EEHB1I S. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ. Onderscheiden dagen achler elkander vormden zich groepen voor hel hospi taal der arlillerie, vragende of ik daar werd verborgen. Men bragt hen echter gelukkig op het dwaalspoor, door te zeggen, dat het mij gelukt was, op het Engelsch fregat de wijk te nemen. ITALIË. Door den gemeenteraad van Rome is tot de oprigting van een grooten schouwburg aldaar besloten. Het regtsgeding van Salerno is ten einde gebragt. Het hof heeft baron NicolcraSantandrea en Gagliani, die aan boord van de Cagliari waren, en vier bannelingendie van het eiland Ponza waren gevlugl, ter dood ver oordeeld. Voorts zijn een aantal personen tot levenslangen of tot 25-jarigen dwangarbeid veroordeeld. De overigen zijn vrijgesproken. Men verzekert dat de procureur-generaal bevel heeft ontvangen met de tereglslellingen te dralen, omdat de koning van zijn regt lot het verleenen van genade zou willen gebruik maken, gelijk hij zulks altijd in zoodanige gevallen heeft gedaan, behalve ten opzigle van Milano. PKÏJISSEW. BERLIJN, 27 Julij. Op het eiland Ceylon is door de aldaar verblijf houdende Engelschen eene inleekening geopend om een geschenk aan de gemalin van prins Frederik Wilhelm aan te bieden. In de hoofdstad is reeds voor 500 ingeschreven. Men zou aan H. K. H. eene snoer van fijne paarlen willen aanbieden. Uit Stettin wordt thans gemeld, dat de regtbank van eersten aanleg aldaarin de zaak van de aangehouden Deensche schependie zich met de kustvaart bezig hieldende invrijheidstelling van de in hechtenis genomen kapiteins bevolen en de ladingen van alle soort van verbeurdverklaring ont heven heeft. Het openbaar ministerie is van deze uitspraak in hooger be roep gekomen. Het vlek Kaltennordhcimin het Eisenachscheis door een zware brand geteisterd. 100 huizen, waaronder de kerk en de school, zijn aldaar vernield. OOSTEAKIJK, WEENEN, 26 Julij. In een raad der ministers, onder voorzitting des keizers gehouden, is gehandeld over de hervormingen welke in het bestuur van het Lombardijsch- Veneliaansch koningrijk wenschelijk zijn. In 't bijzonder werd daarbij gelet op de ontwikkeling van Venetië. De werf en de havens aldaar zullen ver beterd wordenen een nieuw reglement op de invordering der inkomende regten worden ingevoerd, ten einde groote misbruiken, waarover geklaagd wordt, te doen ophouden. Wal betreft Lombardije, aldaar zal de directe belasting worden verminderd en gelijk gesteld worden met die in de overige Oostenrijksche provinciën. Tot hiertoe werd 1/3 van de hoofdsom door Lombardije opgebragl, hoewel de inwoners slechts 1/6 deel van de bevol king van den geheelen Oostcnrijkschen staat uitmaken. Ook zal er eene wijziging in de recrutering gebragt worden. Er is thans eene verordening openbaar gemaakt, waarbij het zegelregt van de dagbladen op nieuw wordt geregeld volgens de laatste in Duitsch- land gesloten overeenkomst omtrent het muntwezen. Uierdoor wordt aan de dagbladen weder een gevoelige slag toegebragt, want het zegelregt van 2 kreutzers zou, volgens de nieuwe munt, slechts 3j kr. bedragen, maar is nu op 4 kreutzers bepaald. TIIKHIE. Op Candia is den 15dcn Julij de beloofde firman afgekondigd, maar met aanmerkelijke wijzigingen. De Christenen hebben verlangd dat dit stuk in den oorspronkelijken tekst zou worden openbaar gemaakt en dit is hun toe gezegd. Sami-Pacha heeft op meerder punten moeten toegeven, zoodat de gewapende