COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 14 JULIJ. De Prijs der Courant is 12 in het jaar y de afzonderlijke Nummers worden tegen lü Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN13 Julij. De 74stc algemcene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, zal op 10 Augustus aanst.in de doopsgezinde kerkte Amster dam, geopend worden. Onder meer andere werkzaamheden zal daarin ge handeld worden over hel rapport en de voorstellen der commissieten vorigen jare benoemdter zake van volksvoorlezingen. Die commissie heeft voor gesteld om, bij wjjze van proefneming, voor den tijd van 2 jaren twee lectoren aan te stellen, lot het houden van volksvooilezingeneen voor ge schiedenis, land- en volkenkennis, staatshuishoudkunde enz. en een voor de natuurwetenschap. Zij zouden eene schadeloostelling van ƒ3000 ontvangen en hunne voorlezingen in het winterhalfjaar, volgens eene bij hel voorstel overgelegde tabel, houden. Vrijdag 11. had in den Schuttersdoelen te Haarlem de algemeene ver gadering plaats van de Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank. Daarin werd besloten aan het reglement een artikel toe te voegenhoudende maatregelen ten aanzien van de afdeclingen, die nalatig zijn in de voldoe ning van het vierde barer inkomsten aan de algemeene kas. Ook werd er besloten tol de uitgave en verspreiding van een kort geschrift, waarbij de algemeene aandacht op de vereeniging, haar doel en hare middelen, wordt gevestigd. Een voorstel van de Leydsche afdeeling, aldus luidende: »de toetreding lot de vereeniging geschiedt door kennisgeving aan het afdeelings- bestuur dat men het lidmaatschap aanvaardt. Een nieuw aankomend lid verbindt zich tol eene jaarlijksche contributie van minstens 50 cents; zul lende echter het afdeelingsbestuur de bevoegdheid hebben, hiervan vrijstelling te verleenen aan wie het mogt verlangen"werd als ontijdig afgestemd. Tot voorzitter werd gekozen de heer mr. A. de Vries, te Amsterdam, tot alge meen secretaris de heer mr. C. C. E. d'lingelbronner, te 'sGravenhage, tot lid van hel hoofdbestuur de heer G. U. Esluiys, te Rotterdam, en lot lid van de commissie van redactie de heer K. T. baron van Lyndente 's Gravenhage. De Volksvriend berigt dat de directie van Teyler's genootschap aan het bestuur der Haarlemsche afdeeling van de bovengenoemde vereeniging, ter bevordering hoofdzakelijk van de verspreiding der geschriften dier vereeni ging bij gelegenheid der algemeene vergadering, eene som van 100 heeft ter hand gesteld. liet examen voor de betrekking van controleur hij de administratie der directe belastingen enz.is bepaald op 7 September aanst. Uit Nieuwveen wordt van 8 Julij gemeld. Heden in den vroegen mor gen brak er een vreeselijk on weder boven deze gemeente los, waarbij de bliksem door den schoorsteen eener armoedige woning is heengeslagen en tene vrouw heeft getroffendie op dalzelfde oogenblik neergeknield lag om te bidden; echter heeft zij geen ander letsel bekomen dan dat zij gedu rende eenigen tijd aan de eene zijde eenigzins verlamd was; zelfs waren hare kleederen hoegenaamd niet geschroeid en toch is de uitwerking van den bliksem zoo hevig geweest dat hij door eene hangklok heengaande een in den grond gemetselden steen opliglle en geheel lot gruis vermorselde. Daarenboven zijn nog eene melkkoe en een varken doodgeslagenwelk laatste geheel verkoold was. N11. C.) Naar men verneemt, zullen den 15dcn dezer in de vlakte van Waals dorp bijeenkomen eenige compagnifin van de regimenten vesting-artillerie, ten einde eenigen tijd, onder het commando van den majoorCallenfels, van gemeld wapenpractische oefeningen aldaar te houden. Ingevolge een besluit door den gemeenteraad te Delft genomenzal de kermis aldaar voortaan worden gehouden in de laatste volle week van Augustus en derhalve dit jaar aanvangen op den 235,en Augustus. In den nacht van Zondag op Maandag is er in de gemeente Haarlem mermeer eene bouwhoeve afgebrand. De huurders der woning, jong ge huwde lieden, hebben daarbij alles verloren. De graaf de Chambord is Zondag 11. uit 's Gravenhage naar Amster dam vertrokken alwaar hij den zoölogisehen tuin en 's konings paleis heeft bezocht. Hij hezigligde op gisteren de stoomdiamantslijperij van den heer Coster, en deed vervolgens een uitstapje naar Broek in Waterland. Van wege de gesteldheid van den wind had men de werkzaamheden aan het wrak der Lutine een geruimen tijd moeten staken. Thans is men op nieuw begonnen en weder zijn 3 gouden stavenwegende 14.78 Ned. ft' en ruim 200 Spaansche matten naar boven gebragt. Zondag 11. zijn door de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij vervoerd 2364 personenwaarvan 1416 met den pleiziertrein voor den werkenden stand. In de vorige week is des nachts door de veerlieden bij de gierbrug te Nijmegen in eene der pontjes een sleur gevonden van 75 a 100 zwaarte. Den