PATEJNTBL.4DEN. Dc heer Babinet heeft in het Journ. des Déb. eenige opmerkingen ge plaatst over den allantischen telegraafkabel. Hij en meer andere kundige mannen zijn nog voor het welslagen der onderneming beduchtvan wege den groolen afstand welke door dc eleelricitcit moet worden doorloopen iets dat vele bezwaren oplevert, en waarvan zelfs de kabel die ons met Algerië verbindt zeer dikwijls het bewijs geeft. —Door de regering is aan eenige deskundigen gevraagd, of het leggen der draden van den electrieken telegraaf in de nabijheid van kruidmagazijnen gevaarlijk is. Daarop is geantwoord, dat de electrieke stroom, welke ten dienste der telegrafie wordt voortgebragtniet gevaarlijk is, doch dat de electrieileit der lucht, wanneer de bliksem de telegraafdraden treft, zeer gevaarlijk voor kruidmagazijnen zou kunnen zijn; daarom wordt voorge steld, dc draden onder den grond te leggen, wanneer de linie digter dan 100 ellen langs kruidmagazijnen loopt. Onlangs had de heer Chevreauprefect van het dep. der Sarlhe, eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij de colportage van den bijbel in dat departement verboodop grond dat de godsdienst der meerderheid moest geëerbiedigd worden. Men was het van de wijsheid en gematigdheid van den minister van binnenl. zaken wel wachtende, dat hij dit schrijven zou alkeuren. Thans wordt door dc dagbladen eene tweede circulaire van den genoemden prefect medegedeeld, waarin hij verklaart dat het zijne bedoe ling niet is geweest om aan de protestanten de verspreiding van den bijbel te belettenmaar dat hij slechts de colportage van wege vreemde genoot schappen heeft willen verbieden, die daarvan gebruik konden maken om onrust in het land te verwekken. De bekende Ge'rard, de leeuwenjager, heeft in een zijner jongste brie ven de expeditie beschreven, welke hij tegen een reusachtigen leeuw heeft ondernomen. Hoewel hij als overwinnaar is teruggekeerd, heeft het hem dezen keer zeer groote inspanning gekost. Hij zegt onder anderendat in de onder-divisie Bona minstens GO ;i 70 leeuwen huizendie gedurende het laatst verloopen jaar 10,000 stuks groot en klein vee hebben verslonden of gedood. Te Cetle is de bergplaats der machines van den Zuider-spoorweg afge brand, waarvan men de schade op 150,000 fr. begroot. PI51JISSESI. BERLIJN9 September. Het wordt nu meer en meer waarschijnlijk dat met 23 Oct. het regent schap voor goed aan den prins van Pruissen zal wórden opgedragen. Aan eenen troonsafstand wordt weinig gedacht. In den boezem van het ministerie moet groote oneenigheid bestaan over de vraag of de kamers al of niet in het te nemen besluit zullen gekend worden. De minister van justitie, de heer Simon, is van gevoelen dat, bijaldien de tusschenkomst der kamers niet wordt ingeroependc koning lot eenen troonsafstand zal moeten besluiten. De koning en zijne omgeving zijn echter met het regentschap voor eenen onbepaaldcn tijd zeer ingenomen. Te frankfort is een bejaard persoondie zich voor een Nederlander uitgeeft, in verzekering bewaring genomen, bij gelegenheid dat hij de uit eene kerk gestolen zilveren rozenkrans hier ter slede wilde verkoopen. OOSTENRIJK. WEENEN6 September. Ter viering van dc geboorte van den kroonprins is door den aartshertog Maximiliaangouverneur-generaal in Lombardyeop zijn landgoed te Monza een buitengewoon groot volksfeest gegeven. Men schat het aantal der deel nemers aan dit feest, die uit de omstreken van Milaan en Bricenza waren gekomen, op 100,000. De schoolknapendie onlangs door de reglbank te Lemberg schuldig werden verklaard aan landverraadhebben van den keizer verzachting van straf gekregen. De ter dood veroordeelde zal zijne misdaad met 2 jaren gevangenis moeten boetenen aan al de overigen is een groot deel van bunnen straftijd kwijl gescholden. Het onlangs herbouwde klooster te Sadowa Wissnia in Gallicië is op den 2Jcn dezer binnen 4 uren tijds afgebrand. RUSLAS0 Op den lsten September, des morgens ten 8 ure, heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in de fabriekstad Ochla, nabij Petersburg gelegen. Door het vlam vatten van 60,000 16 buskruid zijn 33 arbeiders op de plaats gedood en 37 zwaar gekwetstbehalve het laboratorium14 fabrieken kapellen, 3 magazijnen en eene gansche straat, welke totaal Vernield zijn, is geen enkele glasruit in de gansche stad heel gebleven. Er wordt een gestreng onderzoek naar de oorzaak van het onheil in het werk gesteld. Naar men verneemt is het aan de Russische stoombootmaatschappij gelukt te Villafrancaeene havenstad van Sardiniëeen terrein aan te koo- pen, alwaar een dok voor die maatschappij zal worden aangelegd. Zij zal nu eerstdaags als eene geduchte mededingster van de Ooslenrijksche Lloyd optreden. In industriële kringen wordt veel gesproken over dc ontdekking van den bekwamen mineur in Siberië, den heer Popass, die in het land van Kirghisz rijke kopermijnen heeft ontdekt. Men heeft er een blok gedegen koper, ter zwaarte van 6500 Ned. 16, opgedolven. TÜRHÏE. Te Erzcrum in