PATENTEN. ten Oever, tot predikant. Hij had daartegen verschillende bctoogen ingc- bragt, die evenwel ten gevolge hadden, dat hij eerst in zijne betrekking van ouderling werd geschorst, later gecensureerd en ten laatste geexcom- munieerd. Deze omstandigheden, waarin hij zag eene schending der regten van de kerk, gaven hem aanleiding lot het doen drukken van genoemd protest. Dit stuk is echter niet in den handel gebragtmaar daarvan zijn slechts eenige exemplaren toegezonden aan ouderlingen of predikanten van genoemde gemeente in verschillende plaatsen, terwijl de afgifte daarvan aan personen, niet tot de bedoelde kerk behoorende, door den bekl. werd geweigerd. De subst.-officier van justitie requireerde de schuldigverklaring en veroordeeling in eene geldboete van ƒ8.— Nadat de verdediging van den beklaagde door Mr. D. Léon was voorgedragenwerd door eerstger.oemden eene schriftelijke verdediging gelezen, die hierop nederkwam, dat niet de wereldlijke, maar wel de kerkelijke regter over deze zaak uitspraak moest doen. De uit spraak zal Vrijdag aanst. plaats hebben. Heden is de gewone vergadering der staten-generaalnamens den ko ning, door den minister van justitie gesloten. Z. Exc. hield daarbij de volgende rede «Mijne Heeren! Zijne Majesteit heeft mij met het sluiten uwer vergadering belast. «Vele wetten kwamen in den loop dier vergadering door uwe mede werking tot stand. Behalve de begrooting van 's rijks uilgaven en de mid delen tot dekking daarvan, werden bepalingen tot delging van staatsschuld, tot bevordering van het aanleggen of voortzetten van werken van algemeen nut, en tot regeling van andere belangen door de wet vastgesteld. «Bleven sommige, IJ voorgedragen, wetsontwerpen onafgedaan, de moeite van het onderzoek daaraan door U besteed, ging niet verloren. Menig be langrijk verslag bragt de vruchten van dat onderzoek ter kennis der tegering. Het optreden van een nieuw kabinet in het midden uwer zittingten gevolge van het ontslag aan de meeste hoofden der departementen van al gemeen bestuur gegeven, moest in den loop uwer werkzaamheden vertra ging brengen. Niettemin had de regering gewenscht, dat de wet nog in deze zitting eenige gewiglige aangelegenheden had geregeld. Maar legen haar zin en streven, schoot de tijd daartoe te kort. «In naam des konings, verklaar ik deze vergadering der staten-generaal te sluiten." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 26 Augustus. De koningin wordt den 7dcn September te Edimburg verwachtom den volgenden dag naar Balmoral te vertrekken. Omtrent het spoorwegongeluk nabij Worcester voorgevallen wordt het volgende medegedeeld: Een pleiziertrein was in twee deelen gesplitst door het breken van den verbiiidiiigsketting en on het .hooasle Rodere deelte van den trein met eene verschrikkelijke vaart terug. Alstoen had een tooneel plaats dat alle beschrijving te boven gaat. Elf personen bleven op de plaats dood, terwijl nog een ander het ongeval slechts weinige oogen- blikken overleefde. Een groot aantal personen werd gewonden het is waar schijnlijk dat nog verscheidene hunner aan hunne wonden zullen bezwijken. Omtrent de werking van den atlantischen telegraaf verneemt men steeds gunstige berigten. Het bestuur heeft besloten de linie gedurende eenigen tijd ter beschikking van natuurkundigen te stellen, om te onder zoeken op welke wijze zij de beste diensten zou kunnen doen. Te S'. Francisco begroot men het aantal personen, die naar de goud groeven in Brilsch Columbia zijn vertrokken, reeds op 30,000. De stad Mexico en omstreken is op 19 Junij 11. door eene zware aardbeving getroffen, waardoor aan kerken, kloosters, openbare en bijzon dere gebouwen zoo veel schade is veroorzaakt, dat die voor de stad Mexico alleen op 5 a 6 milüoen piasters geraamd wordt. Ook PueblaSan Luis Potosi en Guanazuato hebben daardoor geleden. Er zijn vele menschen bij deze ramp omgekomen. Te Chilpancingo, de grootste stad in den staat Guerrero, zijn bijna alle huizen ingestort. FRANKRIJH. PARIJS26 Augustus. Men verneemt dat de keizer en de keizerin van hunne reis naar Biarritz hebben afgezien. Het ontslag van den maarschalk Randonals gouverneur-generaal van Algerië, is thans stellig bepaald, en dit ontslag zal waarschijnlijk eene groote verandering in de uitoefening dezer betrekking te weeg brengen. De militaire zaken zullen in handen gesteld worden van eenen bijzonderen commissaris, en hel burgerlijk bestuur gebeel aan den minister worden op gedragen. Als plaatsvervanger van den heer Randon noemt men de gene raals Mac-Mahon en de Salles, en de benoeming van den eerstgenoemde wordt ieder oogenblik te gemoet gezien. In ons corps diplomatique heeft onverwachts eene verandering plaats gehad. De Moniteur deelt mede, dat de markies de Turgot, thans te Madridbenoemd is tot gezant te Bernde heer F. Barrotals zoodanig te Madrid, de graaf de Montessuy als gevolmagtigd minister te Brussel en de heer Salignac Fénélon in gelijke betrekking te Frankfort. De vroeger medegedeelde redevoering van den heer de Pcrsigny heeft hier veel opzien verwekt. Echter hebben de meeste bladen haar niet mede gedeeld, hetgeen men aan de wijze, waarop daarin over de drukpers wordt gesproken, wil toeschrijven. Men wil weten dat de schadeloosstellingdie door China aan Frankrijk en Engeland zal worden verleend, 30 millioen fr. bedraagt. De geleerde Babinet vertrekt eerlang naar Petersburg. De Russische regering wenscht hem te raadplegen over het leggen van een telegraafdraad door de Behringstraat. Te Marseille is de aanvoer van graan zeer groot. 