LEYDSGIIE COURANT. VRIJDAG 16 JULIJ. 18?)8. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERÏGTEN. LEYDEN15 Julij. Wij hebben in ons voorlaatste nommer medegedeeld dat de koninkl. bibliotheek te 'sGravcnhage van den heer J. 1!. Halberlsma een exemplaar had ontvangen van hel door dien geleerde, op last; en voor rekening van prins Eonis Liicien Bonaparte, uitgegeven werk: het Evangelie van Mattheus vertaald in hel land-Friesch. Wij kunnen er thans bijvoegen dat ook de bibliotheek ónzer hoogeschool, mede door de welwillendheid van den heer Halberlsma, zeer spoedig in het bezit van een exemplaar van genoemd werk zal gesteld worden. De luit.-koloncl der genie in Russische dienst Khlebnikoff, en zijn adjudant, kapitein Schwede, hebben eergisteren de sluizen te Katwijk in oogensehouw genomen. Men wil weten, dat op speciale last des konings door den minister van oorlog eene circulaire is gerigt aan het leger, waarin te kennen wordt gegeven, dat de prijzen, welke onder-officieren en verdere manschappen bij het schijfschieten hebben behaald, niet meer in dienst maar builen dienst zullen worden gedragen. Tc Vlaardingen is nu reeds de zesde haringjager aangekomen. De bc- rigten van de visscherij luiden bij voortduring zeer gunstig. Door den gemeente-raad van Amsterdam is uit een door curatoren van het athenaeum illuslrc aangeboden drietal tot hoogleeraar in de physiologie aan die inrigling gekozen de heer dr. A. Ueynsius. Door den gemeente-raad van Haarlem is tot organist van het orgel in de Groote of St. Bavo's kerk en tot klokkenist benoemd de heer J. G. Basliaans, thans organist te Amsterdam. Uit Amersfoort zijn twee artilleristen naar Utrecht overgebragt, om naar men verneemt voor den krijgsraad teregt te slaan. Zij hadden onlangs vrij behendig een hunner kameraden over de leuning van de brug aan de Slijkpoorl in hel luchtruim gezwaaid, zoodat hij in het water ploffende, gevaar liep te zullen verdrinkendoch door hulp van anderen gered werd. liet algemeen depót van discipline, thans in bezetting te Medcmblik, zal in het begin van Augustus naar 's Ilcrlogenbosch worden overgeplaatst. Over de provincie Groningen en Drenthe heeft Zondag avond een zwaar onwedcr gewoed, vergezeld van hevigen wind en plasregen. Te Roden is de bliksem in de woning van ecu koopman geslagenen heeft aldaar stukken uit een muur gerukt. Omtrent den toestand der veldgewassen in Noordbrabant wordt uit Tilburg het volgende gemeldDe regen heeft een hcilzamen invloed zoowel op de tuin- en veldvruchten als op het hooi en de weilanden uitgeoefend. De gewassen staan dan ook over liet algemeen gunstig en veelbelovend. De rogge, die bijna rijp is, zal een ruim beschot en veel stroo opleveren. De boekweit is door den regen veel bijgekomen en laat, zoowel als gerst en haver, weinig te wcnschen over. De aardappelen, die thans gerooid wor den vallen klein van stukzij zijn niettemin smakelijkde late soorten beloven een ruim gewas. Ofschoon er weinig hooi gewonnen is, zullen de weilanden thans nog genoegzaam nagras en ander veevoeder opleveren. Vervolg en slot van den hoofdinhoud van het verslag door gedep. staten aan de staten van de provincie Zuidholland aangeboden, wegens den toestand dier provincie in 1857. Hoofdstuk IX handelt over de openbare veiligheid en gevangenissen. In de groote gemeenten dezer provincie kan de toestand van het politiewezen over het algemeen als voldoende worden beschouwd. Het aantal branden bedroeg G4 en dus 11 minder dan in 185G. liet getal gevangenissen beliep 34, waarin op 31 Dec. 1857 waren 150G gevangenen. De kosten van onderhoud en bestuur bedragen ƒ220,652.78), zijnde 3G,257 minder dan in 1856. Hoofdstuk X treedt in ontwikkeling over de Rijksmiddelen, wier op- Sbrengst meestal toeneemt. Hoofdstuk XI betreft den waterstaat. Voor de verbetering der rivieren .•in dit gewest, ten koste van het rijk, zijn in den jare 1857 weder ver schillende werken uitgevoerd, en daartoe belangrijke sommen aangewend. Om de af- en toeneming van het strand langs dit gewest te kunnen nagaan, heeft het rijk, even als reeds vroeger langs het strand in de pro vincie Noordholland heeft plaats gehad, langs de kust der Noordzee van den Hoek van Holland tot aan de grenzen van Noordholland, doen heijen 55 palengeplaatst op onderlinge afstanden van 1000 clen thans wordt eene kaart vervaardigd, aanwijzende de tegenwoordige gesteldheid, welke zal kunnen dienen om de later plaats vindende veranderingen aan het strand en de duinen met zekerheid aan te wijzen. Hoofdstuk XII bevat opgaven nopens de wegen. De groote en andere rijkswegen in deze provincie, met de daarbij behoorende bruggen, duikers, tolhuizen en beplantingen, in 3-jarig onderhoud aanbesteed, bevinden