ter bestrijding van de oorlogskosten. De thans gevraagde som bedraagt 3,579,000 Eerlang verwacht men hier monsters eener nieuwe soort van zijde, door eene soort van Australische inlandsche rups voortgebragtvan welke .zijde de draden veel langer en schooner dan die van den zijdeworm zijn, en 15 sh. per pond kosten. Te Liverpool zijn twee ïersche Franciscaner monniken wegens bede larij gearresteerd. Naar het schijnt bedelden zij niet voor persoonlijke Hehoefte, maar ten dienste van eene bijzondere orde. Vermits zij echter van huis tot huis gingen en inschrijvingslijsten bij zich hadden, meende de policie daarin eene gewone schending der wetten tegen bedelarij te zien. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Augustus. De feeslen te Cherburg hebben uitsluitend aller aandacht bezig gehouden en volgens de bcrigten van daar ontvangenis alles in de beste orde af- geloopen. Het diner aan boord van de Bretagne bestond uit 70 couverts. Gelijk men verwachtte heeft de keizer, bij het instellen van eenen toast, zich in eene korte rede over de tegenwoordige betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland uitgelaten. Z. M. verklaarde zich met levendig genoegen over tuigd te hebbendat zelfs de door eenige noodlottige gebeurtenissen opge wekte hartstogten geene inbreuk op de standvastige vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland maken, of den vrede tusschen de beide rijken in gevaar brengen kondenhij ontleende uit deze heugelijke feiten de zekere hoop, dat kuiperijen noch kunstgrepen er in zullen slagen, om de harstog- len van vroegere lijden weder op te wekken. Spreker hield zich overtuigd dat, mogt men beproeven dit verbond te verbreken, zoodanige pogingen op het gezond verstand der beide natiën zouden schipbreuk lijden even als de golven van den vloed thans breken tegen den dijk, welke gemeenschappe lijk beider escaders beschermend omgeeft. Die woorden werden door prins Albert, in naam van koningin Victoria, beantwoord, met de verzekering, dat ook zij diep getroffen door deze blijken van vriendschap baar gege ven, zich gelukkig achtte, door hare tegenwoordigheid bij de Cherburgsche plegligheden die banden van vriendschap nog inniger te maken en vaster te sluiten. »Dit verbond" zoo besloot de vorst zijne rede »is de grond voorwaarde van den voorspoed beider rijken, en 's hemels zegen zal gewis liet werk des vredes bekroonen." Na afloop van het diner hebben HH. MM. zich op hel verdek begeven om het prachtige vuurwerk te aanschouwen, dat op het centrale fort, in het midden van den uitgestrekten dijk, waardoor de reede van Cherburg gesloten wordt, is gelegen, zou worden afgestoken. Gedurende en na dit vuurwerk heeft een voortreffelijk koor orpheonislen op eene stoomboot een uitstekend concert gegeven. Vrijdag morgenten half elf ureheeft koningin Victoria afscheid van haren doorluchtigen gastheer genomen, die zijne hooge gast persoonlijk naar haar jagt heeft teruggeleid. Ten 11 ure zijn H1I. MM., onder de levendigste toejuichingen van de onafzienbare menigte, naar het hotel van den prefect der marine terugge keerd. Voor het arsenaal hebben de keizer en de keizerin afscheid van koningin Victoria genomen, die daarop onmiddellijk vertrokken is. Het jagt van koningin Victoria, door de Engelschc linieschepen begeleid, is in zee gestevendonder het driemaal herhaald lossen van al de stukken aan boord der schepen en op de forten, waaraan zich de onophoudelijk her haalde kreten: leve de koningin van Engeland, paarden. De keizer en de keizerin hebben vervolgens het déjeuner aan boord van de Bretagne gebruikt en daarna de schepen van het Fransche escader in oogenschouw genomen. Gisteren even na den middag hebben de keizer en de keizerin zich te Cherburg naar de militaire haven begeven, vergezeld van de maarschalken Vaillant en Baragnay-d'HilIiersden admiraal Hamelin en verder gevolg. HH. MM. hebben