Aan de A. C. wordt uit Wiesbaden gemeld dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, op de terugreis naar 's Gravenhage, aldaar in goeden wel stand was aangekomen en bij Z. M. den koning een bezoek had afgelegd. Ook deelt het Hbl. mede dat de koning, den 12dcn dezer, het nabij Wies- baden gelegen fraaije landgoed van den graaf van Mons, voor de som van ƒ150,000 heeft gekocht. Naar men verneemt zou bij de regering het voornemen bestaan, om in de aanstaande zitting van de stalen-generaal gewijzigde wets-ontwerpen aan te bieden betrekkelijk de geneeskundige staatsregeling. Naar men zich herinneren zal, heeft een geacht Fransch schrijver, de heer L. Lefevre Pontaliszicheen paar jaar geledenhier te lande opge houden met het oogmerk om bouwstoffen te verzamelen voor eene levens beschrijving van Jan de Wilt. Genoemde geleerde is, naar men verneemt, tot op zekere hoogte met zijnen omvatlenden arbeid gevorderd, doch heeft zich lot het nader onderzoek van eenige punten en hel raadplegen van nieuwe bronnen weder naar Nederland begeven; hij houdt zich thans met nasporingen in 's rijks archief bezig. Ook andere Fransche geleerden wijden tegenwoordig aan de kennis van de Wilt en zijn lijd met voorliefde de aandacht. Naar men verneemt zijn bij den groolboekhouder der Ned. herv. ge meente alhier van een onbekende ontvangen twee aanzienlijke giften, ieder groot ƒ3,000, waarvan de eene bestemd is tot den aankoop en uildeeling van spijskaarten en de andere tot tegemoetkoming in de restitutie van de gemeente-belasting, die voor het vervolg o. a. voor de Nederduilsch-Herv. gemeente vervallen is. AMSTERDAM, 13 Augustus. Men verzekert, dat er plan bestaat, bij de aanstaande Septemberfeesten, hier ter stede te vierenop het IJ voor de stad een watervuurwerk af te steken en de sluizen luisterrijk te illumineren. Ook voegt men er bij, dat op het Reguliersplein volksfeesten zullen gehouden worden. Met genoegen hebben wij een nieuwen arbeid bezigtigd van onzen ver dienstelijken stadgenoot, den graveur M. C. de Vries Jr.namelijk een gedenkpenning ter herinnering aan de meerderjarigheid van den prins van Oranje op 4 September eersik. De medaille, groot model, vertoont aan de voorzijde de beeldtenis van den prins en voert tot randschrift Geil. Nicol. Alex. Fred. Car. Heïsr. Araes. P. Aan de keerzijde slaat, omgeven dooi de wapens der Nederl. provinciën, alsmede die van Luxemburg en Limburg, het volgende opschrift: Neerlandia principi regio sdo jiajori facto gratc- latdr. D. iv Septesibris MDCCCLVIII. De beeldtenis is van treffende ge lijkenis; want aan den heer de Vries was vergund geworden het portret van den prins van Oranje naar het leven te teekenen. (Hbl.) Donderdag 11. werd alhier de 44ste algemeene vergadering gehouden van het Nederl. bijbelgenootschap, onder voorzitting van den heer mr. S. baron van Heemstra. Prof. Domela Nieuvvenhuis opende die bijeenkomst met eene toespraak en een gebed. Door den secretaris werd medegedeelddat de bewer king van den bijbel in het Dajaksch ten einde was gebragt, en dat de afge vaardigde Hardeland, na afloop van dit hoogst belangrijke werk, zijn voor nemen had kenbaar gemaakt om weder zendeling te worden en in dienst le treden van het Rijnsche zendeling-genootschap. Buitendien had men maatregelen genomen voor den druk van het door dien afgevaardigde be werkt Dajaksch woordenboek en de mede in die taal door hem zamenge- slelde spraakkunst. Ook de afgevaardigden Neubronner van der Tuuk en Matlhes waren in het vaderland teruggekeerd. De eerste houdt zich onledig met de bezorging van de uitgave van een woordenboek in het Batlaksch, terwijl de andere de uilgave tracht te bevorderen van een woordenboek eri eene chrestomathie in het Macassaarsch. De door den laatslen afgevaardigde in diezelfde taal geschreven spraakkunst was dezer dagen in het licht versche nen, Het getal van de in het