LEYDSCÏÏE COURANT. 18-58. VRIJDAG 27 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 11) Centen afgegeven BUVNEBiLANDSClIE BEIUGTEN. LEYDEN, 26 Augustus. De 7de verjaardag van 'L. K. H. prins Alexander, tweeden zoon des koningswerd gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Bij kon. besluit van den 205lcn dezer is aan den heer S. 51. Hummel, op verzoekeervol ontslag verleend als notaris te Lisse en als plaatsvervan gend kanlonregtcr te Noordvvijk. Dezer dagen werd onze stad bezocht door den generaal der genie in Russische dienst Herz Iwanoff. Z. E. hield verblijf in het hotel het Stad huis van Amsterdam, van den heer L. C. Smits. Men verneemt, dat Z. 51. bepaald heeft, dat de manschappen, die nende aan boord van 's lands schepen en vaartuigen van oorlog, die geen gebruik verlangen te maken van het aan hen toegekende rantsoen jenever, daarvoor eene schadeloosstelling in geld zullen bekomen. De oorzaken waarom zoo vele personen (die zich tot het afleggen van examen als onderwijzers aanmelden) dooi- de commission van onderwijs en van cxaminalie zijn afgewezen, zijn, volgens den heer 11. Hemkes, onder wijzer te Voorburg, deze: 1°. In den laatsten lijd is er veel moeite aan gewend moeten worden, om geschikte kweekelingen voor het vak van onderwijs te vinden. 2°. De opleiding van de kweekelingen geschiedt niel geregeld. 3°. De kweekelingen erlangenzoo zij al een geschikt onder wijzer lol hoofd hebbenslechts de noodige bekwaamheid in een of twee lievelingsvakken van den onderwijzer, niet in alle. 4°. Gebrek aan tijd en gelegenheid bij te veel onderwijzers lot voortzetting hunner studiën. 5°. Het onderwijs aan de kweekelingen slaat al te dikwijls te weinig in verband met het onderwijs in de school. 6°. liet schooltoezigt heeft te laat plaats. Tc Woerden is Maandag middag brand ontstaan in het gebouw der gazfabriek, die zich in den-beginne zeer ernstig liet aanzien. Door spoedig aangebragte hulp is nten er in mogen slagen den brand tol de stookplaats, waar hij ontstaan was, te bepalen. Des avonds kon de verlichting als naar gewoonte plaats hebben. Te Schiedam is gisteren morgen ten 4 ure een felle brand uitgebarsten in den stoompelmolen van den heer Dusseldorp, op de buitenhaven. Na ruim 2 uren werkens, mogt de brandweer er in slagen het vuur meester te worden. Een inwoner van Rotterdam had onlangs dc weddingschap aangegaan om op twee waterschoenen in 7 dagen van Rotterdam stroomopwaarts naar Keulen te varen. Maandag den 16den dezer verliet hij Rotterdam op zijne waterschoenen Deukalion en Pyrrha en II. Zondag den 22stcn dezer, des avonds ten 11 ure, kwam hij te Keulen aan, zoodat hij den togt nog binnen den bepaalden tijd heeft afgelegd. Toen hij Dusseldorp voorbij voer, achtte hij het noodig dc handen en armen met kamfer te bestrijken, omdat zijne handen op sommige plaatsen reeds ontveld waren door het aanhoudend roeijen. Vooral klaagde hij over het vervelende van zijnen togt gedurende den nacht. Bij de liedertafels Euterpe en Amstels Mannenkoor, te Amsterdam bestaat het plan om bij gelegenheid der aanstaande feesten ter eere van Z. K. H. den prins van Oranje eene serenade met fakkellicht voor het paleis te bren gen waarbij zich tevens liet orchest van den heer J. Ed. Slumpff zal doen hooren. De stukkenbij die gelegenheid uit te voerenzullen zijn Vlaggc- lied van Verhuist; Wien Neêrlandsch bloed van Willeins, en eene nieuwe compositie van den heer II. Ilol, op woorden van d1'. J. P. Ileije. De lie dertafels zullen zich op de beurs verzamelen en zich van daar in oplogt naar de plaats hunner bestemming begeven. Ook dc nationale en typographische zangscholen te 's Gravcnhage zullen op 8 September aanst. aan den prins eene hulde brengen, door hel zingen van een gedicht, getiteld: Nassau's zoon, Neêrlands kroon, van den heer C. G. Withuys. Door den gemeenteraad van Amsterdam is thans, op voorstel van een der leden, besloten de behandeling van het ontwerp-adresdat de raad aan den minister van binnenl. zaken zou indienenmet betrekking op de plei- zierlreinen van den Nederl. Rijnspoorweg, uit te stellen, aangezien die treinen op Zondag aanst. in dit saizoen voor het laatst zullen loopen. Onlangs verloor een landman op de veemarkt in de Beemster zijne portefeuilleinhoudende ƒ600 aan munt- en bankpapier. Weinige dagen geleden werd de portefeuille door twee kinderen in het gras gevonden, doch bij onderzoek miste men j van de waarde, die aan den vinder uitge loofd was. De kinderen ontvingen echter ook nu nog gedeelte van ƒ400. Te Arnhem is een molenaar van Doornspijk gevankelijk binnenge- bragt, als verdacht den brand te hebben gesticht, die den 18dtn dezer aldaar woedde. Te Nijmegen is op den 23sten een wedstrijd gehouden lusschen Nederl. liefhebbers van het schaakspel. 