Oranje zullen worden gehoudenis bereids liet een en ander medegedeeld. Wij laten hier tlians den hoofdinhoud volgen van het officieel piogramma, dat daarvan is opgemaakt: Woensdag 8 September. Prachtige illuminatie van het Voorhout, den Kneuterdijk, den Vijverberg en het Tourr.ooiveldwaaraar. zich zal verbin den de algemeene illuminatie, tot welke de ingezetenen zijn uitgenoodigd. Aanvang der illuminatie ten 8 ure. Denzelfden avond zal in den schouw burg door het Fransche tooneelgezelschap de uilvoering plaats hebben van twee cantates. Donderdag 9 September. Ringrijden in de Maliebaan, des voormiddags ten 10 ure. Van 12 lot 6 ure in den namiddag, algemeen volksfeest in de Maliebaan, beslaande in: goochelen, koorddansen, mastklimmen enz. Bij gunstig weder (des avonds), van wege de leden der Witte of Litte'raire sociëteit, luisterrijke illuminatie en muziek in hel Bosch. In den schouw burg wordt dien avond eene gratis-voorstelling gegeven. Vrijdag 10 September. Harddraverij met chais en paard, almede in de Maliebaan, aan te vangen des middags ten 12 ure. De prijs waarnaar ge reden zal worden bestaat in: een sierlijk bewerkte zilveren koffijkan en dito melkkan, terwijl de premie is: eene cassette met zilveren email thee- garnituur. In den schouwburg des avonds ten 7J ure: wedstrijd van liederlafels, uitgeschreven door den liedertafcl Caccilia. Ten 11 ure groot vuurwerk in de Maliebaan. Zoo als gemeld is, zal Vrijdag 10 September in den kon. schouw burg een concours van licdertafels plaats hebben. Wij vernemen, dat daar aan" bij de lc afdeeling zullen deelnemenuit Amsterdamde liedertafels Eutonia, directeur C. A. Bertelsmann, en Euterpe, dir. G. A. Hcinze; uit Rotterdam, de liedertafel Rotte's Mannenkoor, dir. C. C. A. de Viiegh; uit Leydende Avondster, dir. A. J. Welrens, en uit 'sUage, de Veree- niging, dir. 3. H. Marinus. De 2e afdeeling zal bestaan uit eene gezamen lijke uilvoering, waaronder het Vlaggenlied van Joh. J. II. Verhulst, van de 's Gravenhaagsche liedertafels Caecilia, directeur C. van der Does; Euphonia, dir. J. M. van Meeuwen, en Vereeniging, dir. J. H. Marinus. Er zullen een le, een 2C en een 3e prijs uitgeloofd worden voor de beste uitvoering, terwijl er ook herinnerings-medailles aan de medewerkende lie dertafels zullen geschonken worden. Hoewel het getal der medewerkende liedertafels niet groot mag genoemd wordenstrekt het ons toch tot genoe gen mede te kunnen deelcndat zich uit al de liederlafels de beste zullen vereenigen. De opbrengst zal strekken ten voordeele der algemeene armen. De verschillende commissiëndie in de jongste dagen nopens de spoor wegaangelegenheden in deze residentie hebben vertoefd, waren voornamelijk afgevaardigd uit de provinciën Limburg, Noordbrabant en Zeeland, liet doel harer reis was hetzij tot ondersteuning, hetzij tot bestrijding der spoorweglijnen Suermondt en Bredius. Tengevolge van den huisselijken ramp, die den minister van binnenl. zaken getroffen heeft, werd deze mi p„iPt yeie^ dier commissiën te ontvangen. Intusschen hebben deze, lieeren uit deze stad vertrokk'enT" ilel"'stfeffP-lV J&füf.. f 0 j?~ raden is de verschillende aanzoeken vol te houden, waardoor eene goede oplossing van de quaestie der zuiderspoorwegen moeijelijk wordt. Eerlan" wordt echter de beslissing der regering te gemoct gezien over de laatste voorstellen van de heeren Suermondt c. s. tot verkrijging der vergunning voor de spoorweglijnen van Rotterdam naar WillemsdorpMoerdijkBreda VlissingenRoermondTilburg's Bosch MecrssenArnhem en Tilburg tot de Belgische grenzen in de rigiing van Turnhout. Door de geabonneerden en bezoekers van den kon. Franschen schouw burg alhier werd steeds bij de opening van een nieuw tooneeljaar ëene jury zamengestelddie over de toelating der kunstenaars uitspraak moest doen. Thans is in deze wijze van beslissing eene verandering