afgeloopen boekjaar afgeleverde bijbels en testamenten was nog nooit zoo groot geweest, en had het aanzienlijke cijfer van 39,680 exemplaren bereikt. Zaturdag 11. had op hel IJ de jaarlijksche wedstrijd plaats der kon. Ned. zeil- en roeivereeniging. Dit feest werd door uitmuntend weder begunstigd, hoewel de windstilte voor de zeilvaartuigen zeer hinderlijk was. Ds. Schwartz neemt langzaam in beterschap toe. BülTENLANDSCllE BER1GTEN. ENGELAND, LONDEN, 15 Augustus. Uit Indië is nog de volgende officiële tijding ontvangen. Het leger van Gwalior betrekt zijne kanlonnementen. De generaal Rose voert weder hel bevel over de Puna-divisicde generaal Roberts was den 2dcn Julij te Geypur aangekomen en vervolgde naar het zuiden den vluglenden vijand. De generaal Hamilton en bijna alle uit Bombay en Dekkan afgezonden Europesche troepen hadden Sudur bereikt. De rust schijnt zich te herstellen ofschoon nog 20 a 30,000 opstandelingen te velde staan. Het regenweder was onder gunstige omstandigheden begonnen. Het onlangs vermelde gerucht omtrent de gevangenneming van Nena- Sahib is op nieuw gebleken eene onwaarheid te zijn. Een officier der opstandelingen, Gunga-llam, die zeer veel op Nena-Sahib gelijkt, was in een gevecht nabij Calpee in de handen der onzen gevallen, en dit heeft aanleiding tot genoemd gerucht gegeven. De officiële beriglen uit China vermelden dat de twee commissarissen van wie in vroegere beriglen was gesproken, zijn vervangen door een enkel onderhandelaar, Kei-Hing genaamd, denzelfden die 12 jaren geleden met de onderhandelingen belast was en die sedert in zekere ongenade bij het hof verkeerd heeft, omdat hij zoo veel sympathie voor de Europeanen had aan den dag gelegd. Verder verneemt men nog uit China, dat de nieuwe onderkoning van Canton, Hwang, eene proclamatie tot de bevolking heeft uitgevaardigd. Daarin moet hij de inwoners van Canton aansporen al het mogelijke te doen om Canton te hernemen. De Europeanen hadden eene bijeenkomst gehou den, ten einde de middelen te beramen, om zich zeiven in geval van een aanval te verdedigen. In een brief uit Hong-Kong leest men het volgende. Wij kunnen ons thans niet beroemen in zekerheid te wonenwant le Canton zijn 3 Euro pesche kooplieden opgeligt en onthoofd; een protestantsch leeraar is mede omgebragt en een gelijk lot is aan 3 schildwachten te beurt gevallen. Alhier is een Engelschman, op eene wandeling door 3 Chinezen aangevallen; men vond hem later met gespleten hersenpan op de plaats liggen. Een ander Engelschman is onder granietblokken dood gevonden. Behalve deze moor den, hebben er ook vele diefstallen plaats, en menig officier is door de Chinezen uitgeschud. Daarbij komt nu nog dat zoowel hier als te Macao de cholera is uitgebroken. In 24 uren tijds zijn er 6 Engelsche soldaten aan bezweken. Een regement, 500 man sterk, telt 150 zware zieken. Dezer dagen hebben al de voorname handelshuizen alhier, 55 in getal, die handel op China en de Oost drijven of bij dien handel belang hebben, zich met een adres tot het parlement gewend om de aanneming van het voorstel van den heer Brooke, lot overneming zijner nederzetting te Sara wak op Borneo's noordwestkustaan te bevelen. Ook de Times dringt zeer op die overneming aan, want anders, alzoo laat dit blad zich uit, zullen de Hollanders zich meester maken van Sara wak, en het monopolie, dat zij reeds in den Indischen Archipel bezitten, I uitbreiden en bevestigen. Het is eenvoudig eene quaeslie lusschen de Hol landers en Engelschentusschen de kabinetten van 's Hage en Londen. Indien de Engelsche regering mogt aarzelen Sarawak in bescherming le ne men, dan zoude Holland maar al le zeer bereid zijn met den rajah van Sarawak in onderhandeling le treden. Gisteren morgen heeft er in Blackwall een geduchte brand gewoed, waardoor de uitgestrekte kuiperij en magazijnen van zeeuitrusting van den heer Emery zijn in de