LEYBSGHE SCHOUWBURG. Naar men verneemt heeft de Porie 150,000 fr. schadevergoeding aan geboden aan elke der families van de op de luist van Arabic vermoorde consuls. Iedereen zwaait hoogen lof toe aan Mllc Eveillarddie met veel moed en koelbloedigheid tegen de moordenaars heeft gestreden. De keizerin heeft op het vernemen der gebeurtenissen te Jeddah gezegddaar de vader en de moeder van dit meisje zoo noodlottig in de dienst des lands zijn omgekomenzoo wil ik mij harer aantrekken. De heer Antonin Eveil lard, zoon van den consul, is benoemd tot kweekeling van den staat bij het lyceum van S'. Louis, met genot van eene geheele beurs. Met betrekking lot de maatregelen door Frankrijk en Engeland te nemen, om de herhaling der moordtooneelen in het vervolg in het Oosten te voor komen verneemt men nog niets naders. Alleen is er bevel gegeven om een fregat, te Toulon liggende, naar de Roode zee te zenden, den weg te nemen langs de Kaap de Goede Hoop. (Hier blijkt dus weder de nuttigheid van de doorgraving der landengte van Suez.) liet schijnt dus dat Frankrijk niet voornemens is een punt der kust in bezit te nemen, of er moesten ook nog eenige vaartuigen van het Indisch-Chinesche eskader derwaarts gezon den worden. Gisteren hield de conferentie hare elfde zitting. De werkzaamheden, betrekkelijk de reorganisatie der Vorstendommen, spoeden, naar men ver zekert, ten einde. De benoeming der hospodars door de bevolking moet in beginsel aangenomen zijn, hoewel men nog niet beslist had of reeds de eerste benoeming op die wijze zou plaats hebben of wel door de gevolmag- tigden of door de Porte. Men zegt dat tot de bespoediging der beraadsla gingen veel heeft bijgedragen, dat de Pruissische gezant, de heer Hatzfeldt, nieuwe inslrucliën had ontvangen, die hem veroorloofden op alle punten de inziglen van Frankrijk en Rusland te ondersteuneniels dat in de diplo matische wereld veel opzien had verwekt. Het ruiterstandbeeld van Napoleon Ivan den lieer Leviclis uit de gieterij van de hh. Eek en Durand naar de plaats zijner bestemming ver voerd. Het standbeeld heeft eene hoogte van 5,20 Ned. el en weegt 6000 kilo's. Hel schijnt dat de Engelschen niet bijzonder ingenomen zijn met de houding aan het beeld gegevendal regterarm en hand gebiedend uitstrekt en, als een gevolg van de plaatsing, naar de zee of, zoo als zij beweren, naar Engeland heen wijst. Bij de laatste werkzaamhedenwelke in hel gebouw van de Louvre zijn verrigt, zijn een 30-tal meesterstukken der oud-hollandsche school, en daaronder schilderijen vanTeniers, van MierisNelscherTerburg enOstade, nog al aanmerkelijk beschadigd, ten gevolge der onachtzaamheid van de bewaarders en arbeiders. Al de afdeelingen van het leger zijn krachtens een ministerieel besluit van 31 Dec. 11. aan hervaccinatie onderworpen. Onder een zeker aantal manschappen, genomen uit de meer bejaarde, is omstreeks een twaalfde gedeelte met goeden uitslag op nieuw ingeënt, en een vijfde met meer of min twijfelachtigen uitslag; terwijl de operatie bij de overigen geene uit werking heeft gehad. Te Lyon is de woning van den heer Fouillant, met de stalling en schuren, door een feilen brand in de asch gelegd. Zijne beide kinderen, een meisje van 11 jaren en een zoontje van minderen leeftijd, zijn daarbij om gekomen. De trap bezweek onder hunne voeten. PKUISSEN. Men verneemt dat het verblijf te Tegernsee een zeer gunsligen invloed uitoefent op de gezondheid des konings. Uit Kopenhagen wordt berigt, dat bij de exercitiën in het vuur van de artillerie, op het eiland Arnager, een der stukken geschut is gesprongen, waardoor twee kanonniers werden gedood en vier zwaar gewond. RUSLAN O. De keizer is den lston Julij te Archangel aangekomen, en heeft zich van daar naar het klooster Ssolowezk begevenhetwelk in den laaislen oorlog door de dappere verdediging zijner geestelijken tegen de Engelschen meer bekend is geworden. Prins Demidoff, gezant in Toscane, en gemaal van prinses Mathilde Bonaparteis te Baden overleden. De regering heeft den invoer van verschillende geneesmiddelen verbo den waaronder zich ook bevinden Morrison's pillen en de Revalenta Arabica. De haven St. Nicolaas, in de Zwarte zee, is voor den handel opengesteld. TURKTE. Gedurende eenige dagen was hel gerucht in omloop dat de Turken, die tegenover Montenegro staande vijandelijkheden weder hadden begonnen. Dit gerucht was later tegengesprokenmaar men verneemt nu dat de waar heid ook hier in het. midden ligt. Wel zijn de vijandelijkheden niet olfi- ciëel hervat, maar de soldalen hebben zich aan gewelddadigheden tegen de Montenegrijnen schuldig gemaakt, hetgeen ten bewijze strekt van de slechte krijgstucht onder hen en de zwakheid van hunnen bevelhebber. Vele landbouwers hebben moeten zien dat de Turken hun vee wegvoerden en hunnen oogst afsneden. Vorst Danielo heeft den inwoners bevolen in het gebergte terug te trekken, maar daarbij werden zij nog door de Turken verontrust. De verantwoordelijkheid dezer voorvallen kouit alleen voor re kening van den Turkschen opperbevelhebber. Het is te bejammeren dat de Porte in den laatsten lijd zoo vele troepen nabij de grenzen van Montenegro heeft opgehoopt