Gisteren avond heeft er in het paleis het Huis ten Bosch, bij gelegen heid van den verjaardag van den jeugdigen prins Alexandereene kinder partij plaats gehad. Het heeft H. BI. de koningin-moeder behaagd, de stichting eener Her vormde gemeente te Soeslerberg te ondersteunen met de som van ƒ500. Blen verzekert, dat er in de laatste dagen in den ministerraad behan deld zijn ontwerpen tot wijziging van verschillende wetten nopens de belas tingen en dat de raad een besluit genomen heeft nopens de veranderingen, die daarin zullen worden voorgedragen. De minister van binnenl. zaken zal op Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, heeft de minister van slaat, baron Forstner van Dambenoy, zijn ontslag ingediend, als voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland. Blen verneemt thans, dal het ontwerp hoofdstuk oorlog) der staats- begrooting voor 1859het onderwerp van ernstige overweging bij den mi nisterraad heeft uitgemaakt, en dat het cijfer, 'twelk, naar men zegt, hooger was dan dat, hetwelk door den vorigen minister van oorlog was aangebodenen dat de goedkeuring der tweede kamer niet mogt erlangen is verminderd. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van de levering der be- noodigde illnminaticglazen (ruim 20,000), voor de verlichting, welke van stadswege den 8slcn September zal worden ontstoken. Er waren twee in- sehrijvings-biljetlen ingekomen, als van de heeren F. C. van Kempen, alhier en J. A. Zuur, van Leyden. Beiden hebben ingeschreven voor 11 cents het stuk. Burg. en weth. hebben geene dadelijke beslissing genomen. Het model van het schip van den vice-admiraal Evertsenhetwelk in de vestibule van het koninklijk museum van zeldzaamheden was geplaatst, is van daar overgebragt naar de modelkamer van het depart, van marine, alwaar het zoo eigenaardig te huis behoort. Naar men verneemt, is eene regterlijke instructie bevolen omtrent het ongevaldat bij den Leydschendam plaats heeft gehadten gevolge van het lossen van een stuk geschut, door het vissehersgezelsehap Medusa, lteeds zijn er eenige dagvaardingen voor den regter-commissaris geschied. Vroeger is gemeld, dat het voornemen bestaat in het volgend jaar hier ter slede eene nationale nijverheids-tentoonstelling te houden. Een daar toe strekkend voorstel zal den 31sten dezer in eene vergadering der Haagsche afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerks- nijverheid in Nederland, worden behandeld. BUITEiXLANDSCHE BER1GTEN. BELGIE. BRUSSEL, 25 Augustus. De regering heeft het plan gevormd om eene krachtige hand te slaan aan de bevordering van het volks-onderwijs. Zij wil de burgerlijke gemeenten, die te arm zijn om voor de oprigting en instandhouding van scholen te kunnen zorgen, daartoe in staat stellen, en om dat doel te bereiken eene som van 8,600,000 frs. opnemen, waarvan men 1/8 als subsidie en het overige als voorschotten aan gemeentebesturen zou verstrekken, ten einde hen in staat te stellen schoolgebouwen te koopen of onderwijzers-woningen te bouwen of te herstellen. Die voorschotten zouden door eene jaarlijksche uitkeering van 6 pCt. gedurende 23 jaren terug betaald moeten worden. Bij den te Antwerpen gehouden wedstrijd der zangvereenigingenis de lsle prijs der buitenlandsche genootschappen behaald door de Koninklijke Harmonie, van Blaastricht, de 2de door VUnion Chorale, van Rijssel, en de 3ae door de Liederkranzvan Eschweiler. De liedertafel Eutonia was belet geworden aan den wedstrijd deel te nemen. De heeren Verhuist en Dunckler waren leden van den raad der beoordeelaars. De eerste had daarenboven een sink gecomponeerd, getiteld Stilte van het dal, dat zeer voldaan heeft, en voor welks uitvoering de prijs van uitmuntendheid werd