LEYDSCHE COURANT.' 1858. MAANDAG 2 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Ce nte>i afgegeven BHVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN31 Julij. Bij kon. besluit van den 28s,c'n dezer zijn benoemd tot hoogheemraden van Rijnland, de heeren J. van der Breggen Fz.jhr. N. J. Steengracht van Duivenvoorde en jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest. Wij vernemen dat door eene commissie uit den raad dezer gemeente, bestaande uit de bh. mr. J. C. Bucaille, oudsten wethouder, in deze de plaats vervullende van den burgemeester, die wegens ongesteldheid verhinderd werd, mr. C. J. Luzac, prof. J. van der Hoeven, P. 11. baron Tacts van Ameron- gen en mr. D. Tieboel Siegenbeekop gisteren namens dien raad aan Z. K. H. den kroonprins der Nederlanden is aangeboden een album, behalve de namen der leden van hel gemeentebestuur levens acht photographiën bevallende van de akademic en andere bijzondere en openbare gebouwen, tot een blijvend aandenken aan hoogstdeszelfs verblijf binnen deze stad van 1854 lol 1858, hetgeen welgevallig door Z. K. 11. is aangenomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 93 tot 99 personen. De onlangs overleden kunstschilder Ary Scheller, heeft aan het mu seum Boymanste Rotterdameene schilderij van Alb. Kuyt gelegateerd. Onder de vele voorwerpen, die op de internationale tentoonstelling te 'sllage zijn te bezigligenhebben de bezoekers zeker niet onopgemerkt gelaten, de door de firma Becker en Buddingh, te Arnhem, ingezonden essai-balans van alluminiumzoo wij vermeeneneene eerste toepassing hier te lande, op weegtoestellen, van dit nieuw specifiek uiterst ligt metaal. Deze met zoo veel zorg én netheid afgewerkte balansheeft met hangers en schaaltjes van dezelfde slof slechts het uiterst geringe gewigt van 3 a 4 Nederl. wigtjes en eene zoodanige buitengewone gevoeligheid, dat zij, be last met urAirv gedeelte van het wigtje, nog lj streep doorslag aanwijst. Hare middelste as rust op agalhen vlakken. Het geheel is door een glazen kast voor togt beveiligd. Door de buitengewone ligtheid en de vermijding van alle wrijving is het den bekwamen fabrikanten gelukt, bij de mocije- lijkheid in zamenstelling van dit nog, in aard en bewerking, geheel onbe kend metaaleene balans te vervaardigendie onder de gevoeligste van dusdanige werktuigen kan gerangschikt worden. Daardoor is de vraag op het voor eenige dagen te Utrecht gehouden congres: »of de verbeterde be reiding en de gemakkelijke verkrijgbaarheid van het alluminium reeds vruchten voor de vaderlandsche nijverheid heeft gedragen" bevestigend be antwoord. Te Utrecht werd Dingsdag 11. eene vergadering gehouden van kostschool houders, die zich ten doel stellen: vriendschappelijke wisseling van gedach ten over onderwerpen tot hunnen werkkring bchoorende. De beer Pruim van Dockumopende die vergadering niet eene gepaste toespraak. Men be sloot dat jaarlijks in de laatste helft van Junij eene zoodanige vergadering aldaar zou worden gehouden. Tot leden van het bestuur voor de volgende vergadering werden gekozen de bh.: M. Pruim, pres., J. 11. Kramers, op Noorlhey, vice-pres.A. M. Kollewijn Nz.te Amersfoort, ls,e seer.G. J. Kapteyn, te Barneveld, 2dc secr. en A. Kooiman, te Utrecht, penningmeester. Te Hilversum hadden dezer dagen in één huisgezin, binnen den tijd van 4 dagen, vijf sterfgevallen plaats. De heer B., tapijtwever aldaar, sedert kort weduwenaar, ziet zich daardoor eensklaps van al zijne kinde ren, vier zoons en eene dochter, beroofd. De geneeskundigen, die de lij ders hebben bezocht, schrijven de oorzaak van dezen zoo spoedigen dood toe aan roodvonk, dat niet naar builen werkte. Van 6 lot 9 Augustus zal te Arnhem, in Musis Sacrum, het vierde Nederlandsch nationaal zangersfeest gevierd worden. Aan dit feest zullen 25 liedertafels deelnemen alsuil AlkmaarAmersfoortAmsterdam (5) Arnhem, Dordrecht, Enkhuizen, Haarlem, Helder, 's Hertogenbosch, Hoorn, Kampen, Leyden (de Avondster), Nijmegen (2), Rotterdam, Utrecht (2), Wageningen, Wcesp, Zutphen en Zwolle. In den nacht van Woensdag op Donderdag 11. had er in de gemeente Driel (Gelderland), aan de Maas gelegen, een treffend ongeluk plaats. De woning door de echtelieden van Boekei bewoond geraakte in brand, en bij hel ontdekken daarvan besloten man en vrouw hel huisraad dat voor de hand stond in den kelder in veiligheid te brengen. Reeds tweemalen had- den zij aldaar eenige voorwerpen bijeengebragt, maar toen zij dit voor de derde maal herhaalden, werd hun den terugtogt door het instorten van het huis afgesneden, en zij vonden door slikking hunnen dood in den kelder. Men vond later de lijken dier ongelnkkigenin elkanders armen liggende. Men heeft grond om te vermoeden dat de brand door kwaadwilligheid is veroorzaakt. Naar