en zij ziet nu het nadeel daarvan in zoodal ook reeds bevel is gegeven dat de ongeregelde troepen van daar moeten verwijderd worden. De opstand in Herzegowina moet, naar men verneemt, geëindigd zijn. De hoofden van de boeren hebben zich naar Dracha begeven, alwaar Kcmal- Effendi hunne onderwerping heeft aangenomen. Eene deputatie, uit hun midden gekozenis daarop naar Trebinje vertrokkenom de grondslagen eener regeling met den Turkschen commissaris vast te stellen. Dien ten ge volge is reeds bevel aan de troepen gegeven Herzegowina te verlaten. Twee hataillons zullen over zee naar Konslanlinopel gaan, de overige naar Bosnië. STADS - BERIGTEW De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te weten, dat op heden zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter hand gesteld, twee op den 12,kn dezer maand invorderbaar verklaarde Kohieren, als: een van het Palentregt, voor de drie eerste Wij ken, en een voor de belasting op het Personeel, derde gedeelte, voor de Wijken 5 en 6, beide over het dienstjaar 1858 en 1859, en dat ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 19 Julij 1858. OLIVIER, Welhr. 1. Burgemeester. SCHUTTERIJ', BURGEMEESTER en AT ETII OUDKRS van LEYDEN doen te weten, dal de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den llden April 1827, benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Woensdag den 21sten Julij aanstaande's namiddags ten zes ure. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. Alle de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. Degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1824 tot 1832 ingesloten 3". Zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige redenen tot vrijstelling ver ineenen te hebben 4». Degenen, die na hunne indienst-slclling bij de Schutterij, regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het hatailion om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. Degenen die, volgens art. 3. L. en M. der IVet, als tot de Nacht-of Brandwacht behoorendelijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het, dat bij hen geen oproepings-billet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en mitsdienovereen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28sl™ Junij 1828, voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Conrant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. BUCAILLEWelhr. 1. Burgemeester. Leyden, 14 Julij 1858. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. AD VERTENTïEN. Tot mijne biltere droefheid ontsliep heden, na voorzien te zijn van de troostmiddelen onzer Moeder de II. Kerk, mijne innig geliefde Echtgenooie MARIA ISABELLA van CLEÉF, in den ouderdom van 35 jaren, na eene gelukkige eclitvereeniging van circa 5 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Leyden, 15 Julij 1858. Cn. J. van IZENBURG. Algemeene kennisgeving. Heden overleed mijn hartelijk geliefde Echtgenoot de Heer JACOBUS JOACHIM HESS, in den ouderdom van circa 50 jaren. Leyden, 15 Julij 1858. J. HAAR, Wed. Hess. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijle Mejufvrouw MARIA TRAGO, Weduwe van den Heer Jan van Leed-wen, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgave of betaling te doen ten Kantore van A. van LEEUWEN, Notaris te Leyden. Door de Gemeente-Commissie van bet Nederduilsch Hervormd Kerkgenoot schap te Leydenwordt bij deze aan de belanghebbenden kennis gegeven dat de aflossing der laatste 25 stuks Aandeelenin het rente loos voorschol tot de buitengewone herstelling van de Hooglandsclie Kerk zijnde de volgende Nommers: N°. 21, 36, 112, 124, 130, 143, 160, 175, 222, 224, 254, 303, 318, 325, 367, 372, 398, 401, 437, 461, 483, 487, 491, 495, 499, van heden af zal plaats hebben. Wordende de Houders dezer Aandeelen verzocht de Aflossing daarvan te laten ontvangen ten huize van den Commies en Kamerbewaarder J. de PECKER, welke daartoe zal vaceren iederen Werkdag, des middags van 12 tot 2 ure. KONINKLIJKE IIOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BRGEDÉ VALOIS. Met medewerking van den Heer ZINCK (eerste Danser van het Theatre Francais te 'silage), Mad. ZINCK en Mcj. ANNA ROOS. MAANDAG, 26 JULIJ. Eene éénige Voorstelling van: De Wereld over ÏOOO jaar, Fantastisch Kluchtspel in zes tafereelenmet Zang en Dans, nieuwe Dccoratiën van den Heer van Hove, nieuwe Costumes en Machineriën en verderen tooneelmatigen toestel. In het 2de taf. Pas de Deux, door Mr. en Mad. Zinck, in het 4de laf. Pas de Troisdoor dezelfden en Mej. Roos. DINGSDAG, 27 JULIJ. De tijd «loet wonderen, Blijspel in 5 be drijven, naar het Engelsch van Douglas Jerrold (de beroemde schrijver van de Bedsermoenen enz.). Daarna: Het poeder van Perlinpinpln of de Wanhoop van Pierrot, Toover-Ballct-Pantomimehebbende de Heer VICTOR DRIESSENS welwillend aangeboden daarin als Pierrot op te treden. Tot slot: Grand pas d'Echarpedoor Mr. en Mad. Zinck, Mej. Roos en het Corps de Ballet. Aanvang ten half acht ure. De Directie berigt dat van de op te voeren stukken gedurende de Kermis geene herhalingen zullen plaats hebben. Verwacht Woensdag, 28 Julij: Dc oude Korporaal.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3