LEYDSGHE C O IIA N T. 1858. MAANDAG 30 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in let jaar; de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERÏGTEN. LEYDEN, 28 Augustus. YVij vermeenen dat het volgende eene loffelijke vermelding waardig is. f Door Johannes Allena, koopman, wonende in het Sions-hofje, werd een f op gisteren avond verloren bankbillct van ƒ25 gevonden, waarvan terstond f door hem aan de policie werd kennis gegevenop die wijze is het aan den eigenaar wederom ter hand gekomen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 94 personen. Op verlangen van de sub-commissie der Leydsehe kweekschool voor zeevaart te Arnhem, heeft de commissaris des konings in Gelderland een schrijven gerigl aan de gemeentebesturen in die provincie, om hen op het bestaan van die school opmerkzaam te makentevens met verzoek om zich die zaak aan tc trekkendoor er de aandacht van de diaconie-besturen op te vestigen. Het Staatsblad, N°. 64, bevat het kon. besluit van 19 Aug., waarbij het verbod van het verhuren van heelc of gedeelten van loten in de staats loterij mede van toepassing wordt verklaard op de nommers, welke in de vierde klasse worden uitgetrokken. De minister van binnen], zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van 'acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Maandag den 25s"™ Oct. aanst. en volgende dagen: zij die een dezer examens wenschen af te leggen moeten zich uiterlijk op den lldcn Oct. aanmelden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen. De bepaling van art. 37 der wet op het lager onderwijs is door den minister van binnen!, zaken in dien geest uitgelegddat bepaaldelijk lilt. c. van genoemd artikel ook van toepassing is op hulponderwijzers van bij- zcmJoro dere school onderwijs mag geven, dan nadat zijn getuigschrift van goed gedrag door burgemeester en wethouders der gemeente, in welke de school gevestigd is, geviseerd en na in orde bevinding daarvan, het bewijs, be doeld in voormeld litt. c. van art. 37 der wet, aan hem afgegeven is. Uit Nijmegen wordt gemeld dat de prijs, beslaande uit een fraai Chineesch schaakspel en bord, bij het aldaar gehouden Nederlandsch schaak- tournooi, uitgeloofd door liet schaakgenootschap, onder de zinspreuk Strijdt met beleid, en waarom de verliezende helft der spelers van den eersten kampstrijd gedongen heeft, is behaald door den heer F. L. Rutgers, alhier. Behalve in de hoofdstad en in de residentie is men ook nog in onder scheidene plaatsen des landszooals te Utrecht's llertogenboschLeeuwarden enz., voornemens den achttienden verjaardag van Z. K. U. den prins van Oranje luisterrijk te vieren. Nopens den heer Ernest Ochsner, die voor eene weddenschap de reis van Rotterdam naar Keulen met waterschoenen aflegde, leest men in de Duitsche bladen de volgende bijzonderheden De llollandsche reiziger is lid van den Rotterdamschen Yachlclub, en werd op zekere wijze uitgetart lot deze zoo mocijelijke vaart. Tc Dusseldorf aangekomen, kon hij geene woorden vinden, om de verveling tc beschrijven, die hij gedurende den togt des nachts doorstond. Hij voelde zich, toen hij aldaar aankwam, zeer vermoeid, en achtte het noodig zich de gewrichten der handen en armen met kamfer te wrijven; bovendien waren zijne handen ontveld ten gevolge van het roeijcu. De weg, dien hij van Rotterdam tot Dusseldorf aflegde, 8 wordt op omstreeks 63 uren geschat. Hij moest dus nog 14 uren afleggen, om Keulen te bereiken. De prijs, dien hij ontvangt bij het winnen der weddenschap, beloopt ƒ4000, verloor hij, dan moest hij ƒ2000 betalen. Toen de reiziger te Keulen aankwam, was hij bruin gebrand door de zon, en frisch en lustig, niettegenstaande de door hem ondergane vermoeijenis- sen; zijne handen alleen waren bont en blaauvv en gezwollen. Hij klaagde dal hij met ongunstig weêr en tegenwind had moeten kampenhetgeen hem echter niet belette, zijn doel 10 uren vóór den bepaalden tijd te bereiken. Genoemde Rotterdammer'heeft Woensdag 11. de terugreis aangenomen, na- s dat hij den vorigen dagin gezelschap van eenen schipperdie zich op het voorste gedeelte der waierschocnen geplaatst had, een uilstapje op den Rijn had gemaakt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het indienen van een adres aan Z. M. den koning, houdende verzoek om de verbinding van [j de noordelijke spoorwegen met de zuidelijke provinciën des rijks niet te g doen plaats hebben volgens de aanvrage om vergunning der hh. Suermondl c. s. van Rotterdam op Dordrecht, Breda, Tilburg, Maastricht, maar bij voor- f keur langs de lijn door de bh. Slocl c. s. voorgesteld, die den Rijnspoor- j weg bij Maarsbergen zou snijden en