LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 17 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1G September Heden morgen werd het stoffelijk overschot van onzen hooggcachtcn bur gemeester, mr. A. 0. E. grave van Limburg Stirum, op de Nieuwe begraaf plaats alhier ter aarde besteld. Gelijk te verwachten was werd deze aan doenlijke plegligheid door cene zeer groole schaar van belangstellenden bijgewoond. Aan den lijkstoet hadden vele autoriteiten en voorts een aantal vrienden en hoogschatters van den overledene zich aangesloten. Aan de begraafplaats gekomen werd het lijk door de beambten der stedelijke secre tarie en rekenkamer en door die van de stads bank van leening verder grafwaarts gedragen. Toen het lijk in den grafkelder was neèrgelalenhield de wethouder Stoffels eenc treffende rede, in welke hij aan de verdiensten van den afgestorvene ecne warme hulde toebragt. Hierna nam een der zonen des overledenen het woord op, die getroffen door de blijken van hoogach ting, jegens zijn onvergetelijken vader door de ingezetenen van allerlei stand thans op nieuw aan den dag gelegd, een hartelijk woord van dankzegging uitsprak. Alten die wisten wat graaf van Limburg Stirum voor onze gemeente is geweest en het gewigt van zijn verlies beseften, verlieten diep getroffen deze rustplaats der dooden en door menigen beweldadigde werd een dankbare traan hem gewijd. De reizen van dr. D. Livingstone behooren voorzeker tot de belangrijk ste, die tot nu toe in het zuidelijk gedeelte van het vaste land van Afrika zijn ondernomen, en tevens tot de merkwaardigste, die de geschiedenis der ontdekkingsreizen in het algemeen kan aanwijzen. Het oorspronkelijk reis verhaal, in de Engclschc taal geschreven, is dan ook met zoo grooten bijval ontvangen, dat er binnen het half jaar ongeveer 30,000 exemplaren a 1 verkocht zijn. Van de uitkomsten, door deze reizen verkregen, geeft dr. E. Dellmin de 5de aflev. der Mittheilungen aus Justus Perthes' geogra- phischer Anstalt voor 1858 onder den t itel van Zuid-Afrika in het jaar 1858, een overzigt, bewerkt naar het Engelseh reisverhaal en alle andere bekend gemaakte mededcelingen van den beroemden reiziger, in dier voege, dat ook de onderzoekingen van Moffat, Gallon, Andersson, Gamitlo, Wahl- berg en anderen besproken en die van Livingstone met deze in verband ge- bragt worden. De geographische schets, zooals dr. Behm zijn werk noemt, is toegerust met eene gekleurde door dr. Pelermann geteekende kaart met kartons, die op dit oogenblik wel de volledigste van dit deel der aarde zijn zal, en bevat de volgende hoofdstukken: gedaante en aard des bodems; meeren, rivieren; luchtgesteldheid; boomenplanten; zoogdieren, vogels, visschen, insecten; bewoners, HoltcntotlenKaffers, Negers; waarbij ge voegd zijn een aanhangsel, behelzende beriglen aan de inlanders ontleend, en eenige opmerkingen aangaande de kaart. Gelijk men weet, zijn er thans weder nieuwe toglen in Zuid-Afrika onder de leiding van dr. Livingstone ondernomen. Ook de 6dc aflev. der Mittheilungen bevat belangrijke bijdragen, als: be schrijving van eene reis om het meer Urmia in Persië in 1856door Nicolai von Seidlilz; over de aardbevingen en uitbarstingen van vulkanen, die gedurende de jaren 1855 en 1856 hier en daar op den aardbol hebben plaats gehadmet eene kleine wereldkaart in houtsnededoor E. Kluge leeraar aan de koninklijke industrie-school te Chemnitz; terwijl twee kaar ten van Europeesch Rusland, onder toezigt van den generaal-majoor von Blaramberg, directeur van het topographisch bureau van oorlog te Peters burg, vervaardigd, met een berigt naar mededeelingen van denzelfden direc teur opgesteld, doen zien wat er sedert 1820 tot nu toe van de zijde van Rusland op het gebied van topographie verrigt is. Deze aflevering wordt met eenige kleinere geographische mededeelingen en een bibliographisch overzigt voor de drie eerste maanden van 1858 besloten. Gisteren werd op JVildlust le Voorschoten de vroeger aangekondigde tentoonstelling gehouden van vee, werktuigen en bloemen, van wege de afdceling Leyden en omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw. Aan deze tentoonstelling is veel bijval te beurt gevallen en het vee dat aangevoerd was mogt in vele opzigten voortreffelijk genoemd worden. Het geheel was zoodanig gerangschikt, dat het een waarlijk verrassend ge- zigt opleverde en ook de onbepaalde goedkeuring van de bezoekers heeft weggedragen. Deze tentoonstelling, hoedanig eene uiterst zeldzaam in een dorp wordt gehou den werd door eenige vermakelijkheden opgeluisterd. Op den middag had er eene ringrijderij plaats, naar twee prijzen en twee premiën door de inge zetenen van Voorscholen uitgeloofd. Tot dit volksvermaak had zich een 40-tal deelnemers aangemeld en de prijzen, een zilveren tabakspot, en een zilveren tabakskomfoor werden behaald, door de heeren van der Krocht en Dobbe, beiden onder de gemeente Voorscholen