vriendschappelijke gevoelens inhield, die zonder toestemming der koningin niet medegedeeld kan worden, bestond uit 99 woorden en hare overbren ging vorderde 67 minuten. De Israëliten alhier hebben hunne staatkundige emancipatie door het houden van een groot gastmaal in het glazen paleis gevierd. Men is thans bezig met de voorbereidselen tot het oprigten te Gran tham van hel standbeeld voor den beroemden natuur onderzoeker Newton hetwelk 21 September onthuld zal worden. Het gieten van het beeld is gelukkig afgeloopen. Eenige dagen geleden heeft zich eene geheele school walvisschen ten getale van omstreeks 150, in de Minck en later bij Stornoway vertoond. De inwoners hebben er 33 van bemagtigd. Uit gebrek aan handen en vaar tuigen had men niet meer kunnen vangen. De vissehen, welke men ge vangen had, waren lusschen 10 en 30 voet lang. De diepste kolenmijn in Groot-Brittannië, en welligt in de wereld, is na eenen zwaren arbeid van verscheidene jaren kortelings te Dukinfleld in Cheshire geopend. De koker is 686J el diep en het boren of graven kostte 100,000 Sedert eenigen tijd is men hier te lande begonnen met het bouwen van kleine vaartuigen van staal en, aangemoedigd door den goeden uitslag, heeft men thans een groot schip daarvan vervaardigd. Dit vaartuig komt uit de werkplaats van den heer John Laird, te Birkenhead, en draagt den naam van Rainbow. Het meet 170 tonnen en is bestemd voor de expeditie op den Niger, werwaarts het, na beproefd te zijn, reeds is vertrokken. Dit vaartuig is voorzien van eene stoommachine van hooge drukking, die tot op 200 paardenkrachten kan opgevoerd wordenhoewel men die kracht niet noodig zal hebben. Ook de ketels zijn van staal en hebben bij de be proeving meer doorgestaan dan men daarvan kon verwachten. Het voordeel, dat men zich van dat vaartuig belooft, is daarin gelegen dat, bij de helft minder dikte dan de ijzeren platen, het staal denzelfden weêrstand biedt; daaruit volgt dat het vaartuig minder diepgang heeft en dus gemakkelijker in moeijelijke vaarwaters kan gebezigd worden. De kosten van dit vaartuig zijn weinig meerder dan die van een gewoon ijzeren schip. Volgens berigten uit New-York bestaan er in de Vereenigde Staten overal zeer heugelijke vooruilziglen op eenen ruimen oogst. FRANKRIJK. PARIJS 17 Augustus. De keizer en de keizerin zetten hunne voorgenomene reis op eene voor spoedige wijze voort. Overal ondervinden zij van de bevolking een zeer goed onthaal. Te Napoléonville heeft de keizer 400,000 fr. gegeven voor den bouw eener kerk en den wensch geuit, dat zij binnen 2 jaren gereed mogt zijn. Eenige landlieden hebben aan Z. M. een costuum aangeboden; geheel naar de kleederdragt der Brelagners ingerigt, als een geschenk voor den keizerlijken prins. Heden hebben IIII. MM. te St. Brieuc nachtverblijf gehouden en morgen zullen zij te St. Malo vertoeven. Op zijne reize door Brctagne heeft de keizer ook o. a. Port-Louis be zocht. Deze stad is klein, maar de citadel is van het hoogste gevvigt, naardien de keizer daar gedurende 10 dagen gevangen is geweesthet was in de maand October 1836, na het gebeurde te Straatsburg. Hij werd daar in een klein huisje gebragt, dat aan een soldaat bij de genie, Perreaux, toebehoorde. Deze is overledendoch de weduwe heeft de kamerdie Louis Napoleon bewoonde, in denzelfden staat gelaten, als tijdens zijn verblijf. Zij is aan den keizer voorgestelden met de meeste hartelijkheid door hem verwelkomd; Z. M. heeft beloofd voor hare familie te zullen zorgen. Het Napoleonsfeestop Zondag li., is in de beste orde afgeloopen. Bij den minister van builenlandsche zaken was groot gala-diner. De nieuwe electrische verlichting, op het veld van Mars, was indrukwek kend, en zoo volkomen aan het