LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 25 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en 'Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ft 2 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIlViSKIVLAlVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Augustus. Bij kon. besluit van den 19den dezer is met 10 September aansl. aan mr. II. C. J. Hoog, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenie Noordwijkerhout. Van goederhand vernemen wij dat, bij het examen der aspiranten voor de marinehetzelfde heeft plaats gehadwat ook onlangs te Breda is voorgevallen; dal namelijk zeer veel jongelieden zich niet, of weinig, voor bereid aan het examen onderwerpen. Er zijn voor de eigentlijke zee dienst onderzocht 85 aspiranten, en van deze hebben er slechts 28 aan de, waarlijk niet hooggestekle, vereischlen voldaan, zoodat het getal der be schikbare plaatsen bij dat wapen (zijnde 30) aangevuld is met twee aspi rantendie zich voor den scheepsbouw hadden aangegeven; doch die, hoe wel zij een voldoend examen hadden afgelegd, bij dat vak niet hadden kunnen geplaatst worden. Naar het oordeel van den minister van binnenl. zaken, moet art. 245 der gemeentewet in dien geest worden opgevat, dat daarbij alleen hel wer kelijk verblijf in de gemeente bedoeld wordt, zoodat aan een persoon, die met zijn gezin gedurende een tijd in cenc andere gemeente is verbleven afschrijving kan worden verleend van den hoofdelijkcn omslag, door hem verschuldigd, wanneer hij gedurende het gehcele jaar in de gemeente, waar die omslag geheven wordt, zijn verblijf had gehouden. Eene andere opvat ting zou in strijd zijn met het gevoelen van den wetgever, die, bij de vast stelling van genoemd art. 245, er niet aan gedacht heelt, dat alleen het wettig domicilie voldoende kon zijn om in de belasting te worden betrokken. De minister van builen], zakenvernomen hebbende dat sommige Nederlandsche schippers, die slechts nu en dan den llijn bevaren, onbewust zouden zijn, dat zij vóór den llde" September aanst. ten minste eenmaal met het vaartuig, voor hetwelk zij in de bepaling van art. IV der overeen komst nopens den brtigbouw te Keulen, van 7 Mei jl.wenschen te deelen, te Keulen moeten zijn voorbijgevaren, om aanspraak te hebben op de ver goeding voor het veranderen hunner mast-inrigtingheeft voor zooveel noodig de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat hun regt op vergoeding afhankelijk is van het naleven dier bepaling van voorbijvaren te Keulen, vóór den llden September 1858, en dat bij gebreke van dien hunne vorderingen geen uilzigt hebben op eenig gevolg. Volgens het gevoelen van den minister van financiën zijn de giften gedaan aan kerkfabriekenonder verpligling tot het lezen van zielmissen vrij van successieregt en behoeft dus daarvan gecne aangifte te worden gedaan. Laatstelijk is melding gemaakt van de geruchten, die in omloop waren nopens de organisatie, welke de minister van oorlog bij de verschillende wapens van het leger op het oog zou hebben. Uien wil weten, dal daartoe zou behooren de opheffing van het 4dc reg. dragonders. Aan den anderen kant echter, zou het reg. grenadiers en jagers in twee afzonderlijke rege- menlen worden gesplitst. Het reg. grenadiers zou dan met een bataillon (depot) worden vermeerderd. Er zouden G balaillons artillerie worden ge vestigd. Het bataillon mineurs en sappeurs zou met twee kompagniën wor den uitgebreid. Wijders zou er eene kompagnie werklieden worden opgc- rigt, die waarschijnlijk weder te Delft in garnizoen zou worden gelegd. Voorts zou er een inspecteur-generaal over de administratie worden benoemd aan wien vele werkzaamhedendaartoe betrekkelijkzouden worden opge dragen. Eindelijk zou er eene organisatie van het departement zelf plaats hebbenten gevolge waarvan onderscheidene bureaux in een gedeelden verschillende ambtenaren gepensioneerd zouden worden. In hoe verre al die voorgenomene veranderingen ten uitvoer gelegd zullen wordenzal bij de aanbieding der begrooling voor 1859 moeten blijken. llbl Het muilt-collegie te Utrecht is voornemens, op Dingsdag den 7dcn September aanst.ter raadzaal van voormeld collegie in hel openbaar aan te besleden de levering van vier millioen stuks mur.tplaatjes, voor halve cents, wegende te zamen ruim 7692 Ncderl. Over de stad Harlingen is Vrijdag 11. een zwaar onweder losgebarsten, vergezeld van regen en hagel. Onder de hagelsteenen heeft men er gevon den van ruim een rijnlandschen duim in doorsnedesommigen hadden de ge daante en grootte van moerbeziën. Volgens een schrijven uit Zwolle, aan den Alg. K. enL. B. gerigt, is eene poging van een vijftal leden der staten van Overijssel, om eene ver eniging tot beoefening van Overijssel's regt en geschiedenis lot stand te hrengenmet een gunstig gevolg bekroond. Het hoofddoel der vereeniging zal bestaan in opsporingverzamelingbekendmaking en bearbeiding der ''ronnen voor geschiedenis en regt van genoemd