Onderscheidene dagbladen verklaren ten stelligste dat er door onze regering, ten opzigle van hel beschieten van Jeddali, niet de minste ophel dering aan de Engelsche regering is gevraagd. De Siècle bevat het berigt uit Maubcuge, dat aldaar jl. Zondag een 10-tal protestantendie eene bijeenkomst hieldenuit de zaal werden ver dreven, waar de bijeenkomst plaats had. Vier hunner, waaronder zich de leeraar bevond, die door het consistorie van Rijssel gezonden was, werden daarop naar de gevangenis gebragt. Hetzelfde blad vermoedt, dat deze uit- eendrijving veroorzaakt is, doordien men den vorm voor de vergunning, welke noodig is om de bijeenkomst te houdenniet in acht genomen heeft. Aan de gevangen genomen personen is de vrijheid aangebodendie door hen is geweigerdten einde in deze zaak eene regterlijke beslissing uit te lokken Dezer dagen is te Duinkerken aangekomen een zekere Jean Briot, van Angoulème geboortig en 81 jaren oud. Hij werd in 1812 in Rusland ge vangen genomen en bragt 46 jaren in genoemd rijk door. PRUIS SEIS, BERLIJN, 29 Augustus. De koning en de koningin zullen, na hunne terugkomst van Tegernsee, naar aanleiding eener nitnoodiging van prins en prinses Frcderik der Neder landen nog eenen geruimen tijd op het landgoed Muskau doorbrengen. De prins-geniaal van Engeland heeft eergislercn zijnen 39slcn verjaardag op Babelsberg gevierd. Reeds vroeg in den morgen bragten ac prins en de prinses van Pruissen, de groothertog en de groothertogin van Baden, prins en prinses Frederik Willem van Pruissen en de overige leden der konink lijke familie hem hunne gelukwcnschen en geschenken. Onder de vorstelijke personen, welke den prins kwamen begroeten, was ook zijn broeder, de regerende hertog van Saksen-Coburg-Golha, die den vorigen avond te Pots dam was aangekomen. De hooge gasten hebben gisteren morgen de reis naar Engeland weder aangenomen. Te Deulz hebben zij heden eene godsdienstoefening bijgewoond en te Keulen den dom en andere merkwaardigheden in oogenschouvv genomen. De algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf-Vereeniging is dezer dagen te Leipzig geopend. Zij wordt door 400 leden bijgewoond. In de Thomaskerk werd eene godsdienstoefening gehouden, waarbij dr. Tholuck, van Halle, als spreker optrad. De verceniging neemt in bloei toe en de inkomsten vermeerderen met elk jaar. Sedert 1843 zijn 107,000 th.ten be hoeve van 225 Duilsche en 155 vreemde gemeenten, aangewend. Uit eene statistieke opgave blijkt het dat in Mecklenburg het huwelijk meer en meer in onbruik geraakt. In 200 plaatsen bedroeg gedurende het afgeloopen jaar het getal onechte geboorten in 100 plaatsen de helft en in 79 plaatsen waren alle geboorten onecht. Hoofdzakelijk wordt deze zedeloosheid in de hand gewerkt, door de moeijelijkhedenwelke de grond bezitters den boeren in den weg leggen, om zich te vestigen. Alleen onge huwde daglooners worden door hen in dienst genomen. Het mag echter UiCl uiijw*. "ulu" OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Augustus. De keizer heeft, Ier gelegenheid van de geboorte van den kr00"P""® 20 000 fl geschonken aan hulpbehoevenden alhiervooreerst aan werklieden en'arbeiders, die zich in moeijelijke omstandigheden bevinden en vervolgens aan de zoodanigendie uit eergevoel hunne armoede zoo veel mogelijk trach ten te verbergen. Ook hebben vele bijzondere personen aanzienlijke giften aan de armen geschonken of tot liefdadige doeleinden bestemd; in t bij zo der mag vermeld worden eene gift van 100,000 fl. door den grooten grondbezitter Guido von Karacsonyi. Ook eene commissie uit de gemeente Debreczin heeft, in vereeniging met den Evangelisch-Helvclischen