LEYDSCIIE COURANT. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce7iten afgegeven BUVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Augustus. Door Z. M. den koning is aan P. E. Cunaens, op verzoek, eervol ont slag verleend als 2dc luitenant bij de ruslende schutterij (3dc district, 2dcbat.) in Zuidbolland. Op Donderdag aanst.des avonds ten 7 ure, zullen door hel muziek corps der sted. schutterij, op liet Plantsoen, de navolgende muziekstukken uitgevoerd worden: N°. 1. Grande Marche (J. C. Schroder); 2. Ouverture llayde'e ou le secret (Auber), 3. Amor-Polka (Straus); 4. Grande Fantaisie del'Opéra dc Verdi, Jerusalem, composée pour Harmonie militaire (Dunkier); 5. Cavatine pour Trombone, solo (Donnizetti)G. Choeur de l'Opéra Na- buchodonosor (Bender); 7. La Trophe'e, pas redoublé (Titll). Den uitslag der stemming in liet hoofdkiesdislrict Hoornvoor een lid van de tweede kamer der stalen generaal, ontvingen wij te laat om die nog in ons vorig nommer op te nemen. Er zijn ingekomen 1409 billenen. Van onwaarde 13; getal geldige stemmen 1396. Volstrekte meerderheid G99. Mr. F. A. baron van Hall, minister van staat, bekwam 509, mr. J. G. A. Faber 334 stemmen, zoodal den llde» dezer eene herstemming tussclien beide liceren zal moeten plaats hebben. Zoo als men weet, zijn bij de synode der hervormde kerk, een vrij groot aantal adressen ingekomen, vragende dat, naar luid van artikel 23 van liet algemeen reglement, de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenengeschiede door de ledematen der kerk. Dc synode wijdde aan deze hoogst belangrijke zaak al hare aandacht en droeg aan eene commissie, uit hare leden benoemd, op, om deze zaak tot een onderwerp van naauwgezet onderzoek le maken en daarna te rap porteren, wat zij te dien aanzien nuttig en noodig achtte. De commissie aanvaardde de haar opgedragen taak en diende, na rijpe overweging, een ontwerp voorstel in, dal door haar, in de gegevene omstandigheden en met liet oog op den verschillenden toestand der gemeenten, liet meest wensehe- Jijk voorkwam en dat voorstel, in discussie gebragt, werd eindelijk aan eene stemming onderworpen, die echter nog niet tot eene oplossing leidde. De stemmen staakten. Indien nu niet, 'tzij door een gewijzigd voorstel, 't zij op eenige andere wijze, de zaak op nieuw in overweging komt, zal zij hoogstwaarschijnlijk nog een jaar onbeslist blijven. Er zijn die dit wen- schelijk achten, opdat er lijd zij tot nader beraad, en gelegenheid om het voor en legen, dat min of meer sterk spreekt naar den verschillenden toe stand en liet zielental der gemeenten, op bedaarde wijze door bevoegde beoordeelaars te doen uitkomen. Anderen meenen echter dal de vraag in de adressen, op grond van het bewuste art. 23, le duidelijk is en te veel regt op een toestemmend antwoord beeft, om eenig uitstel van beslissing toe le laten. ('s Gr. Nieuwsb.) Zondag morgen, bij den aanvang der godsdienstoefening in de Schot- sclie zendingskerk te Amsterdam, heeft een 16-jarig jongeling, tol dc Israëlitische godsdienst behoorende, den predikant Schwartz op den kansel met een dolkmes eenige wondentoegebragtdie echter, naar men vermeent, gelukkig niet gevaarlijk zijn; de dader is terstond aangehouden en bereids iu handen der justitie overgeleverd. Men zegt, dat deze daad aan fanatis- mus zou zijn toe te schrijven en dat de dader wraak zou hebben willen nemen wegens het uitdcelen en verspreiden van zendeling-traclaatjesgedu rende de godsdienstoefening in eene der synagogen, welk feit aldaar voor omstreeks 14 dagengroolc opschudding heeft veroorzaakt. (Hbl.) De onderscheidene bladen der hoofdstad verklaren echter lieden dat de heer Schwartzhoewel bij door den uitvoerder van den aanslag voor den verspreider der tractaaljes werd gehouden, daaraan geheel vreemd was, en die handeling in zijn orgaan de Heraut (van 30 Julij) heeft afgekeurd. De lieer S. moet van wege de wonde in de borst nog niet buiten gevaar zijn. Uit eene goede bron vernemen wijdat de heer J. F. de Huytcr de Wildl vergunning zou gevraagd hebben aan Z. Exc. den minister van koloniën, om, uit eigene middelen, cn, hetgeen nog veel meer zegt, onder zijne per soonlijke leiding, eene kolonisatie op het in den Molukschen Archipel ge legen eiland Boeroc te ondernemen, en, zijn wij wèl onderrigt, dan moet dit aanzoek bij den minister zeer gunstig zijn opgenomen, cn moeten er reeds ernstige onderhandelingen in dezenlusschen den laatstgemelde en den adressant, zijn aangeknoopt. (H. en lift. BI.) Volgens een berigt in de U. C. zal het werfdepot voor het 0.1. leger, dat onder bevel van den kolonel Scharten te Lorrachin het groothertog dom Baden, gevestigd is, met 1 November aanst. verlegd worden naar de stad Manheim, en aldaar onder dc bevelen worden gesteld van den Nederl. minisler bij het groothertogelijke hof van Baden, jhp. T. J. Travers. Het nabij Vclp gelegen oud adellijk kasteel, dat reeds in 1076 lol dc bezittingen van den roomsch