?an zes weken van hun last gekweten en thans aan den legcnwoordigen minister van justitie een rapport ingediend, dat de uikomsten behelst hun ner gedane opnemingen in een aantal gevangenissen in België, Frankrijk, Pruissen, Baden en Beijeren, die door hen werden bezocht. In het eerste gedeelte van het rapport wordt medegedeeld het verslag der opneming van gevangenissen, waaraan 156 bladz. gewijd worden. Het tweede gedeelte behelst beschouwingen op het voorgaande verslag gegrond, waarbij in eene vergelijking wordt getreden van ons gevangeniswezen met het buitenlandsche, met betrekking a. tot de gebouwenb. de kleedingligging en bewassching; c. het onderwijs; d. de godsdienst; e. den arbeid de geneeskundige dienst; g. de beambten; h. de orde, tucht en behandeling der gevangenenen. Het derde gedeelte behelst voorstellendie op de volgende nederkomen 1°. de gemeenschappelijke opsluiting te doen vervangen door de afzonderlijke opsluiting, behoudens vier uitzonderingen, te weten: voor gevangenen ouder dan 60 jaren; voor gevangenen van beider kunne, die blijken voor de af zondering ongeschikt te zijn; voor jeugdige gevangenen beneden de 16 jaren; voor hen, wier straf den lijd van driejaren (voor den langsten duur der afzonderlijke opsluiting gesteld) overschrijdt; 2°. voor de gevangenissen in de hoofdplaatsen der provinciën, arrondissementen en kantons als beginsel aan te nemen, dat deze gebouwen moeten zijn cellulair, met cenige zalen en nachtelijke afzondering voor gemeenschappelijk opgesloten gevangenen een gebouw van een dezer categoriën hoogstens 250 cellen te doen bevat ten 3°. aan de gevangenenin plaats van klompenschoenen te doen ver strekken en het dragen van klompen te beperken tot enkele gevallen, bijv. arbeid in de open lucht, enz., waarin zij de voorkeur verdienen, alsmede de tegenwoordige voeding der gevangenen ten behoeve der jeugdige veroor deelden van beider kunne te doen herzien of verbeteren4°. in alle arron- dissements-gevangenissen eenen vasten onderwijzer aan te stellen, belast met het geven van onderwijs in het lezen, schrijven en rekenen. In alle provinciale huizen dit onderwijs uit te strekken tot de eerste gronden van natuur- en werktuigkunde, toegepast op ambachten, op aardrijkskunde, gymnastiek en zang, met een tweeden of adsistent-onderwijzermede met het houden der boeken belast. Dit onderwijs op gelijken voet in te voeren in de gevangenissen voor jeugdige veroordeeldenvoor jongenshet ook in verband te brengen met den militairen stand en de zeevaart; en het in de centrale huizen te wijzigen naar den tijd der opsluiting; 5°. een allezins geschikt en voor de dienst toereikend personeel van beambten aar. te stellen. Geene gepensioneerde officieren, maar kundige en verdienstelijke beambten van gevangenissen tot commandanten en adjunct-commandanten van straf gevangenissen te benoemen, en 6°. nopens de hiervoren behandelde punten, in den zin der gedane voorstellen, de noodige reglementaire bepalingen vast te stellen. Bij het verslag zijn gevoegd verschillende bijlagen en kaarten, alle betrekking hebbende op den bouw, de inrigting, enz. der bezochte buitenlandsche gevangenissen. 's GRAVENIIAGE, 19 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Menaldnmadeel is benoemd mr. W. A. Bergsma; en tot lid der commissie van administratie over de strafgevangenis te Woerden, mr. C. G. Luzac, kantonregter aldaar. In het arrondissement Maastricht zijn tot notarissen benoemd: te Sit- tard, de heer J. W. J. Delahaye, thans griffier bij het kantongeregt aldaar en te Houlhemmr. G. L. van Meerbeke, advocaat en candidaat-notaris te Maastricht. Tot ontvanger der accijnsen er. van de belasting op de gouden en zil veren werken te Rotterdam is benoemd de heer S. H. Muntz, thans ont vanger der directe belastingen in de 2de afdeeling aldaar. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot 2den luit. en magazijnmeester der artillerie van de 3de kl. te Woudrichem, den sergeant-majoor J. J. Mathysen, van het lste regement vesting-artillerie. Door Z. M. is aan de hh. A. Pleysier en Calisch, kunstschilders te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van Karei III, hun door de koningin van Spanje geschonken. Z. K. II. de prins van Oranje, vergezeld van zijn gouverneur, jhr. de Casembroot en den gen.-majoor Duycker, heeft heden morgen ten 7 ure in de Maliebaan over de drie bataillons van hel reg. grenadiers en jagers, alhier in bezetting, eene wapenschouwing gehouden. Men verneemt, dat de heer L. A. Reuvens, ingenieur van den water- slaat, benoemd is tot secretaris der commissie tot onderzoek der zaak van de drooggemaakte plassen beoosten de Vecht. Men verzekertdat sedert de regering eenige voorloopige vergunningen heeft toegestaan, tot den aanleg en exploitatie van sommige spoorweglij nen er bij haar nieuwe aanzoeken zijn ingekomen om eenige dier lijnen met minder subsidie of minder waarborg van rente van wege den staal te ondernemen. Gisteren is aan het ministerie van marine het examen van adspiranten voor de marine afgeloopen; 130 jongelingen hadden zich daartoe aange meld waarvannaar men wil weten46 zullen worden aangesteld. Men ziet de benoemingen spoedig te gemoet. Naar men verneemt is de tweede bijeenkomst der provinciale commissie dezer provincie voor het afnemen der examens tot het bekomen der ver schillende aclen van bevoegdheid voor het gever, van onderwijs voorloopig uitgesteld. Heden morgen is reeds een aanvang gemaakt met toebereidselen voor de gaz-illluminatiedie den 8slcn Sept. voor vele huizen zal worden ontstoken. Volgens bij hel depart, van marine ontvangen berigt van den bevel hebber van 's lands transportschip do Iflenvedeis die bodem, ten gevolge van door aanzeiling met een Amerikaansch schip bekomen schade, te Duins binnen gekomen. De heer Bleekrode, hoogleeraar te Delft, heeft onlangs een verslag op gesteld over den ccntralisateur voor brandspuiten, ontworpen door den heer IJserman alhier. Daaruit blijkt, dat de proeven op 5 Julij jl. genomen, voldoende mogen genoemd wordenom het ontwerp te beoordeelenen dat er toen niets ontbrak, tenzij de gelegenheid, om gedurende een langer tijdsbestek met volle kracht de werking te onderhouden. Dc heer B. be tuigt, dat de centralisaleur geene verandering brengt in de gewone midde len van brandblussching. Hij is een vereenigingsmiddel var. drie of vier afzonderlijk aangevoerde waterstralen binnen een afgeknottcn kegelvormigen koperen ketel. Zoodra de centralisaleur met water gevuld was, zag men dat de beweging des waters, zonder merkbaar tijdverlies, krachtig en regel matig zonder tusschenpoozen onderhouden werd. Ook de hoogte, tot welke men het water zag opspringen, was aanzienlijk en gaf de overtuiging, dat door het centraliseren der stralen het verlies aan beweegkracht onbelangrijk moet zijn. De verslaggever wijst er op dat de centralisateurbij het bezit van gewone brandspuitende gelegenheid geeft om eene watermassa in den brand te werpenzooals anders slechts door de grootste en meest beroemde conslruetiën mogelijk is, en raadt wel aan, in geval van brand, den cen tralisateur te beproeven. Als een blijk van belangstelling in de handelingen der Ned. vertegen woordiging, in den jongslen lijd ook builen 's lands opgewekt, kan o. a. strekken een geschrift, dat de heer Emile de Laveleyen, te Gent, heeft uitgegeven, waarin een overzigt geleverd wordt van de beraadslagingen over de wet betrekkelijk het lager onderwijs, onder den lilel van Débats sur renseignement primaire dans les chambres hollandaises." