LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 21 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I LEYDENTTo Julij. Het muziek corps der stcd. schutterij zal, indien het weder daarvoor niet j ongunstig is, Donderdag aanst.des avonds ten 7 ure, op het plantsoen de navolgende stukken uitvoeren: N°. 1. Grossftirster marsch (llamm) le execution; 2. Ouverture Gustave (Auber); 3. Fleurs de Priulemps, ma zurka (Kroll); 4. Potpourri des Vêpres Sieiliennes (Huggcnhout)5. Bar carolle de l'Eioilc du Nord (Bender); C. Emser-Saison-Walzer (Donnizetti); 7. Links! Regtsl marsch (Hamm) 1° exécution. Bij gunstig weder zullen de kinderen der volkszangschool op aanst. Woensdag nogmaals van 7) tot 9 ure eene openbare oefening houden in de muziektent op het Plantsoen. Naar wij vernemen zal deze oefening waar schijnlijk de laatste zijn, die gedurende dit jaar in hel openbaar wordt gehouden. Zaturdag avond 11. waren de ingezetenen in den omtrek van liet Gal gewater woonachtig, nog onder den indruk van het noodlottig omkomen van een jongeling daar ter plaatse, getuigen van een looncel van verregaande roekeloosheid. Twee personen die hun bestaan vinden door aan vreemde lingen lot cicerone le dienenhaddendoor het gebruik van sterken drank opgewonden, de Borstelbrug beklommen en sprongen, op hunne bedreven heid in de zwemkunst steunende, van die hoogte in het water. Een hunner had echter zijne rekening verkeerd gemaaktwant naauwelijks was hij in het water gekomen of men zag reeds dat zijne krachten hem begaven, en hoewel men terstond pogingen in 'twerk stelde, om den onbezonnene te reddenzoo mogt men er niet in slagen hem levend aan den wal te bren gen. Wel geloofde men dal de levensvonk nog niet geheel uilgebluscht was, maar de pogingen tot opwekking daarvan waren vruchteloos. De heer 11. A. C. de Ia Bassecour Caan heeft aan de kiezers in hel district Lcyderdorp verzocht bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland niet in aanmerking te komen. Gelijk men weet had die heer zich tot de prov. stalen gewend, om de onregelmatigheden aan te tooncn die le Lisse en te Hillegom bij de vorige verkiezing hadden plaats gehad, ten gevolge waarvan prov. staten besloten den heer Iluhrcchl niet toe te laten en ccnc nieuwe verkiezing te doen plaats hebben. Aan het ministerie van koloniën le 's Uage zal op Maandag den 9dc" Augustus aanst. de openbare aanbesteding plaats hebben van de levering van ongeveer een millioen Nederlandsche ponden koperen muntplaaljes voor Ncdcrl. Indië. Uil het verslag der werkzaamheden van de synode, dat door de Kerke lijke Courant wordt medegedeeld, blijkt, dat de voortzetting der nieuwe Bijbelvertaling met genoegen werd vernomenhet verlangen werd daarbij uitgesprokendat de vruchten van die moeijelijkc en gewigtige laak in al hare volheid door de kerk zouden worden genoten. Ook is geblekendat de synodale commissie zeer beduidende vorderingen heeft gemaakt met de verzameling voor den tweeden bundel der Evangelische gezangenwaardoor een bestemd uitzigt op zeer nabij zijnde voltooijing is geopend. Op eene uitnoodigingom, nog meer dan lot hiertoe is geschied, van wegc de synode krachtig mede te werken tol afschaiïlng van den slavenhandel, heeft de synode, hare belangstelling in de zaak uitsprekende, vermeend lol geenc nieuwe maatregelen in deze le moeten overgaan. Aan de zorgen dei- synodale commissie werden aanbevolen de belangen der godsdienst bij de militaire akadc-mie le Breda, gelijk ook der pensioenen van de predikanten ten platten lande en hunner weduwen. De bij de synode ingekomen stukken zijn in handen van commissiën ge steld zoo mede de adressen ter zake van de benoemingen van kerkcraads- lcden door de gemeenten. Door den gemeenteraad van Woerden is besloten lot het invoeren van nog eene koe- en paardenmarkt, te houden op den tweeden Woensdag in de maand November van ieder jaar. Door den gemeenteraad le Gorinchcm is besloten hel bouwen van ecu nieuw raadhuis aldaar te doen plaats hebben volgens het plan van den heer van Dam, den bouwmeester van de nieuwe Zuiderlterk te Rotterdam. Van =de 16 antwoordenop de uitgcschrevene prijsvraag ingekomenhad niet een aan de inzigten van het bestuur voldaan. Men verneemt dat de veearts Lecomle, te Dirksland, zijne vrouw, dochter en naaister heeft vergiftigdmaar dat de lijderessen door tijdig aangebragtc luilp van den geneesheer aldaar zijn gered. De schuldige echt genoot en vader is in hechtenis genomen. Het omveder in den nacht en vroegen morgen van Zaturdag 11. heeft vooral over de gemeenten langs den Rijn zwaar gewoed. Uit Nieuvvvccn wordt daaromtrent aan de N. 11. C. geschrevenDe bliksem is namelijk in twee verschillende in onze nabijheid geplaatste watermolens geslagen waarvan een op de Vier-Ambachtspoldcrs uitmaalt, en heeft daar den mole naar gedood, die eene weduwe