dat er, behalve illuminatie en gala-comedieook volksvermakelijkhedenals harddraverij er. ringrijdenzullen plaats hebbenen dat er ook plan be staat om in de schouwburgzaal een concours van liedertafels te houden. Naar men verneemt zal de tweede bijeenkomst der provinciale com missie van Zuidholland, voor het afnemen der examens tot het bekomen der verschillende acten van bevoegdheid voor het geven van onderwijs, aanvangen den 4de,> October aanstaande. Prins Gortschakoff, stadhouder van Polenis heden met zijne familie en gevolg uit Scheveningen vertrokken. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIS. BRUSSEL 13 Augustus. Het heeft te Antwerpen een pijnlijken indruk te weeg gebragt dat de koning niet derwaarts is gekomen om de koningin van Engeland te begroe tenmaar H. M. te Mechelen heeft afgewacht. Men brengt zulks in ver band met den hefligen tegenstand ten opzigte van de regeringsvoorstellen omtrent de versterking der stad, en begint nu te begrijpen dal men door alles te verlangen nu ook alles verloren heeft. Dingsdag 11. hebben alhier en te Gent en omstreken zware onweders gewoed. De bliksem is op onderscheidene plaatsen ingeslagen. Te Laerne werden 2 personen, en te Gonlrode een grijsaard, doodelijk getroffen. Uil Namen wordt gemeld dat op eene landhoeve van baron Pasquet d'Acor, bij het schoonmaken eener put, twee werklieden zijn gestikt. Aan een ander werkman, die in de put nederdaalde, om hen te helpen, viel een gelijk lot te beurt. Deze laatste laat eene weduwe en zes kinderen achter. ENGELAND. LONDEN, 12 Augustus. De Morning-Star berigt dat er in den boezem van het tegenwoordige ministerie reeds verdeeldheid bestaat. Er moeten twee partijen zijn die eenen overwegenden invloed trachten te verkrijgen, nameiijk de zuivere Tory's of behoudsmannenen de meer gematigdendie den weg van vooruit gang willen betreden. Waarschijnlijk zal men daarom niets met zekerheid kunnen zeggen, zoolang de regering niet met hare ontwerpen in het par lement moet optreden. De Times is weinig ingenomen met de door de 0. I. compagnie ge kozen leden van den Indischen raad. Vooral wordt de keuze van den heer Mills gelaakt, omdat die man uitgebreide zaken doet en bezitter is van een buitengewoon groot vermogen, zoodat hij zich weinig aan de hem opge dragen betrekking gelegen zal laten liggen. Uit Calcutta zijn berigten ontvangen van 3 Julij. Het Engelsche leger blijft thans werkeloos. De cholera is aldaar uitgebarsten en de Hamburg - sclie consul is een der eerste slagtoffers daarvan geworden. Omtrent de zaken in China wordt gemeld dat de confercntiën te Tien- Sing werden voortgezet. Er bestond hoop dat de partijen tot een vergelijk zouden kunnen komendoch de Chincsche gevolmagligden schijnen hel regt te weigeren dat voor de vreemde gezanten gevraagd wordt, om nl. lePekin verblijf te houden. De commissarissen van Rusland en van de Vereenigde Staten uit Noord-Amerika voeren de onderhandelingen ieder voor zich af zonderlijk. Lord Elgin heeft 1500 man versterking gevraagd om zijnen togt naar de hoofdstad te kunnen voortzetten. De te Canton heerschende ziekten hebben de ontscheping van die troepen belet. De oorlogspartij heeft te Canton de bovenhand. De dapperen zijn het kamp genaderd, en ont hoofden alle vreemdelingen die zij in handen krijgen. De aandeelhouders der maatschappij die het monsterschip Great Eastern (vroeger Leviathan geheeten) heeft doen bouwen, hebben eene vergadering gehouden en het bestuur gemagtigd om dat vaartuig te verhuren of te verkoopen. Uit de daarbij gevoerde beraadslaging bleek dat de cenige wensch der meeste aandeelhouders