VERIFICATIE. OEÜ Byttt}. gelijkheid was om tot cenige schikking te komen. De mandarijn verzocht den Engelschen vlootvoogd om hem drie dagen wapenstilstand le verleenen; de admiraal antwoordde dat hij de vijandelijkheden zelfs geen enkel uur wilde staken, en dat hij de rivier verder zou opvaren naar Teensing. Tot aan deze stad heeft de rivier water genoeg voo.r kanonneerbootcnmaar hooger optot Pekingkunnen alleen schepen varen die niet meer dan 5 voet diep gaan. Men weet dat aan dit voornemen gevolg is gegeven. Nabij Canton heeft mede eene kleine ontmoeting plaats gehad lusschen de Engelschen en de Chinezen. Men had vernomen dat de Chinesche troe pen niet ver van Canton een verschanst kamp hadden gevestigd, en daarom ondernam de generaal Straubenzee met eeu honderdtal manschappen eene verkenning naar dien kant. Toen hij den vijand aantrof, die eene vrij tal rijke magt had, ontbood de Engelsche bevelvoerder uit Canton 1000 man en eene batterij artillerie tot versterking zijner troepen; hij rukte daarmede legen de Chinezen opmaar die dapperen namen de vlugt na eenige geweer schoten gelost en 4 of 5 Engelschen gekwetst te hebben. Op dezen togt werden een 00 tal Engelschen door eenen zoogenaamden zonnesteek getrof fen en eenigen van hen stierven terstond. Een geneeskundige van de vloot de heer Turnbull, bleef achter om voor de zieken zorg te dragen, maar hij is weldra in de handen der Chinezen gevallen en door hen onthoofd. In een dagblad van Madrid leest men omtrent de espeditie naar Co- chin-China het volgende. Uit Manilla wordt gemeld dat de toebereidselen tot dezen togt steeds voortduren. De admiraal Rigault de Genouiliy, die het opperbevel zal voeren, heeft doen weten dat hij in Junij de troepen, door den kapitein-generaal der Philippijnsche eilanden ter zijner beschik king gesteldzou komen afhalen. De Spaansche luitenant-kolonel Luis Escario zal onder zijne bevelen staan. Men verwacht dat de vereenigde Fransche en Spaansche troepen in de baai van Tucoso zuilen landenen na de stad, die door hare bevolking en haren rijkdom zeer belangrijk is, genomen le hebben, de wet aan den keizer zullen voorschrijven. Eijaldien deze de aanneming weigert, zal men op de hoofdplaats Huefo aanrukken. Deze stad is zeer sterk en wordt gehouden voor een der geduchlste vestin gen in het Oosten. Over 't geheel genomen zijn de inboorlingen oorlog- zuchliger dan de Chinezenvan wier juk zij zich hebben vrijgemaakt. Deze expeditie, die alleen ten doel heeft den moord op onze zendelingen gepleegd te straffenscheukt aan onze officieren en soldalen de gelegenheid zich te onderscheiden, door aan de zijde der Franschen voor de zaak der bescha ving te strijden. De inschrijving door de Univers geopend, ten behoeve van de uit Zweden verbannen Katholieke vrouwenbedraagt reeds 32,000 fr. De zaak van den heer Proudhon, wegens de uitgave van zijn bekend werkde la justice enz.is thans in hooger beroep behandeld. Hij is tot dezelfde straf veroordeelddie de eerste regler over hem had uitgesproken. In het depart, der Corrèzc zijn reeds rijpe druiven van den kouden grond te koop aangeboden. Men verwacht aldaar een even goeden wijn oogst als in 1822. Men verzekert dat te Perigueux door een broeder van de Christelijke leer een middel is ontdekt legen hel oïdium, waardoor de druiven worden aangetast. Herhaalde proevengedurende twee jaren genomenhebben bet doelmatige van dit middel bewezen. ITA HE. De politie in Piemont is verwittigd dat uit Engeland naar Italië en in zonderheid naar Piemont eene hoeveelheid grenaten, van dezelfde soort als bij den jongsten aanslag op het leven van Keizer Napoleon gebezigd wer den, verzonden zijn. Dientengevolge zijn alle ambtenaren van de politie daar te lande dezer dagen aangeschreven om tegen den iuvoer van dat moordtuig le waken en het aan de grenzen of op de kust in beslag le nemen. De keizerlijke verordeningenbetreffende eene herziening van den maatstaf waarnaar de grondlasten in Lombardye worden geheven en de militaire dienstpligtigheidzijn te Milaan reeds afgekondigd en met alge meen genoegen door de bevolking ontvangen. pitrisgEiv. BERLIJN, 29 Julij. Men verzekert thans weder dal dc koning tot aan het einde van Augustus le Tegernsee zal verblijven. Gedurende de laatste drie maanden is eene som van 26,914 fl. gestort in de kas der vereeniging tot slichting -van een gedenkleeken voor Luther, te Worms. In de jongste zitting van de hondsvergadering te Frankfort heeft de commissie voor de Holstein-Lauenburgsche zaken en de uitvoerende bonds- commissie voorgesteld, het antwoord van Denemarken voor onvoldoende te verklaren, en in deze zaak tot regtstreeksehe dwangmiddelen over te gaan. Binnen 14 dagen zal de bondsvergadering daaromtrent een besluit moeten nemen. Volgens berigten uit Petersburg heerscht de cholera weder aldaar. Op 20 Julij waren er 90 personen door aangetast. TURK YÉ. De Porte heeft aan den Engelschen gezant vertoogen ingediend tegen het voortdurend in bezit houden van het eiland Perim door Engeland. Te Konstanlinopel is uit Jeddah het berigt ontvangen dat aldaar reeds 200 personen, die schuldig waren bevonden aan den moord der Christenen, in hechtenis waren genomen. De droevige