woonachtig. Des namiddags ten twee ure begon het zoo gunstig bekende muziekcorps der Leydsclie schutterij eenige muziekstukken in het midden van het dorp uit le voeren, waardoor de feestvreugde eerst regt algemeen werd. Ook vele ingezetenen uit deze stad derwaarts gegaan, namen daaraan deel. Toen de avond begon te vallenwerd het dorp verlicht en het feest werddoor niet de minste onaangenaamheid gesloord, tot laat in den avond voortgezet. De gemeente Voorscholen zal zich nog lang dit landelijk feest met ge noegen herinneren. Aan allen, die tot het voorbereiden en welslagen daar van zich veel moeite hebben getroosten waaronder vooral mag genoemd worden de burgemeester der gemeente, de heer J. P. Treub, komt lof toe voor de wijze waarop zij zich van hunne laak hebben gekweten. Door den als graveur zoo gunstig bekenden heer D. van der Keilen is mede bij gelegenheid van den 18den verjaardag van den prins van Oranje eene gedenkpenning vervaardigd. Zij draagt op de voorzijde de beeldtenis des prinsen, met het omschrift: Willem Nicolaas Alexander Erederik Karei Hendrik prins van Oranje, en op de keerzijde staat in een' krans van Oranje-takken met bladenbloesems en vruchten4 September 1858. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 5 schepen bevracht, als 2 voor Amsterdam2 voor Rotterdam en 1 voor Schiedam. De vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, beeft Dingsdag 11. hare 7dc algemeenc vergadering te Dordrecht gehouden. Daartoe waren behalve uit Dordrecht afgevaardigden opgekomen uit 'sUage, Leyden, 's Hertogenbosch en Zwolle, In de plaats van den baron Forstner van Dambcnoy werd lot voorzitter gekozen jhr. mr. II. C. G. L. Janssëns. Dr. Kerstgewezen chef en leeraar van 's rijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen te Utrecht, dezer dagen op verzoek als zoodanig afge treden, heeft van 155 zijner voormalige leerlingen een prachtig aandenken "ontvangenbestaande in een schenkblad met zilveren theeservies. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, gedurende 20 jaren jaarlijks ƒ5000 bij te dragen tot den aanleg van den ontworpen noordelij ken spoorweg. De heer de Brouwer van Ilogendorp, oud vice-president van dé Belgi sche spoorwegenheeft zich lot de regering gewend om vergunning te er langen voor den aanleg van spoorwegen in Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, en dat wel op minder bezwarende voorwaarden voor den staat, dan aan de verleende vergunning der hh. Sloel en Reuchlin zouden verbonden zijn. De adressant neemt aan den aanleg van een spoor weg van Arnhem, over Zutphcn, Deventer, Zwolle, Meppel lot Draglen, en van daar ten oosten naar Groningen, en ten westen naar Leeuwarden, over Francker, tot llarlingenof van Meppel naar Assen, Groningen, Leeuwarden tot llarlingen; 2°. den aanleg van een spoorweg van Zulphen over Enschedé, naar de Duilsche grenzen, ter aansluiting aan de Duitsehe spoorwegen, en 3°. den aanleg van een spoorweg van Zwolle naar Kampen. Hij verlangt geen subsidie van den staat en geci; aanbouw door den staat van de brug over den IJssel; neemt aan de lijn van Zutphen tot Zwolle in gebruik te stellen binnen twee jarende overige binnen vier jarenook verlangt hijals de eenige geldelijke verpliglinghet aanvullen der zuivere opbrengst van de onderneming lot 3,600 'sjaars voor elke Nederl. mijl, gedurende de 50 eerste jaren van de dienst; gevende eenc rentegevende schuld a 4 ten honderdterug te betalen zoodra de zuivere opbrengst meer beloopt dan het gestelde bedrag van ƒ3,600 en alvorens over te gaan tot het uilkecrcn van cenig dividend aan de aandeelhouders. De Indép. Beige deelL den tekst mede der overeenkomst tot regeling van de internationale telegraafdienst, op 1 September t" Dern gesloten tus- schen de afgevaardigden van Zwitserland, België, Frankrijk, Nederland en Sardinië. Dit stuk beslaat uit 43 artikelen. In art. 18 wordt voor de overbrenging der depêches het volgende tarief vastgesteld (t. w. voor 1 lot 20 woorden): van 1—100 mijlen 1 fr. 50 c.van 100—250 mijlen 3 fr. van 250—450 mijlen 4 fr. 50 c.van 450—700 mijlen 6 fr.van 700—1000 mijlen 7 fr. 50 c.voor iedere 10 woorden meer ecne geëvenredigde ver hooging. Uit Breda wordt gemeld dat zich reeds 80 onder-officieren hebben aangemeld tot het aanstaande examen voor 2dc" luitenant. Hierbij moeten nog komen die onder officierenwelke ingevolge Zr. Ms. besluit, hoezeer nog niet in de termen vallende om aan hel examen te kunnen deelnemendit jaar ook zullen worden toegelaten, net aantal vacante plaatsen voor 2dp luit. bedraagt thans 140, welk getal zal vermeerderd worden door de aanstaande promotie van 2deu tot lslen luitenant. De passagiers van de schroefstoomboot tnsschen Maastricht en 's llcr- togenboseh zijn in den nacht van Zaturdag op Zondag 11. aan een groot gevaar ontsnapr. Op de hoogte van Weert voelde de stuurman een schok

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1