Christenen thans huiswaarts keeren. Tussehen dc Turksche troepen en de Montenegrijnen heeft er, blijkens berigten uit Cettinje, weder een bloedig treffen plaats gehad, en wel tussehen Podgorizza en de grenzen van Montenegro. De Turken hadden 3000 man sterk de Montenegrijnen aangevallen en van hen 8 man ge dood en 40 gekwetst. Hierdoor zou dus de vroeger gesloten overeenkomst weder zijn geschonden, en zoo het berigt later wordt bevestigd, dan zou Europa eindelijk wel gedwongen worden, om in deze zaak tussehen beide te treden. ©0§T-INï)IE. BATAVIA, 7 Junij. De gouverneur-generaal heeft op magliging des Konings, in het belang van den handel en de scheepvaart, alsmede van den landbouw en het fabriek wezen, wederom een aantal havens voor den algemeenen handel opengesteld, zoowel voor den invoer als uitvoer. Tot raadsheer in het hooggercglshof is benoemd de advocaat-generaal bij dat hof mr. F. F. L. U. Last. Op 29 Mei heeft het Oostenrijksche fregat Novara de reede alhier ver laten en zich naar Manilla begeven. De stand van het rijstgewas op Java kan over 'l algemeen zeer gunstig genoemd worden. In den morgen van den 3dcn dezer heeft, bij het schijfschieten, op Meester Cornelis een treurig ongeluk plaats gegrepen. Een der luitenants schoot zijn met los kruid geladen geweer af, zonder indachtig te zijn er den laadstok uit te halen. Deze trof den nabijstaanden kapitein der infan terie J. M. Bruyn in den hals en kwam met de punt van achteren uit. Desniettegenstaande moet de toestand van den gewonde niet gevaarlijk zijn. In Palembang wordt door het bestuur al het mogelijke aangewend ter bevordering van de katoen-cultuur. Aan de bevolking wordt daartoe kos teloos zaad uitgereikt van uilheemschc kaloensoorlenvoornamelijk Egypti sche en Amerikaansche. Behalve de reeds vroeger vermelde vermakelijkheden, die de kermis aan biedt zijn er nog een paar bijzonderhedenwaarop het niet ongepast is de aandacht te vestigen, omdat zij, zonder eenigen ophef aangekondigd, mis schien door velen onopgemerkt zouden worden voorbij gegaan. Vooreerst de Tentoonstelling van gesponnen kunstvoorwerpen in glasvan den heer L. von Krauss, uit Venetië, op de Bloemmarkt. Deze tentoonstelling is waardig bezocht te worden. Bij de beschouwing van de vele voorwerpen uit glas vervaardigdis men opgetogen over de kunstvaardigheid en het ge duld van den maker. Niet alleen kleine voorwerpen, maar ook groote stukken, zijn met eene fijnheid en naauwkeurigheid bewerkt, die niets te wenschcn overlaten. Zoo rust het oog met welgevallen op groote vaartui gendie, naar het schijnt, zich op eene woelende zee bewegen; op boomen waarin vogelen zich hebben genesteld en op eene menigte dierenvazen mandjes, enz., alles bij uitnemendheid geschikt tot versiering van e'lagères als anderzins. Niet minder wordt dc aandacht getrokken door de toilet- benoodigdheden voor dames, zoo als: hoeden, mutsen, manchetten, enz., waarvan men, zonder er de overtuiging van te erlangen, mocijelijk zou willen gelooven dat zij van glas zijn vervaardigd. Hooger echter klimt nog de bewondering, wanneer men den heer Krauss in zijne werkzaamheden gadeslaat. In een oogenblik ziet men eene draad glas spinnen van meer dan 1000 ellendie in fijnheid zeer verre het haar overtreften met verba zing ziet men de schoonste voorwerpen op eene bij uitstek vaardige wijze uit zijne handen voortkomen. Dit alles, gevoegd bij de vriendelijke voorko menheid van den