gebeurtenissen die op onderscheidene punten van het rijk hebben plaats gehad, oefenen een nadeeligen invloed uit op den gezondheids toestand van den Sultan. Te Konstanlinopel heerscht veel ongerustheid vooral onder het verlichte deel der bevolking; de heffe des volks geeft daarentegen blijken van verbittering. Het overwigt dal de Oostenrijksche gezant had welen le verkrijgenbegint le verminderen en men kan reeds eenige verkoeling tusschen hem en de regering opmerken. De Europeanen, die in het Turksche rijk zijn gevestigd, gelooven dat er droevige tooneelen te verwachten zijn, want de godsdienstijver der Mohammedaansche bevol king, door de ulema's tot godsdiensthaat opgevoerd, wordt van dreigen den aard, en de bewindhebbers zouden zwak genoeg zijn om, even als le Jeddah, de oogen te sluiten. De Christenen willen op vele plaatsen het voorbeeld hunner geloofsgcnooten op Candia volgen en zich wapenen. Den 3dco Julij is de secretaris van legatie der Vereenigde Staten te Konstantinopel, aan boord van de stoomboot Elenole Beyrnlh aangeko men, bij zich hebbende vijf Bedouïnen die hem zijn uitgeleverd om gestraft le worden als de moordenaars van een Amerikaansch gezin tc Jaffa. Het verbreken van den wapenstilstand lusschen de Turken en de Mon- tenegrijnen wordt bevestigd. Alleen is men nog in het onzekere wie daartoe aanleiding heeft gegeven. Indien het waar is dat de Turksche bevelhebbers aanvallenderwijze hebben gehandeld, dan is zulks eene gebeurtenis, waar door de sympathie, die men in Europa voor de Turken opmerkte, aan merkelijk zal verminderd worden, en weinig eervol voor hen die T'urkyc waardig hebben geacht om bij de onderhandelingen gelijk te staan met de overige volken van Europa. Men verneemt dat dc Turksche regering reeds eene depêche naar Parijs heeft afgezonden, waarin zij zegt dat de nieuwe botsing tusschen hare troepen en de Monlenegrijnen zonder haar toedoen en legen haren wil heeft plaats gehad, en dat zij, getrouw aan hare belofte, nadere maatregelen zou nemen om verdere vijandelijkheden te beletten. STAOS-RERlCiTElN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het door Gedeputeerde Slaten dezer provincie in hunne handen gestelde request van de Heydir (X, Fabriekanten alhier, houdende verzoek om in hunne fabriek op de Heerengracht, geteekend Wijk VIII. N°. 770 A en B, Kadaster Sectie C. N°. 1156, een Stoomketel te mogen dorn plaatsen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824. rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrijken en Traiijken. Doen te weten dat tot het liooren der eigenaars en bewoners van dc naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerdop het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 5den Augustus aanst.des voormiddagsten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leyden, 31 Julij 1858. J. C. BUCAILLE, Wethr. J. Burgemeester. v. PUTTKAM1IER, Secretaris. ABVERTENTIEN. Heden overleed lot diepe droefheid van mij en mijne Familie, na voor zien tc zijn geweest van de H. II. Sacramenten der Stervenden, mijne dier bare Echlger.oot ALIDA W1LHELMINA MOLKENBOER, in den jeugdigen leeftijd van 29 jaren, mij nalatende vier Kinderen, te jong om hun zwaar verlies le beseffen. Leyden, 31 Julij 1858. II. J. ROOT. Voor de menigvuldige en hartelijke bewijzen van deelneming, ons beloond bij het voltrekken van ons Huwelijk, betuigen wij, namens wederzijdsche Ouders, aan Familie en Vrienden onzen innigsten dank. A. P. B. HEYMAN. Leyden, 31 Julij 1858. W. E. G. HEYMAN, Pieters. Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van mijnen har telijk geliefden Echtgenoot, den Heer J. J. HEES, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, aan Vrienden en Bekenden, zoo binnen als builen deze Stad, mijnen innigen dank. Leyden, 31 Julij 1858. Wed. J. J. 1IESS, geb. Haar. Aan DEELHEBBERS in de Katwijksche Maatschappij tot uitoefening van Kust- en Steur haringvisscherijdie in de Vergadering, gehouden den 29stea dezer, niet tegenwoordig zijn geweest, wordt berigt, dat in die Ver gadering de rekening goedgekeurdhet Bestuur gede'chargeerd en voorts besloten is, dat tegen intrekking der Aandeelen daarop van heden af ten Kantore van de Heeren LEZWIJN EIGEMAN zal worden uitbetaald: Twee honderd een en twintig Ciulden en vijftig Cents. Ingevolge bevelschrift van den Edel-Aehibaren Heer Regtcr-Commissaris in het Faillissement van J. W. C. BLANKEN, Boekhandelaar le Leiden worden alle bekende en onbekende Schnldeischers in voornoemd Faillisse ment, de bevoorregle en pand of hypotheek hebbende daaronder begrepen, opgeroepen, om op Donderdag 12 Augustus aanstaande, des voormiddags ten 11 nrein persoon of bij gemagtigde te compareren in de Raadkamer van de Arrondissements-Regtbank te Leiden, ten einde alsdan over te gaan lol de Verificatie hunner schuldvorderingen. De Curator in voornoemd Faillissement Leyden, 31 Julij 1858. SAMUEL le POOLE. Op Kondag 1 Augustus 185§ door de Familie BEUMER, met medewerking van de beroemde Komiek HERMAN, vroeger Komiek bij de Familie SAUVLET. Komische voorstellingen in Costumes door Mejufvrouw JUSTINE cn den Rcer HERMAN. Vrij entree. Aanvang teil 6 ure.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3