LEYDSCHE COURANT. 8!)8. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. N". 109. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke ISo miners worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 9 September Bij besluit van Z. M. den koning-groothertog van 3 Sept. II. zijn be noemd lot groot-officier van de Luxetnburgsche orde der Eikenkroon de hoogleeraren m™. C. J. van Assen, II. Cock, S. Vissering en dr. A. II. van der Boon Mesch, leermeesters van Z. K. 11. den prins van Oranje ge durende zijn verblijf aan onze hoogeschool. Bij kon. besluit van 6 dezer is aan m'. P. van Beinmelenop verzoek wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend als 2jc luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Bij hetzelfde besluit is tevens als zoo danig benoemd mr. B. A. grave van Limburg Stirum, thans schutter. Bij kon. besluit van 4 dezer is aan mr. II. M. M. Heldewierop ver zoek eervol ontslag verleend uil de betrekking van griffier bij liet kanton- geregt te Woubruggc, en als zoodanig benoemd mr. 11. P. lloog, advocaat te Noordwrjkerhoul. Tot burgemeester van de gemeente Zoetermcer is door Z. SI. benoemd de lieer G. Bruynis. De lillerarische faculteit aan onze hoogeschool zal tot het afnemen van het admissie-cxamen vaceren op Vrijdag den 17den dezer. Belangheb benden moeten zich aanmelden by den secretaris der faculteit, den hoog leeraar C. G. Cobet. Was de verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje een feestdag voor de bedeelden der Ned. herv. gemeente, door de buitengewone uildceling van gerookt spek en tarwebroodenaan hen door diakenen dier gemeente uitgereiktzoo was de dag van heden een niet minder gelukkige dag voor de bedeelden der r. k. gemeente, daar regenten, door 'taandeel hunner administratie toegekend in de milde gift van Z. K. II., in slaat waren ge steld aan ieder hunner ecne ruime bcdeeling van gezouten spek en puike aardappelen te doen, zoodat men niet kan twijfelen, of regenten heb ben, even als diakenen, de bedoeling van den edelen gever gevat, door, als ecne herinnering aan den voor hem en het vaderland zoo hoogst be langrijken dag aan zoo vele huisgezinnen een weinig gekende vreugde en zeldzaam voorkomend genot te bereiden. Onder de dichtstukken die bij de viering van den 18(lpn verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje het licht zagen, verdient vermelding: Wilhelmus ran Nassouwe, een lied van onzen stadgenoot den heer J. SI. E. Dcreksen, bij den boekhandelaar 11. J. van Kesteren te Amsterdam uitge ven. Dit gedicht Iaat zich met genoegen lezen en mogt, gelijk velen zich met ons zullen herinnerenreeds bij de voordragt ter jongste openbare vergadering van de rederijkerskamer Vondel de algemeene toejuiching der hoorders verwerven. De gemeenteraad var. Delft heeft besloten lot het aanbieden van een adres aan Z. SI. den koning, ter gelukwensching bij den 18d™ verjaardag van den kroonprins, en ter uitnoodiging Delft met een bezoek te willen vcreeren. Met betrekking tot de nieuwe aanvragen om vergunningen voor spoor wegen aan de regering gedaanmeenen wij thans met ccnige zekerheid te kunnen mcdedcelendat er van wege bekende personendoor ecne vereeni- ging van Nederlandsche er. Engelsche kapitalisten ondersteundop nieuw een voorstelwaarvan reeds voor 3 jaren sprake is geweestaan het gouver nement is gedaan om eene lijn van Breda uit over Oosterhout bezijden GeertruidenbergGorinchem, Schoonhoven, Gouda en 's IIage naar Scheve- ningen, en eene andere van Breda over Tilburg, 'sHertogenbosch, Tiel en Amerongen naar Maarsbergen te maken, met ecnen zijtak van Wamcl op Nijmegen in verband met de door Pruissen aan te leggen lijn naar Cleef, terwijl er nog ecne afzonderlijke aanvraag gedaan is, die naar wij vernemen algemecnen bijval vindt, om de hofstad en Scheveningcn aan den Rijnspoor weg te Gouda te verbinden. Hbl Op 29 Aug. is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland, ouder voorzitting van mr. A. de Pinto. Dr. Teixeira de Mattos bragt het verslag over het afgeloopen jaar uit. Daaruit bleek dat de maatschappij 239 leden 26 donateurs, 2 corresponderende en 2 honoraire leden telde. De geldmid delen verkeerden in gunstigen toestand, even als de inrigtingen voor onder wijs in de verschillende afdeelingen. In de spaarkassen werd eene som van ƒ20,006 weggelegd, hetgeen vrij aanzienlijk mogt genoemd worden. Be maatschappij verstrekte ƒ7728 aan rentelooze voorschotten. Er werd eene commissie van drie leden benoemd tot het bijeenbrengen der noodige gelden voor de uitgave van populaire geschriften. Te Lochem is Vrijdag 11. een arbeider, die bezig was een waterpul uit 14 graven, door de instorting van dien put onder het zand bedolven en ge stikt. Twee dagen daarna mogt men er eerst in slagen hel lijk van den ongelukkige op te graven. Uit Haulcrwijk meldt men