den grond van hel dok, dat op dit oogenblik nog droog was, betreden, om het kistje met eenige munten en de gedenkpenningen op deze gebeurtenissen geslagenin de daartoe bestemde opening te plaatsen. Nadat de hooge personen den grond van het dok weder hadden verlaten werd hel werk door den bisschop van Coutances ingezegenden de afloop dezer godsdienstige plcgtigheid door het gebulder van het geschut aan gekondigd. Alles was toen gereed om het water in hel dok te latenen meer dan 100,000 menschen stonden in angstige verwachting dit schouw spel te verbeiden. Op een teeken door den keizer gegeven werden de sluizen geopend en de-zee stroomde in de voor haar gereed gemaakte kom. Ten 6 ure is het schip Fille de Nantes, in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin, zeer voorspoedig van stapel geloopen. Heden had de onthulling plaats van het ruiterstandbeeld van keizer Napo leon I, en deze handeling kan men als het belangrijkste gedeelte der fees ten beschouwenniet zoozeer om de zaak zelvemaar omdat de keizer deze plegtigheiddie aan de Fransche wapenen zoo veel voor- en tegenspoed herinnerthad uitgekozen om eene rede uit te sprekenwaarin hij op nieuw, als men het zoo mag uitdrukkenden vrede aan Europa toezegt. Nadat de maire van Cherburg den keizer had toegesprokengaf Z. M. daarop hoofdzakelijk hel volgende antwoord: «Toen ik u bij mijne aankomst te Cherburg bedankte voor uw zoo hartelijk adres, zeide ik, dat het mij voorbehouden scheen te zijn, om door den vrede de groolsche plannen ten uitvoer te brengen, die de keizer gedurende den oorlog bad opgevat. Waar lijk, niet alleen worden de reusachtige werken, die hij het eerst ontworpen had, voltooid; maar de beginselen, die bij door de overwinnende wapenen heeft willen voortplanten, zegevieren thans alleen door de eenvoudige kracht der rede Ik betuig de stad Cherburg mijn dank, dat zfj een standbeeld ter eere des keizers heeft opgcrigt; evenwel, al zijn thans het standbeeld des groo- ten veldhcers en de militaire haven gelijktijdig ingewijdzoo bestaat er echter volstrekt geen aanleiding om zich ongerust te maken, lloe mag- liger eene natie is, des te meer wordt zij geëerbiedigd; hoe sterker eene regering isdes te gematigder is zij in haren raad en regivaardiger in hare besluiten. Men stelt alsdan de rust des lands niet in de waagschaal, om aan een ijdelen hoogmoed te voldoen, of eene kortstondige populariteit te verwerven. Eene regering, die op den wil der massa steunt, is de slaaf van geen enkele partij. Zij voert geen oorlog, dan wanneer zij daartoe genoopt wordt om aan de nationale eer of de groole belangen der volkeren te voldoen. Laat ons das in vrede de verschillende hulpbronnen ontwikkelen waarover Frankrijk beschikt; laat ons de vreemdelingen uitnoodigen bij onze werken tegenwoordig te zijn. Laten zij er komen als vrienden, niet als naijverige mededingers. Laat ons hun loonen dat eene natie, in wier midden eenheid, vertrouwen en eendragt heerschen, aan de opgewondenheid van één dag weerstand biedt, en dat zij, meesteres over zich zelve, alleen aan de eer en de rede gehoor geeft." 's Keizers toespraak werd met ongemeene geestdrift door de omstanders aangehoord en loegcjuichd. Vervolgens deelde Z. M. een groot aantal rid der-orden uit, zoowel aan militairen en zeelieden, als aan burgerlijke amb tenaren. Met een défilé van de troepen werd deze plegtigheid besloten. Des namiddags ten drie ure hebben de keizer en de keizerin Cherburg verlaten. Van wege de marine zal er een gedenkteeken ter herinnering aan deze feestelijkheden opgerigt worden. Van het bezoek der koningin van Enge land zal daarop bijzondere melding worden gemaakt. Ook zal het eerste schipdat te Cherburg op stapel zal gezet wordenden naam voeren van La rille de Cherbourg. Men verhaalt dat de keizer op zijne reize naar Cherburg zeer edel moedig is geweest. Zoo zou Z. M. het verzoek