en w zag dat 4 personen door het houtgewas kropenom de strikken te onderzoeken. De wachter kwam uit zijne schuilplaats te voorschijn en ging op de stroopers af, die, toen zij hem zagen naderen, door teekenen duidelijk te kennen gaven dat zij hem zouden dooden indien hij niet weg ging; de wachter hierop geen acht slaande ging voort, maar viel even daarna ter aarde, door twee kogels doodelijk in de borst getroffen. Na dezen moord vertrokken de stroopers zeer koelbloedig, hunne strikken met zich voerende en de ongelukkige wachter werd eerst later door eenige werklieden gevonden. In weerwil van zijne zware wonden heeft hij nog 2 dagen geleefd en te midden van lievig lijden kon hij nog omtrent zijne moordenaars en hunne makkers inlichting geven, die dan ook hunne ge vangenneming ten gevolge hadden. ENC1ELAID. LONDEN, 22 Julij. In het hoogerhuis is van regeringswege mededeeling van berigten uit Indië en China, die zeer gunstig luiden. De stad Gwalior, alwaar de op standelingen hunne hoofdmagt vereenigd hadden, is op 22 Junij door de Engelschc troepen onder generaal Rose, na een hardnekkig gevecht van 4 uren, ingenomen. In Oude bleef het oproerig, maar in Rohilcund heerschte rust. Ook de Chinesche expeditie had een aanzienlijk voordeel behaald. De forten aan den ingang van de rivier Pei-ho gelegendie gewapend wa ren met 138 stukken geschut en waarachter eene aanzienlijke troepen-massa was geplaatst, zijn door de Engelsche en Fransche kanonneerboolen geno men men had daarbij slechts een onbeduidend verlies geleden. De kanon neerboolen waren nu de rivier, in de rigting van Peking, opgevaren. Te Canton was op 2 Junij door de Chinezen eene poging gedaan om de Euro- pesche troepen te verdrijven, maar zonder eenig gevolg. De opstandelingen hebben de stad Ningpo op de keizerlijken veroverd, bij welke gelegenheid eenige Engelsche koopliedendie de wijk hadden genomen aan boord van Britsche schepenaangevallen zijn. De Times deelt nog mededat de Franschen bij de bemagtiging der for ten aan de Pei-ho eene aanmerkelijke schade hebben geleden door het sprin gen eener mijn. Aan het lagerhuis is door de regering medegedeeld dat de Sultan een millioen piasters heeft gezonden aan den Engelschen gezant te Konslanti- nopel, om die som aan te wenden ten behoeve van de betrekkingen der slagtoffers van den moord te Jeddah, en daarenboven een jaargeld van 400 heeft toegelegd aan de dochter van den vermoorden Franschen consul en aan de bloedverwanten van den vermoorden Engelschen consul. De Cyclops is zeer sterk gewapend en zal onverwijld de kastijding van de schuldigen vra gen, en bij gebreke hiervan, de stad Jeddah beschieten. Uit Indië zijn 200 zieken en gekwetsten aangekomen. Velen hunner zijn blind of missen armen of beenen. Met betrekking tot het gebeurde te Jeddah deelt de Times eenen brief mede, waarin het denkbeeld wordt geopperd om de Arabische steden geldelijk verantwoordelijk te stellen voor de aanvallen, waaraan de Euro peanen aldaar blootstaan, en wel in vnoor». a» cnwioionccioiu,^ 6n,.uutuigu zat zijn aan den rang van den Europeaan, die het slagtoffer is van Turksch geweld. Zoo doende zou de geheele stad belang hebben bij het behoud van de openbare rust. Dit denkbeeld is niet nieinv en werd reeds vroeger met goed gevolg in praktijk gebragt, maar het valt minder in den geest des lijds dan eene bezetting van het grondgebied. Echter zon het goed over een te brengen zijn met de naauwgezelheiddie onze regering aan den dag legtom de onschendbaarheid van het Turksche rijk te handhaven. De opengestelde leening van 220,000 ten behoeve van de verdere uitrusting van den Great Eastern of Leviathan heeft niet aan de verwach ting beantwoord, en intusschen moeten dringende