LEYDSCHE COURANT." WOENSDAG 22 SEPTEMBER. 18?) 8. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenr., Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond- BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 September Door den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt zijn alle genees- er. heelkundigen, Nederlander van geboorte, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid der 2dc kl. voor de geneeskundige dienst ter Kuste van Guinea te verbinden, verwittigd dat zij zich, bij op zegel ge schreven verzoekschrift, en, na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem inspecteur, aan zijn bureau te 'sGravenhage behooren aan te melden. Aan de genoemde betrekking zijn de volgende voordeelen verbonden: 1°. het vooruitzigt om, bij het openvallen van de betrekking van officier van gezond heid der l8tekl. ter Kuste van Guinea, op een tractcment van 2400'sjaars, als zoodanig te zullen optredenmits volkomen voor die betrekking geschikt zijnde; 2°. vrije overlogt met de voeding als passagier van de eerste klasse, en gelijke vrije terugreis na een verblijf van 5 jaren op deze beslemming; 3°. vrije woning; 4°. een traclement van ƒ1800 'sjaars; 5°. eene gratificatie voor uitrusting van ƒ450; 6°. een voorschot van drie maanden tractcment, ten bedrage van ƒ450; en 7°. regt op pensioen, na eene 12 jarige dienst ter Kuste van Guinea. Blijkens de geregteljjke statistiek over 1857, den koning door den minister van justitie ingediend, werden, wat de strafzaken betreft, bij den hoogen raad aangebragt 297 zaken, zijnde evenveel als in bet jaar te voren. Er waren nog hangende 57 zaken van het jaar 1850; in het geheel afge daan in 1857 281 zaken; de verzoeken om gratie beliepen 371. Voor de 11 hoven beliep het getal acten van beschuldiging 501dat der beschuldig den 775; beide cijfers leveren eene niet onaanzienlijke vermindering bij die van 1850 op, toen die 710 en 1088 beliepen. Die vermindering wordt alleen bij de misdrijven tegen de eigendommen waargenomen. De verhouding der beschuldigden tot de bevolking des koningrijks is 1 besch. op de 4255 zielen, eene verhouding, die aanmerkelijk gunstiger is, dan die des vorigen jaars. liet getal veroordeelden bedroeg 711 (584 van het mann. en 127 van het vrouw, geslacht), waaronder 31 jongens en 0 meisjes, beneden de 10 jaren 1. liet getal doodvonnissen beliep 7. Met correctionele straffen werden gestraft 492 veroordeelden. Ook bij de arr. regtbanken merkt men eene vermindering van misdrijven en beklaagden op. Die vermindering deed zich uitsluitend ontwaren bij de misdrijven tegen de algemeene zaak en legen de eigendommen. Zaturdag avond 11. werd op den Rijnspoorweg bij het station Wolf- heezc een wachter, die zich bij het naderen van den trein, welke ten 10 ure te Arnhem- aankomt, volgens gewoonte met een licht midden op den weg wilde plaatsenoverreden. Hij was terstond dood. Van Groningen is in de vorige weck een detachement troepen naar Leeuwarden gezondenom aldaar de bezetting te versterkendie door de vele zieken te zwak was om de dienst behoorlijk te volbrengen. In het hospitaal telde men 120 zieken. In den loop der maand Augustus zijn eenige huisgezinnenjongelin gen en meisjes, ten getale van 58 personen, van Winterswijk naar Brazilië verhuisd. Zij behoorden allen lot den gcringsten standen werdenhoe ook vermaand door het bestuur en door sommige ingezetenenom niet overijld te handelen maar eerst te onderzoekenverlokt door voorstellin gen, welke hun schoon toeschenen, maar aan verstandiger inzigt meer dan bedenkelijk voorkomen. Ook uit de gemeenten Neede en Eibergen zijn verleden week een aantal personen dezelfde beslemming te gemoel gegaan. Dezer dagen heeft er, op uitnoodiging van den minister van binnenl. zaken, eene bijeenkomst plaats gehad van de commissarissen des konings in de 5 noordelijke provinciën, ten einde vast te stellen het quantum der subsidie, dat door die provinciën en de daarin gelegene steden behoort te worden verstrekt ter bevordering van den voorgenomen aanleg der spoor wegen in die strekenen in mindering van hetgeen het rijk daartoe zal bijdragen. Er werd bepaald, dat de vijf provinciën gedurende 20 jaren jgarlijks 100,000 zullen bijdragen, d. i. 2 millioen in het geheel. De jaarljjksche subsidie van 1 ton gouds is aldus omgeslagenGelderland en Overijssel de helft en FrieslandGroningen en Drenthe de andere helft. De reeds bekend gewordene bijdragen van onderscheidene provinciën en steden zjjp dus het gevolg van deze overeenkomst. {7111.) De gemeenteraad van Groningen heeft mede besloten, om gedurende 20 jaren ƒ9000 te verlccnen voor den aanleg van den noordelijken spoorweg. Méppel zal daartoe 1000 bijdragen. •—Naar men verneemt beeft de gemeenteraad van Roermond beslotenten behoeve der spoorweglijn Bredius, eene som van 100,000 aan te bieden en den voor die ljjn benoodigden grond binnen den kring dezer gemeente Kosteloos af te staan. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de aardappelenoogst in die streken een aanvang genomen heeft en den gunstigsten uitslag belooft; de qualilcit is over bet algemeen uitmuntendterwijl de quanlileit sedert het ontstaan der bekende ziekte in 1848 zoo overvloedig niet geweest is; de aardappelen worden dan ook zeer goedkoop, namelijk van ƒ1 a ƒ1.25 liet mud verkocht. Uit Wouw (Noordbrabant) berigt men dat nabjj die plaats dezer daL gen eene vlugt van 14 patrijzen werdt opgemerkt, waaronder 2 witte. Na herhaaldelijk daarop jagt te hebben gemaakt, is het den jager Goort Vos gelukt de 2 witte patrijzen te schieten. Zij zijn door hem aan den burge meester van Wouw geschonken, die ze aan den zoülogischen tuin te Ant werpen heeft gezonden. 's GRAVENHAGE21 September Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het prov. geregtshof in Gronin gen mr. II. L. Sypkens, thans griffier bij het kantongeregt aldaar, en tot ontvanger der directe belastingen te Midwoldade heer R. Feiththans te Spanbroek. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-gen. H. F. K. Duycker, inspecteur van het wapen der infanterie, te benoemen tot lid der speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, en zulks meer bepaaldelijk voor liet wapen waartoe hij behoort, en te benoemen: bij het 5de rcg. infanterie, tot kapitein van de 3de kl. den Is'™ luit. C. Butgault, van het 8S,C reg.en bij het instructie-bataillontot kapt. van de 3de kl.den Ist™ luit.-adjudant C. M. II. Pel, van het bataillon. Naar men verneemt, heeft Z. JI. den 2d™ luit.-kwarliermeester J. G. Hamming van het 8sle reg. inf. Ncderl. leger overgeplaatst als 2d™ luit. bij het wapen der infanterie van het O. I. leger, en voorts den 2dcn luit. J. L. 11. Beijens van het 3de en den 2den luit. II. C. A. Ruempol van liet 4de reg. infanterie voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der infan terie van hel O. I. leger. Tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noordholland is be noemd de lieer P. J. Hëyning; te Willemsoord, gemeente Helder. Aan dr. 11. Weiflenbach,Js eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van lector der 2dc kl. in de taal- en letterkunde bij de kou. militaire academie te Bredaonder toekenning van wachtgeld. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van HD. militair huis, heeft Zondag middag aan het diner bij Z. UI. den koning deelgenomen. Ook heeft Z. K. II. op dien dag een bezoek gebragt bij den baron Verschuer op diens buitengoed de Hertenkamp onder Haarlem. Naar men verneemt, zal de kroonprins, na in het begin der volgende maand eenigen tijd op het Loo te hebben doorgebragttegen den 15d™ October aanst. voor eenige weken zich naar het buitenland begeven en wel naar Wiesbaden en Stuttgardt. II. M. de koningin en prins Alexander zijn in goeden welstand te Stuttgart aangekomen. Z.M.de koning heeft gisteren morgen de leden van de tweede kamer, die dit jaar herkozen of gekozen zijn, bij zich ontvangen, ten einde in handen van Z. M. de gevorderde eeden af te leggen. II. K. II. prinses Hendrik heeft gisteren in de hofloge de opening van de vergadering der stalen-generaal bijgewoond. Bij gelegenheid van de opening der vergadering van de stalen-generaal is het bataillon jagers, in Leyden in garnizoen, herwaarts gekomen om dienst te doen, zijnde dat bataillon, na afloop der plegtigheid, naar Leyden teruggekeerd. Bij deze opening werd Z. M. hel eerst vergezeld door Z. K. 11. den prins van Oranje, terwijl ook Z. K. 11. prins Hendrik tegenwoordig was. Z. M. en de prinsen ontvingen langs den weg, dien de stoet voorbij trok, de meest ondubbelzinnige blijken van liefde en gehechtheid der zeer talrijke bevolking, van hier en van elders samengevloeid. Zelden was het getal personen, bij de opening der kamers herwaarts gekomen, zoo groot als gisteren. Duizenden uit den omtrek of van meer verwijderde plaatsen hebben bij deze gelegenheid de residentie bezocht. Gedurende den geheelen dag en avond hebben er extra-treinen in de. beide rigtingen van den spoor weg geloopen en de trekschuiten naar Delft en Leyden hebben onophoudelijk gevaren. Gisteren heeft in de zitting van den hoogen raad der Nederlanden de heer advocaat-generaal Karseboom zijne conclusie genomen in de zaak van den heer J. iluybrcchts, kostschoolhouder te Oudenbosch, door hel prov. geregtshof in Gelderland veroordeeld ter zake van het heimelijk fabriceren van zachte zeep. Ilij concludeerde tot verwerping der voorziening in cassa tie met veroordceling van den requirant in de kosten. De uitspraak is be paald op 5 October aanst. De compagniën vestingartillerie, thans in de vlakte van Waalsdorp De Prijs der Courant is f\1 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1