met 8 kinderen in kommcrvollcn toestand achterlaat. Men zegt dal ook nog 2 of 3 der kinderen min of meer getrof fen zijn. De andere molenaar op eene der Korter-Aarsche molens mocL vrij 'aanzienlijke brandwonden ontvangen hebben, doch verkeert in geen levens gevaar. Opmerkelijk is het echter ook hier weder, dal de bliksem wel aanmerkelijke schade in het binnenwerk der molens, maar volstrekt geen brand heeft veroorzaakt. Men verneemt ook dat te Muiden de bliksem door den toren in de kerk der hervormden is geslagen, zonder echter brand te verwekken. Van twee timmerlieden, die in het ruim der kerk werkzaam waren, gevoelde de een eene verstijving aan den regterarin. Eene dorpsschool, onder de gemeente Gramsbergen (Overijssel), werd mede op dien dag door den bliksem getrof fen de aangezigtcn van eenigc der aldaar aanwezige kinderen waren ge heel zwart. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11. is le Purmerende uit hel huis van bewaring ontvlugt zekere Markus Liepman Cohen, doorliet prov. gereglshof van Noordbrabant veroordeeld tol 6 jaren en 8 maanden gevan genisstraf en ƒ1500 boete, welke met nog drie gevangenen, waaronder een jongen van 19 jaren, van Amsterdam aldaar was aangekomen, om verder naar Hoorn te worden overgebragt. Naar uien verneemt moet hel spijsgat van het hok, waarin die vier gevangenen geborgen waren, uit hoofde der drukkende warmte, ter bekoming van lucht opengelaten zijn, doch het hok zelf behoorlijk gesloten zijn geweest, de ijzeren boom over de deur en het spijsgat heen. Het slot, waaraan die boom verbonden was, schijnt de onl- vlugte door het spijsgat te hebben kunnen bereiken en verbreken, zoodat de boom los werd en gevallen is. Daarna moet hij genoemden jongen door liet spijsgat hebben welen te werken, die daarop de grendels heeft los ge maakt. Door middel van een louw heeft hij zich uil een raam laten zak ken op de luifel van de waag, als wanneer hij in vrijheid was. (-A. C.) Het internationale scherpschuttersfecst le Arnhem heeft dezer dagen een groot aantal vreemdelingen derwaarts gelokt. Tot hetzelve waren opgekomen 400 schutters, vertegenwoordigende 31 gilden, waarvan uit Duitschland 12 en uit België 2. Vrijdag middag werd in hel gebouw Musis Sacrum een feestmaal gehouden, waaraan 300 personen deel namen, na alioop waarvan de schutters, voorafgegaan door 4 muziekcorpsen, naar de schietbaan trokken. Des avonds had er een bal plaats. De Zaturdag en gedeeltelijk de Zondag was aan hel prijsschieten gewijd, dat voortdurend door de uiigcnoodigde muziekcorpsen werd opgeluisterd. Zondag morgen ten 12 ure had het vogelschieten, voor het koningschap, plaats en als koning werd uitgeroepen de lieer van den Bergh, op den huize Omm&rshof onder Rlieden woonachtig; als schutters-koningin koos hij zijne dochter, mevr. Dufour. Zij namen op de koninklijke estrade, en later in liet gebouw Musis Sacrum, op den troon plaats, en ontvingen de hulde der schutters. Die dag werd besloten door een groot bal. De illuminatie is, van wegc den regen, niet bijzonder goed geslaagd. In de vorige week is te Slads-Kanaal de volgende baldadigheid ge pleegd, die, naar men hoopt, voorbeeldig zal gestraft worden. Een man, van elders aldaar niet der woon gekomen, was begonnen liet bedrijf van scheepsjager uil te oefenen. Maar broodnijd bereidde den nieuwen mede dinger eene slechte ontvangst bij de leden van het schecpsjagersgild van meerdere anciënniteit. Onder voorwendsel van niet aan het oude gebruik voldaan te hebben(dal nl. de nieuwelingen verpligt zijn den ouderen veel jenever te schenken, bij de opneming in hunne broederschap), werd onze vreemdeling door een dozijn scheepsjagers ergerlijk mishandeld. Hij werd onder stoolen en slompen door drek en modder gesleurd en eindelijk bij de bccnen achter aan een paard gebonden zoodat de rug van den onge lukkige welhaast geheel gekneusd was. Gelukkig werden de woeslaards bijna op heeterdaad door de politic betrapt, die van het schandaal behoor lijk proces-verbaal heeft opgemaakt. In de omstreken van Goes worden de sprinkhanen in zoodanige me nigte aangetroffen, dal de oudste menschen zich niet herinneren er ooit zoo veel le hebben gezien. Niet verre van de Willemstad, aan de Nieuwe Sluis, is tijdens het onweder in den nacht van Vrijdag op Zaturdag, de bliksem geslagen in de woning eencr weduwe, door haar en hare kinderen bewoond. In weinige oogenblikken lag die woning in de asch. Met uitzondering van een varken en een bed werd er niels gered, zelfs niet de kleederen der bewoners. De kosicn van de 4 meest vermaarde muziekkorpsen in Europa be dragen jaarlijks voor den staat: die van de guides van Parijs 50,000 fr. van de guides van Brussel 40,000 fr.van de mariniers van Triest 7000 I). (ƒ8750); van de grenadiers van 's Gravcnhage ƒ6000.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1