volgenden morgen werd dit dier aan stukken op de visch markt verkocht. In de genoemde stad zal van 23 lol 27 Augustus eene zamenkomst van schaakspelers uit Nederland plaats hebben, tol het houden van eenen wed strijd. Toegangkaarten zijn a 3 verkrijgbaar. Reeds hebben zich 50 lief hebbers daartoe opgedaan. Te Zwolle zal voor rekening van een Engelsch ondernemer eene var- kenslagterij op groole schaal worden opgerigt. Dezelfde ondernemer heeft ook te Hamburg eene zoodanige inrigting, die eene groote uitgebreidheid heeft verkregen. Hel prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbra bant hield zijne algemeene vergadering te 's Hertogenbosch op Donderdag II. De voorzitter, mr. J. H. Telders hield ter opening eene rede over de Noord- brabantsche dichters en dichteressen. In die vergadering geschiedde o. a. de uitreiking van het eeremelaal aan de lib. J. R. en H. Donkers, voor hun plan tot herstel der St. Janskerk. Als prijsvragen zijn uitgeschreven 1°. Welke verbeteringen zijn wenschelijk in het algemeene provinciale pol- derregt van Noordbrabanl? 2°. Welke is de beste en goedkoopste wijze van luchlverversching (ventilatie), toepasselijk op alle soorten van gebouwen? Te 's Hertogenbosch was een jeugdig misdadiger in het luchthuis ge bragt beschuldigd van bedriegelijkc opliglingdoor op valsche getuigschrif ten gelden te hebben ingezameld, om daardoor zoo het heette, in staat gesteld te worden zich tot den geestelijken stand te doen opleiden. De vader van dien jongeling schreef aan den heer officier van justitie, en bood hem eene som van ƒ10 aan, zoo hij de zaak zijns zoons wilde smoren. Wegens dit feit vervolgd, stond hij dezer dagen teregt, beschuldigd van poging tot omkooping van den officier van justitie en werd tegen hem eene tuchthuisstraf van 3 maanden en eene geldboete van ƒ50 geëischl. Hierover zal de regtbank later uitspraak doenterwijl middelerwijl de zoon voor zijn misdrijf lot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld. Aan het stationsgebouw van den spoorweg te Maastricht had in de vorige week een treurig voorval plaats. Een der beambtenzich lusscheii twee waggons gedrongen hebbende om ze door middel van een ketting aan elkander te hechtenen zich willende verwijderen op hel oogenblik dat de locomotief zich in beweging zette, werd tussehen de stootijzers der wag gons geheel verbrijzeld. Hel wordt al meer en meer duidelijkdat drie der zware misdadigers die dezer dagen door het hof van assises te Caen (Frankrijk) lot de straffe des doods en andere straffen zijn veroordeeld, in 1855 ook ons land tot het looneel hunner wijduilgeslrekle opliglerijen hebben gemaakt. Uit het politieblad van dat jaar (bl. 133) blijkt, dat de fungerende directeur van politie in Noord-Holland de aandacht van de ambtenaren van politie ves tigde op David Beck, die zich te Amsterdam in preventieve gevangenis bevond, als verdacht van opligling, o. a. door verkoop van lepels zonder eenige waarde, voor zilveren. Den 20ilcn Maart 1855 werd hij door de regtbank te Amsterdam vrijgesproken, maar kort daarna werden op last van den commissaris van politie te Breda, uit het land verwijderd: 1". lleinrich Graft, oud 32 jaren, geboren te Alie, wonende te Elberfcldsol daat; 2°. David Beck, oud 52 jarengeboren in Schotland, wonende te Southampton, doctor; 3°. Joseph Phalenski, oud 48 jaren, geboren te Warschau, wonende te Southampton, dienstknecht. Laatstgenoemde heeft in bovengemeld proces onder den naam van Louis teregt gestaan. Volgens een berigt uit Lerwick in het H. en Eff. blad opgenomen zou de bemanning van het schip de drie Gebroeders, bij de haringvloot dienende als hospitaalschip, gevangen zijn gezet, omdat bij onderzoek in dat vaartuig 500 lï tabak, eene hoeveelheid jenever en 3 kisten sigaren waren ontdekt. Vervolg van den hoofdinhoud van het verslag door gedep. stalen aan de stalen van de provincie Zuidholland aangeboden, wegens den locstand dier provincie in 1857. Hoofdstuk IV handelt over dc medische politie. Hoewel minder gunstig dan in het vorige jaar, is de gezondheidstoestand der bevolking in 1857 over het algemeen bevredigend geweest. In een aantal gemeenten hebben zich vele koortsen voorgedaanterwijl in twee gemeenten typhus in eenen vrij hevigen graad heeft gcheerschl; doch van ernstige epidemische ziekten, die buitengewone maatregelen van voorziening vereischt hebben, zijn dc ingezetenen dezer provincie door den Goddelijken zegen verschoond geble ven. Ook de kinderziekte bleef zich in 1857 voortdurend verloonen. De bevolking der vier krankzinnigengestichten te 's GravenhageRotterdam, Dordrecht cn Delft bestond op 31 December 1857 uil 210 mannen en 296 vrouwen, te zamen 506 personen, zijnde 24 minder dan op 31 Dcc. 1856. Hoofdstuk V handelt over de nationale militie en schutterijen. Tot deel-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1