gekomen. Bij de opening van het nieuw tooneeljaar, dat met 1 Sept. aanst. zal ingaan, zal namelijk de beoordeeling geschieden door eene stemming van de ge- abonneerden, bij welke eene meerderheid van drie vijfden voor de toelating wordt vereischt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BE2J<SIE. BRUSSEL, 30 Augustus. Zaturdag II. werd alhier een zware donderslag gehoord. Bij die gele genheid is de bliksem op de binnenplaats van het stadhuis geslagenzonder echter schade te veroorzaken. Het was juist 1 ure 37 min., want al de electrieke uurwijzers, die door een toestel op het stadhuis in beweging worden gebragt, stonden op dat punt stil. Dingsdag 11. werd de olifant in den zoölogischen tuin te Antwerpen door de bezoekers, gelijk dikwijls plaats heeft, op versnaperingen onthaald. Een hunner reikte hem echter een steen toe. Het dier merkte spoedig be drogen le zijn, doch hield zich rustig; maar toen de bezoeker, een"half uur daarna, hem op nieuw wilde voorbijgaan, herkende de olifant hem onder de menigte, raapte den steen op en wierp hem dien met zoo veel kracht naar het hoofd, dat het bloed hem uit neus en mond sprong. ENdELAAD. LONDEN29 Augustus. De tijdingen uit Bombay aangebragt loopen tot 4 Aug. Daaruit blijkt dat de troepen bleven voortgaan zooveel mogelijk afbreuk le doen aan de opstandelingen in Oude, vooral door het vernielen hunner versterkingen. Lenige opperhoofden, die gedeeltelijk bij den opstand betrokken waren, zijn in onderwerping gekomen. Punjaub en de presidentschappen waren rustig. De opstandelingen van Gwalior bedreigden Beacliore en Bughore, twee punten van weinig belang; zij waren slechts 5000 man sterk en van 6 stuk ken voorzien. Men hoopte hen spoedig in te sluiten. De berigten alhier uit China ontvangen loopen tol 18 Junij en melden alleen dat aan lord Elgin de belofte was gedaan dat zijne eischen zouden inge willigd worden. Met Rusland en Amerika waren reeds tractaten gesloten en naar men geloofde had Amerika een jaarlijksch bezoek te Peking bedon gen. De commissaris te Canton spoorde het volk tot den oorlog aan en hield zich, als of hij van de onderhandelingen in het noorden niets wist. Uit 'indië wordt ook nog gemeld, dat de lot de marine-brigade be- hoorende manschappen, die onder den thans overleden sir William Peel, gedurende den strijd aldaar zich zoo dapper gekweten hebbennadat hunne diensttijd verstreken is, zich in Assam willen vestigen, om die weinig be bouwde landstreek vruchtbaar te maken. Het door hen ingediende verzoek daartoe is door de regering in overweging genomen. Naar men wil zou de Turksche gezant alhier er in geslaagd zijn eene leening ten behoeve zijner regering le sluiten. De koers van uitgifte moet op 85 bepaald zijn, terwijl de leening een intrest zal geven van 6 pCt. Aan de Royal Society is mededeeling gedaan van eene uitvinding van den heer Wheatslonc, die de zamengestelde toestellen voor de telegrafie wil vervangen door een toestel ter grootte van een zakhorologie. Maandag aanst. vertrekt van Chatham het eerste detachement van de mineurs en sapcurs, welke de regering besloten heeft naar Britsch Colum bia, het nieuwe goudland op de noordwestkust van Noord-Amerikate zenden. Het bestaat uit 20 man, en zal binnen eenige dagen door 130 mar. gevolgd worden. Deze troepen zullen worden gebezigd om wegen van de kust naar de goudgroeven te banen, om het land in kaart te brengen en om andere voor de ontwikkeling der kolonie dienstige werken uit te voeren. Ook zijn er, volgens een dagblad van Mauritius, 103 soldaten en 30 officieren uit die kolonie naar Madagascar gezonden, alwaar, gelijk men weet, de bevolking zich aan verregaande mishandeling van Europeanen heeft schuldig gemaakt. Uit een naauwkeurig verslag omtrent den slaat der aardappelen in onderscheidene gedeelten van het rijk blijktdat die zeer voldoende is en dat de