zich in den besten slaat. Hoofdstuk XIII handelt over den landbouw. Het afgeloopen jaar was in dit opzigt voor de provincie allezins voordeelig. De graanoogst was zeer ruim, doch de graanprijzen ondergingen na den oogst eene gevoelige daling. De prijs der boter, kaas, van het rundvee en de paarden bleef hoog. De aardappel werd veel minder dan vroeger door de bekende ziekte aangetast; de verschillende graansoorten voldeden over het algemeen aan de verwach ting. De Hollandsche maatschappij van landbouw telde in dit gewest 20 afdeelingen en 378G leden. De te Leyden bestaande koninkl, Nederl. maat schappij tot aanmoediging van den tuinbouw en het te Dordrecht gevestigde genootschap voor tuin en landbouw (Dordrechtsche Flora) blijven sleeds aan hun doel beantwoorden. Met betrekking tot de inenting der longziekte op het rundvee wordt me degedeeld, dat de aangewende pogingen om de inenting dier ziekte door prcmiïn en verwaarborging tegen verliezen aan te moedigen, niet zoodanig gcwenscht gevolg hebben gehadom aan de landlieden de overtuiging te geven van het onschadelijke en doelmatige van dien maatregel, ook om het gebruik daarvan algemeen te maken. Hoofdstuk XIV betreft verveening, jagt en visscherij. De gezamcntlijkc grootte der 24 vcengraverijen is 152 bunders, 23 roeden en 25 ellen, en daarin waren werkzaam 1054 arbeiders. Het gunstige vooruitzigt, dat men fCan hel wild had, heeft zich bewaarheid. In 1857 werden aan de burge rmeesters vertoond 7129 stuks schadelijk gedierte. De toestand der visschc- rijen in de binnenwaleren en de zalmvisscherijcn waren over het algemeen gunstig. De toestand der haringvisscherij was, gedurende don jaagtijd, merkelijk ongunstiger dan in 185G. Hoofdstuk XV betreft de ambachts- en fabricks-nijverheid. In weerwil van de geldcrisis was over het algemeen de toestand der fabrieken gunstig te noemen. Bij de verschillende takken van nijverheid is veel levendigheid waargenomen. Het gezamentlijk getal arbeiders bedraagt, voor zooveel ged. stalen weten, 19,731. lloofdsluk XVI is gewijd aan handel en scheepvaart. Het afgeloopen jaar was bijna algemeen zeer nadeelig voor den handel; evenwel beeft Neder land in het algemeen de ramp der crisis op eene voldoende wijze doorgestaan en zijn naam van degelijkheid gehandhaafd. De goederenbeweging en liet transitovertier van Rolterdam waren van niet minder belang dan vroeger. De zeeassuranlien gaven in hel afgeloopen jaar over het algemeen geen gunstige resultaten. De binnenlandsche groolhandel was over het algemeen voldoende. De vischhaudel was zeer uitgebreid. De builenlandsche handel was over het algemeen lusteloos. De uitvoer van vee was wederom iels grootcr dan in 1856. De builenlandsche handel in granen was verre van gunstig. Dc binnenlandsche en rivierscheepvaart was over het algemeen vol doende. De builenlandsche scheepvaart was niet bijzonder gunstig. Hoofdstuk XVII betreft inrigtingen, in verband staande met de uiloefe ning van handel en andere bedrijven. De reeds vroeger waargenomen ont wikkeling en uitbreiding der middelen van vervoer, met betrekking lot dc stoomvaart, is blijven toenemen. De plaatselijke verordeningen omtrent de broodzetting en die op het gewigt en het verkoopen van brood worden be hoorlijk nageleefd. In 1857 zijn geenc bezwaren ingekomen nopens de wer king van het provinciaal reglement op het vervaardigen enz. der botervaten, 's GRAVENHAGE, 15 Julij. Tot ontvanger der directe belastingen te Sliedrecht c. a. is benoemd de lieer P. van der Tak, thans te Hardinxveld, met intrekking van eene vroe ger medegedeelde benoeming. Z. M. de koning is gisteren avond van Socsldijk alhier teruggekeerd. Naar men verneemt, zal Z. M. de koning, gedurende zijne reis naar Wiesbaden, die hij, zoo als reeds gemeld is, incognito zal ondernemen, den titel voeren van graaf van Buuren. De minister van binncnl. zaken heeft in een bijzonder gehoor ontvan gen de commissie uit hel gemeentebestuur van 's Hertogenboschdie zich met den minister heeft onderhouden over de financiële belangen dier gemeente. Gisteren heeft aan het ministerie van binnenlandsche zaken de com missie, benoemd lot vorming van een centraal bureau van statistiek, hare werkzaamheden aangevangen. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. J. Ackersdijk, te Utrecht; mr. S. W. Alstorphins Grevelinkte 'sGraven- hage; mr. G. A. Tobben, te Middelburg; mr. L. A. J. W. baron Sloet, le Arnhem en mr. S. Vissering, te Leyden; terwijl de heer mr. M. M. vou Baumhauer, referendaris bij het ministerie van binnen!, zaken, aan die commissie is toegevoegdten einde deze dc noodige inlichtingen en beschei den te doen geworden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1