leydsche courant; 1858. 90, WOENSDAG 28 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. tiSaitt':-? 'V: De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 Julij. lieden hebben 1111. KK. HU. prins Frederik der Nederlanden en prins Karei van Pruissen onze slad mei een bezoek vereerden hel etablissement voor het invoeren en het acclimatiseren van Japansche planten van jhr. von Siehold bezigtigd. De storm die eergisteren woedde heeft ook hier op verschillende plaatsen schade veroorzaakt. Vele boomen werden omvergerukt, en naar wij ver nemen is er in cene steeg een muur omgeworpenwaardoor een viertal kinderen werden bezeerd. Uit alle plaatsen ontvangt men omtrent dien storm gelijkluidende berigten. Overal werden schoorstccnen nedergeworpen en boomen ter neêr geslagen. Uit plaatsen nabij de zee gelegen heeft men waar schijnlijk daaromtrent treuriger berigten te verwachten. Zoo wordt reeds uit Harlingen gemeld dat de Noordsche brik Freyamet eene lading hout naar die plaats bestemd, door den storm op eene droogte was geworpen. Men zag den grooten mast kappen en bij wassend getij dreef het schip steeds nader. Gelukkig raakte het zoo digt aan den waldat men langs touwen het scheepsvolk, tien in getal, kon redden en eenige goederen kon bergen. Het schip was daarop aan de woede der golven overgelaten en liep gevaar van verbrijzeld te worden. Ook te Harderwijk liep een schip, met steenen geladengroot gevaar. Op hel zien der noodvlag hebben zes schip pers zich in zee gewaagd en den schipper met zijne vrouw en twee kinde ren behouden aan wal gebragt. Nadat men de lading in zee had geworpen is het vaartuig mede in de haven gebragt. Men verneemt, dat Z. M. heeft bepaald, dat de najaars-oefeningen dit jaar niet zullen plaats hebben, maar dat in het najaar in de vlakte van Waalsdorp gecombineerde manoeuvres zullen worden gehouden van het reg. grenadiers en jagers, van het bat. van het 7dc reg. te Delft in garnizoen, van het bat. grenadiers uit Leyden en de gezamenlijke troepen uit de residentie. Men verneemt dat in den loop der maand October aanst. le Breda, onder voorzitterschap van den luit.-gcn. Verhorst, inspecteur van de infan terie, een examen zal worden gehouden van onderofficieren der infanterie, artillerie en kavallerie voor de betrekking van tweeden luitenant. Ook ver neemt men daL van 12 lot 23 September aanst. tusschen Hildersheim en Elzen worden vcrcenigd het 10de Duilsche bondsarmeecorpstot hel uitvoe ren van groote manoeuvres, die door een aantal Nederl. officieren zullen worden bijgewoond. De afzonderlijke jagten op waterwild zullen voor dit jaar in de pro vincie Zuidholland geopend worden op Maandag den 9d<™ Augustus a. s. Naar men verneemt zijn dezer dagen van regeringswege aan de aan vragers om vergunning tot aanleg van een spoorweg aanvangende te Utrecht, en leidende langs Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk tot Zwolle, de voorwaarden medegedeeld, waarop die vergunning zal worden verleend. Men zegt dat de aanvragers zich bereid hebben verklaard om zonder rijks- subsidiën den weg aan te leggen. De definitieve vergunning zal evenwel eerst dan worden verleend wanneer het vereischt waarborgskapitaal is gestort. De Ned. handelmaatschappij heeft bekend gemaakt," dat hare najaars koflij-veiling in dit jaar zal gehouden worden te Rotterdam op den lstcn September en beslaan zal uit GG9,656 b. Java en 31,1G2 b. Padang. Het aantal proponenten der Nederl. herv. kerk bedroeg den 1st™ Junij II., volgens officiële opgave, 124. Het getal neemt dus langzamerhand toe, daar het voor eenige jaren tot beneden 100 was gedaald. Bij de harddraverij in de vorige week te Zevenhuizen gehoudenwerd .des voormiddags de prijs, zijnde een zilveren saladelepel en vork, behaald Moor het paard Diana en de premie, een kristallen wijnglas op zilveren voet, door het paard Léona, beiden behoorende aan den heer J. C. P. van Eeftinck Schattenkerkte Alphen en bereden door diens zoons. Des namid dags is de prijs, zjjnde een kristallen broodmand en dito botervloten, met .zilver gemonteerd, behaald door het paard David, van den heer T. Bekker, ste Charloisbereden door den pikeur J. de lioer, en de premie, twee zil veren vlalepels, door het paard Marianne, van den heer A. Hoogeboezem, Je Kethelbereden door den pikeur P. van Santen. Te Hoorn is door de algemeene kiesverecniging als caudidaat voor •het lidmaatschap van de tweede kamer gekozen mr. F. A. baron van Hall. De Gnoenlandsvaarder Dirkje Adama, kapt. Mehlenis reeds te Har lingen binnengekomen. Gelijk