tot luit.-gcneraal cn inspecteur van het wapen, den generaal-majoor H. K. F. Duycker, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, en zulks onder toe kenning van een eervol ontslag uit zijne betrekking van kommandant der reserve-brigade en als belast met de waarneming der funetien van provin cialen kommandant van Noordholland en Zuidholland, terwijl hij in zijne funetien van gouverneur der residentie bij voortduring gehandhaafd wordt; en den generaal majoor J. G. Wilbrenninckkommanderende de lslc bri gade cavalerie, te belasten met de funetien van provincialen kommandant van Noordholland en Zuidholland. Z. M. beeft goedgevonden den luitenant-generaal A. J. Verhorst, in specteur van het wapen der infanterie, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en bet bedrag van dat pensioen te bepalen op 3000. Voorts is de genoemde generaal van commandeur der orde van de Eikenkroon bevor derd lot groot-olficier dier orde. Aan den kolonel jhr. de Casembroot, die thans zijne betrekking als gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje heeft nedergelegd, is door Z. M. een buitenlandsch verlof toegestaan, voor den tijd van e'e'n jaar, met behoud van tractement. Bij kon. besluit van den 3den dezer zijn de navolgende adelborstenbij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, benoemd: tot adelbor sten der lstc ld. bij de Ncderl. zeemagt: J. M. Berends, J. A. de Gelder, W. J. A. Nolthenius, J. W. van Kerkwijk, F. J. P. 31. Mulder, J. P. Noorduyn, W. C. Scholten, J. Loots, A. G. Wesleroucn van Meeteren, L. B. van MaanenC. Bijleveld, jhr. W. van Ilogendorp, E. Simon van der Aa, J. L. Duker, J. F. van Manen, J. C. Eek, W. A. ArriënsJ. L. Inckel, A. P. Hooghwinkel, J. G. J. Spanjaard, jhr. J. de Jong van Beek en Donk, R. II. Jarman, J. C. Egter, J. C. de Ruylcr de Wildt, D. G. Brand, II. J. Klein, P. Le Comte, P. F. baron van Heerdt, W. J. van LoenenC. G. J. BarnaartN. A. de Vriesjhr. W. 31. de GyselaarH. J. R. Sutherland, D. O. Heldewier, G. J. Bnyskcs, R. T. du Cloux, Q. Uoeufft, O. 31. de Blunniek, D. C. Visser, cr. tot 2de Iuils. bij het corps mariniers: W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten en P. S. C. A. Courrier dit Dubckart. Z. M. heeft benoemd lot regter in de arrond.-regtbank le Winschoten mr. W. J. Feith, thans substituut-officier bij die reglbank, cn lol substit.- officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten, mr. W. C. Scheidius, advocaat le Arnhem. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van binnenl. zaken heeft heden eene commissie uit den gemeenteraad van Nymegen ten gehoore ontvangen. Die commissie was be last om bij den minister de belangen der gemeente en omstreken bij den aanleg van spoorwegen voor te staan. RH. 3131. de koning cn koningin en I1II. KK. HU. de prins van Oranje, prins Alexander, prins en prinses Hendrik der Nederlanden zijn gisteren na middag ten IJ ure met een aanzienlijk gevolg per extra trein uit deze resi dentie naar de hoofdstad vertrokken, terwijl 1111. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Blaria zich van Backershagen naar Voorschoten hebben begeven, om met denzelfden buitengewonen trein de reis naar Amsterdam le aanvaarden. Ook H. 31. de koningin-moeder is van Soestdijk derwaarts ver trokken, ten einde insgelijks de feesten aldaar bij le wonen. De ministers, uitgezonderd de minister van binnenl. zakenen vele hooggeplaatste personen zijn heden derwaarts vertrokken, ten einde de feesten aldaar bij te wonen en deel le nemen aan het diner ten hove. Ook hebben vele aanzienlijke personen uitnoodiging ontvangen voor een groot bal, dal Dingsdag aanst. op het paleis le Amsterdam zal plaats hebben. Heden wordt de 18,lc verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje alhier op de gewone wijze gevierd. De bezetting hield eene parade in de Blaliebaan. Allerwegen worden toebereidselen gemaakt voor de feestelijke ontvangst der kon. familie op