LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 6 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zulurdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeveib Bij deze Courant beïioort Bijblad W°. 14. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 September Bij kon. besluit van den 3Jen dezer zijn benoemd tot ridders der orde van den Ncderl. Leeuw: de officier van gezondheid der 2dc kl. d1'. F. Ricnderhoff, van het personeel van dc geneeskundige dienst der landmagt, en de heer J. C. llorch, doctor in de letteren alhier, en tol broeder dierzelfde orde de leer C. 11. vanAmerom, teekenmeester alhier. Ook zijn dc hh. d'. L. A. te Winkel, S. F. Groen en 11. Altwell en de heer W. II. Dijckmcester, lst0 luitenant-instructeur bij het rcg. rijdende artillerie, die aan Z. K. 11. den prins van Oranje onderwijs hebben gegevenlot ridders der orde van de Eikenkroon benoemd. Be dag van heden, de achttiende verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, werd door geheel Nederland met vreugde begroet. De jonge vorst heeft nu dien leeftijd bereikt, dat hij in het genot treedt der voor- reglen door onze grondwet aan den troonopvolger toegekend en gcregtigd is om bij onverhoopte gebeurtenissen de teugels van hel bewind in handen te nemen. Niels was dus gepaster dan dat men zich overal beijverde om dezen dag met ongewonen luister te vierenvooral nu onze koning toonde zelf het gewigt daarvan te beseffen, door met zijnen zoon, en van het ge- heele koninklijke gezin vergezeld, een bezoek aan de hoofdstad te brengen als wilde hij den naauwen band, die tusschen vorst en volk bestaat, nog naauwer toehalen. Ook door Leydcns ingezetenendie den zoo geliefden vorst voor slechts weinige dagen uit hun midden zagen vertrekken, werd op dezen dag me nige bede voor zijn geluk ten hemel opgezonden, en dc menigte vlaggen, die zoowel van de openbare gebouwen als van de bijzondere woningen wap perden gaven een zigtbaar getuigenis van de algemeenc belangstelling. Op den middag hielden de gezamenlijke troepen der bezelling cene luisterrijke parade op hel ruïne-plein, waarbij de schutterij door het corps officieren en het corps onderofficieren werd vertegenwoordigd. Gelijk wij vroeger reeds gemeld hebbenzal heden avond voor de socië teit Amicitin eene gaz-verliehting prijken. Naar de toebereidselen te oor- deelen en naar hetgeen wij vroeger van dc werkzaamheden onzer stedelijke gaz-fabriek mogten zien, gelooven wij dal die verlichting zeer schillerend zal zijn. In het midden slaat eene groots lauwerkrans, waarin men leest, Prins van Oranje, 4 Sept., en aan de beide zijden ziet meii twee zonnen die hel jaartal 1858 bevatten, terwijl daar boven eene kolossale IF is aan- gcbragl. Ongetwijfeld zal hel geheel eene goede uitwerking te weeg brengen en gepaard aan eene fraaije muziek aan velen een welkom genot schenken en tot een gepast besluit van dezen dag strekken. Ook voor de armen in ons midden was 's prinsen verjaardaag een feest dag. Aan het soephuis der Ned. Ilerv. gemeente op de Haarlemmerstraat zag men de nationale vlag wapperen en de bedeelden aldaar geschaard om cene buitengewone uildeeling te ontvangen, waartoe de Diakenen, tengevolge van de milde gift door Z. K. H. den prins van Oranje, bij het verlaten dezer stad achtergelaten, waren in staat gesteld. Die uildeeling bestond in spek en larwc-broodeniets dat nog nimmer te voren heeft plaats gehad. Yoor een persoon j N. gerookt spek en 1 tarwe-broodvoor twee per sonen J N. ffi spek en 2 larwc-brooden en voor meer personen 1 N. tO spek en 3 tarwe-brooden. Het was waarlijk een aangenaam schouwspel, dat de blijde gezigten dier armen opleverden, en het deed goed te zien hoe verge noegd zij naar huis snelden om ook aldaar vreugde te brengen. Inderdaad wij aarzelen niet te zeggen dat Diakenen de bedoeling van den edelen gever gevat hebbendoor op dezen voor hem en het vaderland zoo blijden dag in zoo vele armen-woningen een genoegclijk feest te bereiden. Bij gelegenheid der heugelijke gebeurtenis van heden zijn er reeds ver scheidene dichtstukken in het licht verschenen. Onderanderen is bij de hceren de Breuk en Smits alhier uitgegeven: Mondig! een lied Z. K. II. den prins van Oranje toegezongen door Mr. J. E. Banclteen gedicht van 6 couplettendat zich goed laat lezen en niet minder is dan de vroeger door dien heer in het licht gezonden dichtproeven. De catalogus der bibliotheek, nagelaten door den heer dr. C. J. Tem- minck, in leven directeur van 's rijks museum van natuurlijke historie alhier, is dezer dagen in het licht verschenen. Deze voor de beoefenaars der natuur lijke historie zoo belangrijke bibliotheek is bovenal rijk aan werkenbetref fende de natuurlijke historie der dieren, inzonderheid die der vogels, alsmede aan wetenschappelijke en andere reizen, en onderscheidt zich door de sier lijke en kostbare bandendie men in grootcn getale aantreft. Als eene bijzonderheid wordt nog gemeld, dat de lieer Temminck in verscheidene werken aan de daarbij behoorende afbeeldingen nog andere, deels platen deels teekeningenheeft toegevoegd. De verkooping zal door dc boekhan delaars E. J. Brill en gebr. van der Hoek alhier gehouden worden en den 273tea dezer en twee volgende dagen plaats hebben. In dc maand Augustus 1853 zijn binnen deze gemeente overleden 82 per sonen, ais: 15 mannen, 19 vrouwen, 28 zoons en 20 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 103 kinderen, als: 48 zoons en 55 doch ters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Voltrokken 31 huwelijken. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 84 tot 93 personen. De inspectie over de verlofgangers der nationale militie zal alhier ge houden worden op Dingsdag den 12J™ October. De commissie van examinatie, tot het afnemen der examens van de onderwijzers, naar aanleiding van art. 41 der wet, zal in de hcrfslvergadc- ring beslaan uit: Dr. G. van Wieringhen Borski, schoolopziener 2<ll! district te Delft; mr. J. G. de Sainschoolopziener 4'le district te LeydenS. Gillc Heringa, schoolopziener 6dc district Ie Schiedam en dr. P. Romein, school opziener GJe district te Gorinchem. In het voorjaar bestond die commissie uit: Jhr. mr. J. de Wille van CillersA. C. Oudemans, A. Vogelsang en B. Boers, schoolopzieners in het 4Je, 3Je, 8slc en 10de schooldistrict. Te Delft heeft men 100 belooning uitgeloofd voor hem, die eenige aanwijzing kan geven omtrent een gouden snuifdoos, die op 24 Aug. ji. iu de teut van de hh. Boas en Judels, den goochelaar, den heer Bils, ontvreemd is. In de zitting van den gemeenteraad te Rotterdam op Donderdag II. heeft de voorzitter medegedeeld datnadat burgemeester en wethouders aan Z. SI. den koning den wensch van den raad hadden te kennen gegevendat Z. 51. met Z. K. II. den prins van Oranje hij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. de stad Rotterdam met een bezoek zou vereeren een zeer wel willend antwoord was ontvangenwaarin" gezegd werd dat wegens de aan staande feesten te Amsterdam en 's Gravenhage en de opening van de zitting der slalen-gencraal aan dat verlangen vooreerst nog niet. kon worden vol daan maar dat Z. M. met Z. K. II. in hel begin der volgende maand de stad hoopte te bezoeken. Aan het Nieuwe Diep ontstond eergisteren een twist tusschen twee sloeperliedendiedaar zij door het gebruik van sterken drank waren op gewonden zoo hevig liep dal de een den anderen met een roeispaan dood sloeg. De dader is naar men zegt vader van 10 kinderen. De gemeenteraad van Maastricht heelt besloten, een adres aan Z. SI. den koning te rigtenten einde de verbinding van Limburg met de noorde lijke provinciën van ons land door middel van een spoorweg te ondersteunen. 's GRAVENHAGE4 September. Z. BI. heeft goedgevonden Z. K. 11. Willem Nicolaas Alexander Frcderik Karei Hendrikprins van Oranjete benoemen 1°. van kapitein ter zee a la suite tol schout bij-nacht; 2°. van kolonel a la suite van het reg. grenadiers en jagers lol generaal-majoor, builen bezwaar der schatkist, met vergun ning om, met afwijking van de ten deze bestaande bepalingen, in dien ver hoogden rang dc uniform der grenadiers te blijven dragen; 3'. van kolonel van het wapen der infanterie van het leger in Nederl. lndië en daarbij a la suite gevoerd, tot generaal-majoor bij dat wapen met magiiging om, in af wijking van de beslaande bepalingen, de uniform te dragen van hel wapen der infanterie van gemeld leger. Voorts is Z. K. II. benoemd lot komman- dant van de reserve-brigade. Tot adjudanten van Z. K. II. den prins van Oranje zijn benoemd: de majoor J. A. van den Boschvan den generaleii staf, thans toegevoegd aan den prins, de luitenant ter zee der 2de kl. A. F. 11. E. baron van Haersolle van den Doorn, en den lslc" luit. jhr. K. W. de Koek, van het reg. grena diers en jagers, thans dienstdoende bij Z. K. 11. den prins van Oranje, met bepaling dat de majoor van den Bosch en de lslc luit. jhr. de Koek iu verband daarmede zullen overgaan bij den grootcn staf. Z. BI. heeft den minister van slaat, baron Forstner van Dambenoy, intendant der opvoeding van Z. K. 11. den prins van Oranje, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eiken kroon. Z. BI. heeft, aan zijn adjudant in buitengewone dienst, den kolonel jhp. E. A. 0. de Casembroot, van den generalen staf, een openlijk blijk willende geven van erkentelijkheid voor de tronwe, belanglooze en gewig- tige diensten door genoemden kolonel aan Zr. BK huis en aan den lande bewezen, in de tot. dus verre door hem bekleede betrekking van gouverneur van Z. K. II. den prins van Oranje, goedgevonden den hiervoreu genoem den kolonel jhr. de Casembroot, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, te bevorderen lot kommandeur dier orde. Z. 31. heeft tevens goedgevonden te benoemenbij den generalen staf, tot kolonel, den luit.-kolonel jlK 15. A. O. dc Casembroot, van dien staf, Zr. 31s. adjudant in buitengewone dienst; en bij het wapen der infanterie,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1