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. e et i E, BRUSSEL, 18 Augustus. Door onderscheidene dagbladen wordt medegedeeld dat in eene bijeen komst van de Belgische bisschoppenop den 4den dezer te Mechclen gebon den het werk van mgr. Beelcnin het Nederlandsch geschreven en tot titel hebbende: «Grondregels voor het vervaerdigen eener Nederduitsche vertaling van het Nieuwe Testament," zonder cenig voorbehoud is goedgekeurd, en dat de schrijver bij eene door al de bisschoppen onderteekende acte gemag- tigd is om eene naar die grondregels vervaardigde vertaling in druk uit te geven. De alhier bestaande liberale associatie of kiesvereeniging wordt met ontbinding bedreigd. Aanleiding daartoe zal gevendat na de verkiezing van den heer Defre' tot lid der kamer een groot aantal personenlot de ultra-liberale of democratische rigting behoorende, zich tot het lidmaat schap hebben aangemelden bij meerderheid van stemmen zijn aangenomen. Men verwacht nu dat velen die de gematigd liberale gevoelens voorstaan de vereeniging zullen verlaten, daar zij gevaar loopt haar oorspronkelijk karakter te verliezen. Op het kanaal lusschen Brussel en Willebroeck is eene kleine stoom boot, die naar Nederland voer, in botsing gekomen met een vaarlnig, met steenen geladen, waardoor dit laatste is gezonken. De schipper en zijne vronw zijn geredmaar hun nog zeer jong kind is omgekomen. ENTGJEliANi®. LONDEN, 17 Augustus. Naar men verneemt zal het hof den 3Istcn dezer uit Duilschland terug- keerentot den 6den September te Osborne vertoevenden 7dea de reis naar Leeds en Schotland aannemen en den 15den October op het kasteel van Windsor zijn. Volgens de Sydney Herald is prins Alfred voornemens eene reis rondom de wereld te doen en zal hij zich eenigen tijd in Australië ophouden. De Morning-Star die dezer dagen hoog had opgegeven van oneenig- hedendie in den boezem van het kabinet waren ontstaanspreekt zulks nu tegen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de zuivere tory's aan hunne meer voor den vooruitgang gestemde amblgenoolen hebben toegegeven. Zondag 11. heeft de Fransche gezant, maarschalk Pélissier, ter cere des keizers een groot feestmaal gegeven, waaraan vele leden van het corps diplomatique en een aantal hoog geplaatste personen hebben deel genomen. De maarschalk heeft daarbij een toast uitgebragt op de gezondheid van de koningin, en gesproken over Cherburg, waar twee vlaggen in naauwe verbindtenis naast elkander hadden gewapperd. Als soldaat en als vriend zag hij daarin voor beide landen een onderpand van een blijvend verbond. Lord Derby heeft daarop geantwoord dat hij innig overtuigd was van de duur zaamheid en de vastheid van het verbond lusschen Engeland en Frankrijk, en dat het zijne schuld of die zijner regering niet zou zijn, indien er iets ge beurde waardoor de goede verstandhouding werd verbroken. De Times geeft thans zijn gevoelen op over hetgeen er in China moet gedaan worden. Engeland kan thans gerust den uitslag der onderhande lingen afwachten, en het is niet te verwachten dat de verbonden mogend heden eenen langdurigen oorlog tegen het hemeisehe rijk zullen moeten voeren. Echter moeten zij met veerkracht handelenindien zij eenigen zede lijken invloed op de Chinezen willen uitoefenenen van hen verkrijgen wat zij verlangen. Het is twijfelachtig of het geschil tot hiertoe wel eens op eene voldoende wijze aan het hof van Peking voorgesleld is gewordenen eene langdurige werkeloosheid te Tien-Sing zou noodlottiger zijn dan een ontijdige marsch op de hoofdstad. Het eerste volledige berigt uit de Vereenigde Stalen door den telegraaf overgemaakt is thans ontvangen. Het was van den volgenden inhoud: «Eere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensehen een welbehagen." Deze de'pêche werd in 35 minuten overgebragt. Onmiddellijk daarna werd eene boodschap van koningin Victoria aan den president der Vereenigde Stalen overgezonden. Deze boodschap, die eene betuiging van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2