Over het geheel genomen erkende men dat de zangers zich zeer goed van hunne taak hadden gekweten en aan de ingezetenen en talrijke vreemdelin gen vele genoegelijke uren hadden verschaft. Te Groningen is het boinven eener nieuwe kerk voor de waalsche ge meente aangenomen voor de som van ƒ15,570, door E. vdn der Voort, te Winschoten. In genoemde stad overleed dezer dagen Chrisliaan Maandag, in den wandel genoemd de Zwarte Maandag, in 1787 geboren op Macassar, ver moedelijk uit eene slavin; althans zijne ouders zijn altijd zoowel voor Maan dag als anderen onbekend gebleven. Van daar ook dat hij bij het voltrekken van zijn huwelijk niet bij magte was aan de formaliteiten der wet te vol doen en hem bij koninklijk besluit is vergund, om zonder eenige acte van geboorte, als anderzins, van zijnen kant een huwelijk te mogen aangaan. Van zijne komst te Groningen lot aan zijnen dood, was hij altijd het voorwerp van nieuwsgierigheid. Als lijfeigene van de hoeren gebr. E. J. en D. S. Smit, is Maandag uit het Oosten door genoemde heeren medegebragt, die ook altijd liefderijk voor zijn onderhoud hebben gezorgd, terwijl ver moedelijk de familie van die heeren nog steeds lot aan zijnen dood aan Maandag eene wekelijksche bijdrage verschafte. Ilemdie in zijne kin derjaren de afgoden diende, hebben bovenbedoelde heeren in de christe lijke waarheden met alle zorg doen onderwijzen en Maandag is dan ook na afgelegde belijdenis, op den 23slen Augustus 1822, in de nieuwe kerk door den wel-eerw. heer J. C. Metzlar, toen ter lijd emeritus predikant van Aduard, gedoopt. Deze heer, daartoe verzocht, had 9 jaren voor de ge boorte van Maandag als predikant in het Oosten het Evangelie onder de heidenen verkondigd. Bij bedoelden doop ontving Maandag den voornaam van Christiaan. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft besloten om tot eene her besteding der havenwerken over te gaan omdat de som, waarvoor die wer ken zijn aangenomen, de begrooting met 44,000 overtreft. Vrijdag 11. vierde de wel-eerw. heer C. J. van Aken, r. k. pastoor en deken te Bergen-op-Zoomin welstand zijn 90stcn verjaardag en mogthij nog het voorregt genieten op dien dag de mis te bedienen. Van de 20 ten gevolge van de rustverstoring te Tilburg gearresteerde personen zijn er, in den namiddag van den 6<,en dezer, 8 gevankelijk naar 's Bosch overgebragt; tegen 3 is bevel van aanhouding uitgevaardigd en de overigen zijn op vrije voeten gesteld. De heer kolonel Kraijenhoff, eerst aanwezend ingenieur te Maastricht mogt Zondag 1. 1. het voorregt genieten in actieve dienst de 50s,e verjaring te vieren van zijne aanstelling als officier. Te Maastricht heeft men reeds voor de tweede maal ontdekt, dat eene baldadige hand een der ijzeren buizen, tot de stads-gasverlichling aange legd, doorboord en die daarna met een lak, gelijk aan de kleur van het ijzer, bedekt had. Men hoopt dat het thans gelukken mag, de daders van dit schandelijk feit op te sporen. Volgens beriglen van de Kaap de Goede lloop 'was op 7 Junij de volksraad te Bloemfontein te zamen gekomen, welke vergadering nu van wege den uilgebroken oorlog lusschen de boeren en het Kafferhoofd Moshesh van het hoogste gewigt was. De president Boshoff heeft daarin medege deeld, dat hij bij den bloedigen keer van den oorlog, heeft gemeend de lusschenkomst van den gouverneur der kaapkolonie te moeten inroepen en tevens om onderstand en ammunitie te moeten vragendal hijna toestem mend antwoord van sir Grey, dienovereenkomstig aan Moshesh heeft ge schreven, en hem eene deputatie heeft toegezonden, met de voorloopige voorwaarden, indien de Basjuto-vorst genegen mogt wezen die bemiddeling aan te nemen. Het verheugde den president te kunnen mededeelen dat het doel dier zending volkomen was bereikt, dal Moshesh gretig de aange boden bemiddeling had aangenomen en ook in de gestelde voorwaarden had bewilligd. 