schuldvorderingen, ten bedrage van 65,566 worden voldaan. Men is thans bezig met het over wegen van andere plannen om geld te verkrijgen. De berigten uit de Vereenigde Staten maken steeds gewag van groote overstroomingen ten gevolge van het buiten hare oevers treden van de Mis sissippi. Nicuw-Orleans slaat onder water en aldaar zijn een aantal katoen en suiker-plantages verwoest, veel vee en ook eenige menschen verdronken. In Mexico heeft eene aardbeving plaats gehad, waarbij 50 menschen zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS 22 Julij. Men verneemt dat de keizer besloten heeft om geen nieuwen consul Ie Jeddah te benoemen, dan nadat eene algeheele voldoening wegens het ge beurde is gegeven. Heden werd door de leden der conferentie de twaalfde zitting gehou den, waarin gehandeld werd over de flnantiële hulpbronnen der vorsten dommen. Het bevestigt zich dat aan de bevolking het regt is toegekend om zelve hare hospodars te verkiezen, maar ten einde verkiesbaar te zijn of aan de stemming deel te nemen is de census zoo hoog gesteld dat slechts weinigen van hun regt gebruik zullen kunnen maken. Men heeft dus met de eene hand teruggenomen wat men met de andere gegeven had. Een soldaat van hel 63slc reg. van linie heeft een verbeterden luchtreis- toestel uilgevonden, en zijn ontwerp op 1/15 der grootte aan den keizer ver toond. Z. M. heeft hem 5000 fr. toegelegd, om eene proeve op grooteren schaal te nemen. In het bestuur der keizerl. bibliotheek, dat lot hiertoe slechts aan ondergeschikte ambtenaren was toevertrouwdis thans verandering gebragt, door de benoeming van eenen algemeenen directeurdie uitsluitend over het geheel gesteld en ook voor alles verantwoordelijk is. Deze zal in het bibliotheek-gebouw wonen en een inkomen genieten van 15,000 fr. De bibliotheek is verdeeld in 4 afdeelingen: 1°. gedrukte boeken, kaarten en aardrijkskundige verzamelingen, 2°. handschriften, 3°. munten, gesneden steenen en antieken41. platen. Iedere afdeeling heeft een onder-directeur met een inkomen van 10,000 fr.een adjunct-onder-directeur met 7000 fr. benevens een aantal bibliothecarissengeëmployeerdensurnumerairca helpers enz. De zeeschilder Durand-Bragerook bekend door zijne tafereelen uit den oorlog in de Krim en op de Zwarte zee, heeft van de regering in last gekregen de feesten ter reede van Cherburg op het doek te vereeuwigen. De heer Emerat, kanselier van het consulaat te Jeddah, en mej. Eveil- lard, dochter van den aldaar vermoorden consul, zijn, vergezeld van onzen consul te Alexandrië, reeds hier te lande aangekomen. Mej. Eveillard werd! te Marseille door den prefect aan de landingsplaats opgewacht en nam bij hem haren intrek. Zij ontving de levendigste blijken van de deelneming der bevolking. Onlangs had er tusschen Guelma en Bona (Algerië) een merkwaardig voorval plaats. De diligence, die tusschen die plaatsen rijdt, werd in haren loop gestuit door een kolossalen leeuw, die zich op den weg had geplaatst en dc paarden plotseling deed stilstaan. De passagiers wierpen met bran dende lucifers en vlammend papier naar den leeuw, die eindelijk met defti- gen tred wegging. De Presse deelt mede dat de bemanning van een Fransch vaartuig, waarschijnlijk de Maria Carolinadoor de inboorlingen van Madagascar op last van koning Yinang, van Mena-Beh, is vermoord. Het vaartuig werd daarna geplunderd en verbrand. Uit Lissabon wordt geschreven dat de koning al de nagelaten minder jarige kinderen dergenendie in 1856 en 1857 aan de cholera eu de gele koorts zijn overledenvoor zijne rekening in het weeshuis aldaar heeft geplaatst. PRUISSEN. BERLIJN, 22 Julij. Twee zware onweders zijn Maandag namiddag over dc stad Keulen losgebarstenvergezeld van zwaren wind