asch gelegd en ook verscheiden belendende ge bouwen zwaar hebben geleden. FHASIilt;.!!!. PARIJS15 Augustus. De keizer en de keizerin zijn van Lorient te Vannes aangekomen. Zij hebben zich echter tusschen die plaatsen te Auray opgehoudenwelke plaats in dat oord een verzamelingspunt van talrijke bedevaartgangers is. Hff. MM. zijn aldaar door den bisschop toegesproken, waarop Z. M. antwoordc: dat er tijden zijn waarin de vorsten het voorbeeld moeten geven, maar ook tijden, waarin zij het voorbeeld van anderen moeten navolgen. Dit is, zeide hij, de beweegreden die mij, naar het gebruik des lands, genoopt heeft her waarts te gaanten einde van God dat gene af te smeken wat steeds het doel van mijn streven en mijner wensehen is, namelijk: het geluk van het volk, waarover ik als regeerder ben aangesteld. Vervolgens hebben HH. MM. de mis aldaar bijgewoond. Ook heeft de keizerin aan de kerk eene rijke banier en onderscheidene reliijuiën ten geschenke gegeven. De keizer en de keizerin zullen den 20sten dezer alhier terugkeeren en op Sl. Cloud eenige dagen rust nemen. Daarna zal de keizer zijne gemalin naar Biarritz begeleiden, en vervolgens een uitstapje doen naar het kamp van Chalons. Gisteren hield de maarschalk Magnan in het veld van Mars, ter eere van den naamdag des keizers, eene wapenschouwing over de regimenten uitmakende het leger van Parijs en die der keizerl. garde. Heden is in de kerk vaii Nötre Dame eene plegtige mis gevierd. Overigens wordt deze dag, even als vorige jarengevierd door gratis-voorstellingen in de schouwburgen, een wedstrijd van vaartuigen en aan den avond door het afsteken van een groot vuurwerkwaarvan het voornaamste stuk zal bestaan in een arend van 150 voelen vlugt, dat in het vorig jaar, door den regen beschadigd, niet wilde ontbranden. -— De Moniteur deelt mede dat aan 1241 personen, wegens civile over tredingen, kwijtschelding en vermindering van straf is verleend. Er kan geen sprake meer zijn van de benoeming van prins Napoleon tot groot-admiraal van Frankrijk, want de keizerin heeft, voor dat zij de Bretagne verlietin het album dat aldaar in haren salon op de tafel lag liet volgende (geschreven«Mijn verblijf aan boord van de Bretagne behoort tot de gelukkigste tijdperken mijns levens: Eugéniegrande-amirale de France." De conferentie heeft gisteren de 17de vergadering gehouden. Men ge looft dat in de volgende zitting, op Dingsdag aanst., de bepalingen omtrent de reorganisatie der vorstendommen zullen onderteekend worden. Het hof van cassatie heeft de voorziening in cassatie verworpen van Graft en Pascal, van het vonnis, waarbij zij door bet hof van assises te Caen zijn ter dood veroordeeld. Tégen deze personen, alsmede tegen Blocli en Lambert, is thans eene nieuwe instructie aangevangen, afgescheiden van de tweede zaak, waarvoor een hunner met anderen van hun komplot moet te regt staanen betrekking hebbende op den moord en diefstal den 2den December des vorigen jaars te S'. Romain gepleegd. In de jaarlijksche vcreenigde zitting der vijf akademiën van het Insti tuut van Frankrijk, in de afgeloopen week gehouden, droegen de volgende leden opstellen voor: de heer Egger, eenige historische opmerkingen over de functiën der secretarissen van de vorsten in de oudheid de heer Le- gouvé, eene zamenspraak getiteld: «Eene herinnering aan Manin," en de heer Girard, een fragment uit eene geschiedenis van Rudolf van Habsbtirg, nl. »togt en dood van Koenradijn." De prijs werd toegekend aan den heer Lafaye, voor zijn woordenboek der syr.onimen van de Fransche taal. Volgens de opgave van een dagblad zijn er in het hotel de l'Univers te Cherburg, gedurende de 5 feestdagen, verbruikt: 1,300 stuks gevogelte, 7 ossen, GO schapen, 27 kalveren, 1,100 zeekreeften, 210 zalmen275 tarbotten en 8,420 flesschen wijn, waaronder 1000 flesschen champagne.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2