Klein-Azië is op 15 Aug. een r. k. kerkgebouw ingewijd. De Sultan had in 1857 verlof tot het bouwen dier kerk verleend. Dezer dagen kwam te Konstantinopel eene jonge dame uit Syra aan die zeer veel in te brengen had tegen hel onderzoek harer koffers en doozen aan het kantoor der inkomende reglen, omdat hare kleederen daardoor te veel zouden lijden. Hieromtrent gerust gesteld ving het onderzoek aan en men bevond dat zij voor eene waarde van 250,000 piasters aan valseh papier wilde invoeren. Men gelooft dat zij met eene bende gaauwdicven in ge meenschap staat. STADS-BERIGTEN. Het Hoofd van het Gemeente Bestuur van Leytlendoet te weten, dat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter hand gesteldeen op den 7dm dezer maand invorderbaar verklaard Kohier voor de belasting op het Personeel, 7de gedeelte, inhoudende gevraagde schattin gen van Wijk 6, 7, 8 en 9, over het dienstjaar 1858 en 1859, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Leyden 11 September 1858. J. C. BUCAILLEWethr. 1°. Burgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 18ien Augustus jl.A. n°. 6803/1 (lst» afd.), Provin ciaalblad n°. 91. Doen te weten; dat, ingevolge beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken, de bepaling van art. 37 der wet van den 13den Augustus 1857 Staatsblad n°. 103) ook van toepassing is op hulp-onderwijzers van bijzon dere scholen, waaruit voortvloeit dat geen hulp onderwijzer in eenige bij zondere school onderwijs mag geven, dan nadat zijn getuigschrift van goed gedrag door Burgemeester en Wethouders der gemeente, in welke de school gevestigd is, geviseerd en, na in orde bevinding daarvan, het bewijs be doeld bij lelt. C van gemeld art. 37 der wet, aan hem afgegeven is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 7 September 1858. J. C. BUCAILLEWcthr. 1°. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1858 en 1859, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd de Zondagenvan des voormiddags tien lot des namiddags ten een ure en wel tot en met den 18dc" dezer maand; terwijl na hel verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de Deurwaarders der directe belastingen ter bezorging zullen worden afgegeven. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 4 September 1858. STOFFELS, Welhr. I». Burgemeester. Al» 1ERTENTI EN. Bevallen van eene DOCHTER M. C. van KLEEF, geliefde Echtge- noote van Leyden, 9 September 1858. A. J. SCHRETLEN, Heel- en Verloskundige. Bevallen van eene DOCHTER M. E. TORTIKE, geliefde Echtgenoot van Leiden, 10 September 1858. J. P. W. SCHERMER. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 61 jaren, mijn innig geliefde Echtgenoot JOHANNES TIIEODORUS IIEYMAN, tijdig voorzien van de genademiddelen onzer Moeder de H. Kerk, na eene gelukkige Echlverbindtenis van ruim 29 jaren. Wat ik, mijn eenige Zoon en Behuwd-Dochter in hem verliezen kan ieder beseffen die den overledene van nabij gekend heeft. Leyden, 9 September 1858. Wede. J. T. HEIMAN, Hehiiers. Algemeene kennisgeving. Ter voldoening aan art. 1082 Burgerlijk Wetboek, worden de onbekende Schuldeischers van de onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde Nalatenschap van den Wei-Eerwaarden Heer C. G. van BRUSSEL, inleven R. K. Pastoor te Hoogmade IVoubrugge)opgeroepen om den 2Gsten October 1858, des middags ten 12 ure, te verschijnen ten Kantore van den Notaris J. P. W. SCHERMER, aan de Breedeslraat te Leidenten einde door den Erfgenaam zoowel aan hen als aan de bekende Schuldeischers dadelijk Rekening en "Verantwoording van zijn beheer worde afge legd, en, zoo geen verzet plaats heeft, hunne vorderingen worden voldaan, voor zoo ver het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn. ROOM- EN K'pFFIJHUlS DE VINK. ©p Zondag 13 September 1858, te geven door het Mnziek-Corps der 'm Leyden'm garnizoen liggende Rijdende Artillerie, onder directie van den Kapelmeester, den Heer NURRENBERGER. Aanvang 's namiddags ten 5 ure. Vrij Entree. D. OUDSIIOORN. Een jong mensch, verscheidene avonden der week ter zijner beschikking hebbendebiedt zich aan lot het bijhouden van Boeken of ander Schrijfwerk; zijnde ook niet onbe kend met de Duitschc, Fransche en Engelsche talen. Brieven franco onder de Lelt. C. IV. aan het Postkantoor alhier. 3L 43* tüöllaglj Denlistegebreveleerd door Z. M. den Koning, Spuistraat, te 's Gravenhagezal bij voortduring eiken Dingsdag te LEYDEN te spreken of te ontbieden zijn ten huize van den Heer J. II. REMMERS, op de Botermarkt, over hel inzetten van Kunsttanden en alles wat tot het Chirurgicale en Mechaniquc van zijn vak behoort. Familiën, die zich verlangen te abonneren tot de verzorging van de land- verwisseling hunner kinderenworden verzocht zich ten spoedigste aan te melden. Bij voortduring zijn bij den Heer REMMERS verkrijgbaar alle middelen tot zuivering en sieraad der tanden. Gelieve boodschappen des Maandags aan voornoemd adres (Botermarkt) te bezorgen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3