's GRAVENHAGE, 20 Julij. Z. M. de koning heeft den generaal Ednard Todleben, adjudant-generaal van Z. M. den keizer van Rusland, benoemd tot kominandeur der Militaire Willemsorde. Ook zijn door Z. M. tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw benoemd de heeren don Pedro de Aycinena, minister van builenl. zaken der repu bliek Guatemala, F. J. P. V. 'tKint, consul-generaal der Nederlanden te Guatemala, en A. 'tKint, consul-generaal van België, te Guatemala. Tot kantonregters zijn benoemdte Assenmr. L. graaf van Heiden Reinestein, en te Onderdendam, mr. C. W. P. van Naerssen. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Wildervank, de heer E. R. Woldringh, thans te Midvvolde, en te Aarlerixtel, de heer mr. J. P. Haksteen, thans te Koedijk. Bij kon. besluit van 5 Julij is de staatscommissie, ingesteld bij besluit van 16 Junij 1857 (betreffende de oprigting van een koloniaal invalidenhuis), onder dankzegging aan de ledenontbonden. Z. M. heeft tot officieren van gezondheid der 3de kl. bij de Kon. Ned. zeemagt benoemd de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: T. J. J. Gori; J. van IJzeren; W. Pannevis, en J. C. van Doorcmaal. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf, lot kapitein van de 3de kl. den lslCD luit. jhr. G. A. C. II. von Goedecke, van dien staf, adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden; bij den plaalseiijken staf tot plaatselijken adjudant der 2dc kl. aan den Helder, den lsten luit. H. P. van Walt, van het 4dc reg. infanterie; bij het wapen der artillerie, lot kapitein van de 3de kl. den lslen luit. jhp. C. A. van Sypesteyn, van het wapen, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie, doch thans tijdelijk werkzaam bij het depart, van koloniënbij den staf van het wa pen, tot kapitein van de 3dc kl., den lsl™ luit. N. A. Boom, van dien staf. Z. M. de koning is, blijkens in deze residentie ontvangen berigten uit Wiesbaden, Zondag 18 Julij des avonds ten 8 ure aldaar aangekomen. Z. M.die des ochtends ten 5 ure uit deze hofstad was vertrokkenheeft derhalve, door zich achtervolgens van extra-treinen te bedienen, in 15 uren tijds de reis naar de hoofdstad van Nassau afgelegd. Gisteren heeft de geneFaal Todleben op het Huis ten Bosch bij H. M. de koningin gedineerd. Hij wordt aanst. Woensdag van Soestdijk in de resi dentie terug verwacht. De generaal prins Gorlschakoffthans stadhouder van Polen en vroeger opperbevelhebber van het Russische leger in de Krim, is met zijne echtge noot op het stedelijk badhuis te Scheveningen aangekomen, ten einde de zeebaden te gebruiken. Men verneemt, dat binnen kort een Pruissische prins in deze resi dentie verwacht wordt. Reeds worden er appartementen voor zijne ont vangst in gereedheid gebragt op het paleis van Z. K. H. prins Frederik. Gisteren heeft de daartoe benoemde commissie aan het ministerie van marine het examen afgenomen voor zeeofficieren enz. Het getal is zoo aanzienlijk, dat deze commissie vermoedelijk eenige weken zitting zal hou den. Er zullen daags 10 personen worden geëxamineerd. Naar men verneemt zijn er reeds vele wets-ontwerpen bij den raad van state aanhangig, die in de aanstaande zitting der staten-generaal van rege ringswege aan de kamers zullen worden aangeboden. Men verzekert dat daaronder ook behoort een wets-ontwerp nopens de zamenstelling der reg- terlijke magt en het beleid der justitie. Uithoofde van herstellingen aan het gebouw der koninklijke bibliotheek en van het koninklijk penningkabinet, is deze inrigting lot nadere kennis geving gesloten. Van den 21sle" dezer zullen door artillerielroepen practische oefeningen in de vlakte van Waalsdorp gehouden worden. Van des morgens 5 tot des avonds 8 ure