van daar op Tiel, 's llertogenboschj Helmond naar Maastricht, als zijnde laatstgemelde lijn meer in het beland- van den handel van Amsterdam. Ook de gemeenteraad van 's ïlertogen°- bosch zal den aanleg van de laatstgenoemde lijn ondersteunen. Te Rotter dam is door den gemeenteraad besloten aan te dringen op de volvoering van het plan van den heer Suermondt, en om over Dordrecht eene ge°- mcensehap te openen met België en den linker Rijn oever, het punt van aansluiting met den Rijnspoorweg daarbij in het midden latende. Ie Harlingen is het berigt ontvangen dat de schroef boot de Times welke II. Zaturdag met boter, vee, enz., van daar naar New-Castle was vertrokken, ongeveer 30 mijlen van de Engelsche kust is gezonken. Geluk kig heeft de bemanning zich in de booten kunnen redden en is te Wesl- Harllepool behouden aangekomen. Ie Bussen (Noordbrabant) is dezer dagen tijdens een onweder de bliksem in eene boerderij geslagen, welke daardoor een prooi der vlammen werd; thans verneemt men dat een der bewoners, ten gevolge van den ondervonden schrik, reeds is overleden en dal twee anderen in eenen ge vaarlijken toestand vcrkceren. Z. M. de koning van Pruissen heeft den heer M. A. Holsboer burge meester van Winterswijk, wegens zijne krachtdadige hulp bij den in het vorjge jaar gewoed hebbenden brand te Vreden benoemd lot ridder van den Rooden Adelaar 4(le klasse. 's GRAYENHAGE28 Augustus. Z. M. heeft den heer von Frankenberg, chef d'escadron in Pruissischc dienst, belast met het onderrigt aan de kon. Pruissische rijschool te Sell wedt, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan de hecren G. Dumas, directeur van het hospitaal te Amboina, en F. Sclimitt, officier van gezondheid bij gemeld hospitaal, vergunning verleend tot het dragen van eene gouden medaille der lste kl. hun door den keizer der Frauseheu geschonken. lieer Xri\.~"ür^lüxeie belastingen enz. te Woerden is benoemd de Z. M. de koning is gisteren avondvergezeld van den directeur van 'skonings kabinet, jhr. de Koek, en gevolg, van zijne buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Z. M. heeft zich heden morgen naar het Huis ten Bosch begeven, om een bezoek bij H. M. de koningin af te leggen. Z. M. de koning heeft bij zijn vertrek uit Wiesbaden aan den bur gemeester dier stad ƒ1000, ten behoeve der armen, doen ter hand stellen. Gisteren hebben de balaillons grenadiers in de Maliebaan, onder bevel van Z. K. H. den prins van Oranje verschillende manoeuvres uitgevoerd. Door den minister van binneul. zaken is benoemd tot conrector bij het gymnasium te Winschoten de heer C. M. Kan, cand. in de letteren aan do Groningsche hoogeschool. Men verzekert, dat ook het ontwerp-hoofdslnk binnenl. zaken der staats-begrooting voor 1859 vermindering zal ondergaan, en wel inzonder heid wat aangaat het daarop gebragte aanzienlijke cijfer voor het herstel van 's rijks gebouwen. De echtgenoot van den minister van binnenl. zakenmevr. van Tets van Goudriaan, is heden morgen overleden. Ten gevolge van dit sterfgeval is de minister verhinderd heden in naam des konings het zittingjaar der staten-gencraal te sluiten, zoodat Z. M. dien last heeft opgedragen aan den minister van justitie, den heer Boot. Door burgemeester en wethouders is de levering der illumineerglazen gegund aan den heer F. C. van Kempen, alhier, en den heer J. A. Zuur, te Leydcnieder voor de helft. Omtrent de harddraverij op Vrijdag 10 Sept. van wege het gemeente bestuur in de Maliebaan alhier te houden (chaisen met één paard bespannen) verneemt men, dat de prijs bestaat in eene sierlijk bewerkte melkkan, terwijl als premie is gesteld een fraai stuk zilverwerk, ter waarde van ƒ100. Voor het ringrijden zijn ook doelmatige prijzen bestemd. Donderdag 9 Sept. zal in den schouwburg alhier eene gratis-voorstel ling gegeven wordenten behoeve van de ingezetenen en het garnizoen. Er zullen niet meer kaarten worden verstrekt, dan er plaalseu in de schouw burgzaal zijn. Bij de arrond. reglbank alhier is behandeld de aanklagte tegen C. Boers, ouderling der Chr. geref. gemeente onder het kruis, wegens hoon den leeraar dier gemeente, ten Oever, aangedaan. De beklaagde had na melijk in de maand Junij 11., bij den boekhandelaar Slingeland alhier, een boek laten drukken, getiteld: Afgeperst protest of verslag tegen de notu len der algemeene kerkvergadering enz., waarin de klager, ten Oever, en nog eenige andere personen werden beschuldigd van te zijn leugenaars karaklerloozeneedbrekers enz. De aanleiding van dit protest is gelegen i in de naar het oordeel van den bekl. onwettige benoeming van den lieer

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1