kerkeraa eene inrigting ter verzorging van 100 hulpbehoevende armen, met een kapi taal van 160,000 11.geslicht. Bij teleenheiddat eene deputatie uit den gemeenteraad der hoofds ad den keizer met de heugelijke geboorte van den erfgenaam zijns troonsgeluk wenschte gaf de keizer onder anderen ten antwoordDe hemel heeft mij een zoon' geschonken, dien eenmaal, zoo ik hoop; een nieuw en schooner Weencn ten verblijf zal strekken dan het tegenwoordige. De keizer gaf de toezeeging, dat van zijne zijde alles zou worden aangewend om m de tegenwoordige moeijelijke omstandigheden de arbeidende klassen zoo veel mogelijk verligling te schenken, door het bevorderen van den aanbouw en de verfraaijingen in de hoofdstad. In Ilongarye en wel in de omstreken van Widdin zijn door een hoos groote verwoestingen aangerigt. Nabij het dorp Rosslad is een groot aantal paarden, ossen enz. in den Donau geworpen. Te Ternowa zijn vele hui zen ingestort en aldaar, alsmede te Plewna, moeten vele menschen zijn De groote suiker-raffinaderij van de hh. Arnstein en Eskeles te Lai- bach is op den 25slen en 26stcn dezer geheel afgebrand. RUSLAND. Behalve de maatregelendie thans genomen worden tot afschaffing van het lijfeigenschap, is de aandacht des keizers ook nog gevestigd op den toestand der werklieden. Te Petersburg is een raad van zoogenaamde prud'hommes of scheidsregters ingesteldwiens tusschenkomst in belangrij zaken kan ingeroepen worden. Deze instelling heeft reeds gunstig gewerkt. Betreffende de Israëliten is mede eene gunstige bepalingvastgcsteldzij zich voortaan in alle steden des rijks mogen zich voortaan in ane sieucn uca vestigen. Later zullen ten hunnen behoeve meerdere vrijgevige bepalingen vastgesteld worden. - De keizer, die dezer dagen naar Warschau is vertrokken, heeft voor zijn vertrek eene hoogst loffelijke-daad verrigt. Hij heeft aan de boeren van de keizerl. kastcelen ten getale van 200,000volledige vrijheid geschon ken. Deze lieden moeten niet verward worden met de kroonboerendie m veel grooter aantal eerstdaags in dezelfde gunst zullen deelen. De grootvorsten Michaël en Nicolaas zullen eerstdaags naar den Cau casus vertrekken om deel te nemen aan eene expeditie tegen de Tcherkessen. Zij zullen eerst nog hunne gemalinnen naar het keizerlijke slot Orienda," op de oostelijke kust van de Krim brengen. In het begin van December zullen allen weder naar Petersburg vertrekken. Te Astrakan is een kruidmagazijn gesprongen, waarin, naar men zegt, 96,000 ffi kruid aanwezig waren. De helft van de stad ligt in puin. Uitvoerige berigten ontbreken. TURKTE. Aan de leveranciers van het hof is bekend gemaakt dat zij nu nog in weerwil van hunne hoog opgevoerde rekeningen, volledige voldoening hunner schuldvorderingen zullen ontvangen, te weten, binnen den tijd van 5 jaren, 40 pCt. in geld en 60 pCt. in aandeelen van de te vestigen ge consolideerde schuld. Later zal geene schuldvordering aanneembaar zijn, zonder voorafgegane goedkeuring van den minister voor de civile lijst' Vooral wordt de harem door dezen maatregel getroffenwant daarin wor den jaarlijks honderden millioenen piasters vermorst. De tegenwoordige schuld van den harem bedraagt reeds 700 millioen piasters. Misschien z°al men nog wel middel weten te vinden om deze zoo hoogst noodige bepaling te ontduiken. De reden, die men voor de overkomst van lord Redcliffe opgeeft, na melijk hel koopen van het eiland Perimverkrijgt meer en meer waar schijnlijkheiden Turkye kan, in zijne geldelijke verlegenheid, moeijelijk eene reddende hand van zich afsloolen. Frankrijk zal, naar men verneemt, er zich niet tegen verzetten, omdat Engeland beloofd heeft zijne goedkeu ring aan de doorgraving van de landengte van Suez te zullen geven. STARS - BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Douderdafr den 2de° September 1858, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van leden voor de vaste Commissie van Fabricage. 