zal met zware vuurmonden worden geschoten. ROTTERDAM, 19 Julij. Door den gemeenteraad is met 14 legen 13 stemmen besloten, dat de gemeente Rotterdam zich aan de stemming over de vergrooting van het kapitaal der Nederl. Handelmaatschappij zal onttrekken. De commissie uit den gemeenteraad alhier, belast met het onder zoek naar de regeling der plaatselijke geldmiddelen, heeft haar verslag uilgebragt en daarin o. a. voorgesteld: de belasting op de boter te brengen van 5 op 10 cents het pond; het tarief voor hel havengeld te verhoogen; te heffen eene belasting op wijn, ook kunstwijn, ten bedrage van ƒ10 het vat of de 100 kannen; te heffen eene belasting op het gebruik van open bare gemeentewerken en bezittingen, tot een bedrag van ƒ40,000; de directe belasting te verhoogen met een bedrag van ƒ40,000 en alzoo uit te trekken tot eene som van 240,000en eene leening aan te gaan van achtereenvolgens ƒ2,000,000, tot bestrijding der kosten voor den aanleg stellen van werken van buitengewonen aard. Hier ter stede zijn reeds de eerste peren uit Gelderland aangebragt en naar Londen verzonden. Het gewas daarvan laat zich niet gunstig aanzien de appelen daarentegen zullen overvloedig zijn. BMTENLANDSC11E BERIGTEN. 15 EL ei 53. BRUSSEL, 19 Julij. De Koninklijke akad. van wetenschappen, letteren en schoonc kunsten, heeft eencn gouden eerepenning, ter waarde van 600 fr.uitgeloofd voor eene lofrede op den Nederlandschen dichter Cats, beschouwd in zijnen in vloed op de Vlaamsche letterkunde. Vroeger is er veel gesproken over de opheffing van de speelbank te Spa; thans verneemt men dat de regering voornemens is de overeenkomst te vernieuwen. In het vorige jaar genoot de schatkist daarvan 320,000 fr. ENGELAA9. LONDEN, 18 Julij. De heer Disraëli heeft in het lagerhuis te kennen gegeven dat hij aan staanden maandag verlof zal vragen tot het indienen van eene wetsvoordragt, strekkende om de regering te magtigen, tijdens de vacantie van het parle ment, de militie onder de wapenen te roepen en, zoo deze daarin toestemt, haar builen 's lands te gebruiken. Door berigten thans weder uit Bombay ontvangenwordt het verbran den der kazernen te Allahabad bevestigd. De oorzaak daarvan wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Sir Campbell schijnt de vervolging van den vijand te hebben opgegeven tot na het regensaizoenen houdt zijn verblijf te Allahabad bij den gouverneur-generaal gevestigd. In de hospitalen heerscht eene groote sterfte, vooral ten gevolge van beroerte. Sir Hugh Rose heeft Copal hernomentwee hoofden der Mahrattendie in opstand waren geko men, zijn gedood. De heer Osborne, Engelsch agent te Kerrah, is overval len en gedood. De nederlaag van den vorst van Scindia is daaraan toe te schrijven dat zijne troepen zich met de opstandelingen verbroederden en hun de kanonnen in handen leverden. Prinses Jhansi bestuurde dat gevecht. 7000 soldaten van den vorst in vereeniging met 13,000 opstandelingen van Calpee hebben Gwalior bezet en geplunderd, doch zijn met een geducht ver lies terug gedreven. Generaal Lugard heeft de opstandelingen bij Judispur geslagen. Nabij Gwalior is eene aanzienlijke magt vereenigd en misschien zal het aldaar lot een treffen komen. Na de ontvangst dezer berigten heeft de regering besloten op nieuw 2 regi menten infanterie, 1 regiment cavalerie en eene afdeeling artillerie naar Indië te zenden. Het schijnt een vast aangenomen stelsel der opstandelingen te zijnhet Engelsche leger te vermoeijen en uil te putten. Delhi en Lucknow hebben hun lot eene leerschool verstrekt. Zij zijn overtuigd van hunne krijgskun dige minderheid en vermijden daarom den strijd in het open veld; zij ver spreiden zich door het geheele land, zetten de