's GRAVENIIAGE10 Augustus. Z. M. heeft den generaal-majoor G. E. A. van Panhuys, van den grooten staf, gemagligde bij de militaire commissie tot de Duitsche bondsvergade ring, benoemd tot zijn adjudant in buitengewone dienst. De officier van gezondheid der 3de kl. bij de zeemagt, C. G. van Mans- velt, is benoemd lot officier van gezondheid der 2de kl. Bij kon. besluit van 3 Julij 11. zijn de tractementen, verknocht aan de rangen van eersten en tweeden luitenant bij het leger in Nederl. Indië, verhoogd met ƒ240 Men verneemt, dat HH. KK. Ilïï. prins en prinses Hendrik zich op dit oogenblik in het kanton Bern (Zwitserland) bevinden. Zij worden eer lang in deze residentie terug verwacht. II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden heeft heden, vergezeld van HD. gevolg, Voorburg verlaten en zich naar Erbach begeven. Heden middag geven HIE KK. HH. prins en prinses Frederik op Backershagen een groot diner, waaraan onder meer genoodigden ook de ge neraal Mnravieff zal deelnemen. Z. K. H. prins Karei van Pruissen is heden van hier naar Berlijn teruggekeerd. Naar wij vernemen bestaat het voornemenom de feestendie in Sep tember aanstaande in deze residentie zullen worden gehouden bij gelegen heid van den 18lcn verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje, te doen plaats hebben op den 8slcu dier maand na de terugkomst van het konink lijk gezin uit Amsterdam. Er wordt alhier eene commissie verwacht van gedep. stalen van Zee land om bij den minister van binnenl. zaken aan te dringen op de opname der lijn van Vlissingen naar Roosendaal in het spoorwegstelsel. Zondag aanst. zal er, op verlangen van den Franschen gezant, ter viering van het feest des keizers een Tc Deum gezongen worden in de Sl. Antljpny's kerk aan de Boschkant. De leden van het corps diplomatique |j zijn uitgenoodigd lot bijwoning van een banket door den gezant te geven. Des avonds zal het hotel van den gezant verlicht zijn. Naar men verneemt, heeft de militaire bondscommissie, belast met de inspectie over ons bondscontingent, aan den generaal majoor Duycker, prov. kommandanl en militair gouverneur dezer residentie, bij monde van den Oostenrijkschen generaal graaf von Thun Hohensteinhare bewondering te kennen te geven over de uitmuntende bekwaamheid onzer ligte kavallerie. Heden heeft aan het departement van koloniën de openbare aanbeste ding plaats gehad van de levering van 1,000,000 Ned. 6 duitenplaatjes voor Neêrlandsch-Indië. Er waren 4 inschrijvingsbillellen ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren L. J. Enlhoven en Cie alhier voor ƒ140.96 per 100 Ned. ffi. De overige inschrijvers waren de heeren A. de Heus en Zn., te Utrecht voor ƒ166.80; de wed. A. Sterkman en Zn. alhier voor ƒ176.65, en Ralph Heaton Sons, te Birmingham, voor ƒ183.25. Men verneemtdat de minister van oorlog zich voor het oogenblik geheel buiten staat heeft verklaard, eenige kosten voor de kazernering ten laste van het rijk te nemenmaar zoodra de behandeling van meer spoed eischende aangelegenheden hem daartoe eenigen lijd zou vergunneneene wet te zullen voordragenom deze aangelegenheid voor het geheele rijk te regelen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIG. BRUSSEL, 9 Augustus. De vrees voor eene ministeriële crisis is geheel verdwenen, want naar men zegt heeft de koning op de verklaring van den minister van binnenl. zaken, dat het ministerie bereid was af te treden, indien Z. M. dacht dat eer. ander kabinet er beter in zou slagen om de fondsen ten behoeve van de verdediging des grondgehieds door de vertegenwoordiging te doen aannemen, geantwoord: »lk ben tevreden over uwe diensten, gij en uwe ambtgenooten hebt de voorstellen met wezentlijk talent