2°. Benoeming van een Voorzitter en leden voor de vaste Commissie van Fmantie. 3°. Benoeming van leden voor de vaste Commissie lot het ontwerpen van en herzien der verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. 4°. Benoeming van een Voorzitter en leden van de vaste Commissie tot het ontwerpen van en herzien der verordeningen betreffende de huishou ding der gemeente. 5°. Benoeming van Bestuurders over het Werkhuis, uit de ingezetenen. 6°. Benoeming van een adsistent Commies-portier bij de plaatselijke belastingen. 7°. Vaststellen van het kohier der plaatselijke belasting op de honden 1858. 8°. Aanvrage van Kerkbestuurders der Israëlitische gemeente lot het ge bruik van Stads-Gehoorzaal. 9°. Nader voorstel van Diakenen der Nederduitsch-Hervormde gemeente, tot aflossing eener obligatie ten laste hunner administratie. 10». Voordragt lot onderhandsehe verhuring van het huis op de Marendorps- achtergracht. 11". Verzoek van Heowtmnn pn Riiken Int Pol 13». Verzoek van P. Stoeke, tot het leggen ^vani>eenie«a>at,^t)\ieu aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1857. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen dat de kennisgeving van den 15dc° Junij dezes jaars, houdende bepaling dat tot nadere bekendmaking, geene honden anders dan behoorlijk voor zien van een ijzeren of koperen muilband, op slraat mogen gelaten wor denop heden is ingetrokken en buiten gevolg gesteld. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l,„„Augustus 1858. W-P. Het Hoofd van het Gemeentebestuur te Leyden doet te weten, dat op heden ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen is ter band gesteldeen op den 24^" dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het Patentregt, over het dienstjaar 1858 er. 1859, voor de Wijken 7, 8 9 enz. en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondinrt. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Leyden 30 Augustus 1858. STOFFELSWellf. 1. Burgemeester. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de prov. Zuidholiand, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van deu 18den Augustus 1858, N° 31 Gelet op art. 11 der Wet van den 13dc" Junij 1857 Staatsblad N». 87); Brengt ter kennis van de belanghebbendendat ingevolge bovengemeld besluit: 1». de opening der jagt op klein wildopgenoemd in de 2d» zinsnede van art. 17 der Wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad N°. 87), voor dit jaar, in de provincie Zuidholland is vastgesteld op Zalurdag den llden September aanslaande, met zonsopgang; 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening der jagtbedrijvenver meld in art. 15, lilt. een g der Aangehaalde Wet; met dien verstande, dat het laatstgenoemde jaglbedrijf op Vrijdag den lsle° October aanslaande, een half uur voor zons opgangwordt toegelatenen 3» is bepaald, dat de korte jagt dagelijks, en de lange jagt slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaturdags, zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving door insertie in het Promnciaalbladin de Nederlandsche Staats-Courant alsmede in het Dagblad van Zuidholiand en 's Gravenhageter kennis worden gebragt der Gemeentebesturen in Zuid- holland en van de belanghebbenden. De Staatsraad Commissaris des Konmgs voornoemd 's Gbavenuage, 21 Augustus 1858. van deb UEIM.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3