van den hertog van Albu- féra, tot het bouwen eener brug over de Seine nabij Evrcux, toegestaan hebben, waartoe men rekent 1,200,000 fr. noodig te hebben. Ook moet de keizer het bouwen eener groote kazerne te Cherburg bevolen hebben. De Moniteur deelt bet programma mede van de feestviering op den 15den dezer, den zoogenaamden Napoleonsdag. Dit feest zal met bijzonderen luister worden gevierd. Mlle Eveillard heeft van den Turkschen gezant alhier de kennisgeving ontvangen, dat de Sultan haar een jaargeld heeft toegelegd. Men meldt nog dat de Turksche bevelhebber, die, onder een niets beduidend voor wendsel, geweigerd had, bij de jongste gebeurtenissen te Jeddah de noodige maatregelen te nemen ten behoeve van de christelijke bevolking, reeds door de Porie van zijn post ontzet is. Onder de plannen van verfraaijing dezer slad behoort ook de nieuwe inrigting van den Jardin des planles. Tot model zal de Zoological garden te Londen genomen worden, waar de dieren veel beter naar hun aard ver zorgd worden en gehuisvest zijn dan alhier. Uit de bcrigten van de verschillende departementenover het geheel genomen, blijkt, dat de graanoogst beneden het middelmatige uitvalt, niet tegenstaande die op vele plaatsen zeer gunstig is. De Sardinische ingenieur Bonelli heeft alhier proeven genomen met een nieuwen telegraflschen toestel, zoodanig ingerigt, dal de telegrafist, in plaats van met de gewone teckens te seinen, op de plaats van beslemming eene facsimilé levert van elke gedrukte of geschrevene depêche, liet stelsel berust op den invloed der electricileil op de metalen. Er wordt op nieuw een handelsvaartuig, hel driemasterschip le J'hénix uitgerust, om van Afrika's kust vrije arbeiders voor de Fransche koloniën in West-lndië te halen. FEIISSElï. BERLIJN, 8 Augustus. Men verzekert, dal de eerste lijfarts des konings, dr. Scbönleindie zich thans te Tegernsee bevindt, bij zijne vroegere meening blijft volharden dat er voor den koning niet aan te denken valt, om de teugels van hel bewind weder in banden le nemen. De koning moet zijn geheugen geheel verloren hebben. De koopmansstand alhier heeft Woensdag en Donderdag II. voor 3j miliioen thalers ingeteekend ten behoeve der leening, aangegaan tol het bouwen eener beurs alhier. Het benoodigdc bedrag is 500,000 Ihaler. Te Dusseldorp worden groole toebereidselen gemaakt om de koningin van Engeland te ontvangen. Aan den Rijn rigt men eene eerepoort op en de beomen en vijvers van den hofluin zullen schitterend verlicht worden, terwijl de burgers insgelijks aanstalten lot eene algemeene verlichting van hunne huizen maken. Ook zal de mannen-zangvereeniginggedurende den maaltijd op het Jagerhof, 11. M. eene serenade brengen. De stedelijke regering van Leipzig heeft eene som van 3000 th. toege staan lol dekking der kosten van de algemeene vergadering van de Guslaaf- Adolf-vereenigingdie aldaar van 24 tot 20 Aug. zal gebonden worden. In de omstreken van Hirschberg (Silezië) is op den 2dcn dezer een zware stortvloed gevallendie 18 uren onafgebroken met dezelfde hevigheid heeft aangehouden. In de eerste 10 uren stroomde het water in zulk eene geweldige massa bij de hoogten neder, dal de aandrang op de rivieren te sterk was, om het spoedig genoeg te doen afvloeijenen de landstreek op eene vrij aanmerkelijke uitgestrektheid overstroomd werd. Behalve het wegspoelen van huizen, moet de stroom ook nog andere, en wel vrij aan merkelijke schade hebben aangerigt, die evenwel in de eerste oogenblikken nog niet le begroolen is. In de bad inrigting van het nabijgelegen Warm- brunn was er naauwelijks lijd genoeg, om de zwakste patiënten naar de bovenste verdiepingen van het gebouw te brengeneen der daar aanwezige badgasten, die zich, eer de bui opkwam, naar buiten had begeven, is waarschijnlijk onder den aandrang van het water uilgegleden en bezwe-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3