opbrengst overvloedig zal zijn, en waarschijnlijk grooter nog dan in het vorige jaar. Het getal der slagtoffers van het spoorwegongeluk nabij Worcester bedraagt reeds 15. Voorts zijn er 88 personen gewond geraakt, waarvan nog 13 in levensgevaar verkeeren. Uit een naauwkeurig onderzoek is ge bleken, dat het bestuur niet van achteloosheid is te beschuldigen. Nabij Worthing, aan de kust van Sussex, is een pleiziervaartuig om geslagen, ten gevolge waarvan 13 personen zijn verdronken. De bekende Duitsche aardrijkskundige, dr. A. Petermann, heeft aan den Times, die over de snelle gemeenschap tusschen Peking en Petersburg (ter gelegenheid van het ontvangen der tijding van het met China gesloten tractaat) zoo verwonderd was, een schrijven gerigt, waaraan het volgende ontleend wordt: Een Russisch koerier legt den afstand tusschen de beide hoofdsteden in 26 of 27 dagen af. De telegrafische gemeenschap loopt thans ii. - - -«.nijipi» hezwaar int KlScnta uitgestrekt worden; en dan zoude een berigt uit Peking binnen o TJ^.prcbnrar kunnen worden ontvangen. Het belang van den Amur als eene gemeenschaps- en handelsweg kan niet hoog genoeg ontge ven worden. Nicolayeffski, dat aan de monding van den Amur ligt en reeds thans die streken van handelsproducten en artikelen van weelde voor ziet, welke vroeger uit het vergelegen en dure Petersburg kwamen is be stemd het Londen of Liverpool van Aziatisch Rusland te worden '8 jaren geleden was het eene wildernis, thans is het eene bloeijende handelsplaats en de Russische regering moedigt, door de meest liberale ondersteuning- vreemde zoowel als inlandsche kooplieden aan om zich aldaar te vestigen.' Reeds thans bevaren 29 stoombooten, waaronder 14 oorlogsschependen Amur. Rusland, zegt dr. Petermann, houdt deze feiten niet geheim en men moet erkennen dat de tegenwoordige czaar eene geheel andere staatkunde dan zijne voorgangers volgt. De Amur heeft overigens dit eigenaardige dat zijne mondinghoewel zij op geen hoogeren breedtegraad ligt dan die van de Shannon in Ierland, ten gevolge van zekere invloeden van het klimaat door ophoopingen van ijs 9 maanden van het jaar gesloten blijft. Docli Rusland is voornemens van zeker punt aan den Amur, 60 mijlen ten zuiden van de monding, een spoorweg naar de Castricsbaai aan le leg»en welke baai 8 maanden van het jaar open is. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Augustus. De reis des keizers naar Biarritz was opgegeven, omdat men over den gezondheidstoestand van die plaats ongunstige berigten had vernomen Een ingesteld onderzoek heeft aan 't licht gebragt, dal men daaromtrent gcenc vrees behoefde te koesteren. Uil. MM. zullen dus Woensdag of Donderdag derwaarts vertrekken. De keizer zal aldaar gedurende 14 dagen vertoeven. De Moniteur heeft thans eene depêche van baron Gros openbaar ge maakt, gedagleekend uit Tien-tsing van 19 Junij. De bepalingen van bet verdrag met China gesloten zijn zeer belangrijk, hoewel er geene melding wordt gemaakt van eene schadeloosstelling. Genoemd berigt luidt als volgt: "De wensehen des keizers betrekkelijk China zijp. vervuld. Dit rijk wordt voor het Christendom geopend en ook bijna geheel voor den handel en de nijverheid van het westen. Onze diplomatische agenten kunnen lijdelijk te Peking verblijf houden. De zendelingen zullen overal toegelaten worden. Een Chineesch gevolmagiigde zal naar Parijs vertrekken. De moordenaar van den zendeling Chapdelaine zal gestraft worden en het dagblad van Peking zal zulks openbaar maken. Al deze bepalingen zijn vastgesteld onder het zegel der keizerlijke commissarissen. Frankrijk en Engeland ver krijgen dus de uitgebreidste concessiën. Het aandeel van Frankrijk in de aan den heer Morse verleende scha deloosstelling bedraagt slechts 150,000 fr. en niet 250,000 fr.zoo als vroeger is gemeld.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2