Woensdag aanst. Bïen verneemt dat de directeur van den Franschen schouwburg heeft moeten afzien van het plan om op Donderdag aanst. eene gratis-voorstelling te geven. Bij den Burgemeester is van den baron de Sina weder 2000 ontvan gen de eene helft ten behoeve der armen te Scheveningen cn de andere helft voor de armen alhier. Ook beeft de baron 100 geschonken aan de nagelaten betrekkingen der bemanning van de Jonge Jf 'ecs en de Jonge Klaartje. De arrond. Regtbank alhier heeft in de zaak van F. Boers, aange klaagd van hoon den predikant ten Oever aangedaan, de door den verde diger voorgestelde exceptie van nietigheid der dagvaarding aangenomen en hel Openb. Min. niet ontvankelijk verklaard. De officier van justitie heeft hooger beroep van dit vonnis doen aanleekenen. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dal dezer dagen bij den burgerlijken stand alhier de geboorte van eene dochter is aangegeven, zijnde het eerste kind van een echtpaardat in de aanstaande weck den 25stcn verjaardag van bun huwelijk vieren zal. Te Scheveningen zijn 33,000 stuks steurharing aangebragt, zij werden voor 48 a 40 per duizend verkocht. A3ISTERDA313 September. Heden middag ten 3 ure is hel koninklijk gezin aan het paleis afgestapt. Op linnnen weg derwaarts werden zij door de bevolking met luide jubel kreten begroet cn het Damplein was door eene digte volksmassa gevuld. Al de vensters en daken waren met toeschouwers bezet. II. 31. de koningin haar jongsten telg aan de hand houdende, verscheen het eerst op het balkon en werd met de levendigste toejuichingen begroet. Daarop verscheen Z. 31. de koning met den prins van Oranje, en de geestdrift steeg ten top toen Z. 31. den prins, die blijkbaar diep ontroerd het indrukwekkend schouw spel gadesloeg, dat zich aan zijn oog vertoonde, met hartelijkheid de hand drukte en toesprak. Inmiddels verschenen IIII. KK. 3111. prins en prinses Hendrik en prins cn prinses Frederik, en met vernieuwde kracht verhief zich liet volksgcjuich, dal toen de vorstelijke familie hel balkon verliet zich nog eens onbedwongen liet liooren. BUITENLASIDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 2 September. De reeds vroeger medegedeelde tijdingen uit Indië werden later nog door de volgende bijzonderheden aangevuldDe Bombay Times van 4 Augustus schat de krijgsmagt der in het koningrijk Oude zamengetrokken muitelingen op 100,000 man en somt de verschillende korpsen op, welke gezamentlijk 66,000 man bevattenmaar voedt daarbij de hoop dat eene verzoenende staat kunde verdeeldheid onder de oproerlingen te weeg zal brengen, bijaldien er genoegzame Engelsche troepen aanwezig zijn tot bescherming dergenen, die in onderwerping willen komen. De generaal Grant heeft Lucknow aan het hoofd eener sterke kolonne verlatenom tot bijstand van Blaun Singh op te rukken, die door de koningin belegerd wordt. De belegeraars hebben ge brek aan geld en bovendien is desertie in hunne gelederen ontstaan. De kolonel Campbell, die het bevel over de dragonders der garde voerde, is overleden; hij is de vijfde kolonel, die binnen den tijd van eene maand in Indië stierf. De dagbladen van Singapore spreken van schendingen van het met den koning van Siam gesloten verdrag. Nogtans is die vorst den vreem delingen gunstig. Volgens bijzondere brieven is het met den handel in Indië treurig gesteld, en is er in dien toestand nog geene verbetering te verwachten. Door een groot aantal personen, waaronder zeer aanzienlijke en ook Parlementsledenis een adres tot den Zweedschen gezant bij ons hof ge- rigt, waarin zij aan den eenen kant hun leedwezen te kennen geven over de godsdienstige onverdraagzaamheid, die nog in Zweden bestaal, cn aan den anderen kant den gezant verzoekenbij zijn souverein pogingen aan le wenden tot bet invoeren van eene verdraagzaamheid, die meer overeen komstig is met het Evangelie. Het Britsche genootschap voor de verbreiding van het Evangelie in vreemde landen