men uit Gelderland schrijft is het onrijpe ooft, dat door den jongsien storm aldaar is afgewaaidtol cenen hoogen prijs verkocht. De opkoopers betaalden daarvoor 1 per mud. Bij den storm van Zondag 11. is, volgens berigt uit Delfzijl, op het Koperzand, builen de Eemshorn, vergaan het Hauoversch schip, genaamd Atten, kapt. 11. Hut, komende met steenkolen van Kloptnand en bestemd naar Leer, in Oost-Friesland. De geheele bemanning is verongelukt, uilge nomen de stuurman J. B. Vos, die een dag en twee nachten in het wand heeft gezeten en daarna door eene loodsboot behouden te Delfzijl is binnen- gebragt. Uit Kuinre (Overijssel) wordt nog gemeld dal de storm van Zondag 11. in die streken een groot verlies heeft veroorzaakt. De zoogenaamde buiten- polder, die ongeveer 800 bunders best hooiland bevat, is geheel onder water gezet en daardoor is de oogst voor dit jaar verloren. Het langdurig drooge weder had den groei van het gras belet; daardoor vertraagde men met het maaijen en hooijen, zoodat waarschijnlijk van niet meer dan 10 bunders het hooi was binnengehaald. Het is zeker niet te hoog geschat, wanneer men hel verlies op 50,000 stelt. Naar men verneemt is de instructie in de zaak tegen den heer J. D. L. Muiier, r. k. pastoor te Slagharen onder Ambt Hardenbergh, wegens eene gehoudene processie aldaar, afgeloopen, en moet die zaak dezer dagen naai de civile tercgtzitling van de regtbank te Deventer zijn verwezen, om al daar in het openbaar te worden behandeld. Te Vlissingcn is Woensdag 11. de nieuw gebouwde St. Jacobskcrk door mgr. van Vree, bisschop van Haarlem, pleglig ingewijd. Zondag avond 11. had te Breda een treurig voorval plaatseen gevolg var. het misbruik van sterken drank. Een der zonen uil een geacht burger huisgezin komt des avonds laat in zeer beschonken staat te huis; daarover door zijn broeder onderhouden, ontstak bij in woede en begon de grootste buitensporigheden te plegenhetgeen de bejaarde vaderdie reeds te bed was, zoo lievig deed ontstellen, dat hij, waarschijnlijk door eene be roerte getroffen, plotseling dood bleef. Toen de ongelukkige zoon daarop tot zichzelvcn kwam, en de oorzaak van zijns vaders dood vernam, beving hem zulk een geweldige schrikdat hij eensklaps het spraakvermogen ver loor en ernstig ongesteld werd. Men kan zich gemakkelijk den rampza ligen toestand der echtgenoot en moeder en der overige betrekkingen voorstellen. 's GRAVENIIAGE31 Julij. Tot kantonregler te Naarden is benoemd mr. .T. Schimmel, thans plaats vervangend kanlonrcgler aldaar, en lot griffiers van de kantongereglen te llillegersberg en te Gouda zijn benoemd mrs. W. M. Frieswijk en B. C. de Jonge, advocaten alhier. Men verneemt dat Z. M. lot zijn adjudant in buitengewone dienst be noemd heeft den heer gencraal-majoor van Panhuys, dezerzijds gemagtigde bij de militaire commissie van de Duilsche bondsvergadering, te Frankfort. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen, bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot luit.-kolonelden majoor A. H. Drijfhout van Hooff, van dien staf, chef van het bureau der artillerie bij het dep. van oorlog; tol kapitein, den lslfD luit. J. G. Bosch, magazijnmeester der artillerie van de 2de ld. te Willemstad. Bij besluit van 26 Julij 11. heeft Z. M. aan de nagcmelde commissiën uit de staten van Zuidholland magliging verleend, om na de gesloten zomer vergadering der stalen hare werkzaamheden voort te zetten, als: 1°. aan de commissie belast met hel onderzoek omtrent het voortdurend van kracht blijven van provinciale verordeningen, legen wier overtreding straf is be dreigd 2°. aan de commissie belast met bet onderzoek van het reglement voor het fonds der weduwen en nagelalen kinderen van hoofdonderwijzers bij de openbare scholen van lager onderwijs in Zuidholland3®. aan de commissie belast met het onderzoek van een reglement voor de polders AsperenHeukelom, Spijk en de Everdinger en de Goilberdinger waarden, ontworpen door de gedep. staten van Zuidholland en Gelderland; 4®. aan de commissie belast met het vaststellen van een reglement voor bel hoog heemraadschap van Voorne en Pulten. Z. K. II. prins Karei van Pruissen is voor eenige dagen uit deze resi dentie naar Brussel vertrokken. De beriglen alhier ontvangen omtrent den gezondheidstoestand van j Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden-, luiden bijzonder gunstig. H. K. II. prinses Marianne der Nederlanden, die voor eenigen tijd j Voorburg verlaten had en o. a. te Berlijn en in Silczië heeft vertoefd, is I thans aldaar teruggekeerd. Men verzekert echter dat II. K. II. spoedig we der eene buitenlandsche reis zal ondernemen. ]j Den 1 Idea Auguslus a. s. zal in het locaal van het ministerie van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1