50 deelhebbers waren daartoe opgekomen, waarvan bij loling 24 naar drie uitgeloofde prijzen dongen. De overwinning werd behaald door de bh. 51essemaker, van Gouda; Werndley, van De venter, en dr. van Roggen, van Nijmegen. In een schrijven uit Zwolle wordt het volgende medegedeeld: Nog steeds blijft bij de hooge regering hel plan bestaan 0111 het eiland Schokland te ontvolken en de opgezelenen bij wijze van contract naar hel vasteland over te brengen. Het spreekt van zelf, dat de kosten, uil die contracten j van onteigening voortvloeiende, nog bij de wetgevende raagt moeten vast gesteld worden; het is te voorzien, dat die ontvolking dit jaar niet geschie den kan om het naderende wintersaizpenzoodat het hoogst waarschijnlijk nog cenen winter het bedelende Schokland zal zijn: want het vooruilziglis al weder treurig. Ofschoon de vangst van haring en ansjovis bijzonder goed is geweest, was er echter te veel achterstand om dien daardoor te overwin nen. Hoe ruim de palingvangst ook is, bij dezen visch heerscht de ziekte zoodanig, dat hij, pas boven water, reeds dood is, Voor eenigen tijd is aan de gemeente-besturen van Kampen en Genemuiden de vraag voorge legd, of er hunnerzijds ook bezwaren bestaan tegen eene vereenigiug met een dezer gemeenten van het grondgebied van Schokland, nadat het ontvolkt zal zijn. Beide hebben bezwaren daartegen ingëbragtzoodat, indien daaraan gehoor moet gegeven worden, er wel aan geene vcreeniging met eene dezer gemeenten zal te denken zijn. A.C 's Lands stoomfregat Evertsen, onder bevel van den kapitein ter zee J. Blay en het stoomschip Cycloop, onder bevel van den luitenant ter zee lste kl. jhr. A. Klerck, zijn den 24sten dezer te Vlissingen binnengekomen. 'sGRAVENHAGE, 26 Augustus. Tot burgemeester der gemeente llijsbergen is benoemd dc lieer A. van den Broek, en tol ontvanger der dirrrip belastingen enz. te. Beverwijk, de heer A. lloogeveenthans in die betrekking te Wijk bjj Duurstede. 'L. 51. heeft benoemd tot generaal-majoorzonder bezwaar der schat kist, den kolonel jhr. J. KrayenhofT, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeursbelast mcL de inspectie over dc vestingwerken in Limburg. Z. 51. heeft aan een 30-tal hoofd- en verdere officieren van hel leger verlof verleend naar Duitschland, ten einde de manoeuvres bij te wonen van liet 10de bondsarmee-corpswelke eerlang zullen worden gehouden. Door Z. 51. is aan den heer R. J. van Lennep, consul te Smyrna, vergunning verleend tot hel dragen van de 4dc klasse der orde van Medjidié hem door den Sultan van Turkye geschonken. Blen meldt uit Wiesbadendal Z. BI. de koning ter beschikking van den hertog van Nassau heeft gesteld twee commandeurs-kruisen en vier rid derkruisen van de Luxemburgsche orde der Eikenkroon, om die te schen ken aan officieren van het Nassausche contingent. Dientengevolge hebben de kolonels von Ilolbach en Rubacli het commandeurs-kruis, en de majoors von Sachs en Graserde kapitein Hermann, van het bataillon jagers, en de officier van gezondheid dr. Kopp, van het garnizoen Weilburg, het rid derkruis ontvangen. Uit Eisenach wordt onder dagteekening van den 23s,en jl. gemeld, dat Z. M. de koning der Nederlanden te Wilhelmstlial bij de groothertogelijke familie is aangekomen. Blen verzekert, dat Z. 51. de koning den 205tcn Sept. aanst., bij de opening van de gewone vergadering der stalcn-gcneraaldoor Z. K. II. den prins van Oranje zal worden vergezeld, Naar men verneemt zullen al de leden van het corps diplomatique zich den 4de» Sept. a. s. naar Amsterdam begeven, ter bijwoning der feestendie aldaar ter eere vari den prins van Oranje zullen plaats hebben. Ook verneemt men dal Z. 51. de koning aan heeren directeuren van den kon. lloll. en Franschen schouwburg heeft tc kennen gegeven, dat er bij gelegenheid der alhier te houden feesten geene gala voorstellingen zullen plaats hebben. Er is sprake geweest van het zenden van een bataillon grenadiers en een bataillon jagers benevens het muziekkorps der grenadiers naar Amster dam tot opluistering der aanstaande feesten. Thans vernemen wijdat men van dit plan heeft afgezienen dat nu is bepaalddat twee eseadrons kavalleriete Haarlem in garnizoenvan daar naar de hoofslad zullen vertrekken. IIII. KK. IIH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zullen, na afloop der feesten bij gelegenheid van den 18dc" verjaardag van den prins van Oranje, zich nog eenige dagen tc Soesldijk ophouden, en vervolgens naar Luxemburg vertrekken.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1