behaald, welke door Les amis réunis was uitgeloofd. Zaturdag 11. heeft er te Antwerpen eene geduchte vechtpartij plaats gehad tusschen een aantal vreemde matrozen en burgers. De eerstgenoemde maakten daarbij van hunne messen of ook van knodsen gebruik. De policie kwam terstond tusschen beidenmaar de matrozen hielden standzoodat het een woedende strijd werd. Eindelijk nadat nog de policie versterking j had ontvangen, nam de strijd met de nederlaag der matrozen een einde. De adjunct-commissaris van policie Dankaerts lag op den grond uitgestrekt, door een hem toegebragten slag op de hersenenen een der agenten had twee messteken ontvangen. Van de zijde der matrozen waren er velen gewond en zes hunner bleven in handen eener militaire wacht, die mede ter hulp was toegeschoten. EBiGELAND. LONDEN, 24 Augustus. De Times is natuurlijk ingenomen met de beslechting der Chinesche ge schillen en zegt: door den toegang lot China te openen heeft Engeland voor den handel verrigt, hetgeen Columbus voor de beschaving gedaan heeft; wij hebben eene nieuwe wereld ontsloten. Voorts is dat blad van oordeelen niet ten onregle, dat men zal moeten voortgaan, om in het llemelsche rijk eene ontzagwekkende houding aan te nemenwant men weet bij ondervin ding hoe wakker de Chinezen zijn om gesloten verdragen te ontduiken. Blinder gunstig laat zich de Times uit over den uitslag der werkzaam heden van de Parijsehe conferentie. Dit blad gelooft dat door de nu vast gestelde bepalingen het gezag van den Sultan te veel is verzwakt en dat de bewoners der Vorstendommen later gemakkelijk lot eene vereeniging zullen geraken, welke hun nu door de conferentie is geweigerd. De staat kunde heeft in deze zeer weifelend gehandeld. II Volgens bijzondere brieven is Bridgetown, de hoofdstad van het eiland Barbados, op 26 Julij door brand verwoest. Nabij Worcester heeft gisteren eene botsing plaats gehad tusschen twee spoortreinen, ten gevolge waarvan 9 personen op de plaats dood ble ven en een groot aantal andere zwaar gewond werden. FRANKRIJK. PARIJS24 Augustus. De heer de Persigny heeft als voorzitter den algemeenen raad van het dep. de la Loire geopend. Blen was verlangend te weten wat onze voor malige gezant te Londen bij die gelegenheid over onzen buitenl. toestand zoude zeggen. Hij heeft verklaard dat er na 14 Jan. een oogenblik is ge weest waarin bet verbond met Engeland met vernietiging werd bedreigd. Thans denkt Engeland daaraan niet meer, want het zou daarbij meer ver liezen dan winnen, en de instandhouding van het verbond hangt nu alleen van Frankrijk af. Omtrent de aanstaande echtgenoot van den maarschalk Pélissier wordt thans medegedeeld dat het eene jonge Spaansche schoone is, namelijk dona Sophia Valeramarquizin van Paniega, eene bloedverwante der keizerin. Zij is 28 jaren oud, onbemiddeld, maar bezit een uitnemend verstand. De maarschalk telt 68 jaren. De keizerinbij wie de jonge dame hoog in achting staat aangeschreven, had baar naar Cherburg medegenomen en aldaar had het huwelijksplan zijn beslag gekregen. Naar men zegt zal de voltrekking van het huwelijk op 8 Sept. aanst., den verjaardag der inneming van den Blalakofïstoren, plaats hebben, en moet de keizer aan de bruid eene gift van een millioen frs. hebben toegezegd. De commissie, die op uilnoodiging van de Fransche regering alhier is bijeengekomen, om te beraadslagen omtrent eene aan den heer Blorse, den uitvinder der thans in Europa gebruikt wordende telegraaf toestellen, te verleenen schadeloosstelling, heeft het bedrag daarvan op 400,000 fr. be paald. De toekenning dezer schadeloosstelling is billijk omdat de uitvinder, bij gebrek van eene goede wetgeving op dit punt, de vruchten zijner uit vinding niet kon genieten. Frankrijk