en stortregen. Aan gebouwen en tuinen werd veel schade toegebragt, maar ook twee menschen verloren daar het leven. In de Königshalle sloegeenige minuten voor den aanvang der voorstelling op het zomertooneelterwijl reeds een talrijk pu bliek vergaderd was, een bliksemstraal in het dak dat het tooneel bedekt, drong, na eenige splinters van een balk te hebben afgeslagen, tot het binnenste van het gebouw door, volgde een ijzeren draad, die tot schel koord diende, en bereikte langs dezen weg de kleine geopende deur, die uit het orchest naar de ruimte onder het tooneel voert. Digt bij deze deur, nevens den kapelmeester, werd de 28-jarige latnpist Spickermann doodelijk door den bliksem getroffen. Na de hevige algemeene ontsteltenis, door dit voorval te weeg gebragt, viel aan de opvoering van het aangekondigde stuk niet te denkenmaar de directeur sloeg het publiek voor de betaalde entree-gelden ten behoeve der bejaarde moeder van het slagtoffer des onge- luks af te slaan, welk voorstel met geestdrift werd ingewilligd. In het nabij de stad gelegen dorp Bochlemund was het een arbeider, die nabij eene schuur door den bliksem gedood werd, waarna die schuur geheel af- grehrnnil ie- In Oost-Pruissen nemen de boschbranden aanmerkelijk toe. Bij Sta- black zijn 800 morgen boschbenevens eene sloomhoutzagerijen bij Tilsit nagenoeg 1000 morgen bosch afgebrand. Uit Bonn wordt gemelddat aldaar reeds rijpe druiven zijn geplukt hetgeen als eene groote zeldzaamheid wordt aangemerkt. De stand van den wijnstok is overal buitengewoon gunstig en belooft een uitmuntend wijnjaar. Door de schaarschle der wijnen en de daarop gevolgde duurte, maar meer nog door de vele vervalschingenis het wijnverbruik in de laatste jaren merkelijk verminderd. Men berekent, dat nog twee zulke voor den druif gunstige jaren noodig zijn, om de wijnprijzen weder op den vorigen voet terug te brengen, daar de meeste magazijnen opgeruimd waren. Den 16dcnis te Stockholm het standbeeld ter eere van Berzelius onthuld. De BURGEMEESTER Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leydendoet te weten, dat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter hand gesteld, een op den 20stcn dezer maand invorderbaar verklaard Kohier voor de belasting op het Personeel, vierde gedeelte, voor de Wijken 7, 8 en 9, over het dienstjaar 1858 er. 1859, en dat ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leydek, 24 Julij 1858. J. C. BUCAILLE, Welhr. 1. Burgemeester. OOST RN RIJK. WEENEN, 19 Julij. De aartshertog Maximiliaan is over Triest weder naar Italië vertrokken. Hier te lande is een geestelijke, die uitsluitend het regt bezit om, bjj de viering van het Paaschfeest, geharnast de mis te bedienen, het hoofd bedekt met een helm, en een zwaard op zijde. Hel is de commandeur van de Mallhczer ridderorde, tegenwoordig baron dc Beer, die te Praag verblijf houdt. De belijders van de Augsburgsche confessie in Ilongaryë hebben eene deputatie naar den keizer afgezonden; maar, naar men verneemt, is het adres, dat zij moet oveibrengen, te Pesth in beslag genomen. TURK V E. Uil Syrië zijn weder ongunstige berigten ontvangen omtrent den voort gang der onlusten, reeds voor eenigen tijd in den Libanon ontslaan. De opstandelingen zijn er in geslaagdom zich van Latakie en Tripoli meester te maken. Eerstgenoemde plaats is eene belangrijke handelshaven aan de Middellandsehe zee, en Tripoli eene sterke stad van 15,000 inwoners, 150 mijlen van Latakie zuidwaarts gelegen. De bevelhebber van de Turksche troepen, lsmaïl-Bey, is daarbij doodelijk gewond er. de emir van den Liba non is verpligt gevvcesl op nieuw naar Beyrulh om hulp te zenden. «STA es - n ER 193 TEN.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2