bevolking legen de Europea nen opdwingen deze laatsten om hunne krachten te versnipperenen be dreigen zelfs hun leger met eenen volslagen ondergang. Zij lijden nu en dan een verlies van eenige honderden aan dooden en gekwetstenmaar welen ook dat de Engelschen door het moordend klimaat zwaardere verliezen lij den. De hitte moet in 20 jaren niet zoo hevig zijn geweest als thans. De thermometer teckende bij het afzenden der berigten in Beneden-Bengalen niet verre van de zee, 126 graden, te Judgéspore 130 graden en te Calpee 134 graden. De aandeelhouders in de O. I. compagnie hebben bij herhaling beraad slaagd over de door het lagerhuis zoo goed als bekrachtigde wet ter rege ling van het bestuur in Indië. Zij hebben besloten aan het hoogerhuis te verklaren, dat de genoemde wet geenszins tot welzijn van Britsch-Indië zal strekken, en dat de O. I. compagnie op eene onwaardige wijze is behan deld door haar het vroeger toegekende gezag te ontnemen, zonder daarvoor bepaalde redenen op te geven en zelfs zonder de handelingen der compagnie aan een naauwkcurig onderzoek te onderwerpen. Voorts wil de compagnie, door middel van hare advocatenvoor het huis hare zaak bepleiten. De Morn. Chronicle berigt dat eene nieuwe O. I. compagnie is lot stand gekomen, met het doel in Britsch Indië handel te drijven, kanalen te gravenden grond te bebouwende theeculluur uit te oefenen enz. kortom om alles te doen waartoe de eerste O. I. compagnie oorspronkelijk was opgerigt. De branddie eenige dagen geleden in de werkplaatsen van een vuur werkmaker plaats had, heeft naar men verneemt, meer slagtoffers geeischt dan men aanvankelijk dacht. Het getal der gekwetsten moet 300 bedragen en daarvan zijn er reeds 2 overleden. De Royal Chartervoor het behoud waarvan men beducht was, is te Queenslown binnengeloopen. Bij het omzeilen van kaap Hoorn waren al de kolen verbruikt, terwijl de sterke slroomen en tegenwinden, in weerwil der ijverigste pogingen, belet hebben te S'. Vincent of eenige andere haven nieuwen kolen-voorraad op te doen. In de berigten uit de Vercenigde Staten wordt melding gemaakt van eenen brand te Buffalo, alwaar verscheidene timmerwerven in de aseh zjjn gelegd, hetgeen eene schade van 300,000 dollars veroorzaakte. FRANHRIJH. PARIJS 18 Julij. Omtrent de aanstaande feesten te Cherburg deelt de Consiitutionnel het volgende mede: Den 4den Augustus zal koningin Victoria te Cherburg aan komen. Denzelfden dag, tegen 5 ure 's avonds, zullen de keizer en de keizerin der Franschen die stad binnen trekkenzij zullen er den 5den gden en 7deQ verblijf houden, en zich den 8stcn aan boord van het linieschip Bretagne inschepen om zich naar Brest te begeven. De eerste ontmoeting der souvereinen van Frankrijk en Engeland zal den 5dcn plaats hebben. HH. MM. zullen den dag van 6 Augustus ter reede doorbrengen. Den 7ictt zullen zij eene wandeling in de stad doenna den middag zal het nieuwe dok, hetwelk den naam van Napoleon III draagt, ingewijd worden; daarna zal een stoomlinieschip, hetwelk op eene der hellingen van het nieuwe dok gebouwd is, uan stapel loopen'savonds zal de stad een bal geven. Aan al de personendie de reis mede makenzal door den keizer een groot gastmaal worden aangeboden; het zal onder eene tent op het dek van het linieschip Bretagne plaats hebben. Ook zijn de gevolmagligdenwelke in de Parijsche conferentie zitting hebbenvan wege den keizer uilgenoodigd om de feesten bij te wonen. In Algcrië verwacht men dat prins Napoleon in September derwaarts zal komen, bij gelegenheid der wedrennen. Ook zou zijn vader, prins Jerome, met hem de reis doen, ten einde aldaar een gedeelte van den winter door te brengen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2