is zich met zoo weinig schade, als mo gelijk is, van het schip te ontdoen. Te Kilkenny in Ierland hebben Zondag 11. verregaande ongeregeld heden onder de maaijers plaats gehad. Ongeveer 4000 personen trokken, met zeissen gewapend door de stad en verspreiden alom angst en schrik, zonder echter veel schade te veroorzaken. Den volgenden dag besloten zij alom de werktuigen, die bij den oogst worden gebruikt, te vernielen. Zij trokken van de eene hoeve naar de andere en volvoerden op verschillende plaatsen hun voornemen. Het openbaar gezag heeft de hulp van cavalerie ingeroepen, om verdere rustverstoring tegen te gaan. De gemeenschap tusschen de oude en nieuwe wereld wordt bij voort during onderhouden. De seinen worden met eene gemiddelde snelheid van 40 woorden per minuut overgemaakt. De Red Hill mining Company, die met 24 man, welke alle deel hebbers zijn, goud delft in Ballarat (Australië), heeft het geluk gehad een klomp zuiver goud te vinden, die 2217 oneen weegt en op 11,000 (ƒ132,000) geschat wordt. Uit berigten van de Vereenigde Staten kan men opmaken, dat de zaak met de Mormonen geschikt is. De troepenna het regeringsgezag in Utah hersteld te hebben, zijn van daar vertrokken en hebben zich op eeni- gen afstand in een kamp gelegerd. De Mormonen, die hunr.e verblijf plaatsen hadden verlaten, keeren langzamerhand terug, daartoe opgewekt door het voorbeeld van hunne godsdienstige hoofden en de uitnoodiging van den nieuwen gouverneur, den heer Cummings. Het Amerikaansche schip Competitor vertrok onlangs met 380 koelies van Swatow naar Havanah. Bij de aankomst aldaar waren er reeds 127 overleden. FRANKRIJK. PARIJS 12 Augustus. De keizer en de keizerin hebben Brest verlaten en hunne reis over Quimper naar Lorient voortgezet. Overal ondervinden zij een goed onthaal en de landbewoners wedijveren met de stedelingen om IIH. MM. alle mogelijke eer aan te doen. De keizer heeft bevolen, dat, ter herinnering aan het bezoek van koningin Victoria te Cherburg, eene pyramide van graniet aan het hoofd van het nieuwe dok aldaar zal worden opgerigt. De conferentie zal, naar men verneemt, nog twee zittingen houden, de eene heden en de andere aanstaanden Zaturdag. Men schrijft dien spoed toe aar. den wensch van graaf Walewski, om op het diplomatiek diner van 15 dezer de voornaamste punten der reorganisatie van de Vorstendommen bekend te maken. Men verzekert nu weder dat de quaestie van de Donau- vaart nog niet aangeroerd is. Van het bekende werk van den heer Thiers, Histoire du consulat et de Vempireis de geheele oplaag43,000 exemplarenreeds geheel uitverkocht. De stoomboot Dianadie eene menigte reizigers naar Brest overbragt, is op de kust geworpen. Gelukkig zijn al de passagiers gered. De schade, door den brand in de voorstad laVillette veroorzaakt, wordt op 3 millioen fr. geschat. Men verneemt dat zich te Ferrol, in de Spaansche provincie Lugo aan den zeekant gelegen, 17 gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. ITALIË. Te Turyn heeft een zware brand gewoed in de artillerie-magazijnen, die eenen geheclen dag heeft geduurd. De schade wordt op 175,000 fr. berekend. Te Genua overleed dezer dagen een kuiper, Boggiaro genaamd, die bij zijnen uitersten wil 250,000 fr. aan eenige weldadige inrigtingen aldaar heeft vermaakt. PRTTISSEN. BERLIJN, 12 Augustus. Dr. Schönlein en dr. Grimm zijn thans als geneesheeren des konings ontslagen. Men heeft thans de toevlugt genomen tot dr. Boger uit Dussel- dorp, die den heer von Kleist Retzow zoo gelukkig heeft behandeld, toen deze, tengevolge van een val, aan eene hersenschudding leed. Daar echter 