reeds berigt is was de vangst zeer slecht •.geweestmen had slechts 400 robben gevangen. Woensdag 11. heeft in de provincie Groningen een vrij hevig onweder gewoedde daarbij gevallen hagel heeft aan het te veld staande koren veel nadeel loegebragt. Bij den landbouwer S. Mulder, te Trips-Compagnie, is de bliksem in de schuur geslagen en binnen weinige oogenblikken stond zoowel die schuur als het woonhuis in volle vlam. De brand nam zoo hevig toe, dat men zelfs 18 runderen niet heeft kunnen behouden, en het grootste gedeelte van den oogst des vorigen jaars is verloren gegaan. Ook is Vrijdag 11. te Kollum, in Friesland, eene boerenplaats door den bliksem getroffen en gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. Op den lstcn April 11. had er op den spoorweg van Roosendaal naar Essen een ongeluk plaats, waarbij o. a. dé heer A. zwaar aan het been werd gewond. Genoemde heer heeft hel bestuur dei' spoorwegmaatschappij voor de arrondissements-reglbank té Breda gedagvaard, tot schadeloosstel ling voor verlies en tijdverzuim. Dezer dagen heeft genoemde rcglbank uit spraak gedaan, en de maatschappij veroordeeld tot de betaling van/100 en de kosten van den geneesheer. Uit 's Hertogenbosch wordt het volgende gemeld: In de gemeente D. aan de Maas, had eene koe het miltvuur. De landman maakte het beest af en verkocht het vleesch legen 15 centen het Ned. pond. Niettegenstaande men met deze zaak bekend was, werd het vleesch van die koe toch gegetenmet het ongelukkig gevolg, dat allen die daarvan aten door de ziekte aangedaan zijnzoodat reeds velen op cene deerniswaardige wijze deelen van hun ligchaam hebben verloren. Men wil, dat ook in het arron dissement 's Hertogenbosch een verkoop van dergelijk vleesch heeft plaats gehad. De justitie doel onderzoek. 's GRAVENIIAGE, 27 Julij. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat Z. M. de koning der Nederlanden zijn peelekind Willem Alexander, erfprins van Nassau, heeft benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en in denzelfden rang derzelfde orde, den minimier van stam, prins August Louis de Sayn-Will- genstein-Berleburg. Volgens alhier ontvangen bèriglen is de terugkeer van BIL KK. HH. prins en prinses Hendrik naar de Nederlanden, die op het einde dezer maand bepaald was, wederom uitgesteld, zoodat zij eerst in de volgende maand alhier zal worden verwacht. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De commissie voor de statistiek heeft gisteren weder eene bijeenkomst gehouden. Gisteren heeft alhier de verkooping plaats gehad der verzameling schil derijen nagelalen door wijlen den ridder de Lomonossoff, in leven Rus sisch gezant in de Nederlanden. Voor onderscheidene stukken werden nog al hooge prijzen besteed. Een schilderij van den onlangs overleden Ary Scheller [I'adoration) gold den prijs van ƒ1011; eene muziekles van A. Guil- lemin werd verkocht voor ƒ500; een boschgezigt van B. C. Koekkoek, bragt ƒ480 op, terwijl voor gelijke som verkocht werd een landschap met vee van Eug. Verboeckhoven. In het geheel heeft de opbrengst bedra gen ruim 6000. Naar men verneemt zal het congres van Noord- en Zuid-Nederl. let terkundigen dat op het einde dezer maand alhier zou worden gehou den, dit jaar geen voortgang hebben. Naar men verzekert heeft dezer dagen alhier eene poging tot vergifti ging plaats gehad, die gelukkig door de eigenschappen van het gebruikte middel verijdeld is. Een jongeling namelijk, in dienst van een koffijhuis- houder alhier, moet met dezen in twist zijn geraakt en toen het voor nemen hebben opgevat zich op hem te wreken. Hij heeft daarop (naar men verhaalt) luciferkopjes geworpen in het middagmaal van zijn meester. In tijds ontdekte men echter, dat er zich eenige vlammende stoffen opde den, waardoor het boos opzet mislukt is, dat, ware het geslaagd, ver scheiden menschenlevens had kunnen kosten. De verdachte bevindt zich bereids in verzekerde bewaring. [D. t. 's Gr.) Volgens berigt uit 's Hertogenbosch zouden de leden van de staats commissie, tol het onderzoeken van de mogelijkheid om een goed verband le brengen tusschen de rijksveldwacht en het wapen der maréchaussee heden hare eerste vergadering houden. RUITENLANDSCIlE BERIGTEN. ENGEL, AIS». LONDEN, 25 Julij. De wet op de toelating der Israëlilen in het parlement is door de koningin bekrachtigd. Baron Rothschild heeft dientengevolge, onder toejuiching der leden, reeds zitting genomen in liet huis der gemeenten. Hij werd door lord Russell ingeleid.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1