heer Krauss, doet den bezoeker met genoegen eenigen tijd in zijn lokaal vertoeven. Deze weinige regelen mogen er toe bijdragen om velen onzer stadgenoolen tot de beschouwing uil te lokken. In de tweede plaats moeten wij nog gewagen van den reus, die zich thans aan het publiek ter bezigliging aanbiedt. Het is de heer Murphy, een sterk gebouwde jonge Ier van 22 jaren, die bij een schoon uiterlijk en goed geëvenredigden ligchaamsbouw eene lengte heeft van 2.12 Ned. el. Zelden of misschien wel nooit zal men iemand gezien hebben die hem evenaart. Aan iemand van eene gewone lengte kost bel moeite zijn haar met de toppen der vingers aan te raken, en daar hij bij vriendelijke en welwillende manieren zich zeer gemakkelijk in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen weet uit te drukkenis de beschouwing van deze speling der natuur, die bij den eersten aanblik ontzag inboezemt, aanbevelingswaardig. Van den 23 tot en met den 39 Julij 1859. BEVALLEN: M. Zierikzee, geb. Vogelzang, D. C. E. Rijks, geb. Piena Z. M.Plate, geb. Beets, Z. F. W. Wennekersgeb. van Oerle.Z. E. van Maslrigt, geb. Goedraad, Z. T. Plaizier, geb. Gressi, D. E. Leemans, geb. Offerman, D. A. Pander, geb. Marks, Z. J. van Nieuwenburg, geb. van der VisD. A. C. van Kerkhoff, geb. Markx Z. E. J. Dukgeb. de MeyD. levenl. H. C. Brakelgeb. van BeuzekomD.levenl. F. S. Zoet geb. Smit, D. H. G. van Poelgeestgeb. Jutting, D. J. C. W. van Rooy geb. PloegD. L. Poelijoegeb. van Ewijk, Z. M. de Ilaaygeb. Duyver- manZ. C. M. Bronkhuyzengeb. WassenaarD. C. Groengeb. van der Weyden D. J. Tusschenbroek, geb. WeltevredenZ. GEHUWD: A. de Water, Jm. en J. E. FiouwJd. A. Noest, .Tm. en P. Hanselaar, Jd. S. van den BosWedr en J. C. Schön, Wedc. W. Benne- man, Wedr en C. A. GutberletJd. OVERLEDEND. B. van Raalte, Z.3 j. en 9 m. A. Plaizier, geb. Mieloo, 55 j. F. van der Voorden 24 j. J. ChaudronD.1 j. en 8 in. W. N. R. de Gooijer, Z., 3 w. J. Vilders, Z.,4w.-A. Huyg, geb. Kraan76 j. P. M. Bakker, D.3 m. H. J. van LeeuwenZ.3 j. en 7 m. J. G. Vermey, 19j. E. Webbers, geb. Nieuwenhuisen 56 j. G. Bakker, D.7 m. C. SI. Servaas, D.6 w. A. Bey, Z., 7 m. J. Parmentier, Z.3 w. J. C. Rem- mé, 52 j. C. S. Slizce, D., 2 j. en 9 m. J. de Haan26j. W. F. van Es, 56j. J. van der Knaap, 51 j. H. P. Maas, Z.14j. en 2 m. 236ste Staats-Loterij. Trekking der Tiveede Klasse. 3de Trekking. Nos. 4548 en 7462 ieder een prijs van ƒ1,000. 4dc N°. 2816 een prijs van 1,500. N». 17740 een prijs van ƒ1,000. ABVERTENTIEN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij de bevalling mijner Echlgenoole ondervondenbetuig ikook uit haren naammijnen harte- lijken dank. C. A. FRANCIIIMON. De Directie maakt bekend dat het Plan en de Voorn-aarden der Leening groot vijf millioen gulden, door de Maalschappij geopend, ingevolge besluit van de Algemeene Vergadering harer Stemgeregligde Deel hebbers van 21 dezer, zullen verkrijgbaar zijn op Dingsdag 27 dezer bij de Directie te Amsterdam, en bij de Agenten der Maalschappij te Rotterdam. Amsterdam, 24 Julij 1858. Al degenen die iels te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer CASPER LEOPOLD ASBECK, in leven Meester Smid, gewoond hebbende te Legden, en aldaar den 17den Mei 1858 overleden, gelieven daarvan opgave te doen ten Kantore van den Notaris E. H. GERAERDS THESINGH, op den Nieuwen Rijn te Legden, róór den 12deu Augustus aanstaande.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3