lot regel gesteldBij met zorg onderhouden eigendommendie voor de toekomst kans op uitbreiding opleveren of die de gevers onvervreemdbaar verklaard hebben, zal hel al of niet verkoopen afhankelijk gesteld worden van het tegenwoordig belang der inrigtingen die ze bezitten. Bij slecht onderhouden eigendommen en wier verbetering aanzienlijke opofferingen zou eischenof bij onroerende goederenwier opbrengst niet toereikend is voor de behoeften der inrigtingen die ze bezittenterwijl de renten van den verkoopprijs de noodige middelen zouden opleveren, is de verkoop een pligt, wijl het belang der inrigtingen dien vordert. Donderdag 11. heeft de openbare jaarlijksche vergadering der Fransche academie onder hel voorzitterschap van den heer S®. Mare de Girardin plaats gehad. Bet vorig jaar had de Akademie een prijs uitgeloofd voor het beste gedicht over den Oosterschen oorlog, doch geen der ingezonden dichtstuk ken werd toen den prijs waardig gekeurd, en dezelfde prijsvraag werd nogmaals uitgeschreven. Meer dan 600 gedichten werden ditmaal ingezon den en de prijs werd toegewezen aan het werk van den heer Dallière, lid der universiteit, terwijl het gedicht van den heer Pecontal, onder-biblio thecaris van bet wetgevend ligchaameervolle melding verwierf. Van de ligting van 1857 hebben 17922 jongelingen zich van de mili taire dienst vrijgesteld, door elk te storten eene som van 1800 fr. De dotatie-kas van het leger heeft dus hierdoor 32,259,600 fr. ontvangen. De uitbreiding, die de telegrafische lijnen in den jongsten tijd hebben ondergaan, heeft het verschil in de tijdsbepaling op onderscheidene plaatsen zeer in het oog doen vallen. Zoo werd een berigt, om 6 ure des avonds van Berlijn verzonden, ten half 6 ure te Parijs ontvangen. Men heeft ook berekenddat een berigt des middags ten 12 ure van Petersburg verzonden op denzelfden dag des morgens ten 7 ure te New-York zal aankomen. Te Mans en omstreken heeft een zwaar on weder, vergezeld van hagel, gewoed. De schadedaardoor veroorzaaktis zeer grootmen wil die op 500,000 fr. schatten. De groote korenmolen, met bijbehoorende gebouwen, nabij Troyes is binnen een tijdsverloop van 3 uren in de aseh gelegd. Met inbegrip van het vernielde graan wordt de schade op 350,000 fr. geschat, liet geheel was voor 250,000 fr. verzekerd. Ook is te Firmes de groote spinnerij van den heer Pothier afgebrand, waarvan men het verlies op 240,000 fr. kan stellen. SPANJE. MADRID, 21 Augustus. Tussclien de regering en die van Marokko moeten ernstige botsingen zijn ontslaanter oorzake van de handelingen van de zeeroovers op het Riff. Men zou gaarne zicu dat Spanje eene nederzetting op de Marokkaansche kust bekwam. Naar men verneemt zullen er hier te lande 9 groole wijkplaatsen voor de armen geslicht worden, c'e'ne voor ieder aartsbisdom van het rijk; ten gevolge daarvan zullen de armen naar de te openen wijkplaatsen verwezen worden, terwijl zij onderweg onderstand van de plaatselijke besturen zullen ontvangen. Voor de kosten dier bedelaarsgcstichlen zal de schatkist eene som van 9 millioen realen bijdragen, terwijl de koningin voornemens is het geld, hetwelk behalve die som noodig zal zijn, door inroeping der alge- meene liefdadigheid bijeen te brengen. Ook is bepaald dat in die gestich ten aan de kinderen nuttige bedrijven geleerd, en aan de volwassenen arbeid gegeven zal worden. pnauissEiVi BERLIJN, 22 Augustus. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden hebben Don derdag 11. op het slot Babelsberg een bezoek aan de kon. familie en aan koningin Victoria gebragt. Den volgenden dag zijn zij naar Muskau ver trokken om aldaar gedurende eenige dagen te verblijven. Woensdag avond is het slot Babelsberg op eene luisterrijke wijze verlicht geweest. Koningin Victoria en haar gemaal waren des namiddags met de kon. familie naar het Paauwen-eiland gevaren en keerdentoen het donker geworden was, met de koninklijke stoomboot Alexandria terug. Honderden verlichte booten wiegelden op de Kavel heen en weder en op verscheiden daarvan werd klein vuurwerk afgestoken en werden vreugdeschoten gelost, i Bij de verschijning der kon. stoomboot stegen jubelkreten uit de booten en van de Glienicker brug op. Eerst werden de groote fontein en de brug met afwisselend rood, biaauw en wit Bengaalsch vuur verlicht, en daarna het slotdat zich looverachtig schoon tusschen het donkere groen van het Park vertoonde. De ontelbare booten volgden de koninklijke stoomboot, onder gejuichmuziek, vuurwerk en vreugdeschoten, tot bij de aanlegplaats. Toen de vorstelijke personen in het slot waren teruggekeerdwerd de Glienicker brug ook aan den naar het slot uitzienden kant met Bengaalsch vuur verlicht. De koningin heeft haar vertrek een dag uitgesteld. Het is nu bepaald op 28 Aug. Donderdag aanst.den verjaardag van prins Albert, zullen er groole feesten alhier plaats hebben. Men spreekt van eene gala-voorstelling in de opera. De heer von Humboldt heeft een berigt ontvangen van den Pruissischen consul te Bombay, den heer A. C. Gunpert, meldende, dat op last van sir John Lawrence eene expeditie zal worden uitgezonden ter opsporing van Adolf Schlaginlweit. Aan lord William Hay zal het bevel over deze expe ditie worden toevertrouwd. Te Saarbrflck is op den 17Jcn dezer twee malen brand ontslaan waardoor 6 huizen werden vernield. Den volgenden dag brak er weder brand uit, en op nieuw werden 5 huizen een prooi der vlammen. Bij den laatsten brand moet ook iemand zijn omgekomen. Door het hof van appel is thans uitspraak gedaan in de zaak der zeven te Stettin in beslag genomen Deensche schepen. Zoo als men weet, was door het geregtshof die in beslagneming wederregteiijk verklaard en werd de onmiddellijke teruggave van de schepen en lading bevolen. De regering in appel gekomenheeft thans de zaak gewonnen. Het vorig vonnis is te niet gedaande schepen zijn met de lading verbeurd verklaard en de kapi teins of eigenaars veroordeeld in de kosten van beide instanticn. De veroor deelden zijn niet van dit vonnis in hoogcr beroep gekomen, maar hebben zich tot den koning om vrijlating gewend, welke men algemeen gelooft dat hun geworden zaldaar het geding meer is aanhangig gemaakt om een beginsel uil te maken, dan om de kooplieden en reeders te benadeelen. Te Wezel zijn 8 militairen van de bezetting bij het baden in den Rijn verdronken. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Augustus. II. M. de keizerin is zeer voorspoedig van cencn prins bevallen. Men verzekert, dat, bij gelegenheid eener wapenoefening in het leger bij Neuenkirchenvan de zijde van het hongaarsche regiment Don Miguel, met scherp op een daar tegenover staand Duitseh regiment is gevuurdten gevolge waarvan bij dit laatste drie man doodclijk zijn getroffen en 8 min of meer ernstig gewond. De aanleiding tot dit onheil was nog niet bekend geworden. De opening der algemeene tentoonstelling van nijverheid, die in 1858 moest plaats hebben, is voor eenen onbepaaldcn tijd uitgesteld. TURK YE. De wandaden, waaraan zich onlangs de Monlenegrijnen te Kolaschine heb ben schuldig gemaakt, hebben aan de langmoedigheid der Porie en aan haren goeden wil om de Europesche mogendheden te believen een einde ge maakt. De ministers zijn