beeft besloten onverwijld eene zending in Brilsch Columbia te vestigen. Volgens eene bekendmaking der posUadministratie zullente beginnen met 1 Januarij 1859 alle naar Indië bestemde brieven gefrankeerd moeten worden. Ongcfrankeerde brieven blijven liggen, worden later geopend cn verbrand. De kardinaal Wiseman doet thans eene reis door Ierland. Overal valt hem van wege de r. k. bevolking een vleijend onthaal le beurt. Te Dun- dalk zal bij zijne komst aan al de werklieden een dag van uilspanning worden geschonken. In de volgende week wordt hij te Dublin verwacht. Al de dagbladen zijn zeer gebelgd en laten zich in hevige bewoordingen legen den kardinaal uit, omdat hij le Ballinasloe met 150 geestelijken aan een gastmaal aanzittende, wel een toast op bet welzijn van den Paus heeft uitgebragtmaar aan Engelands koningin niet heeft gedachtalsmede om dat hij bij die gelegenheid wel de grieven der r. k. kerk tegen de regering heeft opgesomd, maar zich gewacht heeft om de reeds verleende voorregten le vermelden. Te New-York is er bij gelegenheid van de algemeene verlichting, die aldaar wegens het leggen van den atlanlischen kabel plaats hadbrand op het stadhuis ontstaan. Door spoedig toegebragte hulp mogt men er in sla gen den brand tot de bovenverdieping te bepalen. Door de jongste berigten uit Utah ontvangen worden de vroeger opge vatte goede verwachtingen niet verwezenlijkt. De gezindheid der Blormonen is vijandig en die vijandschap wordt ter naauwernood door den gesloten wapenstilstand in loom gehouden. Men is daarom ieder oogenblik voor eene nieuwe uitbarsting beducht. Brigham Young is zeer onhandelbaar ge worden, bij en zijne aanhangers weigeren de geringste dienst aan de nieuw aangekomenenzoodat de commissarissen met de onderhandelingen belast zeer ontevreden zijn vertrokken. De gouverneur Cumming alleen is zeer gezienhoewel men daarvan de reden niet kan begrijpen. De inwoners van de stad aan hel Zout-meer keeren echter in menigte met hunne vrou wen en kinderen naar hunne woningen terug. FKANHUWH. PARIJS2 September. De keizer heeft aan den generaal Niel, een zijner adjudanten, den last opgedragen om een naauwkeurig verslag op te maken omtrent den militai ren toestand des lands. Ook heeft Z. BI. aan prins Napoleon, als minister van oorlogopgedragen om een uitvoerig verslag op te maken over den toestand van hel eiland Madagascar. Frankrijk heeft dus op nieuw het oog op dit oord gevestigdwaarop het meent aanspraken te hebbendie reeds lot den lijd van Lodewijk XV opklimmen. De Moriiteur deelt een keizerl. besluit medewaarbij de betrekking van Gouverneur-Generaal van Algerie opgeheven en een opper-eommando over de land- en zeemagt in die kolonie wordt ingesteld. Tot de laatste betrekking is de generaal Blac-BIahon benoemd. Hij zal de noodige maat regelen moeten nemen om bet gezag des keizers te doen eerbiedigen cn de wetten te doen uitvoeren. Hij kan de maatregelen van generaals cn prefecten schorsen. Lord Palmerston en zijne echtgenoot bevinden zich reeds sedert eeni- gen tijd alhier, en die staatsman is herhaaldelijk bij den keizer ten gehoore geweest. Hij heeft eenige dagen op het buitenverblijf van Lord Cowley doorgebragt cn is nu naar de hoofdstad teruggekeerd. De zonderlingste ge ruchten zijn omtrent deze overkomst in omloop, maar algemeen is men van gevoelen dat bet ministerie Derby daardoor ernstig wordt bedreigd, en dat lord Palmerston op nieuw plannen beraamt om eerstdaags eene poging te doenten einde het beleid der zaken weder in handen te krijgen. De Patrie deelt den hoofdinhoud mede van het verdrag, dat tusschen de Vereenigde Staten cn China is gesloten en zegt daarbijnaar aanleiding van een berigt uil Hong-Kong, dat hel verdrag door Frankrijk en Engeland met de Chinesche gevolmagligden gesloten in sommige opzigtcn verschilt van de bepalingen, die door Rusland en de Vereenigde Staten zijn verkregen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2