koning Hendrik IV behoorde en toen onder den naam van Curtis Bruoclie bekend was, omstreeks 1531 door Hertog Karei herbouwd en in Bilioen herdoopt werdis op last van den tcgen- woordigen eigenaar, baron van llardenbroek in de laatste jaren uit- en inwendig aanmerkelijk hersteld en verfraaid, door den verdienstelijken be kwamen architect, den heer II. L. Eberson, te Arnhem. De prachtige recep tiezaal, reeds in vorige dagen beroemd wegens hare voortreffelijke Ilaliaansche versieringen en ingelegden mahonyhoulen vloer, is thans met aanzienlijke kosten in haren vroegeren luister hersteld en behoort ongetwijfeld tot de schoonste cn sierlijkste, welke in eenig kasteel van ons vaderland, eer waardig om de daaraan verbonden herinneringen, worden aangetroffen. Op de helder witte wanden, afgezet met hcmelsblaauwbevinden zichin wei- ligt. onovertrefbaar stukadoorswerk, dc afbeeldingen van het Pantheon te Rome, van de brug Molla over den Tiber, het monument voor Cicilia Mc- iella, den tempel van Cybele tc Tivoli, de brug Salario cn het monument voor Cajus Ccslus. Naast dc nissen, met eene Angélique en eene Reine des Fleurs in marmer, voorbeelden van moderne beeldhouwkunst, vindt men dc afbeeldingen der kolommen van Trajanus en Antoninus, met andere zuilen en obeliskendie thans nog de pleinen van Rome versieren. Aan liet half-koepelvormig plafond, met zijne sierlijke, uitstekend bewerkte vogels en bloemen, hangt eene der schoonste vergulde kroonen, die ooit uit eene Parijsche werkplaats werden afgeleverd, dc eenige wedergade van die, welke het paleis der koningin van Spanje versiert. Het ameublement, style Louis XVI, van witte en blaauwe zijde, eene penanttafel uit wit marmer gebeiteld, ondereen kolossalen spiegel, prijkende met prachtige pendule en candelabresJapanschc vazen van zeldzame grootte, gemonteerd met bouquetten, tot lustres dienende; alles is der beschouwing ovcrwaardig en cn doel eer aan den smaak van eigenaar en architect. Welwillend is dooi den baron van llardenbroek de bezïgliging van al dat schoon der kunst toegestaan. Uit Ilarlingcn wordt van 28 Julij bet volgende gemeld: Tussclien Vlieland en Texel zitten zeven groote schepen op het strand, waarvan een is omgeslagen. Van de bemanning dier schepen is hier nog niets met zeker heid bekend. Kapt. M. Laarsenop liet Noordsche kofschip Johanna. kwam hier binnen met het berigt, dat hij boven Terschelling een Engelsch vaartuig in zinkenden toestand had gezien, terwijl de bemanning eenei Nederl. kof bezig was de bemanning te redden. Kort daarna was het schip in de diepte weggezonken. Voor de eilanden drijft zulk eene menigte Noordsche balken en deelendat sommige hier komende schepen er hinder van hadden. Een Makkumer schelpvisscher behield met zijn knecht op eene bijna ongeloofbare wijze het leven. Op de zandplaat het Grind sloeg de zee luiken en dek uit zijn vaartuig, waardoor het vol water liep cn zonk. De schipper en zijn knecht klommen in het want en verkeerden daar 24 uren in het grootste gevaar, waarna zij gered werden. Toen de zee be daard cn het water gevallen waslag het vaartuig vrijdatledig gepompt doch deerlijk gehavend, hier door den eigenaar werd binnengebragt. Tegenover Hollum, op het eiland Ameland, stiet 's nachts een Groninge tjalk in den grond, van welke den volgenden morgen een 12-jarige knaap door eene visscherschuit met veel moeite en gevaar uit den mast werd ge red, waarin hij, op een stoeltje gebonden, was geheschcn. Zijn vader en de knecht waren verdronken. In een brief, geschreven door een van hel scheepsvolk van hel Nederl kofschip Jantina, kapitein H. P. Vos, van Delfzijl met ballast naar Noor wegen, wordt het volgende gemeld: De Jantina overviel Zondag jl. (25 Julij) een zwaren stormzoodat men genoodzaakt was het anker te laten vallen Daar de storm al heviger en heviger werd, klom de nood al hooger, zelf zoo, dat dc bemanning van hel schip niets anders dan den dood voor oogen zag. Ook de vrouw van den kapitein bevond zich met een kind van 9 maar den aan boord. Eindelijk stootte het schip, kreeg een lek, en was spoedi vol water. Men zag overal rond om uitkomst, maar hun eenige troost was in den mast le klimmen, ten einde daar hun lot af te wachten. Eerst werd de vrouw in hel want gebragt en daar vastgebondentoen wilde men den kleinen lieveling balen, maar helaas! het was le Iaat, er was te veel water in het schip, 0111 dit te kunnen doen. Men besloot om in het wan. den dood of redding af te wachten. Daar zaten zij lot üingsdag morgei ten 3 ure, op welk tijdstip de mast brak en zij allen in de diepte neêi vielen. Na veel moeite cn inspanning bereikten zij een wrak en hiermed dreven zij naar liet Oostfriesche strand, waar zij in eene betrekkelijk goec gezondheid aan wal stapten. Te Kampen werd Donderdag en Vrijdag 11. dc 14dl! algemeene verga dcring gehouden van het Nederl. onderwijzers-genootschap, onder voorzitlin

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1