vonkelende en levendige zonnelicht gelijk, dat men de groote quaestie der openbare verlichting door middel der elec- triciteit als opgelost kan beschouwen. Ook het vuurwerk is goed gelukt en droeg de algemeene goedkeuring weg. Bij gelegenheid van dit feest zijn een aantal ridderorden verleend, en hebben bij het leger vele bevorderingen plaats gehad. Ook is de keizer lijke prins Napoleon Louis Eugène Jean Joseph door den kolonel de Bret- teville benoemd tot korporaal bij de lstc comp. van het lste balt. van de grenadiers der garde. Gelijk reeds vroeger werd te kennen gegevenzullen de leden van de conferentie nog slechts eenmaal bijeenkomenten einde de overeenkomsten betrekkelijk de reorganisatie der Vorstendommen en de Donau-vaart te onderleekenen. Het eerste stuk is volledig afgewerktmaar het tweede be vat slechts eenige bepalingen, die ingelast zullen worden in de vroeger te TVeenen reeds geleekende acte tusschen Oostenrijk, Turkye, Beijeren en Wurlemberg. De schade, door den brand in de voorstad La Villelle veroorzaakt, is na naauwkeurig onderzoek op 1,100,000 fr. begroot. Het water van de Seine is in 139 jaren nog niet zoo laag geweest als op dit oogenblik. Het slaat 10 strepen lager dan in 1719, toen die water stand tot grondslag heeft gestrekt van de schaal die men aan de pijlers van den Pont-Royal ziet. Rossini heeft een stuk grond te Passy voor 90,000 fr. aangekocht. Dit stuk heeft den vorm van een piano, en dit zette hem aan dit terrein te koopen en daaromtrent met den gemeenteraad te onderhandelen. Hel werd door schatters op 130,000 fr. geschat,doch de stad heeft hel hem voor 90,000 fr. toegestaan, onder voorwaarde, dat zij het, na zijn dood, voor denzelfden prijs zou kunnen lerugkoopen. - De beroemde luchtreiziger Poitevin is nabij Malaga met zijnen ballon in zee gestort en verdronken. ITALIË. Men verzekert dat de paus het vonnis van den markies Campanawegens oneerlijke handelingen als directeur der bank van leening tot eenige jaren gevangenis veroordeeld, veranderd heeft in de straf van opsluiting gedu rende een jaar in het klooster van Sb Bonaventura. Te Bonneville in Savoye is een ijselijke moord door vergiftiging ge pleegd. Eene gehuwde vrouw uit den burgerstanddie ongeoorloofde be trekking onderhield met een jong menschbesloot op diens raad haren echt genoot door vergif om het leven te brengen. Zij liet zich door iemandop wiens gedrag volstrekt niets is aan te merkente Genève raltekruid halen onder voorwendsel haar huis van rallen en muizen te bevrijden. In bezit van dat vergif, liet zij suikergebak bereiden, deed er het vergif in en maakte van een partijtje, dat haar man aan een zestal zijner vrienden gaf, gebruik om het gebak op te disschen. Alle zeven nuttigden er vande zes vrien den stierven denzelfden avond; alleen de man der moordenares, voor wien het vergif bestemd was, weêrstond gedurende twee volle dagen de werking daarvan, doch overleed toen ook. Deze zevenvoudige moord moest natuur lijk kwaad vermoeden wekkenen weldra werden de apotheker te Genève die het ratlekruid verkocht had, de man die het gehaald had en de vrouw in hechtenis genomen, terwijl haar minnaar vóór de ontdekking der mis daad zich van het leven had beroofd. De vrouw stelt zich thans in de gevangenis als waanzinnig aan. De boomvruchten zijn in Italië zoo overvloedig, dat men de abrikozen tot voeder voor de zwijnen gebruikt. PKDIS§EN. BERLIJN, 17 Augustus. Gisteren hebben koningin Victoria en haar gemaal deze hoofdstad met een bezoek vereerd. Zij waren vergezeld van den prins en de prinses van Pruissen en prins en prinses Frederik Wilhelm. l)e vorstelijke personen werden door de bevolking met hartelijke toejuichingen ontvangen vooral toen zij zich op het baleon van