terstond vergaderd om in deze zaak de noodige maatregelen te nemen. Het nemen van vergelding, waartoe eenigen gezind waren, is ter zijde gesteld. Men heeft alleen besloten, dat bij de herhaling van dergelijke tooneelen de bedrijvers daarvan door de Porie gestreng zou den gestraft wordenen tot het eischen eener schadeloosstelling ten behoeve van de personen die door den inval der bergbewoners zooveel geleden heb ben. Deze besluiten zullen ter kennis van de Europesche mogendheden ge bragt worden. Lord Redcliffe, de voormalige Enge'sche gezant, is weder te Kon- slantinopel aangekomen. Daar hij onder goedkeuring van het Engelsehe bewind derwaarts is vertrokken, zoo rijst natuurlijk de vraag op wat eigenlijk het doel van die reis mag zijn. Verschillende geruchten zijn daar omtrent in omloopmaar allen komen daarin overeendat de tegenwoordig heid van den invloedrijken lord zal strekken om de bestaande moeijelijk- heden nog grooter te maken, aangezien hij de man niet is om zich geheel onzijdig te houden. INGEZONDEN. Van De stad Leiden. Album enz. Te Leiden bij D. J. Couve'e zien nu drie afleveringen het licht. Het is mijn doel niet eene beoordeeling van dit werk te gevenin het algemeen kan ik mij met hetgeen de Leydsche Cour. van 9 Aug. daaromtrent zegt wel vereenigen. Ik wil slechts wijzen op eene kleine onnaauwkeurigheid, die mij onder het lezen is in het oog ge vallen. Op bl. 6 (2dc aflev. de Studenlen-societeitzegt de schrijver: »in 1839 splitsten zich de leden der sociëteit in twee afdeclingen, waarvan de eene, onder de spreuk Mulua Fides, in het locaal (de bovenzaal van het koffijhuis de Ttcee Kolommen) gevestigd bleef, maar de andere zich onder die van Minerva vereenigde in een gedeelte van het gebouw, dienende tot. museum van Japansehe zeldzaamheden, op het Rapenburg nabij hel Noord einde." Dit is minder juist. De studenten-societeit of de sociëteit Minerva is reeds op 1 November 1837 overgebragt naar de benedenverdieping van genoemd gebouw op het Rapenburg (Stud. Alm. 1838 bl. 119). Maar ten gevolge der geschillen over het groenwezen, na de groole vacantie van 1838 gerezenen het invoeren van nieuwe wetten bedankten zijdie zich naar de toenmalige orde van zaken niet voegen kondenop den 30s>™ April 1839 voor het lidmaatschap van gemelde sociëteit (gele Stud. Alm. 1840 bl. 125). Deze keerden toen, als vereeniging Mutua Fides, naar de oude Twee Kolom men terug, waar zij nu, bedriegt mijn geheugen mij niet, de benedenzaal betrokken. Q. 236ste Staats-Loterij. Trekking der Vierde Klasse. lstc Trekking. Nos. 7919, 8174 en 13477 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 12069 een prijs van ƒ25,000. N°. 11878 een prijs van ƒ2,000. N°. 8438 een prijs van ƒ1,500. N°. 7035 een prijs van ƒ1,000. STAlSfi-UERiGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen: 1°. van Henbrik Cornelis Viek broodbakker, wonende alhier, houdende verzoek, om in bel pakhuis aan de noordzijde van de Dwarskruis- straat Wijk V. N°. 217, een Oven le mogen doen plaatsen, en 2°. van Johannes Masirigt, koopman, alhier woonachtig, waarbij deze vergunning vraagt tot het houden van varkens in het pakhuis en erf aan de oostzijde van de Uiterste gracht AVijk VII. N». 373. Gelet op bet Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824. (Staatsblad N°. 19). Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- rnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 30sten Augustus aanst., des voormiddagsten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 24 Augustus 1358. J. C. BUCAILLE, Welhr. 1. Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3