte is gedaan van hel tiende kind eener vrouw, die thans nog maar 27 jaren lelt. Ook wordt in de Fransche bladen vermeld dat in de gemeente Sl. Liguaire een persoon69 jaren oud, dezer dagen aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn 33st0 kind. Van dit getal, uit twee huwelijken verkregen, zijn er 20 in leven. In den nacht van 24 op 25 dezer heeft zich een booswicht door mid del van uit- en inwendige braak toegang weten te verschaffen tot het kan toor der woning van den notaris Ermerins te Zierikzec, en na zich aldaar meester te hebben gemaakt van een tal effecten en andere waarde, getracht brand te stichtenhetgeen evenwel is mislukt. In den vroegen ochtend werden de bewoners door eene vreeselijke brandlucht op het onheil opmerk zaam gemaakt en ontdekte men al spoedig den onlzettenden diefstal. Na onmiddellijke aangifte werd al spoedig een hoewel zeer flaauw spoor van den voorlvlugtigen misdadiger ontdekt. De brigade-kommandanl der kon. marcchausc'ewerd hem onmiddelijk nagezonden, wien het dan ook gelukte van plaats lol plaats, waar de booswicht van voertuigen verwisselde, zijn spoor te volgen en hem reeds daarop in den volgenden nacht in een loge ment, in de aan de overzijde der rivier gelegen gemeente Sleeuwijk te overvallen. De brigadier, na liet huis door de bewoners op alle punten te hebben laten afzettenbegaf zich in de kamer van den booswichtalwaar hij hem te bed in een gerusten slaap overviel. Na zich van het pistool, dat geladen naast hem lag, te hebben meester gemaakt, schudde hij den mis dadiger op eene niet zeer zachte wijze wakker. Deze niet weinig ontzet, sprong op en wilde zich verweren, doch ziende dal alle tegenstand vruchte loos was, gaf hij zich over. Al het gestolenc (naar men zegt ƒ10,000 aan bankbiilettenƒ100,000 aan effecten en ƒ300 aan specie) werd nog bij hem gevonden. Nog denzelfden nacht werd de gevangene naar het huis van arrest te Gorinchem overgebragt, maar aldaar heeft hjj zich door op hanging van het leven beroofd. 's GRAVEN11AGE 28 September. Z. M. heeft goedgevonden bij het dep. van binnenl. zaken de adjunct- commiesen J. Tideman, J. F. Boogaard en m'. J. C. baron Lewe van Mid delstem te bevorderen tot comraiescnzonder bezwaar van de schatkist; en den adjunct-commies J. Manesse te benoemen tot commies. Tot snrnumerairen der directe belastingen enz. zijn benoemd de hh. I. Neiszcn, te Lobith; G. Oorthuys, te Katwijk; J. B. Story van Blok land, te Arnhem; J. A. van den Dries, te Uden; J. P. Wijsmuller, te IJsselstein; W. van Noulniys, te Vianen; E. A. Tissot van Patot, te Brielle; en L. F. Backer Overbeelt, te Hoorn. Tot notaris te Dalfsen, arrond. Zwolle, is benoemd de heerT. Jlaassen thans notaris te Almelo, en lot ontvanger der directe belastingen te Hardinx- veld de heer G. R. A. J. van Hasselt, thans in die betrekking te Mijdrecht. Z. M. heeft goedgevonden ten gevolge der opklimming van J. D. graaf van Rechteren van Ahncm tot jongsten kommandeur der Duitsche orde, Balyc van Utrecht, te vergunnen de admissie van G. A. A. C. baron von Knobelsdorff tot eersten jonkheer, en J. A. baron van lltersum tot tweeden jonkheer der orde. "NVij vernemen dal de door de Tweede Kamer aangevraagde audiëntie bij Z. 31. der. koning en Z. K. 11. den prins van Oranje is toegestaan en op morgen ochtend ten 10 ure zal plaats hebben. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het aanbieden van het adres in antwoord op de troonrede, zal aanst. Donderdag bij Z. 31. den koning worden toegelaten. Gisteren heeft de eerste kamer het adres van antwoord op de troonrede aan Z. M. den koning aangebodendie daarop het volgende heeft geantwoord De hartelijke deelneming, door de eerste kamer bij deze gelegenheid op nieuw aan den dag gelegd, geeft mij dc vaste overtuiging, dat zij, bij de

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1