het paleis vertoonden. Na het paleis van prins Frederik Wilhelm bezigligd te hebben, zijn de vorstelijke personen des avonds weder naar Potsdam teruggekeerd. Door de bondsvergadering is, met betrekking tot de ingekomen be zwaarschriften van kooplieden stoombootmaatschappijen en schipperijen tegen den aanleg der vaste Rijnbrug te Keulenbeslotenaan de adressan ten te doen mededeclendat de vergadering aan hunne verloogen geen ge volg kou geven, aangezien door hen niet was aangetoond, dat zij door den op last der Pruissische regering ondernomen aanleg eener brug te Keulen in eenig bij de bouds wetten ten gunste van bijzondere personen vastgesteld regt gekrenkt waren geworden, en dat het ten aanzien der uit die onder neming ontstaande geschillen alleen de toepassing gold van het aan de Rijnoever-staten toekomende regt, om de voorwaarden, waarop nieuwe werken in die rivier kunnen aangelegd worden, bij onderlinge overeen komst te regelen. Te Worms is de groote fabriek van verlakt leder van Reinhai'd Dörr afgebrand. De schade wordt op een half millioen th. geschat. Te Jena is dezer dagen het derde eeuwfeest der universliteit luister rijk en plegtig gevierd. Op vele plaatsen zag men de met loof omkranste namen van beroemde mannen, die hunne akademische opleiding te Jena genoten hadden, waaronder die van Claudius, Fichle, Gessner, Göthe, Ba- gedorn, Haller, Regel, Hufeland, von Humboldt, Klopstock, von Kolzebue, Leibnitz, Saltzmann, Schelling, Schiller en Schlegel. Van heinde en verre was men toegestroomd om de feesten bij te wonen. Bij die gelegenheid is het standbeeld onthuld van den keurvorst Johann Frederik, den stichter der universiteit. Te Tilsit heeft in den avor.d van den 13dcn een zware brand gewoed. 40 huizen en stallen mitsgaders eenige fabrieken zijn in de asch gelegd. De schade wordt op 250,000 th. begroot. TUKKYE, Volgens een brief uit Tripoli was doctor Hassandie door den bey naar Bengazi was gezondenom onderzoek te doen naar de in die plaats heerschende ziekte, aldaar teruggekeerd. Hij had de geneeskundige com missie, uit Konstantinopel opgezonden, te Bengazi achtergelaten. De ge- neesheeren hadden niet geaarzeld om in de ziekte, die aldaar zoo vele slagt- offers maakt, de pest te herkennen, in weerwil van de verklaring van den geneesheer Vadala, op die plaats woonachtig. Deze laatste was nog altijd van gevoelen, dat de ziekte slechts een niet besmettelijke typhus was, hoe wel de vreeselijkste verschijnselen zulks luide weêrspraken. Hij heeft'daar door de overige havens, alwaar men in de door hem afgegeven verklaringen vertrouwen stelde, in groot gevaar gebragt. Tol hiertoe is Tripoli en om streken van de ziekte verschoond gebleven, en de bey laat alle mogelijke voorzorgen nemen. Daarentegen is zij te Derna, en dus meer in de nabij heid van Egypte, uitgebroken. Te Bengazi, eene stad van 10 a 12,000 inwoners, heeft een derde deel der bevolking de vlugt genomen, waardoor de ziekte onder de Bcdouïnen is verspreid. Op 1500 ziektegevallen telt men 800 dooden. Van de bezetting, uil200 man bestaande, zijn er 120 aan getast en 30 overleden. De ziekte heerscht zoowel in Europesche als in Arabische gezinnen. Te Alexandrië heeft zich ook een pestgeval voorgedaan op de Engelsche stoomboot Pactolns, die van Londen, Tanger en Malta kwam. Op eenige uren afstands van de stad is de kok van eene pakelbool, een Engelschman, aangetast en terstond bezweken. De passagiers zijn in het gasthuis te Alexandrië opgenomenmaar de ziekte schijnt zich onder hen niet uit te breiden. Nabij Tanger hebben zich onder een 200-tal bedcvaarlgangers eenige gevallen voorgedaan. Ook te Smyrna moet een meisje aan de pest zijn overleden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3