LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 24 SEPTEMBER. I De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen lü Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEIÜGTEN. LEYDEN, 23 September Op Dingsdag jl. had alhier eene zitting plaats der verccnigdc vergadering van dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van Rijnland, in welke j onder anderen aan de orde van den dag was gesteld de vaststelling van liet reglement van orde voor die vergadering. Bij deze gelegenheid is door mr. P. L. F. Blussé, die ditmaal den heer Spoors Eland verving, voorgesteld te bepalen, dat de zittingen der vereenigde vergadering steeds in het open baar zonden worden gehouden, behoudens de bevoegdheid der meerderheid om ter behandeling van cenig bepaald onderwerp de sluiting der deuren te bevelen Dit voorstel is verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Ecr.igen der tegenstemmers evenwel hadden te kennen gegeven niet tegen het be ginsel der openbaarheid te zijnmits dit uitsluitend in toepassing kon wor den gebragt ten behoeve der ingelanden van het hoogheemraadschap. Volgens een berigt van den heer dr. 51. llock observator bij onze hooge- sclioolin den A. K. en Letterbode, zal de thans zigtbare komeet zich ge durende deze maand aan den hemel tol in de nabijheid der ster N°. 12 van de Jaglhondcn bewegen, en aanhoudend in helderheid toenemen. In het begin van October zal zij zich zeer snel naar het zuidelijke gedeelte van den hemel bewegenen spoedig in het sterrcbecld de Weegschaal voor ons on- zigtbaar worden. Te Katwijk aan Zee werden eergisteren door het bomschip Ebenhaëser, schipper Guyt, 28,000 stuks stcurhariiig aangebragt, die voor ƒ29 per 1000 werden verkocht. Naar men verneemt zullen op het hoofdsl. oorlog der begrooting van 1859 de iraclementen der militaire fortificatie-opzigtcrs hooger worden uit getrokken, dan die van hel loopende jaar. Hun tractement was tot nog toe: 3dc kl. /G00, 2de kl. ƒ750, lstc lil. ƒ900. Volgens de tegenwoordige wels-voordragt nu zijn zij uitgetrokken: 3dc kl. op ƒ800, 2de kl. op ƒ1000 3dc kl. op ƒ1200. Tc Rotterdam zal op Zaturdag aanst. de groolc landbouwtentoonstel ling worden geopend. Reeds zijn een groot aantal voorwerpen en werk tuigen aldaar aangebragt en alles doel verwachten, dat deze tentoonstelling eene der belangrijkste zal zijn, welke door de Ilollandsche maatschappij van landbouw lot dusverre zijn gehouden. Op den 17d™ dezer werd te Dordrecht de jaarlijksche algemeene ver gadering der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschap pen gehouden, onder voorzitterschap van dr. W. R. Veder, in plaats van den algemeenen voorzitter, mr. J. D. baron van Hoëvelldie door familie-omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. De waarne mende voorzitter opende de vergadering met het voorlezen der verhandeling van den algemeenen voorzitter; Over de vrijheid van spreken der oude Attische Comedie. Daarna las de secretarisdr. W. Bisschophet verslag van het door de maatschappij verrigte gedurende het afgeloopen jaar voor, waaruit o. a. bleek, dat zij thans 518 leden telt. Op de ten jare 1850 uit geschreven prijsvraag: Geschiedenis der Staatkunde van Johan de Witt, was e'e'n antwoord ingezonden, dat, als na den bepaalden lijd ingekomen, ter zijde was gelegd. De vergadering heeft besloten deze prijsvraag op nieuw uit te schrijvenom te beantwoorden vóór 1 Jan. 1860. De inge- zondene proeve van poëzy, getiteld: Francisca de Boetelinge, was, vol gens liet eenparig advies der beoordeelaarsder bekrooning onwaardig. Verder is als prijsstof uit het vak der poëzy, om te beantwoorden vóór 1 Januarij 18G0, uitgeschreven: Johan Willem Friso. Nog is met algemeene stemmen besloten het eere-Iidmaatschap der maatschappij op tc dragen aan Z. K. II. den prins van Oranje, en ten slotte zijn benoemd, tot algemeen voorzitter voor het volgende jaar, dr. F. üomela Nieuwenhuis en tot alge meen secretaris, de heer A. Beeloo, beiden te Amsterdam. Uit Utrecht wordt gemeld, dat eergisteren in de r. k. kerk der oude klerezy in den hoek van St. Slarie door den bisschop van Haarlem II. J. van Buul, geadsisleerd door den bisschop van Deventer II. Heykamp en vele andere geestelijken, de inwijding tot aartsbisschop van Utrecht plaats gehad heeft van den heer II. Loos, pastoor aldaar. De eerste plegtige dienst van den pas gewijden aartsbisschop zal plaats hebben in de kerk van Klaren- lmrg op Zondag den 26stcn dezer. Te 's Hertogenbosch is Zondag 11. een persoon aangebragtdie in 1856 te Eindhoven gefailleerd en daarna op de vlugt gegaan was, nalatende eene vrouw en twee jonge kinderen. Hij is te Sl. Amand in Frankrijk gevangen genomen, alwaar hij het voornemen had opgevat zich met eene Fransche dime in den echt te begeven, maar door gebrek aan echte papieren is zulks mislukt. De gemeente Engelen werd Zondag avond door eene zware ramp ge troffen. Nadat den geheclen dag feest gevierd was ter herinnering aan de 25-jarige ambtsbediening van den burgemeester F. van Calkcr, werd de feestvreugde des avonds op eene allerdroevigste wijze gestoord door het uitbreken van brand in hel achtergedeelte van het door den jubilaris be woond pand, welke brand zoo toenam, dat in korten lijd, behalve het genoemde, ook nog 4 andere huizen zijn in de asch gelegd. Men gist dat de brand is ontstaan door liet afsteken van een vuurpijl. 