80 schepen zijn daarmede in die haven aangekomen. Te Arbois (Jura) is thans een regtsgeding aanhangig waarbij 10 per sonen zijn betrokken. Zij worden beschuldigd van het binnensmokkelen van 96 balen caehemier, ter waarde van 450,000 fr. Te Roanne (Loire) is de stoom-zagerij van den heer Guillet, handelaar in hout, geheel afgebrand. Men berekent de schade op 250,000 fr. 80 per sonen zijn daardoor zonder broodgewin. PSSUIS 9EJV. BERLIJN, 26 Augustus. Van staatswege zal alhier eene school voor de telegrafie opgerigt worden. De kosten van het feest door den heer Borsig aan de werklieden zijner fabriek gegevenbij gelegenheid dat aldaar de 1000ste locomotief was vol tooid, worden begroot op 20,000 thalers. Buitendien heeft de heer Borsig het loon der feestdagengedurende welke de arbeid aan de fabriek was ge slaakt ten volle doen uitbetalen. OOSTENRIJ K. WEENEN, 25 Augustus. Door den gemeenteraad is bij de geboorte van den kroonprins eene aan zienlijke som aan de armen geschonken, terwijl aan de op dien dag uit arme ouders geboren wettige kinderen een geschenk van 400 fl. is toegekend. De inwoners hebben door eene algemeene verlichting hunner woningen mede hunne vreugde over deze gebeurtenis doen blijkenmaar het heeft eenen zeer onaangenamen indruk gemaakt, dat het regeringsblad daartoe hel bevel aan de burgerij inhield, 't Geen men uit eigen beweging voor nemens was te doen, werd nu met tegenzin verrigt. Van eene amnestie, waarop men had gerekend, verneemt men niets. De bezoldiging van den aartshertog Maximiliaanals stedehouder in Lombardyeis verhoogd en bedraagt thans 2,500,000 lire. Op de grootere Beijersche graanmarkten zijn de prijzen der granen aanmerkelijk gedaald. Garst alleen maakt eene uilzondering, omdat die voor uitvoer veel is gevraagd. TIRKÏE. Door hetministerie is aan den Sultan een rapport ingediendwaarin met de zachtste kleuren de ellendige toestand van het flnantiewezen des lands werd afgemaald. Men verneemt dat de Sultan dientengevolge zeer ontevreden was dat de ware staat van zaken zoo lang voor hem is ver borgen gehouden. Terstond is er eene commissie benoemd om in deze naar gepaste maatregelen om te zien. Ook is er eene commissie benoemd voor het herstel der vestingwerken van Kars en andere plaatsen. Er heeft ook eene ministeriële wijziging plaats gehad. De grootmeester der artillerie is als zoodanig afgetreden, maar behoudt zitting in het ka binet zonder portefeuille, terwijl het bestuur over de zaken der artillerie - - - - -• 1-»— Hnnn Lolrpli 1* inp VJin groflf- meester der artillerie zeer hoog bezoldigd wordt, is het waarschijnlijk, dat hare opheffing het begin is van bezuinigingen. Er was ook nog sprake van andere ministeriële wijzigingeno. a. van de aftreding van den groot-visier, enz. Men wil weten dat de komst van lord Redcliffe te Konslantinopel uitsluitend ten doel heeft, om te onderhandelen over den verkoop van het eiland Perim. Men acht hem, door zijnen invloed op den Sultan en zijne raadsliedenalleen in staat deze zaak tot stand te brengen. Volgens de Presse d'Orient is door de bemoeijing van den Franschen gezant eene verzachting gebragt in het innen der belastingen; vooral ging de invordering der tienden met schandelijke misbruiken gepaard. Uit Tripoli wordt gemeld, dat in het regentschap van dien naam de pest aan het afnemen was. Echter was Ogisa, landwaarts in gelegen, daardoor besmet. Berigten van Griekschen oorsprong deelen mede dat te Heraclion, op het eiland Candia, op nieuw onlusten zijn voorgevallen, waarbij 10 Chris tenen werden vermoord. Ook zouden eenige ongeregelde troepen in het noorden van Griekenland een inval gedaan hebbenmaar teruggedreven zijn. «STAiï S-ISËlUËTi:», De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de ingevulde Patentbladenover het dienstjaar 1858 en 1859voor al de Wijken ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, van des voormiddags tien lot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden21 Augustus 1858. J. C. BUCAILLEWelhr. 1. Burgemeester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van Pjeter van Beek, grutter, wonende alhier, waarbij deze ver gunning vraagt tot het daarstellen eener Fineerhoutzagerij in het pand in de Rijnstraat, geleekend Wijk III. N°. 343 A, kadaster Sectie D. N». 936, die hij wenscht in beweging te brengen met de bestaande stoommachine voor zijne grutterij in het aangrenzende perceel. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31ste" Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- lcgene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 30sl™ Augustus aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 27 Augustus 1858. J. C. BUCAILLE, Welhr. 1. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2