zal tot bovengenoemde som 235,000 fr. moeten bijdragen, omdat Engeland zich van deelneming aan deze alge- meer.e zaak heeft onthoudenhetgeen men hier zeer laakbaar acht. Echter moet men opmerken dat in Engeland de telegrafen niet het eigendom der regering zijnmaar zich in handen van bijzondere maatschappijen bevin den, op wie natuurlijk de last dezer uitkeering zou moeten nederkomen. Volgens de Patrie zal het getal onzer stations ter zee met e'e'n ver meerderd wordendal den naam zal dragen van station der oostkusten van Afrika. Het middelpunt daarvan zou zijn het eiland Bourbon en voorts zou daaraan het loezigt worden opgedragen over de inrigtingen van Nossi-Be en Blayolte, over Bladagascar, het kanaal van Blozambiek, de Perzische golf en de Afrikaansehe en Aziatische bezittingen van den iman van Blas- cate. De reden van de vestiging van dit station is daarin gelegendat de meeste der schepen, die in de genoemde wateren verblijf hielden, thans in China worden bezig gehouden. Volgens officiële opgaven zijn hier te lande 70,000 doofstommen aan wezig, waaronder 6000 van 5 tot 12 jaren oud zijn. Van deze 6000 kin deren ontvangen hoogstens 2000 a 2500 schoolonderrigt. Er bestaan in het rijk 50 inrigtingen van onderwijs voor doofstommen, welke van den staat eene toelage genieten van 450,000 fr. Volgens berigten uit Portugal heerscht aldaar in de hoofdstad eene bedenkelijke gistingdie in den grond van weinig betcekenis ismaar toch bet ontslag van den burgerlijken gouverneur der stad ten gevolge heeft ge had. Eenige Frar.sche Lazaristen, vergezeld van eenige geestelijke zusters, waren aldaar aangekomen, om zich aan het hoofd te stellen van de huizen hunner orde in Portugal. Hunne komst heeft de nationale gevoeligheid op gewekt, en de burgerij, voor eenen inval van het ultramontanismus vree- zende, heeft een adres aan den koning ingeleverd, waarbij verzocht werd niet te willen toelaten dat het bestuur van de inrigtingen der Lazaristen aan de Portugezen ontnomen en in handen van vreemdelingen werd gesteld. Dit adres was binnen 8 dagen door 6000 personen, handelaren, grondeige naren en winkeliers onderteekend. Ten gevolge van dit adres is de gou verneur, graaf Sobrada, ontslagen, omdat hij opentlijk zijne ondersteuning aan de Fransche Lazaristen had verleend. Er is ook nog een adres in om loop juist van legenovergestelden inhoud als dat der burgers, waarop de hertogin de Braganza, weduwe van keizer Pedro IV, en vele dames van den hoogen adel geteekend hebben. PISITIS§E1V. BERLIJN, 24 Augustus. De prins van Prnissen zal, op ontvangen uilnoodiging van keizer Alexan der II, de manoeuvres der Russische troepen bij Warschau bijwonen. Koningin Victoria heeft op nieuw een bezoek aan deze stad gebragt en haar in verschillende rigtingen doorkruist. Overal werd zij door de bevolking met hartelijkheid ontvangen. Bij het feest, dat dezer dagen door den heer Borsig aan 2600 arbeiders bij gelegenheid der aflevering van de 1000slc in zijne fabriek vervaardigde locomotief, is gegevenmerkte men als eeregast op den heer A. von Humboldt. Mevr. Ida Pfeifer neemt in beterschap toe, en zal, zoodra zij de ver- moeijenis der reize kan doorstaan, zich naar Corinthe begeven, alwaar haar zoon gevestigd is. De speelbank te Wiesbaden heeft Zondag 11. niet minder dan 250,000 frs. verloren. De winners verlieten oogenblikkelijk de zaal en de badpiaals. liet is eene treurige waarheid, dat bijna algemeen in Zwitserland de schoolmeesters met hunne gezinnen gebrek lijden. Opmerkelijk is het dat onder de maaijers, die te Lucern uittrokken, om op de groole boerderijen werk te zoekenzich verscheiden onderwijzers bevonden. Zij wilden zich

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2