's konings kwaal uit eene ligchamelijke oorzaak en die van den heer von Kleist uit eene buitengewone omstandigheid voortspruitstelt men zich van deze verandering niet veel goeds voor. Men kan het bovenstaande als een duidelijk bewijs aannemendat hetgeen vroeger omtrent de verbetering van den toestand des konings werd medegedeeld, niet overeenkomstig de waar heid was. De koningin van Engeland en haar gemaal, vergezeld van den prins van Pruissenzijn heden avond te Postdam aangekomen. Te Dusseldorp hebben zij eene luisterrijke ontvangst van wege de bevolking genoten. Aan den dood van den beroemden Bonpland valt thans niet meer te twijfelen. Alex, von Humboldt, diens vriend en reisgenoot in Amerika, heeft het officiële berigt ontvangendat hij den 4den Mei 11. overleden is. De inwoners van Buenos Ayres zullen een gedenkteeken voor hem opriglen. Uit Rheine wordt gemeld, dat in den avond van den 10de™ jl. aldaar eene spinnerij is afgebrandwelker waarde op 100,000 thaler wordt begroot. Ruim 200 personen zijn tengevolge van dit onheil zonder middel van bestaan. Te Dusseldorp hebben Dingsdag II. twee hevige onweders gewoed. De bliksem sloeg in de woonkamer van een huis in de Nieuwbrugstraat, liep langs de wanden heen en verliet weder het vertrekzonder een meisje dat zich aldaar bevond te treffen. Te Leipzig en Dresden heeft de collecte ten behoeve der slagtoffers van de overstrooming reeds eenige duizende daalders opgebragt. Bovendien zijn eene ontzagchelijke menigte kleedingstukken bijeengebragl en reeds ver zonden. De bondsvergadering te Frankfort heeft zich hedenmet eene groote meerderheid van stemmenmet het rapport der uitvoerende commissie voor de Holsteinste zaken vereenigd. OOSTENRIJK. De bisschop van Zevenbergendr. Ludwig Haynalddie gedurende de laatste 6 jaren 89,000 fl. heeft besteed tot ondersleuning van instellingen van weldadigheidheeft op nieuw 92,000 gulden lot dergelijke doeleinden besleed. Elf knapen van 14 tot 20 jaren, allen leerlingen van hel gymnasium te Kembury, zullen eerstdaags te regt staan, als schuldig aan hoog verraad, door Gallicië van de kroonstatcn te hebben willen scheiden, en pogingen te hebben aangewend om op nieuw het Poolsche koningrijk tot stand te bren gen. Hoewel men de zaak slechts als eene dolzinnige onderneming van jeugdige heethoofden kan beschouwengelooft men toch dat zij eene ge strenge straf te verwachten hebben. TURKTE. Naar men verneemt heeft de regering bevel gegeven om de inning der belastingen in Bosnië en de Ilerzegowina niet meer te verpachten. Men weet dat de Christenen in die gewesten vooral ook over de afpersingen en knevelarijen van de pachters der belastingen klaagden. De jongste gebeurtenissen in Bosnië, Turksch-Croatië en Montenegro hebben overal eene groote ontsteltenis teweeg gebragt, zoodat Christenen en Muzelmannen elkander wederkeerig vreezen. De Sultan wil onder dat alles eene rustige houding aannemen en om het vertrouwen dat hem bezielt te toonen heeft hij zich op de vloot begeven om een uilslapje in den Archipel en naar Smyrna te doen. In de laatstgenoemde stad is eene zamenzwering ontdekt, die het vermoorden der Christenen ten doel had. De gouverneur heeft een aantal wapenen in beslag genomen en de schuldigen naar Kon- stantinopel opgezonden. De wissel was door schandelijke middelen lot eene buitengewone hoogte opgevoerdmaar nadat de bankiers van wege de regering daarover eene ernstige waarschuwing hadden ontvangenheeft er weder eene daling plaats gehad. Van regeringswege is aan de erfgenamen van den vermoorden Engel-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2