gewest. In eene eerste bijeenkomst van een aantal lot medewerking uitgenoodigde personen, den 14<kii julij II. te Zwolle gehoudenwerden achtereenvolgens de wetten voor de vereeniging vastgesteldeen besltmrbeslaande uit de heeren mr. J. C. Bijsterbos, mr. J. N. J. Heerkens en mr. G. A. IJssel de Schepper, ver kozen, op voorstel van dit bestuur onderscheidene onderwerpen tot onder zoek, verzameling of bewerking aan verschillende leden der vereeniging op gedragen en ten laatste een groot getal nieuwe leden voorgesteld en aangenomen. De Alg. K. en L. B. van 21 Aug. bevat het volgende: Dr. Berigny te Versailles heeft zich de moeite getroost, om uit de waarnemingen gedu rende een tijdvak van 33 jaar aan het observatoire te Parijs gedaan, de al of niet gegrondheid na te gaan van de weerkundige voorspellingen, die men in Frankrijk nog afleidt uit de weersgesteldheid op den dag van Sl. Mcdard en van SE Ge're'on. Uit dit onderzoek is gebleken, en wij vertrouwen, dat de dr. zulks voorzagdat de regen zich niet om den naamdag dezer heili gen bekommert. Ook in ons land zijn er nog gcloovigen aan den invloed van »Sinte Margriet" en andere op het weder, zoodat wij een onderzoek hieromtrent ten zeerste aanbevelen aan alle waarnemers, die met hunnen tijd geen weg welen. Dezer dagen is bij het stedelijk bestuur van Cleve ontvangen eer. dooi den heer Schick, te 's Gravcnhagcaan die stad geschonken schilderstuk, voorstellende de jeugdige Johanna Scbus, op het oogenblik dat zij (bij de overstrooming van 1809), niet ver van de stad, na vooraf bare oude moeder op eene hoogte in veiligheid gebragt te hebben, zich gereed maakt ten tweeden male het woedende element te trotseren, ten einde eene andere moeder met drie kinderen uit het dreigend doodsgevaar te redden, en hare oogen ten hemel slaat, als om van dezen kracht en hulp af te smeeken. Dit stuk, waarop de beelden levensgroot zijn voorgesteld, is vervaardigd door den met lof bekenden van Bree, in der lijd directeur der akademie van beeldende kunsten te Antwerpenen was bestemd geweest voor den voor- maligen sous-prefectden baron van Kcverbcrg van Kcsselop wiens ver zoek de heldenmoed van Johanna Sebus door den dichter Góthe is bezongen. Hel schilderstuk wordt door kenners als een meesterstuk beschouwdhet zal dezer dagen op eene der zalen van hel raadhuis geplaatst wordenom aldaar bewaard te blijven als eene hulde aan kinderliefde en edele zelfopoffering en tevens als een aandenken, zoo aan den geaehten sous-prefect als aan de kiesche edelmoedigheid van bovengenoemden heer Schick. (llbl.) 's GRAVEN 1IAGE24 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw den majoor O. 11. Knyek en den kapitein J. P. Kempers, beiden van het 2dc reg. vesting-artillerie, laatstelijk werkzaam aan de kon. militaire academie. De staatsraad in buitengewone dienst, G. L. Baud, is op zijn ver zoek eervol ontheven van zijne zitting in den raad van state, onder dank betuiging voor de door hem in dat collegie bewezene diensten. Met den lstc" October aansl. zijn als adelborsten 3dc kl. bij hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord benoemd de navolgende jongelingen. Voor de eigenlijke zeedienst: F. A.J.Pascal van Alphen; W. C. Böthlingk; F. de Smit van den Broecke; J. T. F. BruynJ. C. Clarkson; G. W. L. Dicmont van Langerak; J. R. Eek; G. J. Fisscher; A. P. S. C. Gobée; C. II. de Goeje, J. Haremaker; J. van Herwaarden; F. W. Iludig; J. W. F. lluyssen van Katlendijke; J. P. J. Lucardie; L. P. baron van Lyndcn; 0. C. A. J. Morcau; II. L. C. Wolterbeck Muller; J. II. van de Poll; 11. W. F. Ricsz; jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt; J. A. A. Schneilher; II. II. Hora Siccama; J. C. Sprenger; P. E. Thiercns; II. Vreedenberg; C. A. Vrieseudorp; H. J. de Wal; J. C. A. Wissel; jh'. U. M. van der Wyck. Voor hel corps mariniers: J. L. Cadet; T. Hansen; 11. J. Lolsy; J. II. van Wely. Voor den scheepsbouw hier te lande: C. L. Loder; A. E. II. Roell; B. W. Tideman. Voor den scheepsbouw in Oosl-lndië: D. Boeke; J. C. Jansen; W. B. Mensing. De opper-kamerheer en dc chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dal Z. M. op Maandag, den Gdcn September aanst., i des morgens ten 10 ure, in het paleis te Amsterdam gehoor zal verleenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Dingsdag, den 7dcn daaraanvolgende, ten 10 ure, aan particulieren. 11II. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn van hunne buitenlandsche reis, en laatstelijk van Soesldijk alhier teruggekeerd. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal op Zaturdag aanst. door den minister van binnenl. zaken, namens den koning, worden gesloten. De heer Staring, referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken, is naar Bern vertrokkenom het aldaar te houden telegrafen-congres bij tc wonen. Burgemeester en wethouders alhier hebben ter kennis van de ingezc-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1