dat de jonge dochter, die aldaar zwaar verwond op den weg is gevondenoverleden iszonder cenig woord ge sproken of eenig leeken van bewustheid gegeven te hebben. Het meisje was door de bekomene wonden en slagen geheel onkenbaar. De justitie doet ijverig onderzoek, doch heeft den dader van het misdrijf nog niet mogen ontdekken. De gemeenteraad van Deventer heeft mede besloten gedurende 20 jaren eene jaarlijksche subsidie van ƒ9000 af te staan aan den noorder spoorweg, onder voorwaarde, dat het stationsgebouw op geen grooteren afstand dan 200 ellen van de kom der gemeente geplaatst worde. Dc gemeente Enschede' zal mede gedurende 20 jaren en wel ƒ2000bijdragen. liet Belgische schip Leopold is nabij Kaap Hoorn verongelukt. Van de bemanning23 personen sterkis slechts een den dood ontkomen. De verongelukten waren meestal huisvaders uit Ostende. AMSTERDAM8 September. Maandag avond heeft de gcheele koninklijke familie de gala-voorstelling in den schouwburg bijgewoond. De onlangs vernieuwde zaal was voor deze gelegenheid op eene prachtige en zeer smaakvolle wijze ingerigt, en al de rangen waren met locschouwers gevuld. Omstreeks 8 ure verscheen het vorstelijk gezin in de loge, onder het spelen van eene fanfare en de volks liederen, en onder een uitbundig gejuich, waarmede zelfs hel publiek, dat loge en balcons bezette, hartelijk instemde. Z. K. II. de prins vau Oranje had tusschen zijne vorstelijke ouders plaats genomen. De voorstelling be stond in de eerste plaats uit: liet verheugd Amsterdamdoor mr. J. van Lennep. Deze zinnebeeldige voorstelling bestond uil een gesprek tusschen Amsterdam Amstel en IJ waarin in een 9-tal verlooningen de voornaamste tijdperken der geschiedenis van het huis van Oranje voor de verbeelding werden leruggebragt. Gedurende de uilvoering geraakte het publiek in ecne opgewondene stemming, en op het oogenblik, dat Amsterdam zich met eenige treffende woorden tot den prins van Oranje wendde, barstte de alge meene geestdrift in luide bijvalsbetuigingen los. Na den afloop van het stuk heeft Z. M. den heer mr. J. van Lennep doen ontbieden. Toen die begaafde letterkundige in de loge was verschenen, hebben alle leden van het kon. gezin hem hunne bijzondere tevredenheid over zijn werk betuigd. De voor stelling werd besloten door een ballet-pantomime, getiteld: liet Verjaarfeest waarin zich vooral een optogt in verschillende Nederl. kleederdragtcn onder scheidde. Toen IIII. MM. den schouwburg verlieten, hebben zij aan den directeur, den lieer J. Ed. de Vries, hunne bijzondere tevredenheid over deze voorstelling te kennen gegeven. Gisteren hebben Z. M. de koning, HII. KK. IIII. dc prins van Oranje, prins Frederik en prins Hendrik de plegtigheid van het inhcijen van den eersten paal voor het paleis van Volksvlijt nabij de Utrechtschc poort met hunne tegenwoordigheid vereerd. Door het bestuur op het terrein ontvan gen namen de vorstelijke bezoekers op eene tribune plaatsalwaar Z. M. met belangstelling de leekeningeu bezigtigde en zich over verschillende pun ten deed inlichten. Op een gegeven sein, waartoe Z. K. II. de prins van Oranje het tijdstip bepaalde, werd een aanvang gemaakt met het inslaan van een paal. 50 heiwerkers, met oranje-kokardes versierd, togen aan den arbeidonder het zingen van een opzettelijk voor deze gelegenheid vervaar digd lied. Nadat de eerste der 1040 voor het werk benoodigde palen in den grond was gedrevenrigtte Z. M. o. a. het woord tot dr. Sarphati, voorzitter van liet bestuur, zeggende: »Ik geioel mij gelukkig heden dit feest te heb ben kunnen bijwonen. Ik hoop en wensch dat dc onderneming u tot geluk en vreugd moge strekken, en dat het palcis van gunstigen invloed moge zijn op handel, nijverheid en landbouw en alles wal met de vaderlandschc industrie in verband slaat." Aan de harddraverij heeft men met 22 paarden deelgenomen, en dc prijs, een zilveren koffij- en theeservies, is behaald door het paard Nobel, van den heer Wafelbakker, bereden door den pikeur Houtman. H. M. de koningin bezocht gisteren de kunstzalen der maatschappij Arti et Amicitiae, het weeshuis der waalsche gemeente'en het r. k. meisjes weeshuis. Prins en prinses Hendrik hebben de stedelijke tentoonstelling bezocht, terwijl prinses Frederik en prinses Maria de Oude en de Nieuwe Kerk der hervormde gemeente hebben bezigligd, en een bezoek hebben ge- bragt in de Lonise-sehoolen in de diamantslijperij van den heer Coster. liet gala-bal, dat aan den avond van dien dag plaats had, is zeer schitte rend geweest. Ongeveer 800 uitnoodigingen waren daartoe gedaan. Het orchest van den heer Slumpff, achter bloemen en gewassen verborgen, voerde de dansmuziek uit. Het bal werd ten 8j ure met eene wals geopend en ten 12j ure met eene polka besloten. De receptie had in de groote zaal

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1