's GRAVENII AGE 23 September Tot burgemeester der gemeente Diepenheim is benoemd de heer J. W. C. Doyer. Z. 51. heeft den lsten luitenant W. G. P. Troesler, van hel 3dc reg. infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Door Z. BI. zijn bevorderd tot officier van administratie der lslc kl. die der 2de kl. II. O. G. Tuning; tol officier van administratie der 2dc kl. die der 3dc kl. P. A. Le Blahieuen benoemdtot officier van administratie der 8de kl. de adjunct-administrateur G. Y. C. Fraser. Z. 51. de koning heeft gisteren namiddag ten gchoorc toegelaten de commissie uit de tweede kamer van de staten-generaalbelast met het aan bieden aan Z. BI. der lijst van candidate» voor liet voorzitterschap der ka mer gedurende het zittingjaar 1858—59. Z. 51. de koning heeft haar te kennen gegeven, dat hij zich onverwijld met het doen eener keuze zou bezig houden. Die keuze is gevallen op den eersten candidaat, den heer mr. G. C. J. van Reenen. Z. K. II. de prins van Oranje heeft gisteren gehoor verleend aan ver schillende leden der staten-generaalofficierenIndische ambtenaren ca particulieren. Blen verneemt dat Z. BI. de koning bij het verlaten van het gebouw der tweede kamer, op Blaandag 11., eenige oogcnblikken heeft verwijld voor het thans in de antichambre geplaatst tableau, bevallende de namen der afgevaardigden ter staten-generaal, gedurende bet tjjdvak van 15761756. Z. BI. heeft zich met de commissie daarover met belangstelling onderhou den, en opgave der namen van de vervaardigers gevraagd. Gelijk men weet, is deze lijst opgemaakt aan het rijksarchief, door en onder leiding van den rijksarchivaris, den heer Bakhuizen van den Brink en in golhisch schoonschrift gebragt door den lieer D. W. Roobol, commies bij het minis terie van finantiën. Gisteren middag ten 3j ure heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad. Alhier is liet berigt ontvangen dat 1111. KK. Ilfl. prins en prinses Frederik en prinses Marie le Muskau zijn aangekomen. Gedurende de feesten, ter cere van Z. K. 11. den prins van Oranje, zjjn, zooals gemeld is, de stations van den Hollandschen spoorweg alhier en le Amsterdam met electrisch vuur verlicht geweest. De Stoompost meldt deswege, dat de lamp, daarvoor gebezigd, van de Delftsche academie was, en naar de aanwijzingen van professor Overduyn was gemaakt. De ge bruikte elementen waren volgens liet stelsel van Bunsenin den regel had de lamp 60 a 70 elementen noodig. Het licht was verblindend sterk, zoo dat men reeds op eenige honderden ellen afstands kon lezen en de menschen, om liet schijnen van het licht in hunne oogen te voorkomen, de parapluies opzetten. Gedurende den geheelcn avond en een gedeelte van den nacht heeft het onafgebroken gebrand, waardoor gemeld blad tot het besluit meent te mogen komen, dat liet toch zoo onbruikbaar niet is, of het was wel der moeite waardig geweest, er eens proeven voor de lichtbakens mede le nemen. Eerste Kamer der Staten-Generaal. De rede waarmede de heer tnr. J. A. Philipse zijne betrekking als voor zitter in de zitting van Dingsdag 11. heeft aanvaardwerd door ons te laat ontvangen om nog in het vorig nommcr geplaatst te worden. Zij was van den volgenden inhoud BIijne Heerex! Voldoende aan 's konings voor mij zóó vereerend besluit, ben ik weder als voorzitter dezer kamer in uw midden opgetreden om de gewigtige taak, het leiden onzer werkzaamheden, op mij le nemen. Ik trad voor ulieden op, mijne lieeren, met een regt dankbaar gevoel voor de zoo ondubbelzinnige blijken van belangstelling en genegenheid, die ik gedurende de laatste zitting weder van u heb ondervonden en voor de meest vereerende onderscheiding, die, op de voordragt van den raad van ministers, door Z. 51. den koning mij op nieuw is geschonken. Den grooten omvang mijner pligtcn beseffende, zal ik, zoo God wil, mijne beste pogingen aanwenden om die naar behooren te vervullen. Ik hoop, mijne lieeren, dat ik onder uwen wel willenden bijstand daarin zal mogen slagen en dat het mij zal vergund worden gedurende dit zitting-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1