verdedigd, en waar gij schipbreuk hebt geledenhad niemand zich met gelukkigen uitslag mogen vlcijen. Laten wij de toekomst met kalmte afwachten en blijft mij uwe uitstekende hulp verleenen. H. M. de koningin van Engeland zal hare reis naar Berlijn over Ant werpen nemen. Vrijdag 11. heeft alhier in de rue d'Assche een felle brand gewoed, waardoor 8 huizen zijn vernield. Bij gebrek aan water heeft men een huis moeten omverhalen, ten einde den voortgang der vlammen te stuiten. De wolstoomspinnerij van de gebr. Lahaye te Ilodimont is mede in korten lijd een prooi der vlammen gewordenwaartoe mede het gebrek aan water veel bijdroeg. Gelukkig is er bij deze ramp niemand omgekomen: want de zoldering begon reeds te wankelen, toen het gebouw nog vol was met werk lieden, die zich met de blussching onledig hielden. Men heeft hen nog uit hunne gevaarlijke stelling kunnen redden. Het gebouw en de werktuigen waren voor 90,000 fr. verzekerd, maar de wol slechts gedeeltelijk. In de gemeente Lennick S'. Martin had in het begin, van de vorige weck een treurig voorval plaats. Een gendarme, ten 11 ure in de caserne lerugkeerendewierp zich op een brigadierdie gelukkig de bajonetsteken welke de razende hem trachtte toe te brengen, afweerde; vervolgens ver nieuwde de gendarme zijn aanval op de vrouw van een zijner kameraden die echter ontzet werd. Men maakte zich van den gendarme meester en bragt hem in de policiczaalwelke hij in brand slak, waarna hij zich zcl- ven door een pistoolschot van het leven beroofde. Men mogt er in slagen den brand meester te worden; de schuren en voorraadmagazijnen zijn wel geheel vernieldmaar het hoofdgebouw is echter grootendeels onbeschadigd gebleven. De bedrijver van deze misdaden heeftalvorens zich te dooden een testament geschreven, waarbij hij in drie regels zijne moeder tot erfge naam benoemde van al wat hij bezat. Het is bekend, dat deze man, die op zoo betreurenswaardige wijze zijn levensloop geëindigd heeft, steeds aan zijne moeder alles zond, wat hem van zijne bezoldiging overbleef. ENGELAND. LONDEN8 Augustus. H. M. heeft sir Colin Campbell en sir John Lawrence tol de waardigheid van pair verheven. Uit Indië en China zijn de navolgende beriglen ontvangen. Den lstcn Julij bevonden zich de opstandelingen 40 mijlen van Jeyporc, terwijl de troepen van generaal Roberts 34 mijlen van daar stonden. De expeditie op de Pei-ho had Tiensin bereikt. De Chinezen hadden zich niet ernstig tegen het opvaren der rivier verzet en de kanonneerbooten na derden Tiensin, dat zoowel de rivier als het kanaal beheerscht, zonder de minste vijandelijke ontmoeting. De bevolking leverde uitmuntende levens middelen lot billijke prijzen. De Engelsche en Fransche gezanten hebben aan wal in een tempel hun intrek genomende Russische en Amerikaansche gevolmagligden zijn hen de rivier stoomopwaarts gevolgd. De tweede ambte naar des Chincschen rijks en de president van een der zes regcringscol- legiën waren te Tiensin aangekomen om te onderhandelen; zij voeren een titel, die volgens de verklaring der tolken, schijnt te belcekenen dat zij van voldoende volmagt voorzien zijn en zij verklaren zich bereid te onder handelen over de vroeger aan den eersten minister van China gedane vor deringen. De eerste bijeenkomst zoude den 4deD Junij plaats vinden. Te Canton zijn eenige Europeanen en Cipayers door de Chinezen vermoord. De gemeenschap met de nieuwe wereld wordt geregeld onderhouden. Men denkt dal de telegraaf over 3 of 4 weken voor hel publiek zal open gesteld worden. De O. I. compagnie, welke nog altijd als handels- en financieel ligchaam beslaat, heeft de opening aangekondigd van de inschrijving voor het laatste gedeelte der leening, welke zij door hel parlement gemagligd is aan te gaan,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2